Na szlaku trumien

2018-06-06
2018-06-06
2017-11-07
Lech Żołędziowski

Sceptycznie nastawiona byłam do tej książki. Długi czas zastanawiałam się, nim po nią sięgnęłam, ale nie żałuje. Rzadko kiedy zdarza się, że czytając książkę, zapominam o świecie dookoła. Zanim się zorientowałam byłam już w połowie książki. I nawet nie wiem, kiedy to minęło. Książka nie ma skomplikowanej fabuły, lecz to jej atut.
Uważam, że warta jest polecenia, mimo mało interesującego dla niektórych opisu książki, ale właśnie takie pozycję, po czasie okazują się perełkami.
Polecam na wieczorowe dni z filiżanką dobrej kawy.

Uważam, że warta jest polecenia, mimo mało...

Powieść zaczyna się mocno - główny bohater budzi się na plaży i nie pamięta zupełnie nic. Szybko odkrywa nie jest tym, za kogo się podawał. W takim razie -kim jest? Pierszw rozdziały naprawdę mnie porwały. Później niestety było coraz nudniej. Miałam wrażenie, że fabuła prowadzona jest po łebkach. Byle do przodu. Niby jest wszystko, co powinno być w dobrym thrillerze... Zabrakło tu tego "czegoś ". Duży plus za prowadzenie narracji w osobie pierwszej. No poza rozdziałami poświęconym Karen. Szkoda, że jej postać została potraktowana tak marginalnie. Lektura na zabicie czasu się nada.

Słabe 5/10

Fabuła książki miała ogromny potencjał. Historia, bohaterowie wszystko było świetne zaplanowane przez autora. Ale… była bardzo nudna i monotonna. Posiada wiele nie potrzebny opisów, każdy rozdział musiał być wydłużony o nieznaczące informacje i treści.
Powiedzenie jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze w pełni oddaje sens tej historii opisanej przez autora.
Mimo to, jednak książka porusza bardzo wiele ekologicznych aspektów, które wpływają na nasze ludzkie życie. Dowiadujemy się jak ważne jest utrzymanie pszczół by życiu byśmy my- ludzie mogli dalej funkcjonować.

Słabe 5/10

2064

Duszny klimat małej wyspy, gdzie każdy każdego zna to coś, co biorę w ciemno. Nie mogę też odmówić książce bycia angażującej i wciągającej, bo wpadłam mocno i nie było takiej opcji, żebym ją odłożyła i skończyła w innym terminie, co to to nie. Ale kurde, ona ma serio mało wspólnego z jakimś kryminałem czy thrillerem (no jest wątek, ale taki mocno w tle) i strasznie nie podobało mi się, w jakim kierunku to ostatecznie poszło.

Szkocki autor nie tylko umiejętnie wciaga nas w ciekawą historię, ale przy tym przepięknie opowiada o samej Szkocji. Polecam.

Już jakiś czas temu trafiłem na książki Peter'a May'a i bardzo spodobało mi się jak pisze.
Bardzo podobała mi się seria "Wyspa Tajemnic".
Od tego momentu przeczytałem prawie wszystkie jego książki, a teraz przyszedł czas na "Na szlaku trumien".

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jest w niej wszystko co powinna mieć książka sensacja czy thriller.
Jest wątek morderstwa, tajemnicy, manipulacja. Na początku jest dużo niewiadomych, a wraz z każdą stroną dowiadujmy się więcej o osobach pojawiających w książce.
Poszczególne wątki przeplatają się płynnie i sprawiając, że każdy kolejny rozdział powoduje nasze zaangażowanie.

Bardzo podobała mi się seria "Wyspa Tajemnic".

Jest wątek...

Zacznę od tego, że bardzo podoba mi się pomysł aby przedstawiać historię bohatera który stracił pamięć w narracji pierwszoosobowej - w ten sposób poznajemy go, ponieważ on sam powoli poznaje samego siebie. Ogólnie książka jest dość ciekawa, czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko, a finał jest naprawdę zaskakujący, ale jako całokształt nie jest to nic specjalnego. Bohaterowie nie są zbyt sympatyczni, a Karen niesamowicie działała mi na nerwy. Doskonale czuć jednak klimat i surową pogodę na wyspach, gdzie dzieje się cała akcja. Ostatecznie polecam tą książkę dla tych, którzy poszukują przyjemnej lektury na długie wieczory, ale kryminał/thiller z tego mocno średni.

Sympatyczna opowieść -bardziej przygodowa niż kryminał. Autor zgrabnie łączy różne tropy, aby ostatecznie skręcić w całkiem innym kierunku.
Przyjemnie sie czyta -jest i pies, i szlak trumien i tajemnicza śmierć latarników, żaglówka i wyspa. Trochę tajemnicy, trochę zagadki -bardzo udane połączenie.

Kupiłem na szlaku trumien na promocji za niecałe 15 złoty i to jest duży plus tego tytułu. Podchodziłem do tej książki bez większych oczekiwań i szczerze mówiąc jest to książka przeciętna. Po prostu wiele rzeczy jest tu przeciętnych od historii po bohaterów. Stworzona tło intrygi jest oryginalne, ale jest trochę doklejone na siłę tylko po to żeby móc stworzyć kliszowy kryminał. Na szlaku trumien jest dobrze napisane przez tytuł gładko się idzie, ale nie płynie (nie miałem tak, że mnie wciągnęło i przeczytałem to jednym tchem choć też nie utknąłem). Dobrze napisana jest końcówka i ona akurat może wciągnąć. Czy zatem warto przeczytać na szlaku trumien? Myślę, że są ciekawsze kryminały, ale czytając akurat to face palmu nie uświadczymy, przeczytamy tylko kolejny kliszowy kryminał taki jakich wiele czytaliśmy lub oglądaliśmy. 6/10.

Eko-kryminał.
Czyta się bardzo sympatycznie, ale pod koniec już wiadomo jak się skończy ;)

Eko-kryminał.
Czyta się bardzo sympatycznie, ale pod koniec już wiadomo jak się skończy ;)

• Kryminały

Peter May Na szlaku trumien Zobacz więcej