Todo esto te dare

Wydawnictwo: Editorial Planeta
premio planeta 2016
hiszpański
umbaumba

En el escenario majestuoso de la Ribeira Sacra, Álvaro sufre un accidente que acabará con su vida. Cuando Manuel, su marido, llega a Galicia para reconocer el cadáver, descubre que la investigación sobre el caso se ha cerrado con demasiada rapidez. El rechazo de su poderosa familia política, los Muñiz de Dávila, le impulsa a huir pero le retiene el alegato contra la impunidad que Nogueira, un guardia civil jubilado, esgrime contra la familia de Álvaro, nobles mecidos en sus privilegios, y la sospecha de que ésa no es la primera muerte de su entorno que se ha enmascarado como accidental. Lucas, un sacerdote amigo de la infancia de Álvaro, se une a Manuel y a Nogueira en la reconstrucción de la vida secreta de quien creían conocer bien.

La inesperada amistad de estos tres hombres sin ninguna afinidad aparente ayuda a Manuel a navegar entre el amor por quien fue su marido y el tormento de haber vivido de espaldas a la realidad, blindado tras la quimera de su mundo de escritor. Empezará así la búsqueda de la verdad, en un lugar de fuertes creencias y arraigadas costumbres en el que la lógica nunca termina de atar todos los cabos.

źródło opisu: www.planetadelibros.com/libro-todo-esto-te-dare/220745

źródło okładki: https://www.planetadelibros.com/libro-todo-esto-te-dare/220745

Piotr | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Kiedy zobaczyłem zapowiedź tej książki, to poczułem, że spotka mnie coś niesamowitego. Intuicja mnie nie zawiodła. Nie ma przesady w słowie "mistrzowski", która widnieje na przedniej okładce. Dolores Redondo stworzyła opowieść o człowieku, który żyjąc z mężem od lat, wiedział o nim niewiele. Manuel jest wziętym pisarzem, a jego mąż ginie w wypadku samochodowym. Wydaje się że to zwykły wypadek, ale ślady na ciele świadczą zupełnie co innego. Manuel przyjeżdża w rodzinne strony swojego partnera, odkrywając kolejne sekrety z przeszłości męża. Czy Alvaro prowadził podwójne życie? Zagadkę pomaga rozwiązać emerytowany policjant - homofob, który jednak z czasem przekonuje się do pisarza i zwierza mu się w osobistych kwestiach. Mamy tutaj całą paletę różnorodnych postaci, w tym rodzinę , której zwyczajnie nie można polubić, oraz księdza - dawnego przyjaciela z dzieciństwa Alvaro.

Akcja ma miejsce w Hiszpanii, a autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika nie tylko fabułą, postaciami, ale...

"Todo esto te daré" zdobyło Premio Planeta dla najlepszej hiszpańskojęzycznej powieści roku 2016. Czy jest to nagroda zasłużona?
Manuel właśnie stracił ukochanego męża, a na domiar złego okazało się, że człowiek z którym był związany skrywał nie jeden mroczny sekret. Książka Dolores Redondo to połączenie kryminału z powieścią obyczajową pod znakiem "z rodziną wchodzi się dobrze tylko na zdjęciu".
Duże plusy - bardzo dobra intryga, liczne zwroty akcji, świetni bohaterowie dalszych planów ( w szczególności Cecilia de Muñiz de Dávila i mój kudłaty ulubieniec o wdzięcznym imieniu Café - pretendent do tytułu najbrzydszego psa na świecie), antyhomofobiczne przesłanie.
Małe minusy - zdecydowanie zbyt długie i szczegółowe opisy ( to już standard u Redondo); niepotrzebny wątek winiarski, który tylko spowolnił akcję.

Izabela Pycio | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

"Wynalazł sobie tę wymówkę, aby się przekonać, że może uciec przed kłamstwem, chociaż tak naprawdę uciekał przed prawdą, lekceważąc sygnały, że w swoim wnętrzu miał już tę substancję, która zżerała jego wnętrzności, niszcząc go doszczętnie."

