Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Zobacz, co zrobiłam

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: W.A.B.
See What I Have Done
Dobromiła Jankowska
Ag2S

Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka – znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii. Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa...

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Stokrotka | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

4 sierpnia 1892 roku w Fall River dochodzi do okrutnego morderstwa. Relację z wydarzeń poznajemy ze strony Lizzie i Emmy (sióstr Borden), służącej Bridget i tajemniczego Benjamina.
„Zobacz, co zrobiłam” to powieść Sarah Schmidt. Opisała ona zbrodnię, której szczegóły znał niemal każdy Amerykanin żyjący pod koniec XIX wieku.
Książka nie przypadła mi do gustu. Jej czytanie szło mi opornie, więc poznawanie historii morderstwa u Bordenów było procesem dosyć meczącym. Bohaterowie są przedziwnie opisani, tak jakby niemal każdy z nich miał poważne problemy psychiczne. Opisy miejsc, uczuć i przeżyć są naturalistyczne aż do przesady, granicy obrzydliwości i odruchu wymiotnego. Sposób budowy zdań też mi się nie podobał, taki jakiś udziwniony, np. „…znowu się uśmiechnęłam, czułam zęby, surowe na swoich ustach” czy „Zegar nad kominkiem tykał tykał, a mnie zrobiło się ciepło, cieplej”.
Lubię kryminały retro, ale ten to wyjątkowo nietrafiona lektura.

zaczytanapatka | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

4 sierpnia 1892 roku w Fall River w stanie Massachusetts córka znajduje zmasakrowane zwłoki ojca. Lizzie nie widziała ani nie słyszała niczego niepokojącego. W chwili ataku tylko ona i służąca Bridget przebywały w domu. Dwie ofiary, Andrew i Abby, macocha Lizzie. Dziewczyna nie potrafi poskładać w całość wydarzeń dnia, który skończył się tak makabrycznie. Jest roztrzęsiona, zmienia wersję zeznań, gubi się w tym co mówi i ma spore luki w pamięci. Trudno się dziwić, w końcu to ona odnalazła ojca ze zmasakrowaną twarzą. Staje się jednak główną podejrzaną i wszyscy przekonani są o jej winie. Czy to ona zabiła siekierą swoich najbliższych?

Mamy możliwość dokładnego wgłębienia się w relacje panujące w tej rodzinie dzięki retrospekcjom, przebiegiem zdarzeń z perspektywy głównych bohaterów. Lizzie wydaje się osobą rozbitą emocjonalnie. Cały świat musi kręcić się wokół niej. Prawdziwym oparciem jest dla niej starsza siostra Emma, która odcięła się od rodziny, lecz w obliczu tragedii wraca...

Ania | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

Przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Ta historia rozgrywa się niespiesznie. W dużej mierze toczy się w warstwie psychologicznej i w licznych niedopowiedzeniach. Zwroty akcji wyznaczane są przez punkty kulminacyjne na mapie emocji bohaterów. Interesujący sposób prowadzenia narracji, brak pośpiechu, senność.
To co mnie sie podobało, innych może odstraszać i zniechęcać.

Marczewek | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Historia Lizzie Borden i morderstwa jej rodziny od lat fascynuje pisarzy i filmowców. W tym roku wychodzi już czwarta ekranizacja tej tajemniczej historii. Sama Lizzie Borden została oskarżona o to morderstwo, ale wobec braku przekonywujących dowodów, została uniewinniona.

"Zobacz, co zrobiłam" to niezwykle barwna próba przedstawienia wydarzeń jakie mogły mieć miejsce bezpośrednio przed tragedią. Trochę męczyło mnie że każdy rozdział jest przedstawiony przez inną postać w pierwszej osobie, ale nie było to dla mnie aż tak irytujące jak zwykle bywa. Nawet retrospekcje mnie nie zniechęciły do przeczytania książki. Sama fabuła jest wprawdzie przez to dość chaotyczna, ale trzeba zacisnąć zęby.

Sarah Schmidt od czasów młodzieńczych przekonywała że zostanie pisarką. Zobacz co zrobiłam to jej debiutancka powieść. Bardzo dobra powieść.

eR_ | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 09 lipca 2018

Lizzie Borden, na tyle wrosła w popkulturę w Stanach Zjednoczonych, że jej imię i nazwisko jest synonimem osoby która dopuściła się podobnej co ona zbrodni, a w czasie kiedy kobieta jeszcze żyła ułożono nawet wierszyk, którym straszono dzieci. Na okładce książki którą właśnie przeczytałem przywoływany jest film z Kristen Stewart, opisujący całą sprawę. Ja jednak-jeśli mam być szczery, polecam waszej uwadze serial na pewnej platformie streamingowej, w którym główną rolę gra Christina Ricci i moim zdaniem ta produkcja jest znacznie ciekawsza. A co do samej książki, jej autorką jest Sarah Schmidt i jest to fabularyzowana wersja wydarzeń, a do głosu dochodzi nie tylko Lizzie, ale i jej siostra, czy służąca, a nawet tajemniczy mężczyzna.

