Dam ci to wszystko

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Todo esto te daré
karollllllla

Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016. Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku. Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w...

Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku.

Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża – członków dostojnego rodu Muñiz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak niebezpiecznego intruza.

Manuel jest wstrząśnięty tym, że Álvaro miał przed nim tyle tajemnic i postanawia jak najszybciej opuścić Galicję. Na drodze staje mu Nogueira, emerytowany policjant, któremu intuicja podpowiada, że w sprawę mogą być zamieszani uprzywilejowani członkowie rodziny Álvaro. Dołącza do nich też ksiądz Lucas, który w dzieciństwie przyjaźnił się z Álvarem. Wspólnie próbują odkryć sekrety człowieka, którego – jak myśleli – dobrze znali.

W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

To, co oddane złu

Dwa rozdziały przed zakończeniem kolejnej znakomitej powieści znany pisarz Manuel dowiaduje się o nagłej śmierci męża w wypadku samochodowym. Tragizm sytuacji potęguje fakt, że Álvaro nie przebywał w chwili śmierci, jak zapowiadał, w Barcelonie, ale w Galicji. Manuel musi się pogodzić nie tylko ze śmiercią kochanej osoby, ale też ze świadomością, że Álvaro przez lata oszukiwał go i prowadził podwójne życie. W dodatku wiele wskazuje na to, że jego śmierć wcale nie była wypadkiem i może się wiązać z mrocznymi wydarzeniami z przeszłości. Tylko czy Manuel naprawdę chce poznać prawdę o człowieku, którego kochał, najwyraźniej zupełnie go nie znając?

Dolores Redondo, znana jako autorka znakomitej trylogii Dolina Baztán, powraca w wielkim stylu. Świadczy o tym zdobyta przez „Dam ci to wszystko” prestiżowa nagroda Premio Planeta. Książka łączy cechy kryminału i powieści obyczajowej, opowiadając nie tylko o zbrodniach i próbie ich rozwikłania, ale także o miłości, stracie, żałobie i dysfunkcyjnej rodzinie. A do tego pięknie opisuje Galicję z jej tradycjami, potężnymi rodami, pałacami i winnicami.

Jak stwierdza Manuel: „najlepsze książki rodzą się z bólu”. To ciekawe, że głównym bohaterem jest właśnie pisarz, który po śmierci rodziców i siostry postanowił, że nikomu nie pozwoli zbliżyć się do siebie na tyle, żeby jego strata mogła go zranić. Trwał w tym postanowieniu dopóki w jego życiu nie pojawił się Álvaro, a jego śmierć i towarzyszące jej okoliczności nagle zmieniają wszystko. Manuel potrzebuje odpowiedzi, a jedyną szansą na ich zdobycie jest prywatne śledztwo, które prowadzi z emerytowanym policjantem i zaprzyjaźnionym z rodziną Álvara księdzem, co z pewnością stanowi bardzo oryginalne połączenie. Sama zagadka ma coś z kryminałów Agathy Christie: wpływowa rodzina skrywająca liczne sekrety, złożona fabuła, wielu podejrzanych i liczne możliwe motywy.

Akcja toczy się powoli, ale każdy rozdział przynosi coś, co posuwa ją do przodu. Choć ton powieści jest melancholijny i porusza trudne tematy, to pozostawia też miejsce na docenienie ciężkiej pracy, piękna przyrody, dobrego jedzenia i ludzkiej dobroci. Redondo wiele miejsca poświęca opisom, pozwalając bohaterom chłonąć wszystko wzrokiem, węchem, smakiem i dotykiem, dzięki czemu możemy niemal poczuć niezwykły klimat Galicji – miejsca, gdzie wszystko co przemilczane i zatajone zostaje oddane złu, które zbiera plony i prowadzi do kolejnych tragedii, dopóki prawda nie wyjdzie na jaw.

Agnieszka Kruk

Piotr | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Kiedy zobaczyłem zapowiedź tej książki, to poczułem, że spotka mnie coś niesamowitego. Intuicja mnie nie zawiodła. Nie ma przesady w słowie "mistrzowski", która widnieje na przedniej okładce. Dolores Redondo stworzyła opowieść o człowieku, który żyjąc z mężem od lat, wiedział o nim niewiele. Manuel jest wziętym pisarzem, a jego mąż ginie w wypadku samochodowym. Wydaje się że to zwykły wypadek, ale ślady na ciele świadczą zupełnie co innego. Manuel przyjeżdża w rodzinne strony swojego partnera, odkrywając kolejne sekrety z przeszłości męża. Czy Alvaro prowadził podwójne życie? Zagadkę pomaga rozwiązać emerytowany policjant - homofob, który jednak z czasem przekonuje się do pisarza i zwierza mu się w osobistych kwestiach. Mamy tutaj całą paletę różnorodnych postaci, w tym rodzinę , której zwyczajnie nie można polubić, oraz księdza - dawnego przyjaciela z dzieciństwa Alvaro.

