Cierń

2024-03-27
2023-08-15
Dominika Schimscheiner

Wróżka na straży snu

Ciekawy koncept na zmienienie baśni o śpiącej królewnie. Jednak ja bym chciała więcej, ja wiem że to miało być opowiadanie ale czy mogłoby być troszkę dłuższe? Gdyby miało dodatkowe 50 stron byłabym przeszczęśliwa a tak czuję niedosyt. Przyjemny audiobook idealny na jedne dzień do robienia czegoś 🙌🏻

Lubicie retellingi?

Przykładem takiej opowieści jest "Cierń" w którym autorka przygląda się historii śpiącej królewny, ale w zupełnie nowym wydaniu. W tej historii królewna jest antagonistką, a główna bohaterka jest magiczną istotą, która posiada umiejętność przemiany w żabę. Śpiąca piękność zamknięta jest w wieży, którą chroni szereg zaklęć i gęsty cierniowy mur. W książce pojawia się również rycerz, który nie wie tego, że nie wszystkie klątwy powinny być zdjęte...

Ropuszka to przeurocza, empatyczna bohaterka, jej historia jest krótka i można ją przeczytać za jednym zamachem.

Mimo, że wszyscy chwalą książkę T.Kingfisher, mi nie przypadła do gustu. Ciężko jest stworzyć wciągający świat z gatunku fantastyki w tak krótkiej opowieści. Nie zdążyłam wyrobić sobie opinii o bohaterach, albo zakochać się w świecie, a już musiałam ją kończyć. Historia stworzona przez autorkę jest naprawdę świetna, ale zdecydowanie zbyt krótka.

Bardzo lubię twórczość autorki, bo jest naprawdę wyjątkowa, idealna dla nieco młodszych, ale naprawdę ciekawa dla starszych czytelników. Akurat ta książka nie spodobała mi się, ale to nie oznacza, że jest zła. W tym wypadku po prostu musicie sami przekonać się o tym, czy ta krótka historia was oczaruje.

Lubicie retellingi?

Z pewnością znacie jedną z najpiękniejszych baśni braci Grimm, opowiadającej o historii życia Roszpunki – dziewczynki, w dzieciństwie odebranej rodzicom przez zazdrosną czarownicę i dorastającej samotnie w wieży. Na pewno kojarzycie także inną bajkę – tą o Śpiącej Królewnie, córce władców wielkiej krainy, przeklętej przez złą wróżkę i skazanej na bardzo długi sen. Oczywiście w tamtych historiach na ratunek damie w opałach przybywał książę, uwalniał ją od złej wiedźmy i razem żyli długo i szczęśliwie. Myśleliście kiedyś, co stałby by się, gdyby tą całą konwencję obrócić? Gdyby to nie czarownica, a dziewczyna mieszkająca w wieży była złą postacią w tej bajce?

Jeśli tak, to książka pt. „Cierń” autorstwa znakomitej pisarki T. Kingfisher będzie dla Was idealną propozycją czytelniczą. Przedstawia trochę zmodyfikowaną wersję opowieści o Śpiącej Królewnie, z dołączonymi elementami historii Roszpunki – tutaj, to ona jest czarownicą strzegącą wieży, która uśpiła królewnę na wieki. Jednak niech nie zmylą Was pozory: brzydota czy umiejętność zmieniania się w żabę. Ropuszka, bo tak nazywa się nasza bohaterka, ma za sobą bardzo trudne przeżycia i wybory – życie, które wciąż nie mogło się zdecydować, w jakiej z rzeczywistości ją umieścić: zawieszona pomiędzy nimi od wieków nie czuła się dobrze będąc w świecie ludzi, i wciąż tęskniła do magicznych stworzeń, które ją wychowały.

Oczywiście co to byłaby za baśń, gdyby nasza główna bohaterka do końca swoich dni tylko się obwiniała i czekała w formie żaby aż jej nemezis się obudzi. W stanie wielkiej samotności i wewnętrznego poddania się, zastaje ją rycerz. Nie jest to do końca stereotypowy książę z bajki – nie grzeszy urodą, nie ma zbyt wielu pieniędzy, a w głębi duszy tak naprawdę boi się zabijać ludzi. Wprost idealny dla porzuconej czarownicy.

Jak rozwinie się ta historia? Czy Ropuszka przezwycięży swoje obawy i podzieli się opowieścią o swoim życiu z nieznajomym rycerzem? Czy chłopak, żądny przygód, jej uwierzy? I w końcu kim okaże się śpiąca w wieży dziewczyna? Tego wszystkiego dowiecie się, gdy tylko sami sięgniecie po „Cierń” T. Kingfisher.

Bardzo przyjemna pozycja. Niesamowita bajka, bardzo mnie wciągnęła.

Bardzo przyjemna pozycja. Niesamowita bajka, bardzo mnie wciągnęła.

