Kształt serca

Okładka książki Kształt serca Dolores Redondo
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kształt serca
Dolores Redondo Wydawnictwo: Mova Cykl: Dolina Baztán (tom 0.5) kryminał, sensacja, thriller
Dolina Baztán (tom 0.5)
La cara norte del corazón (2019)
Mova
2020-11-25
2020-11-25
Iwona Michałowska-Gabrych
demony dziecko obsesja psychopata śledztwo śmierć w rodzinie thriller trauma wspomnienia zagadka kryminalna niebezpieczeństwo Nowy Orlean huragan Katrina kataklizm Luizjana

Wyróżniona opinia i

Kształt serca

przeczytanych książek 24 napisanych opinii 24

Niby wiele wątków, a nie wciąga za bardzo. Przegadana. Wątek kryminalny pojawiający się na początku książki mnie zaciekawił, ale szybko zostaje tylko tłem. Nawiązania do wierzeń ludowych(?)zbyt irracjonalne. Podobnie zachowania, motywy pewnych bohaterów.
Dzieje się wiele, jednak brak atmosfery, bardzo to wszystko płaskie.
Tajemnicza przeszłość bohaterki (oklepane),jej inteligencja i instynkt (hiszpańska Clarice). Zakończenie też już chyba gdzieś podobne było ;) ale w tym wypadku było raczej żenująco śmieszne.
Dwie gwiazdki za język powieści.

Dzieje się wiele, jednak brak atmosfery, bardzo to wszystko płaskie.
Tajemnicza przeszłość bohaterki (oklepane),jej...

🖤
Nie należy wierzyć, że istnieją. Nie należy mówić, że nie istnieją.
🖤
Kształt serca to prequel do trylogii Dolina Baztán. W tej części mamy Amaie, która jako dwudziestopięcioletnia kobieta pomaga rozwiązać sprawę Kolekcjonera. Ten oprawca, żeruje na całych rodzinach, korzystając ze zgiełku towarzyszącemu katastrofom przyrodniczym. Uderza po huraganach, powodziach i wtapia się w tło.
Ta pozycja, jest znacznie inna od pozostałych. Bardziej poznajemy dzieciństwo i psychikę pani Salazar. Z każdą przeczytaną stroną odkrywamy mrok i traumę, której żadne dziecko nie powinno doświadczyć. Oprócz samej Rosario, która zasługuje przynajmniej na egzorcyzm, mamy tu ogrom relacji z ojcem. Poznajemy okoliczności jego śmierci, wszakże w trylogii on już nie występuje. Całość pomimo ponad sześćsetstronicowej objętości czyta się szybko i z przejęciem. Poznajemy wiele nowych bohaterów, w tym słynnego kierownika Dupreego. Warto przeczytaj tę książkę i poczuć na własnej skórze ogrom ludzkiej tragedii. Mnie wciągnęło. Szkoda że, to ostatnia pozycja z tego cyklu.

🖤
Nie należy wierzyć, że istnieją. Nie należy mówić, że nie istnieją.
🖤

To moja pierwsza przeczytana książka autorki. Widać w niej ogrom pracy włożony w napisanie tej książki. Nie bez powodu autorka pisała tę powieść ponad 2 lata tj. między kwietniem 2017 a lipcem 2019. Naprawdę widać tu duży nakład pracy włożony w jej napisanie. W mojej ocenie , ze względu na dbałość o słowo, formę i ładny literacki język , książkę można śmiało nazwać literackim thrillerem. Natomiast ocena 6 tylko dlatego, że jakoś nie podpasowala mi sama treść powieści. O ile bowiem, urzekła mnie i zaciekawiła historia głównej bohaterki Amai Salazar, to pozostałe wątki związane z wierzeniami ludowymi, religią wudu , huraganem Katrina i samym seryjnym mordercą już niekoniecznie. Ale , jak podkreślam, pod względem czysto literackim jest to powieść naprawdę niebanalna. Jestem tu pod wrażeniem. Sądzę zatem, że raczej sięgnę po kolejne powieści autorki. Język autorki po prostu urzeka i bardzo dobrze to się czyta. Tym razem, to sama tematyka powieści jakoś nie przypadła mi do gustu.

Znacznie słabsza niż pozostałe części. Nie ma tej samej atmosfery, bardzo męczyłam się przy lekturze. Nie polecam.

Pierwsze moje spotkanie z autorką. Książka długa i nie czyta się jej z zapartym tchem. Mimo że może nie wciąga tak, że nie można się od niej oderwać to jest interesująca i ciekawa. Nowy Orlen i Hiszpania robią wrażenie swoimi wierzeniami, do tego hugaran Katarina, tło wydarzeń jest momentami ciekawsze niż one same. Z pewnością sięgnę po kolejne części.

