Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

książek: 1902
Mlg | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Autor meandruje nie tylko po Polsce, ale i po tematach. Zagląda w przeróżne zakurzone kąty, odkrywa zapomniane albo wydawałoby się, nieatrakcyjne miejsca i roztacza przed nami niezwyczajne widoki. Przy okazji komentuje i opowiada ciekawe historie a to o ważkach, a to o toponimii na Księżycu, albo o tym jak wkręcono prezydenta Mościckiego w kanał jego imienia. Dla mnie najciekawszą była klimatyczna opowieść o Górach Izerskich, o selenografii oraz króciuteńki epilog traktujący o zadrzewionym miejscu, które już pewnie nie istnieje. I o dwóch w nim grobach, z jednym z nich łączy się wiersz, którego fragment pozwolę sobie zacytować:

„Bądźcie pozdrowieni nadwrażliwi
za waszą czułość w nieczułości świata
za niepewność wśród jego pewności
Bądźcie pozdrowieni
za to, że odczuwacie innych tak, jak siebie samych”

Jedyne czego mi zabrakło to zdjęć i map.

AgA | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

"Kto widzi szarości, czerwienie i fiolety brzoskwiniowej skórki, siłą rzeczy narysuje owoc słusznie okrągły, a kto skupi się na owej krągłości, nigdy nie zobaczy prawdziwych barw"

Mimo tego, że płaski, pozbawiony punktów zaczepienia krajobraz budzi we mnie lekki niepokój, mam przemożną ochotę, w ślad za autorem, uzbrojona w cyjanometr wyruszyć na Pulwy. Złożyć wniosek o możliwość noclegu na Pustyni Błędowskiej. Szukać entów w karpackich lasach i śladów zostawionych przez Walonów na karkonoskich kamieniach...
Wędrówki opisane w tej książce, to nie bezrefleksyjne przemieszczanie się w przestrzeni. Perspektywa, jaką autor przyjął kreśląc swoje wspomnienia, wespół z licznymi nietuzinkowymi nawiązaniami tworzą pasjonujący obraz Polski nieznanej zwykłemu turyście. Połączenie selenografii i odonatologii w opisie wędrówki po Łuku Mużakowa, to już prawdziwy majstersztyk!

asymon | 2018-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Dużą przyjemność sprawiło mi czytanie tej książki, ale także odkrycie, że poza literaturą opisującą chodzenie po górach, literaturą opisującą chodzenie po lasach, co też jest fajne, a trochę może niedoceniane, jest też literatura opisująca chodzenie, ujmijmy to, jeszcze gdzie indziej. Okazuje się, że brakowało mi książek tego typu. Zaznaczę, nie chodzi tu o przewodniki, dzienniki, książki przyrodnicze (Kossak), a o coś innego, gatunek którego nie potrafię jasno określić i nazwać. Może "podstawy teoretyczne"?

Kiedy zacząłem przeglądać na Amazonie książki cytowane przez Robińskiego, oczywiście te współczesne, Deakin, Macfarlane, Stilgoe, na okładce książki "What is Landscape" tego ostatniego zobaczyłem jakieś pastwisko przecięte kanałem, w tle lasy i jeszcze jakieś coś. I to jest dokładnie to, o co mi chodziło.

Kilka historii, żadna nie nudzi, nawet ta o Nałkowskim. Autor wplata we własne wycieczki historię i literaturę tematu, będące zwykle pretekstem do ruszenia w drogę, bo...

MirekC | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Na „Hajstry” trzeba mieć nastrój. Wtedy wiele zdań ułożonych przez Adama Robińskiego potrafi olśnić; silnie chwycić za to, co w nas delikatne. Moje czytanie tej książki przybrało kształt paraboli. Na początku zachwyt, potem lekkie znużenie, chwila oddechu od lektury - i znowu uniesienie. Adam Robiński nie tylko z wyczuciem i nienachalną erudycją opisuje różnorodne krajobrazy. Przybliża też sylwetki nietuzinkowych postaci. Dzięki niemu poznałem Lechosława Herza, miłośnika Kampinowskiej Puszczy, Wojciecha Giełżyńskiego, znawcę wiślańskiego nurtu czy Józefa Dziędzielewicza, prawnika i odonatologa zafascynowanego życiem ważek. Autor okrasza każdy rozdział porcją wiedzy z zakresu geologii, botaniki, historii i innych nauk. Po przeczytaniu całości książka zachęca, by jeszcze raz wziąć ją w swoje ręce. Wszak jest to lektura, którą czytać należy w trybie slow.

Mateusz | 2018-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, bym poczuł zawód po książce z serii Sulina. Jak wiadomo w miarę jedzenie apetyt rośnie i w moim przypadku autor "Hajstrów" - Adam Robiński zmierzył się z wyraźnie dużymi oczekiwaniami z mojej strony, rozbudzanymi wraz z każdą kolejną ksiażką z Czarnego. Niestety w "Hajstrach" zauważam wtórność, brak własnego stylu, nadmiar pobocznych historii, cytatów, przy tak naprawdę, wdzięcznym do opisania temacie.

Trochę szkoda tej szansy. Uważam, że za mało jest "autora w autorze" - oryginalności w książce. Mam nadzieję, że Pan A. Robiński kolejną książkę stworzy być może na podobny temat, a może i sam to uczynię, zwiedzając Polskę bocznymi drogami, pijąc herbatę z termosu nad Biebrzą, czy jedząc schabowego na gdyńskim blokowisku.

