Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu. Po Europie Wschodniej krąży tajemniczy Siwy Dym, którego zagadkowość przyciąga naukowców i zblazowanych slawskłaczy....

Po Europie Wschodniej krąży tajemniczy Siwy Dym, którego zagadkowość przyciąga naukowców i zblazowanych slawskłaczy. To wszystko próbuje opisać, rozgryźć i przeżyć Marcin Szreniawa, dziennikarz wojenny, agent i cyngiel z bożej łaski, przejawiający nieodpartą skłonność do silnych kobiet i mocnych używek. Los rzuca go od Bałkanów po Rosję, a on z każdej misji wraca z kolejnymi duszami na sumieniu.

W Siwym Dymie Ziemowit Szczerek stworzył futurystyczną wizję Europy, która popada w coraz większy chaos. Ojcami chrzestnymi tej powieści mogliby być Philip K. Dick i Witold Gombrowicz. Jeden podarował narkotykową wizyjność i bezkres wyobraźni, drugi – wyczulenie na absurdy polskości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

JuS | 2018-05-27

Już po "Siódemce" Szczerek dostał ode mnie żółtą kartkę, teraz dostaje czerwoną. Ojcem chrzestnym wcale nie jest tu Gombrowicz, ale raczej Pilipiuk, bo "Siwy dym" to ten mniej więcej poziom i żadne zaklinania rzeczywistości tu nie pomogą.
Szczerek ślizga się po ogranych, tanich i prymitywnych motywach i stereotypach. Śmiałość z jaką objawia swoje obserwacje i wyroki świadczy o głębokim przekonaniu spełniania jakiegoś powołania, być może marzy mu się rząd dusz lub ma ambicje być sumieniem narodu, ale efektem tego nie jest dźwięk złotego rogu, ale męcząca czkawka.
Mam wrażenie, że Szczerek zatracił już świeżość spojrzenia i przestał rozumieć Polskę i Polaków, a swoje poglądy opiera nie na żywej obserwacji, ale na przewijaniu różnych mniej lub bardziej sensownych fanpejdży na fejsbuku i traktowania tego jako rzeczywistość.
Językowo Szczerek przyssał się do swojego szklanego sufitu i wisi na nim jak żyrandol, czasem błyśnie, czasem zaświeci, ale ogólnie pokrywa się warstwą kurzu na...

ForwardFuture | 2018-07-30

Strasznie męczliwa lektura. Język bardzo wymagający, bo wszystko upstrzone futurystycznymi, regionalnymi, etnicznymi neologizmami, poza tym wyobraźcie sobie, że Gombrowicz spotyka Burroughsa, wciągają po kilka kresek i zaczynają pisać Wesele Wyspiańskiego od nowa, tyle że rozpisują to na całą Europę. I nawet to wszystko byłoby do przełknięcia, nawet momentami ze smakiem, gdyby nie fakt, że przewodnikami po tym świecie są tak parszywie cyniczne i nihilistyczne postaci, że przebywanie z nimi dłużej niż kilka stron dziennie to czysty masochizm.

Lady_Maria_Stuart | 2018-05-26

To bez wątpienia najlepsza z dotychczasowych książek Ziemowita Szczerka. Poprzednie, choć bardzo przyjemne w lekturze, pozostawiały niedosyt sensów, głębi. Autor powierzchownie przejeżdżał się po wschodniej Europie i można było odnieść wrażenie, że czytamy relacje z jego pijackich podróży. Tym razem, w pozycji narratora widzimy nie autora, lecz jego mroczne alter-ego (tak jak opisał to Konrad Janczura w recenzji na Culture.pl). Jest on postrzępioną osobowością, która wdaje się w konfrontację z tajemnymi siłami drzemiącymi w kulturze, co to rozsadzają europejskie społeczeństwa od środka. Gawęda szlachecka spotyka w tej prozie Blade Runnera, a właściwie Blade Runner jest tu głównym gawędziarzem. Polecam wszystkim to przeżycie czytelnicze, albowiem jest ono najoryginalniejszą konfrontacją języków zachodniej popkultury ze wschodnią tradycją filozoficzno-religijną.

