Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion

Okładka książki Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion Ziemowit Szczerek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
Poza serią
Czarne
2018-05-23
2018-05-23
Europa historia alternatywna ironia literatura polska manipulacja Polska przeznaczenie Rosja sarkazm walka o przetrwanie wizja przyszłości

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Raport z przyszłości

1956 14 299

Kilka naprawdę błyskotliwych obserwacji dotyczących Polski i Polaków, kilka fajnie brzmiących neologizmów. Poza tym grafomania.

Jakoś mnie nie porwała.

Jakoś mnie nie porwała.

Co za pokręcona i absurdalna fabuła, która w niezrozumiały sposób jest poukładana i logiczna!
Szczerek pokazuje świat przyszłości, gdzie USA powróciła do polityki izolacji, Unia Europejska się rozpadła i na jej gruzach państwa germańskie utworzyły Neuropę - państwo fanatycznie kosmpolotityczne i ekologiczne, Rosja upadła, a Europa Wschodnia pogrążyła się w szaleństwie nacjonalizmu i czasem po prostu - szaleństwie.
Wraz z głównym bohaterem odwiedzamy miejsca konflitów: Kosowo, Siedmiogród, Słowację Południową, Śląsk, Kraków, Warszawę, Hałyczynę, a także co jakiś czas dowiadujemy się co nieco na temat reszty państw Europy Wschodniej.
Jednocześnie poznajemy społeczeństwo przyszłości: anarów, myszongów, separów, neoszalchtów, szwoli, czarnowojów, porożców itp. twory społeczne. Poznajemy Rzymską Republikę Polską, neosłowiańską Polskę, Europejską Republikę Śląską, Chłopię i Europejską Republikę Pomorza (o której jest najmniej informacji niestety).
Poznajemy barwne (lub szare),wulgarne (niemal zawsze) i nic nieznaczące (czy rzeczywiście?) postaci.
A w tle zawsze jest tajemniczy Siwy Dym, twór niezrozumiały, wymykający się prawom logiki, którego ani znaczenia ani celu nie zna nikt, a którego obecnośc zdaje się tylko kompilikować sytuację w Europie Wschodniej.

Zdecydowanie warto przeczytać, jest to najlepsza (ale nie najszczęśliwsza, co to to nie) wizja przyszłości jaką zdarzyło mi się czytać.

Edycja: po przeczytaniu wielokrotnie wracałem do tej książki, wertowałem jej strony, wyszukiwałem świetnych cytatów, wgłębiałem się w historię i wciąż myślałem nad tym co przeczytałem. Miałem tak po raz pierwszy w życiu. Myślę, że "Siwy dym" zasłużył na to by dostać moją pierwszą na tym serwisie ocenę 10/10. Jedyny minus jaki widzę w tej historii to to, że główny bohater nie trafił na Pomorze i nie opisał dokładnie co się tam działo, a to mnie najbardziej interesowało. Może (choć w to wątpię) powstanie kontynuacja i wtedy dowiemy się więcej co się działo na Pomorzu, w państwach bałtyckich, w Turcji i w reszcie państw bałkańskich.

Chwilami rewelacyjna, chwilami wysilona. Ciekawa wizja równoległej historii Polski z ostrzeżeniem przed pułapkami nacjonalizmu.

Słaba.

Słaba.

Jeżeli to jest typowy Szczerek, to chyba znalazłem *tego* autora. Sam bym napisał taką książkę w taki sposób.
Przewspaniała zabawa językiem, krytyczna analiza polskości i europejskości, obrazowa, zabawna („Dronięta!”),chaotyczna. Do tego ostatniego bym się przyczepił. Czytałem książkę z dość długimi przerwami. I nie wiem nic o fabule utworu. Czytałem książkę dla jej klimatu, dla opisów świata widzianego oczyma głównego bohatera. Podobno jest tak chaotyczna, a może nawet nieskładna, bo właśnie taki jest opisywany świat. Jeśli tak, to dobrze, ale będę musiał przeczytać jeszcze raz, za krótszym posiedzeniem, by jednak poszukać związków fabularnych.
To, co znalazłem, to świetna zabawa konwencją, tym, co zowiemy kwintesencją polskiej i europejskiej historii zmieszanej z tym, jak Szczerek wyobraża sobie niedaleką przyszłość. Jest to o tyle fascynujące, że obecne czasy są już historią.
Wspaniałe są tu neologizmy, często bywają w różnych książkach męczące i trudne do przywyknięcia. Tutaj zaś były dla mnie w stu procentach naturalne, a ich deszyfrowanie niebywałą zabawą.
To książka na wskroś polska. Trzeba tak bardzo tego kraju nienawidzić, żeby móc go tak kochać. Polska jak kotlet mielony — dostaje się tu każdemu. Szczerek na pewno nie próbuje być pomidorową, i podobnie jak Polska — nie każdemu smakuje tak samo.

Wyborne! Wszystko jest tu świetne, ale sama wizja geopolityczna świata książki - genialna.