PrzeCzytana | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Opis książki Hajstry. Krajobraz bocznych dróg, który przeczytałam przed jej zakupem dał mi nieprawdziwe wyobrażenie o tym, co w niej znajdę. Myślałam, że to krajobrazy będą prowadziły historie, a jest dokładnie na odwrót. Mam wrażenie, że w głowie autora najpierw powstały historie, za nimi dopiero przyszły krajobrazy. I dobrze. Tak jest o wiele ciekawiej.

COŚ WIĘCEJ NIŻ OPIS KRAJOBRAZU

Hajstry. Krajobraz bocznych dróg napisany przez Adama Robińskiego to zbiór ośmiu (jeśli wliczać epilog, który stanowi także odrębną, choć króciutką opowieść) reportaży o Polsce. Łączą w sobie one obrazy miejsc mniej znanych, czasem dzikich z historiami, które przyprowadziły autora w ten konkretny punkt. Czasami inspiracją do odkrywania tych przestrzeni przez Robińskiego byli ludzie, czasami zwierzęta i przyroda, a czasem jakieś interesujące go zagadnienie.

Z tytułu dosłownie wynika, że dostaniemy obraz bocznych dróg i faktycznie są w tej książce opisy przyrody, ale nie są one statyczne. W mojej...

Saszen | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Adam Robiński stawia sobie za cel ożywienie (stworzenie?) w Polakach miłości do krajoznawczych wycieczek i to zadanie udaje mu się spełnić znakomicie. Jego eseje o wędrówkach po zapomnianej, nieodkrytej jeszcze Polsce zachwycają i budzą nieodparte pragnienie, by natychmiast ruszać w drogę (i by umieć tak pisać!). Robiński w "Hajstrach. Krajobrazie bocznych dróg" przedstawia kilka miejsc, zagłębia się w ich historię i teraźniejszość, kreśli perspektywy na przyszłość. Swoje pisanie autor osadza w szerokim kontekście, odwołuje się często do dawnych polskich i współczesnych angielskich pisarzy - pasjonatów wędrówek (smutne, że nie może się odwoływać do współczesnych polskich autorów, którzy za nic mają ważność włóczenia się w miejscach nieznanych). Książka Robińskiego jest, mam nadzieję, pierwszym zwiastunem ruchu, który zdoła przekonać Polaków, że tak piękną ziemię trzeba chronić.

Przypkowski | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Chwała Robińskiemu za podjęcie takiego tematu! O polskich przestrzeniach przeoczonych, niepozornych, nieodkrytych, nieefektownych. Dobrze, że zainteresowanie nimi wzrasta. Dobrze, że pojawiają się młodzi autorzy na nie wrażliwi. (Ile można czytać tylko Stasiuka?)

W Hajstrach jest mnóstwo wątków: ornitologia, historia, geografia, hydrologia, turystyka, pedestrianizm, entomologia. Wszystko podane jako reportaż okraszony obszernymi cytatami, niezłymi opisami i poetyckimi wstawkami... Ale za dużo wszystkiego! Kakofonia tematów. Gdy tylko wyczuwam rytm, zaczynam się angażować, autor nagle urywa myśl, dokleja coś, potem wraca, tasuje, miesza. Przykro mi, to nie działa. Tekstowi brakuje spójności, bo większość wątków jest klejona na siłę. Duża wiedza okazuje się przekleństwem, gdy próbuje się o wszystkim mówić na raz. Poza tym, zawiodłem się samym stylem. Czytałem tę książkę jak sprawozdanie, jak spis faktów.

Chciałbym, aby Robiński pisał nadal, ale chciałbym też, żeby zwolnił, znalazł...

kaa | 2018-03-11
Przeczytana: 2018 rok

Ta książka zmienia sposób patrzenia na świat. Nie chodzi tylko o polski krajobraz i te mniej znane widoki. Jest w niej coś takiego, że nabieramy ochoty na spacery do miejsc, których dotychczas nie odwiedziliśmy i wydają nam się całkiem obce.

Monika | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

ROBIŃSKI NA BOCZNYCH DRÓŻKACH

„Drzewa nie są jednakowe, mają cechy osobnicze, trzeba się tylko przyjrzeć. Ale my dzisiaj niczego nie zauważamy.”

Lechosław Herz

Czym jest podróżowanie? Masową turystyką ukierunkowaną na Rzym, Paryż i Zakopane? Odhaczaniem kolejnych charakterystycznych punktów na mapie świata? Zdaniem Adama Robińskiego bliski – być może najbliższy – prawdy o podróżowaniu był Francuz Xavier de Maistre, autor dwóch zaskakujących książek: Podróży dookoła mej sypialni i Nocnej wyprawy dookoła mojej sypialni. Ekspedycje te nie wymagały kupna biletów, rezerwacji lotów i noclegów, odpowiedniej odzieży, sprzętu, tragarzy, przewodników. Wymagały natomiast czegoś, czego kupić nie można: uważności i wyobraźni. Xavier de Maistre udowodnił swoimi podróżami pokojowymi, że każdy człowiek ma prawo do wielkich odkryć i nie trzeba kosztownych wypraw do najdalszych zakątków świata, by zaznać przyjemności związanej z eksploracją. Mnóstwo ciekawych rzeczy mamy pod samym nosem. W...