galoniusz | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Gdy przyjdzie nam opisać chaos, trudno o porządek. Podoba mi się język powieści, jest zmienny, jazgotliwy, drażniący wręcz. Mieszanka archaizmów i zwrotów nowoczesnych, polskich i zagranicznych, tygiel w którym wszystko zmienia się wraz z przemieszczaniem się bohatera. Język dostosowuje się do otoczenia i dostajemy jego stereotypowe wyobrażenie. Mnóstwo tu zresztą kalk i klisz narodowych, a cała książka przesycona jest szyderstwem z nacjonalistycznej megalomanii ale obśmiewana jest też hiperpoprawność polityczna i idea państwa bez tożsamości narodowej. Chaos mieli i wykrzywia wszystko.

Jest tu sporo humoru, rubaszności, cynizmu, jeszcze więcej groteski i oniryki. Przedstawiona wizja przyszłości nie jest jakoś szczególnie oryginalna, umiejętnie jednak wpleciono do niej smaczki z naszego słowiańskiego podwórka. Może przeszkadzać brak chronologii i logiki niektórych zdarzeń, trudno też doszukać się jakiegoś realizmu w sposobie kreowania postaci, są zdeformowane i zdehumanizowane,...

Krzysiek | 2018-06-13

Niesamowita zabawa językiem - te zapożyczenia, te makaronizmy - po prostu cudowne!
Dodatkowo szacunek za rozwalenie Europy w drobny mak - rzadko kto ma odwagę dotknąć takiego tematu, a zwłaszcza w kontekście Polski.
Sporo humoru, czasem przaśnego, ale często subtelnego.
Warto, i to warto na maksa!

Bartek | 2018-05-26

Jestem wielkim fanem twórczości Autora, jednak w najnowszej książce język, którym pisze, przypomina coraz bardziej bełkot, który odbiera przyjemność z lektury.

Tomasz Łukaszewicz | 2018-06-22

Oniryczny political science fictrion Szczerka – plus za futuro-archaiczny język, poczucie humoru wciąż do mnie trafia, pogarda dla nacjonalizmu z jednej strony i dla zachodnioeuropejskiej poprawności z drugiej strony – klasa. Jakby czytać to jako reportaż z przyszłości, to byłoby spoko, ale fabuła mi się rozjechała, cały ten dym to chyba można skumać tylko na fazie… Generalnie na 4.

OsiemStop | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Wspominałam już chyba, że jeśli chodzi o Szczerka, to nie jestem obiektywna - co by nie napisał przeczytam z przyjemnością. Pewnie nawet instrukcję działania pralki i książkę telefoniczną. A jak się bierze za powieść to już w ogóle czysta radość.

W Siwym Dymie Szczerek wplótł to, o czym pisze zawsze, czyli socjologiczno-historyczno-kulturowo-polityczne rozważania o Europie Środkowo-Wschodniej w futurystyczną fabułę okraszoną szczerkowym poczuciem humoru i niezmienną czułością dla tego swojskiego piekiełka.

Nie każdy pewnie będzie się w stanie przebić przez charakterystyczny język i trup ścielący się gęsto, dla mnie to była lektura początkowo nieco zaskakująca, ale już po kilku stronach dałam się wciągnąć bez reszty w fascynującą podróż głównego bohatera po Polsce i Europie, a raczej po tym, co z nich zostało.

-----
Przeczytane dzięki www.Legimi.pl (Legimi na Kindle)

Pawello | 2018-07-29

Fajny pomysł zmarnowany aż miło. Szczerka stać na niezłe dywagacje alternatywne ale tutaj... cóż, bełkocik.

Marcin | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Odrzuciłem to to. Wolę reportaże Szczerka niż te futurystyczne mgły. Plus za obśmianie polskiej megalomanii.