rozwiń zwiń
Pan

Profil użytkownika: Pan

Poznań Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
327
Przeczytanych
książek
330
Książek
w biblioteczce
219
Opinii
3 628
Polubień
opinii
Poznań Mężczyzna
Dodane| 17 cytatów
Staram się być zawsze blisko słowa drukowanego. To moja pasja. Dziennikarstwo prasowe, wydawnictwo, drukarnia - to mój świat zawodowy. Od czasu do czasu też próbuję sam coś napisać. Ot, choćby krótką refleksję na temat tego, co akurat udało mi się przeczytać...

Opinie


Na półkach: , , ,

,,Dzienniki Kołymskie" to mistrzostwo. Przede wszystkim to mistrzostwo reportażu. Czytając relacje Jacka Hugo-Badera z wyprawy po Trakcie Kołymskim z Magadanu do Jakucka (2025 km) ma się wrażenie, że jesteśmy współuczestnikami tejże wyprawy. Razem ponosimy trud autostopowej jazdy w nieznane, razem smakujemy tuszonki i pierogów w smrodliwej kabinie Kamaza, czujemy smak herbaty zrobionej z wody spuszczonej z kaloryfera, odczuwamy kaca po suto zakrapianej nocy spędzonej z kapitanem Dimą i jego towarzyszami. Czujemy przenikliwe zimno i strach podczas przeprawy motorówką po zamarzającym Ałdanie.

,,Dzienniki Kołymskie" to mistrzostwo krótkiej formy. Historie drogi opowiedziane z punktu widzenia spotykanych osób, tak zwanych paputczików. To ich zwyczajno-niezwyczajne opowieści z życia malują obraz współczesnych mieszkańców tej nieludzkiej ziemi.

Odwaga reporterska samego Jacka Hugo-Badera to osobna kategoria mistrzostwa. Brnąc samotnie w krainie Dzikiego Wschodu, gdzie jeśli nie podpadnie się miejscowym oligarchom, lub innym przedstawicielom władzy, to trafić można na uzbrojone bandy poszukiwaczy złota lub w ostateczności na szatuna, czyli niedźwiedzia polującego na ludzkie mięso.

Po raz drugi po blisko dekadzie wczytuje się w te niezwykłe opowieści i jestem nimi kompletnie pochłonięty. Słowo ,,oczarowany" nie pasuje do historii o drodze budowanej przez setki tysięcy więźniów kołymskiego gułagu. Ta droga to jak mówi sam autor ,,najdłuższy na świecie cmentarz". Dlatego pozostanę przy określeniu ,,pochłonięty".

,,Dzienniki Kołymskie" to mistrzostwo. Przede wszystkim to mistrzostwo reportażu. Czytając relacje Jacka Hugo-Badera z wyprawy po Trakcie Kołymskim z Magadanu do Jakucka (2025 km) ma się wrażenie, że jesteśmy współuczestnikami tejże wyprawy. Razem ponosimy trud autostopowej jazdy w nieznane, razem smakujemy tuszonki i pierogów w smrodliwej kabinie Kamaza, czujemy smak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Brawo! Trzeba mieć odwagę, żeby zmierzyć się z mitem tak zwanych Ziem Odzyskanych (a właściwie to pozyskanych) po II wojnie światowej. Trzeba może pochodzić z trzeciego, czy czwartego już pokolenia urodzonych na tych ziemiach, żeby mieć odwagę zaproponować nową nazwę dla tej dziwnej krainy, która mimo upływu dziesięcioleci nie wyleczyła się jeszcze z brzemienia poniemieckości, nie uporała się z historyczną tożsamością, a jej mieszkańcy nie nabrali w pełni dumy z bycia ,,tutejszymi".

Zbigniew Rokita (rocznik 1989 - fakt ten ma ważne znaczenie dla książki) snuje ciekawą i niezwykle wciągającą opowieść o tym, co przez cały okres Polski Ludowej było starannie skrywane, przemilczane, albo pokrywane państwową propagandą i mitem o powrocie do prastarych ziem piastowskich. W zasadzie jedna decyzja Stalina, linia narysowana kredką na mapie przesądziła o losie milionów ludzi po zakończeniu II wojny światowej. Z Prus Wschodnich, z Pomorza, Śląska wypędzono wszystkich niemalże mieszkańców pochodzenia niemieckiego, a na ich miejsce przesiedlono wyrzuconych z Kresów Rzeczpospolitej Polaków.