Akcja ma miejsce w Hiszpanii, a autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika nie tylko fabułą, postaciami, ale...

allison | 2018-10-25
Przeczytana: 23 października 2018

Przeczytałam "Dam ci to wszystko" jednym tchem i z wypiekami na twarzy.

Autorka okazała się mistrzynią suspensu i budowania spiętrzonych intryg, a przy tym nie skupiła się jedynie na zwrotach akcji, lecz stworzyła interesujące, intrygujące i zapadające w pamięć postacie.
Każdy bohater ma tu swoją mniej lub bardziej rozbudowaną historię (nawet pies, który okazał się moim ulubieńcem:)).

Lubię powieści, których fabuła bazuje na rodzinnych tajemnicach sprzed lat, a tu takich sekretów jest mnóstwo. Wychodzą one na jaw powoli, lecz systematycznie, co sprawia, że czytelnik może zabawić się w detektywa.
Zakończenie zaskakuje i to też duża zaleta.

Za plus uważam również pokazanie różnych postaw i zachowań wobec homoseksualizmu, który dla części ludzi wciąż jest tematem tabu albo zboczeniem lub nieuleczalną chorobą.

Powieść można odczytywać na różnych poziomach - jako kryminał, prozę obyczajowo-psychologiczną, jako opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich i wpływie...

"Todo esto te daré" zdobyło Premio Planeta dla najlepszej hiszpańskojęzycznej powieści roku 2016. Czy jest to nagroda zasłużona?
Manuel właśnie stracił ukochanego męża, a na domiar złego okazało się, że człowiek z którym był związany skrywał nie jeden mroczny sekret. Książka Dolores Redondo to połączenie kryminału z powieścią obyczajową pod znakiem "z rodziną wchodzi się dobrze tylko na zdjęciu".
Duże plusy - bardzo dobra intryga, liczne zwroty akcji, świetni bohaterowie dalszych planów ( w szczególności Cecilia de Muñiz de Dávila i mój kudłaty ulubieniec o wdzięcznym imieniu Café - pretendent do tytułu najbrzydszego psa na świecie), antyhomofobiczne przesłanie.
Małe minusy - zdecydowanie zbyt długie i szczegółowe opisy ( to już standard u Redondo); niepotrzebny wątek winiarski, który tylko spowolnił akcję.

Rudolfina | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

O MARKIZACH, KSIĘŻACH I GEJACH
Strasznie ostatnio narzekałam na polskich autorów, więc jakże się cieszę, że nareszcie mogę się pozachwycać. Może dlatego, że autorka zagraniczna (sarkazm, ale uzasadniony, o czym będzie dalej).

„Dam ci to wszystko” to moja pierwsza książka Dolores Redondo i aż się boję sięgać po następne, bo może przypadkiem trafiłam na najlepszą?

Opowieść Redondo jest klasycznym kryminałem, ale spokojnie można ją oceniać w kategorii „literatura piękna” i wcale nie wypadnie gorzej. Doskonałe pod względem psychologicznym postaci bohaterów, barwny język, umiejętne budowanie klimatu galisyjskiej prowincji, dogłębna znajomość tematu (świat współczesnych, hiszpańskich arystokratów, do którego można zajrzeć od kuchni, prywatne szkoły z internatem, winnice na wzgórzach, posiadłości warte miliony), misternie skonstruowana intryga (jak ktoś nie łapie, to jego wina), wielowarstwowa tajemnica, która wisi w powietrzu jak burzowa chmura, ale w końcu przynosi i deszcz, i wiatr,...

Izabela Pycio | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

"Wynalazł sobie tę wymówkę, aby się przekonać, że może uciec przed kłamstwem, chociaż tak naprawdę uciekał przed prawdą, lekceważąc sygnały, że w swoim wnętrzu miał już tę substancję, która zżerała jego wnętrzności, niszcząc go doszczętnie."

Książka dostarcza sporo wciągającego i satysfakcjonującego zaczytania. Trudno oprzeć się urokowi narracji, barwnej, lekkiej, wdzięcznej, pięknie prowadzącej po emocjach, wydobywającej na powierzchnię istotne szczegóły, jednocześnie niezapominającej o zręcznym prowadzeniu zapętlającej się intrygi, zaskakujących zwrotach czy wyrazistych rytmach przebiegu akcji. Intuicyjnie czujemy, że pod oficjalną prawdą kryją się dowody wskazujące na diametralnie odmienny wydźwięk, wystawieni jesteśmy na cierpliwość w ich dostrzeganiu i wyłapywaniu, a to wspaniale angażuje i daje poczucie uczestnictwa.