Książka dostarcza sporo wciągającego i satysfakcjonującego zaczytania. Trudno oprzeć się urokowi narracji, barwnej, lekkiej, wdzięcznej, pięknie prowadzącej po emocjach, wydobywającej na powierzchnię istotne szczegóły, jednocześnie niezapominającej o zręcznym prowadzeniu zapętlającej się intrygi, zaskakujących zwrotach czy wyrazistych rytmach przebiegu akcji. Intuicyjnie czujemy, że pod oficjalną prawdą kryją się dowody wskazujące na diametralnie odmienny wydźwięk, wystawieni jesteśmy na cierpliwość w ich dostrzeganiu i wyłapywaniu, a to wspaniale angażuje i daje poczucie uczestnictwa.

Frapująco było zanurzać się w rodzinnych tajemnicach, odsłaniać kulisy przeszłości rodu, docierać do najmroczniejszych sekretów ciemnej natury człowieka....

Rudolfina | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

O MARKIZACH, KSIĘŻACH I GEJACH
Strasznie ostatnio narzekałam na polskich autorów, więc jakże się cieszę, że nareszcie mogę się pozachwycać. Może dlatego, że autorka zagraniczna (sarkazm, ale uzasadniony, o czym będzie dalej).

„Dam ci to wszystko” to moja pierwsza książka Dolores Redondo i aż się boję sięgać po następne, bo może przypadkiem trafiłam na najlepszą?

Opowieść Redondo jest klasycznym kryminałem, ale spokojnie można ją oceniać w kategorii „literatura piękna” i wcale nie wypadnie gorzej. Doskonałe pod względem psychologicznym postaci bohaterów, barwny język, umiejętne budowanie klimatu galisyjskiej prowincji, dogłębna znajomość tematu (świat współczesnych, hiszpańskich arystokratów, do którego można zajrzeć od kuchni, prywatne szkoły z internatem, winnice na wzgórzach, posiadłości warte miliony), misternie skonstruowana intryga (jak ktoś nie łapie, to jego wina), wielowarstwowa tajemnica, która wisi w powietrzu jak burzowa chmura, ale w końcu przynosi i deszcz, i wiatr,...

joaśka | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Niestety, nie mogę się przyłączyć do wszystkich entuzjastycznych opinii. Przyłączyłabym się około 200 stron wstecz ;) Wówczas z prawdziwą przyjemnością przemierzałam wraz z Manuelem ścieżki wiodące do prawdy o jego ... hm.. mężu. Z zainteresowaniem przypatrywałam się członkom rodziny Alvara. Próbowałam razem z nim dociec, co się stało.
Potem jednak odczuwałam znużenie. Książka, jak dla mnie, jest zdecydowanie za długa. Gdyby tylko zrezygnować ze zbędnych wg mnie wątków dotyczacych winnicy...
Opowieść jednak na pewno jest warta przeczytania.

WielkiBuk | 2018-06-12
Przeczytana: czerwiec 2018

„Dam ci to wszystko” to wciągająca opowieść o drugim, ukrytym życiu, o małżeńskich tajemnicach i rodzinnych sekretach uśpionych w kręgach władzy. To opowieść niezwykle kameralna, pełna bajecznych opisów regionu z jego winnicami, plantacjami kwiatów, architekturą i jedzeniem. Dolores Redondo zachwyca poetyckością frazy, budując przed oczami czytelnika niepokojącą fabułę, której centralną częścią stanowi człowiek o dwóch twarzach i rodzina, która nigdy nie ujawnia swojego prawdziwego oblicza. Nie da się zaprzeczyć, że do stylu pisarki trzeba się przyzwyczaić – długie opisy przyrody pieczołowicie odwzorowują rzeczywistość przed oczami czytelnika, niemniej potrafią być przytłaczające dla kogoś, kto sięga po „Dam ci to wszystko”, licząc na pełen wartkiej akcji kryminał. Tutaj opowieść toczy się niespiesznie, nieco onirycznie, ze szczyptą melancholii. Warto takiej historii poświęcić swój czas. Warto odwiedzić małe galicyjskie miasteczko. Warto się zanurzyć w jego tajemnice.