Odrzania, to rzeczywiście dziwna kraina, która wciąż szuka swojej nowej tożsamości. Jej mieszkańcy przez dziesiątki lat żyli w niepewności i strachu przed powrotem pierwotnych właścicieli. Teraz kolejne, młode pokolenie próbuje łatać dawną historię i teraźniejszość szukając nowego określenia siebie jako autochtonów.

Książka Zbigniewa Rokity pozostaje księgą otwartą, w której czytelnik zainteresowany tą tematyką mógłby napisać swój własny rozdział, własną historię. Autor stawia wiele pytań i świadomie nie daje na nie odpowiedzi. Pozostawia przemyślenia, które czytelnik sam powinien zinterpretować.

Cieszę się, że taka publikacja powstała, że jest przyczynkiem do szerokiej dyskusji o pozyskanym dziedzictwie, jakie po wojnie zostawiła nam w ,, kłopotliwym prezencie" światowa polityka wielkich mocarstw.

Brawo! Trzeba mieć odwagę, żeby zmierzyć się z mitem tak zwanych Ziem Odzyskanych (a właściwie to pozyskanych) po II wojnie światowej. Trzeba może pochodzić z trzeciego, czy czwartego już pokolenia urodzonych na tych ziemiach, żeby mieć odwagę zaproponować nową nazwę dla tej dziwnej krainy, która mimo upływu dziesięcioleci nie wyleczyła się jeszcze z brzemienia...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Pobyt w szpitalu z zagipsowanym nosem to z pewnością nic fajnego. Grzegorz został napadnięty i pobity. Incydent ten spowodował, że nie tylko stracił swój telefon, ale też szansę na pracę zarobkową, a ponadto rzuciła go dziewczyna Weronika. Generalnie życie zarysowuje mu się w czarnych barwach. Do tego wymuszone towarzystwo w szpitalnej sali: podstarzały playboy Kurz, upierdliwy Maruda i ten Czwarty. No właśnie... Pan Stachu, skryty, zaczytany w książkach Josepha Conrada dziwak... Jego pokręcone opowieści o małym chłopcu ze wsi Rabinowo pod Włocławkiem, który wymyślił i wystrugał sobie kozła Drewniaka zaczynają coraz mocniej wciągać i zajmować uwagę pozostałych pacjentów. Wraz jednak z coraz mroczniejszą historią życia chłopca rzeczywistość szpitalna niepokojąco zaczyna się zmieniać.

Jakub Małecki serwuje nam intrygującą fabułę z pogranicza snu i jawy, która wciąga czytelnika w podwójny wir zdarzeń wzajemnie ze sobą się splatających. Mamy w czasie rzeczywistym historię dresiarza Grzegorza Bednara i retrospektywną opowieść o życiu Stasia Baryłczaka. Kiedy życiem jednego rządzi ponura, zachłanna postać drewnianego kozła w życiu drugiego znikająca i kurcząca się przestrzeń szpitala zdaje się zapowiadać nieunikniony koniec. Najciekawsza w tym pomyśle fabularnym jest nieustannie popychająca czytelnika ku zakończeniu zagadka: co z tej mieszanki czasoprzestrzennej w końcu wyniknie? I to jest duży plus który przyznaję tej powieści.

Co do mankamentów, to odnoszę wrażenie, że autor miał w zamyśle bardziej poszerzoną historię życia Stasia Baryłczaka, którą ostatecznie nie rozwinął, lub skrócił w korekcie. Co się stało z Andrzejem i Doktor Witz? Po co w fabule pojawiają się takie postacie jak biskup Michał Kozal, czy Baszanowski? Kim tak na prawdę był zaczytany menel siedzący w parku pod szpitalem? Wiele pytań na które w książce ,,Dżozef" niestety nie znajdziemy odpowiedzi.

Nie ma co jednak narzekać, jakby to stwierdził pod koniec książki Grzegorz. Życie jest jakie jest i należy się cieszyć z tego co się ma. Trzeba się więc delektować fabułą, taką w jaki sposób została przez autora podana. Danie jest intrygujące i lekko strawne w czytaniu, więc jak najbardziej godne polecenia.