A wszystko zaczyna się w 1892 roku, kiedy to w domu pewnego zamożnego przedsiębiorcy zostają odkryte jego zwłoki a także ciało jego drugiej żony. Odkrycia tego dokonuje trzydziestodwuletnia Lizzie Borden. Zbrodnia jest szczególnie makabryczna, ciałom...

bractworozy | 2018-10-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 01 października 2018

książka opowiada prawdziwą historię zbrodni na second street, która wydarzyła się w rodzinie bordenów
andrew i abbey borden zostali zabici w biały dzień w ich własym domu, a dokładnie zostali pokiereszowani siekierą (narzędzi zbrodni nigdy nie odnaleziono)
główną podejrzaną została młodsz córka andrew - lizzie

tyle same fakty

książka opowiada jak mogłyby wyglądać wydarzenia przed i po morderstwie
widzimy je z perspektywy sióst borden, ich służącej oraz obcego mężczyzny
w tej książce występuje bardzo dziwna narracja, dziwny sposób przedstawienia postaci oraz sytuacji, na dodatek lizzie denerwowała mnie straszliwie (mając 32 lata zachowywała się jak rozkapryszone dziecko, któremu wszystko się należy)

6 gwiazdek tylko dlatego, że jest to prawdziwa historia

Matylda Saresta | 2018-05-03

Atrakcyjność tej opowieści podkręca fakt, iż jest ona na faktach.
Pomijając ten fakt /:-)/, średnia narracja, ciężka dość. Takie jakieś napięcie na siłę... Dłużyzny i nuda chwilami.
Kilka narracji. Niektóre opowieści mega wciągające, inne - j.w.
Generalnie, nie jestem zachwycona tą powieścią.

Karolina Zawalich | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Zobacz, zobacz, co zrobiłam,

Ojca, matkę dziś zabiłam.

Siekierką, siekierką łup,

Przy trupie leży trup.

4 sierpnia 1892 roku w miejscowości Fall River w domu przy ulicy Second Sreet 92 zostają brutalnie zamordowani Andrew i Abby Bordenowie. W czasie zbrodni w domu przebywała Lizzie Borden oraz służąca Bridget Sullivan. Kobiety nic nie słyszały oraz nie widziały niczego podejrzanego, a dla śledczych podejrzaną w tej sprawie staje się Lizzie. Nasuwa się pytanie, czy ta młoda kobieta byłaby zdolna do popełnienia tej zbrodni?

W książce tej zostaje opowiedziana historia z perspektywy czterech bohaterów:

Lizzie Borden – młodsza córka Andrew Bordena i pasierbica Abby Borden,

Emmy Borden – starsza siostra Lizzie, córka Bordena i pasierbica Abby,

Bridget – służąca pracująca w domu Bordenów,

Benjamin – mężczyzna z przeszłością, który pomaga rozwiązywać trudne sprawy i jest wynajęty przez Johna Morse – wuja Lizzie i Emmy.

Każdy z tych bohaterów opisuje relacje rodziny ze...

Mimo wszystko jest to udany debiut.

Powiedziałabym, że to bardziej książka psychologiczna niż kryminał – autorka umiejętnie pokazuje jakie każdy bohater (a jest ich w książce naprawdę niewiele) ma myśli, co też się czai w jego głowie, jakimi pobudkami się kieruje i jakie brzemię musi dźwigać.

Akcja toczy się niespieszno, jednotorowo, narracja częściej przynudza niż nie, ale jest w tej książce coś takiego, że nie jest się w stanie jej odłożyć, póki przed oczami nie będzie się miało ostatniej strony.

Bohaterowie są tajemniczy i dziwni. Wszyscy noszą w sercu jakiś sekret. Same relacje Lizzy i Emmy, kobiet przecież po trzydziestce, są, mówiąc łagodnie, niezdrowe. Dużo jest niedopowiedzeń w ich historiach.

Jednym zdaniem – wszystko jest w tej książce takie... niepokojące i intrygujące jednocześnie.

Trochę zabrakło mi na końcu wyjaśnienia od autorki, co w tej historii jest prawdą, a co fikcją literacką. Ja sama nie potrafię tego stwierdzić.

Ode mnie 6,5. Dobra książka.

CzytanieNaszymZyciem | 2018-04-21

Nie ukrywam, że "Zobacz, co zrobiłam" zaintrygowała mnie od samego początku. Akurat miałam ochotę na książkę, której fabuła została oparta na faktach, więc nowość od wydawnictwa W.A.B. idealnie mi pasowała.
"Zobacz, co zrobiłam" to mroczna historia, która miała miejsce w 1892 roku w Ameryce (Fall River, Massachusetts). Dwie osoby zostały zamordowane, a główną podejrzaną była Lizzie, która podczas morderstwa przebywała w tym samym domu. Została oskarżona o zabójstwo swojego ojca oraz macochy, ale obmyto ją ze wszystkich zarzutów. Kto naprawdę popełnił morderstwo i czy Lizzie była w to wszystko zamieszana? Tego już prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Jednak znaczna większość osób jest przekonana o winie Lizzie. A co na ten temat mówi Sarah Schmidt?
Autorka "Zobacz, co zrobiłam" przedstawiła krwawą historię z perspektywy kilku bohaterów, którzy w jakiś sposób byli związani z miejscem zbrodni. Pojawiają się retrospekcje, dzięki którym czytelnik ma możliwość dokładnego zanalizowania...