Sebastian Woźniak | 2018-07-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 05 lipca 2018

Początek bardzo fajny ale w połowie książka robi się tak nudna, że nie da rady dalej brnąć nawet po mocnej kawie. Nie polecam.

Książkomaniacy | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"-W jaki sposób zarabia pan na życie?
- Jestem pisarzem. (...)
- Bardzo ciekawe hobby, a w jaki sposób zarabia pan na życie?
- Właśnie powiedziałem, jestem pisarzem."

Manuel jest świetnym pisarzem. To właśnie tym udaje mu się zarabiać na życie. Na jednym ze spotkań autorskich poznaje Álvaro, który nie odpuszcza i pojawia się po autograf na każdym kolejnym spotkaniu. Między mężczyznami zaczyna iskrzyć i pobierają się, po czym wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Jednak niedługo przed tragicznym wypadkiem Álvaro zmienia się diametralnie. Wychodzi, gdy dzwoni telefon, od seksu, a nawet zwyczajnego spędzania czasu wspólnie, wymiguje się ogromnym zmęczeniem. Manuel początkowo tłumaczy to sobie problemami w pracy, ale z czasem zaczyna podejrzewać męża o zdradę. Miarka przebiera się, gdy Álvaro ginie w wypadku samochodowym w Galicji, choć miał być w całkowicie innym miejscu świata na służbowym spotkaniu. Ale czy to na pewno był wypadek? Choć...

Asia Szarańska | 2018-05-29
Przeczytana: 23 maja 2018

Dolores Redondo podbiła moje czytelnicze serce trylogią Baztan i zajęła w nim stałe miejsce. Od dawna obserwowałam facebookowy profil autorki i niecierpliwie wypatrywałam zapowiedzi polskiego przekładu powieści „Todo este te dare”. I doczekałam się nareszcie – powieść ukazała się w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Kobiecego.

Przyznaję, że trudne było dla mnie do przełknięcia to, że autorka odeszła od Baztan, a także konwencji i klimatu tamtych powieści. Dam ci to wszystko jest zupełnie inna, ale na szczęście dowiedziałam się o tym jeszcze przed rozpoczęciem lektury i kiedy w końcu zabrałam się za czytanie, nie było mowy o rozczarowaniu.

Bohaterem powieści jest powieściopisarz, Manuel, który dowiaduje się, że w wypadku samochodowym w Galicji zginął jego mąż. Manuel czuje się zdezorientowany, przecież Alvaro nie miał żadnych powodów, by przebywać w Galicji, w tym czasie miał znajdować się w zupełnie innym miejscu. Wkrótce Manuel odkrywa, że to nie jedyna tajemnica, jaką miał...

Okoń | 2018-05-16
Przeczytana: 13 maja 2018

PEŁNA RECENZJA FILMOWA: www.bit.ly/damciwszystko

"Dam ci to wszystko" to opowieść kryminalno-obyczajowa, którą można zkategoryzować również jako sagę rodzinną.

Czuć specyficzny, gorący klimat hiszpańskiej Galicji. Oddanie charakteru tego świata wymagało sporego nakładu stron, ale na szczęście nie zostało to okraszone zbyt kwiecistym językiem.
Tutaj nie zwali się na Was lawina akcji, strzelanin, pościgów, wybuchów. Wszystko rozgrywa się w słowach, w niedopowiedzeniach, czasem w tajemniczych znakach. Bardzo odprężający rodzaj narracji i tempo prowadzenia fabuły. A do tego bardzo dobra intryga, w której cień podejrzenia pada na prawie wszystkich bohaterów. Wiarygodnych bohaterów.

Właściwie od samego początku dało się odczuć, że gdzieś w końcu wyjdzie na wierzch anty-homofobiczne przesłanie. Cała otoczka homoseksualizmu potrafiła jednak zbić z tropu w niektórych momentach, tym bardziej, że kluczową rolę w powieści odegrali księża i bardzo ucieszyłem się, że było to ujęte bez...