Znałem Szczerka-publicystę, wielokrotnie czytałem z dużą zgodą jego felietony, nigdy jednak nie wpadła mi w rękę żadna jego powieść. Zabierając się więc za ,,Siwy Dym" spodziewałem się raczej lekkiej lektury - na tej samej zasadzie, na jakiej ogląda się już parę razy widziany, lubiany film, czy po raz n-ty słucha się tej samej płyty. Chciałem po prostu przeczytać moje własne myśli o Europie Wschodniej, szumnie przez autochtonów nazywanej ,,Środkową". I tutaj się nie zawiodłem. Szczerek jedzie po wszystkich równo - i turbosłowianach, i po patriotach, dla których jedynym punktym odniesienia jest Zachód (którego nienawidzą jednocześnie do niego aspirując) i przy okazji po samozwańczych kosmopolitach, dla których polskość to choroba, z której trzeba się uleczyć kąpielą w wartościach wspomnianego już wyżej Zachodu.

Szczerek poprowadził całą narrację w konwencji trochę reportażu, trochę powieści sensacyjnej, trochę łotrzykowskiej. Czytamy wspomnienia Marcina Szreniawy, dziecka polskich rodziców urodzonego w Neuropie, spadkobierczyni Unii Europejskiej złożonej z północnych Niemiec, Beneluksu i Skandynawii. Jest reporterem wojennym, który jeździ po pogrążonych w nacjonalistycznym chaosie pozostałościach po tym, co dzisiaj znamy jako Europę Wschodnią. Odwiedzamy jego śladem Bałkany, Węgry i Słowację, Ukrainę i Rumunię, dogorywającą Rosję i przede wszystkim rozbitą na dzielnice Polskę (Polski?). I tutaj nie można Szczerkowi odmówić po pierwsze wyśmienitej znajomości regionu, po drugie niesamowitego kunsztu językowego. Wszystkie użyte neologizmy, płynna składnia i dużo uszczypliwości pod adresem wielu regionalnych przypadłości, czynią ,,Siwy Dym" naprawdę ciekawą lekturą, dzięki której można poczuć w nozdrzach zapach przedwiosennego ugoru i palonych opon.

I choć nie zgadzam się z podnoszonymi tutaj głosami, że Szczerek zbytnio skacze po regionie - jest to jak najbardziej uzasadniony zabieg w konwencji powieści przygodowej, łotrzykowskiej, w której ,,Siwy Dym" jest częściowo umieszczony - mam co do tej książki ambiwalentne uczucia. Autor aspirował ewidentnie do napisania książki aktualnej, krytycznej wobec wschodnioeuropejskiego populizmu i nacjonalizmu. Niestety, nie mogłem nie odnieść wrażenia, że ta krytyka porusza się utartymi ścieżkami, i w każdym z regionów odwiedzanych przez narratora odbywa się według identycznego schematu. Obserwujemy więc rzucających się do swoich gardeł sąsiadów, strzelających do siebie kolegów z pracy, destrukcję dziedzictwa kulturowego w wyniku wojen militarnych i kulturowych, pogromy i mordobicia, a wszystko okraszone opisami spektakularnych zamachów terrorystycznych.

Niestety, Szczerek nie do końca chyba się zdecydował, czy ma to być książka o zeuropeinizowanym polskim cynglu, czy raczej gombrowiczowska farsa na naszą ojczyznę. Mamy wyraźne inspiracje Masłowską, mamy wyraźne zaczerpnięcia choćby z ,,Trans-Atlantyku", ale kończąc tę książkę pozostałem z niedosytem. Szczerek problem liznął, bardzo dużo zostawił czytelnikowi do domysłu, sprawiając wrażenie, że sam nie miał pomysłu na to, jak to wszystko dokładnie opowiedzieć. Mamy więc rozbitą na dzielnice Polskę, ale jak do tego doszło? Co do tego doprowadziło? Szczerek na te pytania odpowiada półgębkiem i nieśmiało, czyniąc cały wymyślny przez siebie układ geopolityczny szyty grubymi nićmi.

Mały, osobisty plusik - po zakończeniu książki musiałem się ostro nagłówkować o tym, skąd ten cały Siwy Dym się wziął, kto to generał Jan, czy ma jakiś związek z wujem Jasiem i szurniętym księdzem z rodzinnych stron narratora. Dużą satysfakcję daje takie pogrzebanie w dopiero co przeczytanej książce.

Daję jedną gwiazdeczkę więcej, bo oceny tu uważam za zaniżone ;) Może to wynikać z niezrozumienia, nie jest to książka łatwa w odbiorze. Ale warta przeczytania.
Szczerek tym razem stworzył powieść science-political fiction, powstałą na bazie jego przemyśleń zawartych we wcześniejszym "Międzymorzu". Dużo czarnego humoru, analiz geopolitycznych, piętnowania wad narodowych Polaków i innych ludów z Europy Wschodniej (choć i Europie Zachodniej też się trochę dostaje). Wszystko to podlane dużą ilością alkoholu, kresek i seksu. No i Siwym Dymem.
Pozycja obowiązkowa przed pójściem na głosowanie do Europarlamentu.
Polecam.

Początek był dla mnie trudny. Pierwsze strony to rzeczywiście mieszanka Masłowskiej i Gombrowicza. Przyznam szczerze, że taki styl od jakiegoś czasu jest dla mnie trochę drażniący. Potem kolejne rozdziały w miarę zawiązywania akcji zaczęły ładnie "wchodzić". Jak słynny specyfik, którym raczył wraz z Wiosną główny bohater. Aż do umieszczenia Kreszowej Młodzieży Wyklętej w roli Szwoleżerów. Potem niestety zjazd.Im bliżej końca - tym ten koniec zaczął być coraz bardziej przewidywalny. Jak niedzielna Familiada z panem Karolem.

• Ebooki
  • Sci-fi