Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Czy mnie słyszysz?

Tłumaczenie: Monika Woźniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La vita felice
Ag2S

Książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery. Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna. W sierpniu 1978 roku, tego lata, kiedy poznałem Annę Trabuio, mój ojciec zaciągnął do lasu dziewczynę. Zatrzymał furgonetkę na brzegu szosy, to było przed zmierzchem, zapytał dziewczynę, dokąd idzie, i zaproponował, że ją podwiezie. Wsiadła do samochodu, bo go...

Książka, dzięki której Włosi pokochali thrillery.

Wciągająca, klimatyczna jak romans, głęboka jak powieść psychologiczna.

W sierpniu 1978 roku, tego lata, kiedy poznałem Annę Trabuio, mój ojciec zaciągnął do lasu dziewczynę. Zatrzymał furgonetkę na brzegu szosy, to było przed zmierzchem, zapytał dziewczynę, dokąd idzie, i zaproponował, że ją podwiezie. Wsiadła do samochodu, bo go znała…

Szesnastoletni Elia mieszka z rodzicami w niewielkim przemysłowym mieście na północy Włoch, które żyje tematem tajemniczej śmierci małego chłopca. W tym czasie ojciec Elii, Ettore, traci pracę, wycofuje się z dotychczasowego życia i popada w obłęd. Znika na długie godziny w starej furgonetce, która powoli staje się jego domem. Pewnego dnia zaprasza do samochodu młodą dziewczynę, a światła reflektorów znikają w pobliskim lesie…

Policja szybko łączy fakty i zaczyna uważać Ettore za głównego podejrzanego także w sprawie zamordowanego chłopca.

Elia po trzydziestu latach wraca pamięcią do przełomowych wakacji. Próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości, analizując krok po kroku zachowanie ojca i wszystkie nawet najdrobniejsze wydarzenia.

Co wydarzyło się upalnego lata 1978 roku? Jakie tajemnice skrywał Ettore? Czy Elia wybaczy ojcu?

Czy mnie słyszysz? to thriller, który we Włoszech uznano za prawdziwe literackie wydarzenie. Varvello nie tylko skonstruowała wciągającą i mrożącą krew w żyłach fabułę, potrafiła też przekonywająco opisać historię dojrzewania nastolatka uwikłanego w pierwszą poważną, choć zakazaną miłość. To znakomite studium skomplikowanych rodzinnych relacji i zła, które może zakiełkować w każdym.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4596/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4596/...»

allison | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

„Czy mnie słyszysz?” to powieść pełna niepokoju, niedopowiedzeń i tajemnic, na rozwiązanie których trzeba poczekać niemal do ostatnich stron. Interesujący jest też język – tylko pozornie prosty, w rzeczywistości zaś doskonale komponujący się z przeżyciami wewnętrznymi bohaterów.

Narratorem jest Elia, dojrzały mężczyzna, który wspomina lato sprzed trzydziestu lat, gdy był wrażliwym nastolatkiem, bacznie obserwującym otaczający go świat.
Wtedy właśnie przeżył pierwszą wielką miłość do matki kolegi. Wtedy też dowiedział się, że jego ojciec, który popadł w depresję po stracie pracy, uprowadził Annę, piękną dziewczynę, która dorabiała sobie jako opiekunka do dziecka.

O tym drugim, dramatycznym zdarzeniu informuje już pierwsze zdanie powieści. Tajemnicą jednak pozostają okoliczności i przyczyny zdarzenia, jego szczegółowy przebieg i finał – te informacje autorka dozuje w bardzo oszczędny sposób, budując napięcie i zaostrzając apetyt czytelnika na więcej i więcej.
Jakby tego było...

LelandLester | 2018-07-28

UWIKŁANI W PRZEMILCZENIA

„– Musisz starać się go zrozumieć – nalegała matka. – Musisz spróbować. Niektóre osoby przeżywają świat inaczej niż wszyscy. Taki jest twój ojciec.”

Latem 1978 r. w pewnym włoskim miasteczku wydarzyło się naprawdę wiele, również z perspektywy mieszkającego tam wówczas z rodzicami szesnastoletniego Elii. W sierpniu w przemysłowym Ponte upada zakład – główny lokalny pracodawca - co oznacza, że ojciec chłopca, Ettore, zostaje na bruku i zaczyna alienować się od wszystkich, nie mogąc się kompletnie odnaleźć w tym „nowym” rozdaniu. Równie istotną sprawą wydaje się kwestia niezrozumiałej śmierci miejscowego dziecka, której echa wciąż gwarnie unoszą się nad społecznością. Wreszcie – Elia spotyka Stefano, z którym się zaprzyjaźnia, będącego pod opieką matki, Anny, którą również polubi. Jego nowy kumpel, pochodzący z rozbitej rodziny, chętnie wróciłby do ojca, jednak na razie musi pozostać w Ponte. Ale to nie wszystko – prócz sprawy dziecka, w krótkim czasie...

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 15 marca 2018

"Tego lata każde z nas trojga zachowało coś dla siebie, jakieś sekrety."

Mam wrażenie, że to jedna z tych książek, które najpierw trzeba przeczytać, aby móc później poznawać emocje i refleksje innych czytelników. Spodziewam się, że jej odbiór może być różny, albo głęboko przemówi i przekona do siebie, albo pozostawi z uczuciem niedosytu i zawieszenia. Niewątpliwie jednak wyróżni się na tle innych propozycji czytelniczych, choćby klimatem, głębią i przenikliwością. Bija z niej mroczność, surowość i smutek, ale również równolegle miłość, oddanie i wierność. Niby bezpośredniość, a jednak opakowanie przybliżanej historii w wiele stopniowo odkrywanych niuansów.