Frapująco było zanurzać się w rodzinnych tajemnicach, odsłaniać kulisy przeszłości rodu, docierać do najmroczniejszych sekretów ciemnej natury człowieka....

joaśka | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Niestety, nie mogę się przyłączyć do wszystkich entuzjastycznych opinii. Przyłączyłabym się około 200 stron wstecz ;) Wówczas z prawdziwą przyjemnością przemierzałam wraz z Manuelem ścieżki wiodące do prawdy o jego ... hm.. mężu. Z zainteresowaniem przypatrywałam się członkom rodziny Alvara. Próbowałam razem z nim dociec, co się stało.
Potem jednak odczuwałam znużenie. Książka, jak dla mnie, jest zdecydowanie za długa. Gdyby tylko zrezygnować ze zbędnych wg mnie wątków dotyczacych winnicy...
Opowieść jednak na pewno jest warta przeczytania.

WielkiBuk | 2018-06-12
Przeczytana: czerwiec 2018

„Dam ci to wszystko” to wciągająca opowieść o drugim, ukrytym życiu, o małżeńskich tajemnicach i rodzinnych sekretach uśpionych w kręgach władzy. To opowieść niezwykle kameralna, pełna bajecznych opisów regionu z jego winnicami, plantacjami kwiatów, architekturą i jedzeniem. Dolores Redondo zachwyca poetyckością frazy, budując przed oczami czytelnika niepokojącą fabułę, której centralną częścią stanowi człowiek o dwóch twarzach i rodzina, która nigdy nie ujawnia swojego prawdziwego oblicza. Nie da się zaprzeczyć, że do stylu pisarki trzeba się przyzwyczaić – długie opisy przyrody pieczołowicie odwzorowują rzeczywistość przed oczami czytelnika, niemniej potrafią być przytłaczające dla kogoś, kto sięga po „Dam ci to wszystko”, licząc na pełen wartkiej akcji kryminał. Tutaj opowieść toczy się niespiesznie, nieco onirycznie, ze szczyptą melancholii. Warto takiej historii poświęcić swój czas. Warto odwiedzić małe galicyjskie miasteczko. Warto się zanurzyć w jego tajemnice.

Sebastian Woźniak | 2018-07-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 05 lipca 2018

Początek bardzo fajny ale w połowie książka robi się tak nudna, że nie da rady dalej brnąć nawet po mocnej kawie. Nie polecam.

Asia Szarańska | 2018-05-29
Przeczytana: 23 maja 2018

Dolores Redondo podbiła moje czytelnicze serce trylogią Baztan i zajęła w nim stałe miejsce. Od dawna obserwowałam facebookowy profil autorki i niecierpliwie wypatrywałam zapowiedzi polskiego przekładu powieści „Todo este te dare”. I doczekałam się nareszcie – powieść ukazała się w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Kobiecego.

Przyznaję, że trudne było dla mnie do przełknięcia to, że autorka odeszła od Baztan, a także konwencji i klimatu tamtych powieści. Dam ci to wszystko jest zupełnie inna, ale na szczęście dowiedziałam się o tym jeszcze przed rozpoczęciem lektury i kiedy w końcu zabrałam się za czytanie, nie było mowy o rozczarowaniu.

Bohaterem powieści jest powieściopisarz, Manuel, który dowiaduje się, że w wypadku samochodowym w Galicji zginął jego mąż. Manuel czuje się zdezorientowany, przecież Alvaro nie miał żadnych powodów, by przebywać w Galicji, w tym czasie miał znajdować się w zupełnie innym miejscu. Wkrótce Manuel odkrywa, że to nie jedyna tajemnica, jaką miał...

Książkomaniacy | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"-W jaki sposób zarabia pan na życie?
- Jestem pisarzem. (...)
- Bardzo ciekawe hobby, a w jaki sposób zarabia pan na życie?
- Właśnie powiedziałem, jestem pisarzem."

Manuel jest świetnym pisarzem. To właśnie tym udaje mu się zarabiać na życie. Na jednym ze spotkań autorskich poznaje Álvaro, który nie odpuszcza i pojawia się po autograf na każdym kolejnym spotkaniu. Między mężczyznami zaczyna iskrzyć i pobierają się, po czym wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Jednak niedługo przed tragicznym wypadkiem Álvaro zmienia się diametralnie. Wychodzi, gdy dzwoni telefon, od seksu, a nawet zwyczajnego spędzania czasu wspólnie, wymiguje się ogromnym zmęczeniem. Manuel początkowo tłumaczy to sobie problemami w pracy, ale z czasem zaczyna podejrzewać męża o zdradę. Miarka przebiera się, gdy Álvaro ginie w wypadku samochodowym w Galicji, choć miał być w całkowicie innym miejscu świata na służbowym spotkaniu. Ale czy to na pewno był wypadek? Choć...