Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

Wydawnictwo: Agora SA, Czarne
literatura faktu

Koedycja z wydawnictwem Agora. Ziemowit Szczerek rusza w podróż tropem konfederacji państw morskiego obszaru ABC zarysowanej wizjonersko przez Piłsudskiego. Historia prowadzi go od Bałtyku aż po Adriatyk i Morze Czarne, po pograniczach dawnych imperiów i granicach religijnych wpływów. W swoim najlepszym stylu Szczerek snuje opowieść o mitycznej wielokulturowej krainie, czujnie wypatrując, czy...

Koedycja z wydawnictwem Agora.

Ziemowit Szczerek rusza w podróż tropem konfederacji państw morskiego obszaru ABC zarysowanej wizjonersko przez Piłsudskiego. Historia prowadzi go od Bałtyku aż po Adriatyk i Morze Czarne, po pograniczach dawnych imperiów i granicach religijnych wpływów. W swoim najlepszym stylu Szczerek snuje opowieść o mitycznej wielokulturowej krainie, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni pajęczyną podobieństw i zażyłości.

Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Podążanie za falami uchodźców szturmujących granice. Podglądanie codzienności „starej” emigracji. Śledzenie żywotności stereotypów i własnych wyobrażeń. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i złożony obraz rozhuśtanej gwałtownymi przemianami współczesnej Europy, która rozpaczliwie na nowo odkrywa swoje korzenie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

kouba | 2017-05-13
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 12 maja 2017

Ziemowit Szczerek ponownie na swoich ulubionych i wyjeżdżonych/wydeptanych ścieżkach Europy Środkowowschodniej. Tym razem pretekstem do podróży staje się budzącą się po latach (nie tylko w Polsce) idea przymierza Międzymorza. A więc Szczerek jeździ, pyta, dywaguje. Zauważa pewne paradoksy, podobieństwa, ale i różnice trudne do pogodzenia. Wypytuje lokalsów o nastroje, o to jak się im żyje właśnie tu. Nie pozuje na wszystkowiedzącego, nie pisze opowieści z wcześniej założoną tezą - raczej na chłodno obserwuje i zapisuje to, co widzi.

Wschodnie Niemcy, Bałkany, Węgry, Rumunia, kraje nadbałtyckie, Rosja, Polska. Wszystko to miesza się, przechodząc nagle z jednego miejsca w drugie. Ten pozorny bałagan nie jest jednak dowodem na niechlujny styl autora, a raczej sposobem na ukazanie jak te wszystkie regiony, czasem mocno od siebie oddalone, łączy niezaprzeczalna więź. Jakie ten miszmasz architektoniczny, poglądowy, kulturowy itp. odcisnął piętno na dużej części starego kontynentu.
...

Szczere-Recenzje | 2017-05-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Międzymorze to fascynująca lektura, szczególnie dla kogoś, kto niewiele wie o tym, co się dzieje w państwach sąsiadujących z Polską i jak jesteśmy do siebie. Szczerek (piszący wciąż w typowy dla siebie szczery i barwny sposób) rusza w trasę po ościennych regionach, tropiąc w każdym z nich cywilizacyjne różnice i podobieństwa. Czym jest słowiańskość? Po czym poznać, że jakiś kraj pozostaje bardziej pod wpływem Niemiec niż Rosji? Dlaczego tak wiele państw wypiera się słowiańskiego pochodzenia na rzecz nawet skandynawskości? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tym znakomitym zbiorze reportaży z Międzymorza.

Snoopy | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

"To książka podróżnicza" - uprzedza już na samym początku Szczerek. I poniekąd tak jest. Więcej tu jednak (geo)polityki i publicystyki, niż "obserwacji krajoznawczych". Można się zresztą tego spodziewać - zapowiada to poniekąd już sam tytuł. I choć książka jest ciekawa, ma znakomite momenty (zakończenie!), to nie będę jej zaliczał do najlepszych dokonań tego autora.

skrytka_kulturalna | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

I tak jest w istocie. To zbiór wrażeń, scenek, chwil z licznych wędrówek autora po krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Niemcy, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Finlandia, Serbia - to między innymi o tych miejscach pisze Szczerek. Nie spodziewajcie się jednak banalnej pocztówki z ładnym widoczkiem, bo te dość mocno porwane, subiektywne relacje są męskie, twarde, przesycone papierosowym dymem, smakiem mocnego alkoholu i wyboiste, jak środkowoeuropejskie drogi.

Ale i tak najlepsze jest to, jak Ziemowit Szczerek pisze. Mamo! Jak on wspaniale pisze! Niesamowity słuch, niesamowite wyczucie słowa, a uwierzcie mi - to wcale nie jest częste, nawet wśród pisarzy. Szczerek bawi się językiem, ugniata go po swojemu i nadaje mu genialną, chłopacką, popową formę. Może nie każdemu jego styl będzie odpowiadał, bo to jest takie bardzo luźne, potoczne pisanie, ale jeśli do Was trafi, to trafi w stu procentach. Gwarantuję. I te popkulturowe nawiązania! Tu Mordor, tam Harry Potter. W...

Michał | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety po raz kolejny przekonałem się, że reportaże wydawane nakładem wydawnictwa Czarne są propagandową tubą pewnej opcji politycznej. Zachęcony interesującą tematyką i zapewniony przez autora iż "Jest to ksiązka podróżnicza" zakupiłem ją bez namysłu by już po kilku rozdziałach przekonać się że był to kolejny chybiony zakup. Miast interesującej książki podróżniczej czytelnik otrzymuje cały zestaw politycznych poglądów autora, okraszonych gdzieniegdzie wulgarnym słownictwem i wyśmiewaniem wszystkiego co polskie.Całości dopełniają wspomnienia o "uchodźcach", porównywania Kaczyńskiego czy Orbana do Putina i inne "smaczki" rodem z GW. Czuję się oszukany- oczekiwałem dobrej literatury podróżniczej a otrzymałem kolejny stek kłamstw, głupstw i wyolbrzymień naszego polskiego politycznego grajdołu. Podsumowując: szkoda było i czasu poświęconego na książkę i wydanych nań pieniędzy.

Elizavietta | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Świetna robota reporterska. Ziemowit Szczerek jest jak maszyna do robienia dobrych książek. Cudownie przechodzi od jednego miejsca do drugiego, idealnie wyważa styl i połączenie z cztelnikiem. Ale ma się też wrażenie, że to swoiste połączenie bohaterów książki jest też tym, co my mamy i nosimy w sobie od zawsze.

dziesiątki rozmów i tysiące kilometrów, które układają się w świetny witraż Europy w trakcie przemian. Obowiązkowa pozycja!

nonienotak | 2017-06-20
Przeczytana: 18 czerwca 2017

O, jakże są nieszczelne granice ludzkich państw! https://nonienotak.wordpress.com/2017/06/20/na-pograniczach-miedzymorza/

Karola | 2017-06-22
Na półkach: Przeczytane, 52 w 2017