Nadzieja

Ogromna różnorodność podejścia do tematu. Aż niepojęte jak dużo różnych rozumień, odcieni, sposobów przedstawienia nadziei.

Zbiór przeróżnych opowiadań- jedne lepsze, jedne gorsze. Najbardziej zaintrygowały mnie opowiadania: " Próba generalna"; "Po bajce"; "Śmierć w puszczy" oraz "Tsunamika".

Zbiór niesamowicie różnorodnych treści. Najbardziej zaskoczył mnie kilkustronicowy komiks w środku książki i scenariusz teatralny.

Warto przeczytać, chociaż kilka opowiadań lepiej byłoby pominąć.

Warto przeczytać, chociaż kilka opowiadań lepiej byłoby pominąć.

Najbardziej zapadające w pamięci opowiadanie:
Łukasz Orbitowski "Matylda i yorki".

Najbardziej zapadające w pamięci opowiadanie:
Łukasz Orbitowski "Matylda i yorki".

Na półkach: , , , ,

Przeczytałam obszerny tom krótkich utworów, połączonych wspólną ideą nadziei, napisanych przez największych współczesnych polskich twórców, w szlachetnej intencji pomocy seniorom w czasach pandemii. 41 różnych co do treści i formy tytułów, głównie opowiadań i wierszy. Są także reportaże, eseje i nawet jeden komiks. Większość dotyczy naszej współczesności, akcja części z nich dzieje się w czasach obecnej epidemii koronawirusa.
Nie wszystkie utwory do mnie przemówiły, ale większość z nich uważam za dobrze napisane i interesujące. Wiele w nich ciepła, miłości, wrażliwych i wartościowych ludzi. Zaletą książki jest jej różnorodność, możliwość obcowania, poprzez krótkie formy, z twórczością tuzów polskiej literatury i poznania wielu mniej znanych autorów.
Oczywiście – jest świetna, w dystopijnym klimacie, „Próba generalna” Olgi Tokarczuk. Szkoda, że już wcześniej znana. Zachwycił mnie „Synoczek” Magdaleny Grzebałkowskiej – reportaż, a zarazem niesamowita opowieść o wojennych i powojennych losach polskiego chłopca. Szczególnie podobały mi się: „Utrata” Filipa Springera, „Uciekinierzy” Wojciecha Chmielarza, „Śmierć w puszczy” Adama Wajraka, „Podług słońca” Joanny Gierak-Onoszko, ”Strefa ciszy” Mikołaja Grynberga oraz „Matylda i yorki” Łukasza Orbitowskiego”. Spokojnie mogłabym wymienić jeszcze wiele innych tytułów. Jedno zastrzeżenie – nie we wszystkich utworach znalazłam nadzieję, ale może to ja nie umiałam.
„Wszyscy mamy miłość i nadzieję, samotność i beznadzieję, lecz każdy ma jej własną historię. Do każdego przychodzi ona inaczej, po innych perypetiach. Każdego miłość i nadzieja inaczej porzuca. Z każdym inaczej się bawi” - s. 19 Wstęp. Nadzieja jest wbrew – Jarosław Mikołajewski, Paweł Goźliński, Michał Nogaś.
A co do nadziei, to nie traćcie jej: „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

Widziałem kiedyś w ofercie ,,Biedronki" nie kupowałem, bo obawiałem, że się rozczaruję. Niedawno wpadła mi w ręce przypadkiem, więc przeczytałem z ciekawości. Jak tylko zacząłem czytać nudziła mnie, ale nie odkładałem jeszcze. Dopiero po kilkunastu stronach zaczęła mnie już ciut mile zaskakiwać. Zawiera opowiadania, gdzie moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Ja sięgnąłem szukając inspiracji i znalazłem ją. Najbardziej lubię Sylwię Chutnik i jej tekst.

,,Nadzieja" mówi, że należy przeżyć wszystko, co jest nam dane. Całą radość cały smutek, nie wolno się od niego uchylać. Nieprzeżyty smutek i tak nas kiedyś dopadnie.

3.5 ☆
Fenomenalna inicjatywa, kilka naprawdę świetnych opowiadań pozostających w głowie czytelnika. Reszta - odnoszę wrażenie, że przypadkowo wyjęta z szuflady. Frustrująca, bez cienia tytułowej nadziei. Szkoda. Naprawdę zmarnowany potencjał.

3.5 ☆

Kilka perełek wśród przeciętnej reszty. I dla nich było warto. Popieram inicjatywę.

Fajna inicjatywa. Je*ać Grzegorza Bogdała.

Fajna inicjatywa. Je*ać Grzegorza Bogdała.

Niektóre opowiadania trochę nużące, niektóre znakomite, ale ogólnie czytało się super, ciekawa forma.

Wiesław Myśliwski Nadzieja Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Nadzieja Zobacz więcej