Dam ci to wszystko

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Todo esto te daré
karollllllla

Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016. Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku. Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w...

Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku.

Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża – członków dostojnego rodu Muñiz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak niebezpiecznego intruza.

Manuel jest wstrząśnięty tym, że Álvaro miał przed nim tyle tajemnic i postanawia jak najszybciej opuścić Galicję. Na drodze staje mu Nogueira, emerytowany policjant, któremu intuicja podpowiada, że w sprawę mogą być zamieszani uprzywilejowani członkowie rodziny Álvaro. Dołącza do nich też ksiądz Lucas, który w dzieciństwie przyjaźnił się z Álvarem. Wspólnie próbują odkryć sekrety człowieka, którego – jak myśleli – dobrze znali.

W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

"Todo esto te daré" zdobyło Premio Planeta dla najlepszej hiszpańskojęzycznej powieści roku 2016. Czy jest to nagroda zasłużona?
Manuel właśnie stracił ukochanego męża, a na domiar złego okazało się, że człowiek z którym był związany skrywał nie jeden mroczny sekret. Książka Dolores Redondo to połączenie kryminału z powieścią obyczajową pod znakiem "z rodziną wchodzi się dobrze tylko na zdjęciu".
Duże plusy - bardzo dobra intryga, liczne zwroty akcji, świetni bohaterowie dalszych planów ( w szczególności Cecilia de Muñiz de Dávila i mój kudłaty ulubieniec o wdzięcznym imieniu Café - pretendent do tytułu najbrzydszego psa na świecie), antyhomofobiczne przesłanie.
Małe minusy - zdecydowanie zbyt długie i szczegółowe opisy ( to już standard u Redondo); niepotrzebny wątek winiarski, który tylko spowolnił akcję.

Książkomaniacy | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"-W jaki sposób zarabia pan na życie?
- Jestem pisarzem. (...)
- Bardzo ciekawe hobby, a w jaki sposób zarabia pan na życie?
- Właśnie powiedziałem, jestem pisarzem."

Manuel jest świetnym pisarzem. To właśnie tym udaje mu się zarabiać na życie. Na jednym ze spotkań autorskich poznaje Álvaro, który nie odpuszcza i pojawia się po autograf na każdym kolejnym spotkaniu. Między mężczyznami zaczyna iskrzyć i pobierają się, po czym wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Jednak niedługo przed tragicznym wypadkiem Álvaro zmienia się diametralnie. Wychodzi, gdy dzwoni telefon, od seksu, a nawet zwyczajnego spędzania czasu wspólnie, wymiguje się ogromnym zmęczeniem. Manuel początkowo tłumaczy to sobie problemami w pracy, ale z czasem zaczyna podejrzewać męża o zdradę. Miarka przebiera się, gdy Álvaro ginie w wypadku samochodowym w Galicji, choć miał być w całkowicie innym miejscu świata na służbowym spotkaniu. Ale czy to na pewno był wypadek? Choć...

Marcin Okoniewski | 2018-05-16
Przeczytana: 13 maja 2018

PEŁNA RECENZJA FILMOWA: www.bit.ly/damciwszystko

"Dam ci to wszystko" to opowieść kryminalno-obyczajowa, którą można zkategoryzować również jako sagę rodzinną.

Czuć specyficzny, gorący klimat hiszpańskiej Galicji. Oddanie charakteru tego świata wymagało sporego nakładu stron, ale na szczęście nie zostało to okraszone zbyt kwiecistym językiem.
Tutaj nie zwali się na Was lawina akcji, strzelanin, pościgów, wybuchów. Wszystko rozgrywa się w słowach, w niedopowiedzeniach, czasem w tajemniczych znakach. Bardzo odprężający rodzaj narracji i tempo prowadzenia fabuły. A do tego bardzo dobra intryga, w której cień podejrzenia pada na prawie wszystkich bohaterów. Wiarygodnych bohaterów.

Właściwie od samego początku dało się odczuć, że gdzieś w końcu wyjdzie na wierzch anty-homofobiczne przesłanie. Cała otoczka homoseksualizmu potrafiła jednak zbić z tropu w niektórych momentach, tym bardziej, że kluczową rolę w powieści odegrali księża i bardzo ucieszyłem się, że było to ujęte bez...

Alicja | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Wydawnictwo kobiece nie wydaje tylko erotyków, z których jest kojarzone. W ręce wpadła mi ich nowość, czyli książka Dam ci to wszystko. Zachęcił mnie klimat Hiszpanii, którą bardzo polubiłam, zaczytując się w powieściach Zafona.

Myślę, że homoseksualizm w tej książce jest czymś co wyróżnia ją na tle innych. Akcja prowadzona jest w naszych czasach, po niespodziewanej śmierci męża Manuela - Alvara. Od tej pory Manuel zostaje wprowadzony w świat niedomówień, zagadek i kłamstw, a na jego barki spada ciężar niepoznanej wcześniej rodziny Alvara oraz majątek.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce, a teraz żałuję. Jestem tak bardzo zaskoczona! Język, którym się posługuje, jest bogaty w piękne epitety i dzięki temu stwarza cudowny wykreowany świat. Hiszpańscy pisarze mają tę wspaniałą zaletę, że zasypują nas opisami i porównaniami, które idealnie wkomponują się w ciekawe dialogi. Takich książek nie powinno się omijać, je powinno się czytać i podziwiać, bo są piękne. Dolores Redondo...

Karola | 2018-05-22
Przeczytana: 09 maja 2018
Beata | 2018-05-08
Przeczytana: 22 maja 2018
Patronaty tygodnia

Powrót do pracy po tylu dniach przerwy może okazać się trudny. Aby chociaż trochę złagodzić objawy przytłoczenia początkiem tygodnia, polecamy kilka gorących majowych premier. Oto nowe powieści Jaume Cabrégo, Michaela Chabona i Richarda Paula Evansa. Poniedziałki nie muszą być złe.