Męczę to i męczę i nie mogę dobrnąć do końca. Trzy zupełnie odrębne historie a żadna nie porywa. Książka dla miłośników huraganów i ponurych wierzeń ludowych ale na pewno istnieją lepsze książki na te tematy.

Redondo znowu dotyka czułych strun czytelnika. Zdaje się docierać do najgłębszych zakamarków, w których panuje tylko mrok, wyrywa z piersi uśpione demony razem z sercem, któremu nadały kształt.

Dolores Redondo jest moją ulubioną autorką kryminałów – dla mnie jej powieści są idealne. Uwielbiam również postać Amai Salazar, inspektorki policji, która jest młodą, niezwykle utalentowaną śledczą i profilerką. Opowieść jak to zwykle bywa w przypadku Redondo jest gęsta, wielowarstwowa, bo oprócz głównego śledztwa cofamy się w czasie poznając kolejne fragmenty z życia młodziutkiej Amai, genezę jej traum i tego jak jej osobiste przeżycia ukształtowały jej charakter. W tej osłonie ściśle powiązanej z cyklem - Dolina Baztan – poznajemy również sylwetkę Aloisiusa Dupree – mentora Amai. Główna oś kryminalna rozgrywa się w Stanach podczas ataku huraganu Katrina, także dodatkowo wszystkie czynności policyjne komplikują się w obliczu tragedii, którą śledzimy na kartach powieści. Jako, że autorka w głównym cyklu przedstawiała i nawiązywała do ludowych wierzeń z Kraju Basków co było niezwykle interesującym i dodatkowo budującym atmosferę aspektem, tak w tej odsłonie – dostajemy smaczki w postaci fascynującej i tajemniczej kultury voodoo prosto z Nowego Orleanu. Wszystkie wątki się miksują, śledztwo jest również zawiłe i makabryczne bo chodzi o seryjnego zabójcę który atakuje i pozbawia życia całe rodziny, a czas jak to zwykle bywa - nieubłaganie ucieka. Uwielbiam pióro autorki, psychologiczne rozkminy i rozkładanie śledztwa na czynniki pierwsze, dużo tutaj analizowania, pogłębionej psychologii postaci. Każdy kto lubuje się w długich opisach, mozolnej pracy śledczych a niekoniecznie potrzebuje szybkich pościgów i strzelanin, po to tylko aby akcja była widowiskowa a niekoniecznie merytoryczna – polecam i czekam oczywiście na więcej spod pióra autorki.

Thriller, to jeden z moich ulubionych gatunków literackich i zawsze z wielką chęcią sięgam po tego typu książki. "Kształt serca", to pierwsza książka Dolores Redondo, jaką miałam okazję przeczytać. Nie znałam wcześniej twórczości tej autorki, więc nie wiedziałam, czego tak naprawdę powinnam się spodziewać. Muszę jednak przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Powieść wciąga, jest idealna na długie zimowe wieczory. Fabuła jest bardzo logiczna, ale zarazem mocno trzyma w napięciu. Czytelnik co chwilę zaskakiwany jest niespodziewanymi zwrotami akcji. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, jakie będzie rozwiązanie zagadki. Jeśli lubicie tajemnice, jeśli lubicie się bać, to jest to książka dla Was.

Kolejne spotkanie z inspektorką Amaią Salazar z Policji Nawarry, znaną z zapierającej dech w piersiach trylogii "Dolina Baztán". Książka stanowi prequel do tej serii, ukazuje główną bohaterkę w momencie, gdy jej losy skrzyżowały się z agentem FBI Aloisiusem Dupree. Przebywająca na szkoleniu w akademii FBI Salazar bierze udział w rozpracowaniu sprawy tajemniczego seryjnego mordercy, uderzającego zawsze w momencie występowania nawiedzających Stany Zjednoczone katastrof naturalnych. Pościg za sprawcą poprowadzi śledczych do Nowego Orleanu, w przededniu huraganu Katrina. Tak się składa, że Nowy Orlean to rodzinne miasto agenta Dupree, który ma w nim swoje z dawna nie zamknięte postępowanie - dotyczące jego własnej rodziny.

Miłośniczki i miłośnicy pisarstwa Dolores Redondo doskonale wiedzą czego się spodziewać. W książce są tajemnice, chore umysły przestępców oraz silna bohaterka, której intelekt odnajdzie ślady niewidoczne dla zwykłych funkcjonariuszy organów ścigania.

Jak zawsze, w przypadku tej autorki - warto!

• Kryminał