Słuchając tej książki czułam się jak w bajce <3
Jest jak cieplutki kocyk, otulający nas i odcinający od szarej rzeczywistości.
Ropuszka - sam pomysł na nią jest prześwietny. Nie jest typową odważną, przebojową bohaterką, która uwielbia być w centrum uwagi. Ropuszka jest nieśmiała, niepewna, zagubiona w sytuacji w jaką została wpakowana. Jej miłość do Wodnic, które ją wychowały roztapiała serduszko <3
Mimo swojej niepewności Ropuszka jest rozkoszna i urocza - choć nie grzeszy urodą.
Halim, rycerz muzułmanin, szukający przygód, który po każdym przekleństwie przeprasza odruchowo - również jest prześwietny. Odnosi się do Ropuszki uprzejmie, miło, mimo że uparcie odwodziła go od pomysłu dostania się do wieży.
Manewr przeplatania wydarzeń teraźniejszych z przeszłością - co się stało na zamku, czemu królewna została uśpiona na wieki - pozwala odkrywać tajemnicę kawałek po kawałeczku, dzięki czemu książka trzyma do samego końca.
I jeszcze opisy magii, magicznych stworzeń i ich życia - bajka <3
Absolutnie się zakochałam w tej historii <3 i Ropuszce i Halimie <3 i w głosie pana lektora <3

Słuchając tej książki czułam się jak w bajce <3
Jest jak cieplutki kocyk, otulający nas i odcinający od szarej rzeczywistości.

"Cierń" to króciutka książka z gatunku fantasy spod pióra amerykańskiej pisarki. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, które okazało się bardzo udane. T. Kingfisher stworzyła swoją wersję "Śpiącej Królewny", w której to królewna nie gra głównej roli. Za sprawą książki poznajemy Ropuszkę, którą w dzieciństwie porwano i przeniesiono do Magicznej Krainy. To właśnie tam bohaterka była wychowywana przez wodnice, dzięki którym zyskała zdolność zmiany w żabę. Pewnego dnia Ropuszka została wysłana do świata ludzi, gdzie jako wróżka miała pobłogosławić nowonarodzone dziecko. Nie wszystko poszło zgodnie z planem i tak zaczęły się kłopoty naszej głównej bohaterki. Bardzo polubiłam Ropuszkę, na której barkach spoczął wielki ciężar związany z ratowaniem ludzkiego królestwa. Ponadto postać Halima, czyli łagodnego rycerza, który wyruszył na poszukiwania uwięzionej księżniczki wywołała we mnie wiele pozytywnych uczuć. Całość została zachowana w baśniowym i pełnym magii klimacie, co sprawiło, że książka dała mi ogrom ciepła, chociaż w całej historii pojawiają się również smutniejsze momenty. "Cierń" to krótka lektura, która z pewnością pozostanie ze mną na długo. Bardzo polecam

W sam środek magicznego świata przeniosły mnie strony tej książki. To było jak przeniesienie się do ulubionych filmów Disneya, gdzie każda strona kryła nową niespodziankę.
Znane baśnie splatały się w jedną wielką opowieść, pełną zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń.
Wystarczyło jedno spojrzenie na okładkę, a już wiedziałem, że czeka mnie czytelnicza uczta.
Księżniczki, książęta, wróżki i rycerze - wszyscy żyli w tej magicznej krainie, gdzie każdy mógł być bohaterem swojej własnej historii.
Pewnego dnia młoda dziewczynka została zmieniona w żabę i tak zaczęła się jej niezwykła przygoda.
Ropuszka, bohaterka stworzona przez T. Kingfisher, okazała się być niezwykle odważną i twardą postacią, gotową stawić czoło każdemu wyzwaniu.
Kiedy Ropuszka przypadkowo spotkała tchórzliwego rycerza, świat zaczął się zmieniać.
Ich losy splatały się w niezwykły sposób, sprawiając, że nie mogłem oderwać się od lektury.
Czy ta baśń będzie miała szczęśliwe zakończenie?
Tego nie zdradę, ale mogę powiedzieć, że ta książka skradła moje serce swoim urokiem i humorem .
Śmiech i emocje towarzyszyły mi podczas czytania każdego rozdziału.
Lubię, gdy książka potrafi wzbudzić we mnie różnorodne uczucia, a ta zdecydowanie spełniła moje oczekiwania.
W końcu, kto nie chciałby od czasu do czasu przenieść się magicznego świata baśni, gdzie wszystko jest możliwe?
Polecam tę książkę każdemu, kto pragnie odrobinę magii w swoim codziennym życiu.
Chwila zapomnienia i uśmiechu gwarantowane!

Księżniczki,...

Książka dobrze napisana, niemniej sama historia mnie nie porwała. Chyba nie jestem fanką retellingów.

Zgadzam się, z opiniami, ta historia jest żadna. Dobrze napisana, owszem, ale jako retelling nie jest ani zaskakująca, ani odkrywcza. Ropuszka i Halim są sympatyczni, owszem, ale nie będę o nich myśleć w przyszłości, a jest szansa, że zapomnę o nich, jak tylko zacznę czytać kolejną książkę.

Wszyscy dobrze znamy bajkę o śpiącej królewnie. A co gdyby tak trochę pozmieniać w całej tej historii? Dobry będzie tym złym, a zły dobrym? Jeśli chcecie się przekonać to z pewnością musicie sięgnąć po tą pozycję. Wciągająca bajka. Gorąco polecam

• Audiobooki