Nie jest to czysty kryminał czy thriller, lecz psychologiczna powieść, w której już od pierwszego zdania czujemy niepokój i niepewność, z każdym krokiem intensyfikujące się, przeradzające w strach i wzburzenie, jakby potężne chmury gromadziły się nad powieściową rodziną, przygniatały ją męczącym, ciernistym i bolesnym ciężarem....

almos | 2018-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Przejmujący obraz rozpadu rodziny: ojciec po stracie pracy zachowuje się dziwnie i oddala od żony i 16-letniego syna. W tle mamy morderstwo małego chłopca i porwanie dziewczyny. A wszystko to opowiadane przez syna, przeżywającego pierwsze fascynacje erotyczne. Wg mnie to nie thriller, ale dobra literatura psychologiczna. Słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.

Dosyć leniwie tocząca się powieść psychologiczna, trudno ją nazwać thrillerem, bo napięcia tam w zasadzie nie ma. Mamy tu historię opowiadaną przez 16-letniego chłopaka, którego rodzina przeżywa kryzys. Ojciec parę lat temu stracił pracę i od tego czasu zachowuje się dziwnie, znika, pije, gada niezrozumiale, znika na całe noce ze swoją furgonetką. Pojawia się coraz więcej sygnałów jego kłopotów psychicznych, ale zakochana żona chroni męża, udaje, że nic się nie dzieje i wciąż wierzy, że się opamięta. Bohater i narrator książki, który wchodzi w dojrzałość, także seksualną i przeżywa pierwsze...

joaśka | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Podobała mi się ta ksiazka. Może to kwestia wytchnienia po czytaniu o kobietach przywiązywanych do słupów, wrzątku wylewanym na ciała mężczyzn czy wyłupianych oczach. A może po prostu dlatego, że to porządnie napisany dramat psychologiczny? Element sensacyjny traktuję tylko jako przyczynek do pokazania procesu rozpadu rodziny. Tajemnice, niedopowiedzenia, nieustanne napięcie i to wszystko skąpane w klimatycznym sosie.
Mnie się podobało.

Bzibzioh | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Dramat psychologiczno-społeczny – oto moja kwalifikacja książki. Klimat mdły, ale taki pewnie był zamiar autorki. Mnie nie zachwycił, ani nie wciągnął nawet.

Ania | 2018-06-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Lubię oszczędny styl, kiedy minimum słów przekłada się na maksimum emocji, a atmosfera jest pełna niepokoju i napięcia.
Jednak w przypadku "Czy mnie słyszysz?" czegoś mi zabrakło.
Jakby autorce nie udało się dotrzeć do sedna, albo trafić w punkt, który mnie poruszy. Jakby słowom brakowało mocy wyzwalanie emocji.
Przeczytałam z zainteresowaniem i na tym się skończyło.

Anna | 2018-06-20
Przeczytana: 15 czerwca 2018

„Czy mnie słyszysz?” Eleny Varvello to mroczna powieść psychologiczna.
Narratorem jest dorosły mężczyzna wspominający pewne lato. To sprzed trzydziestu lat, kiedy jego ojciec stracił pracę i popadł w depresję. Okazuje się, że wówczas brutalnie zamordowano małego chłopca. Zaraz potem została uprowadzona młoda dziewczyna, dorabiająca jako opiekunka do dziecka u przyjaciółki rodziny. Sprawcą może być ojciec Elii. Nie jest to jednak oczywiste.
„Czy mnie słyszysz?” jest opowieścią o tych dramatycznych wydarzeniach. Stopniowo budowane napięcie, oszczędność słów i faktów, niedomówienia to wszystko składa się na tę tajemniczą opowieść, która od pierwszych stron budzi niepokój u czytelnika.
„Czy mnie słyszysz?” Eleny Varvello to niewielka objętościowo powieść psychologiczna z elementami specyficznego napięcia i grozy. Historia nie tylko o morderstwie i uprowadzeniu. To także historia dojrzewającego nastolatka i przede wszystkim rozpadu rodziny. POLECAM!

Matylda Saresta | 2018-03-15

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie ta książka.
Sposób opowiadania historii inny, niekonwencjonalny, powodujący, że choć teoretycznie już od samego początku, wiemy, kto, to w praktyce nie wiemy, dlaczego i czy to na pewno jest tak, jak sugeruje narrator. Narracja utrzymuje non stop wewnętrzny niepokój oraz ciekawość - o co tak naprawdę tu chodzi?
Fakt, że wszystko jest relacją nastoletniego syna, powoduje podkręcenie emocji i wzruszeń.
Jest małe miasteczko. Wszystko dzieje się pewnego lata. Jest miłość. Jest oddanie. Jest lojalność. Jest szaleństwo. Jest zbrodnia. Jest walka.

Polecam, kolejna mega trafiejka tego roku.
Okładka idealnie w punkt oddaje klimat całej historii!

Mieczysław | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Książka taka sobie. Przeczytać się daje, ale przeszkadza nietypowy styl. Pomysł mało oryginalny, chociaż miejscami nieco zaciekawia. Fabuła prowadzona w irytujący, dziwny sposób - co było wcześniej, co później? Dobrze, że chociaż objętość książki niezbyt duża.