Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

Okładka książki Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Ziemowit Szczerek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Ziemowit Szczerek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Agora, Czarne reportaż

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Szczerek znowu jeździ

1956 14 299

czymże jest Europa Środkowa... no właśnie. wspaniała podróż literacka

czymże jest Europa Środkowa... no właśnie. wspaniała podróż literacka

Cudowna ksiazka ktora odkrywa piekno miejsc o ktorych nie myslimy w kategoriach estetyki jako piekne, a nawet ciekawe, a autor ukazuje je nam na bazie swoich osobistych obserwcji. Serdecznie polecam

O jakże miło kroczy się z Panem Szczerkiem przez Międzymorze, krainę tyle prawdziwą co urojoną.
Mamy rzut osobistych refleksji Pana Ziemowita na temat państw Europy Środkowej, które są okraszone dobrym poczuciem humoru. Nie "śmieszkuje" a daje wiele powodów by się uśmiechnąć.
Zdecydowanie jest to książka po którą można sięgnąć kilkukrotnie. Ja zrobię to na pewno przed podróżą w nowe zakątki "Międzymorza".
Bardzo dobrze wydana, krótkie rozdziały upłynniają czytanie. Ładna, twarda okładka.

Najbardziej ciekawią krainy gdzie było się osobiście, najbardziej kuszą te nieznane. :)...

Zachwyciła mnie ta książka. Język, humor, wciągająca narracja (jak bym tam była!),ciekawe spostrzeżenia, oko do szczegółu.
Nie muszę się do końca zgadzać z wnioskami autora, żeby doceniać jego styl.
Dla mnie - coś fantastycznego.

Nie muszę się do końca zgadzać z wnioskami autora, żeby doceniać jego styl.
Dla mnie - coś fantastycznego.

O czym jest ta książka? A jeździ Pan Szczerek po Europie i marudzi. Szuka słowiańskości, litewskośći i generalnie wyobrażonych esencji europejczyków wszelakich. O kompleksach wobec zachodu prawi. Opowiada o poglądach, polityce "naszej" części Europy, trochę czasem dorabia ideologie tam gdzie jej nie ma. . Nieraz rzuci jakimś zabawnym tekstem. No i powiem, że te jego obserwacje są często trafne, ale przynajmniej z mojego punktu widzenia niezbyt odkrywcze. Poza tym to całkiem nieźle się to czyta właściwie - Także jak ktoś ma ochotę się zapoznać to nie będę odradzał, ale ostrzegam, że styl specyficzny.

Czytałem z mieszanką fascynacji i przerażenia, obserwując podobieństwa polskiej sytuacji do Bałkanów albo Rumunii, powtarzające się analogie w konfliktach w różnych państwach. Perspektywa dość depresyjna, ale nie mogłem się oderwać. Pełno ciekawych obserwacji, możliwość zaglądnięcia do krajów, o których nie mówi się zbyt dużo w Polsce. Jak to u Szczerka, specyficzny styl, sporo wulgaryzmów i gonzo. Mnie to kręci, jak kręciło w „Mordorze”. Magistrów polonistyki i stosunków międzynarodowych pewnie nie i będą się krzywić że dyletanctwo i że szkoda życia, jak tu ktoś naprodukował niżej w recenzji. Jeśli jednak ktoś tak jak ja nie kończył ww. kierunków, to polecam jako lekturę obowiązkową i uzupełnienie wiedzy o regionie.

O wiele bardziej Ziemowit sprawdza się w ramach poważnego reportażu. Warto poznać historię tak bliskich, a z drugiej strony tak nieznanych nam sąsiadów

Przytoczę jeden fragment książki, bo moim zdaniem najlepiej opisuje polską mentalność

,, Patrzyłem na tę niemiecką idyllę, na tych ludzi, z których każdy pielęgnował własny styl życia, ubioru, zachowania- i niby nie było się czego czepić, ale jakoś śmiać mi się chciało. I się śmiałem, świadom swego barbarzyństwa. Śmiałem się, mając pełną świadomość, że ten mój śmiech jest cegiełką dołożoną do wielkiej, trollerskiej machiny oblężniczej ,jaką do racjonalnego i pragmatycznego Zachodu przystawia Rosja.
Ja jednak nie byłem do końca częścią Zachodu.To znaczy trochę byłem, ale moja peryferyjność, moje położenie pomiędzy skazywało mnie na ten trollerski rechot. A moja peryferyjna zachodniość na wyrzuty sumienia z tego powodu,,

Dlatego właśnie nigdy nie będziemy częścią cywilizowanej Europy...niestety

Lubię pióro Ziemowita. I w tym przypadku nie zawiodłem się. Celne spostrzeżenia pokazujące, że autor naprawdę ma sporą wiedzę o naszej części Europy. Praktycznie przy każdym narodzie udało mu się uchwycić ten ulotny feeling, przynależny tylko do danej nacji. Lektura poszerzająca horyzonty.

Zostanę fanką autora.

Zostanę fanką autora.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Ziemowit Szczerek Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Zobacz więcej