Pobyt w szpitalu z zagipsowanym nosem to z pewnością nic fajnego. Grzegorz został napadnięty i pobity. Incydent ten spowodował, że nie tylko stracił swój telefon, ale też szansę na pracę zarobkową, a ponadto rzuciła go dziewczyna Weronika. Generalnie życie zarysowuje mu się w czarnych barwach. Do tego wymuszone towarzystwo w szpitalnej sali: podstarzały playboy Kurz,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Pan Książka

z ostatnich 3 m-cy
Pan Książka
2024-04-30 09:25:27
Pan Książka i zoska_na_ksiazkach są teraz znajomymi
2024-04-30 09:25:27
Pan Książka i zoska_na_ksiazkach są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-30 09:04:10
Pan Książka i wCzepkuUrodzona są teraz znajomymi
2024-04-30 09:04:10
Pan Książka i wCzepkuUrodzona są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-26 17:57:51
Pan Książka i mona1 są teraz znajomymi
2024-04-26 17:57:51
Pan Książka i mona1 są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-22 11:11:30
Pan Książka ocenił książkę Dzienniki kołymskie na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-04-22 11:11:30
Pan Książka ocenił książkę Dzienniki kołymskie na
10 / 10
i dodał opinię:

,,Dzienniki Kołymskie" to mistrzostwo. Przede wszystkim to mistrzostwo reportażu. Czytając relacje Jacka Hugo-Badera z wyprawy po Trakcie Kołymskim z Magadanu do Jakucka (2025 km) ma się wrażenie, że jesteśmy współuczestnikami tejże wyprawy. Razem ponosimy trud autostopowej jazdy w ni...

Rozwiń Rozwiń
Dzienniki kołymskie Jacek Hugo-Bader
Średnia ocena:
7.8 / 10
3722 ocen
Pan Książka
2024-04-20 20:04:25
Pan Książka i Kashka są teraz znajomymi
2024-04-20 20:04:25
Pan Książka i Kashka są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-14 12:09:28
Pan Książka ocenił książkę Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-04-14 12:09:28
Pan Książka ocenił książkę Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych na
9 / 10
i dodał opinię:

Brawo! Trzeba mieć odwagę, żeby zmierzyć się z mitem tak zwanych Ziem Odzyskanych (a właściwie to pozyskanych) po II wojnie światowej. Trzeba może pochodzić z trzeciego, czy czwartego już pokolenia urodzonych na tych ziemiach, żeby mieć odwagę zaproponować nową nazwę dla tej dziwnej krainy...

Rozwiń Rozwiń
Pan Książka
2024-04-09 14:04:03
Pan Książka i ewafra są teraz znajomymi
2024-04-09 14:04:03
Pan Książka i ewafra są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-09 09:24:50
Pan Książka i patti44 są teraz znajomymi
2024-04-09 09:24:50
Pan Książka i patti44 są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-09 07:56:23
Pan Książka i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
2024-04-09 07:56:23
Pan Książka i mikro_czytelnia są teraz znajomymi
Pan Książka
2024-04-08 22:07:50
Pan Książka ocenił książkę Dżozef na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-04-08 22:07:50
Pan Książka ocenił książkę Dżozef na
8 / 10
i dodał opinię:

Pobyt w szpitalu z zagipsowanym nosem to z pewnością nic fajnego. Grzegorz został napadnięty i pobity. Incydent ten spowodował, że nie tylko stracił swój telefon, ale też szansę na pracę zarobkową, a ponadto rzuciła go dziewczyna Weronika. Generalnie życie zarysowuje mu się w czarnych barw...

Rozwiń Rozwiń
Dżozef Jakub Małecki
Średnia ocena:
7.4 / 10
3100 ocen

ulubieni autorzy [4]

Franz Kafka
Ocena książek:
7,3 / 10
58 książek
5 cykli
Pisze książki z:
1088 fanów
Rainer Maria Rilke
Ocena książek:
7,4 / 10
54 książki
4 cykle
Pisze książki z:
136 fanów
Michaił Bułhakow
Ocena książek:
7,4 / 10
46 książek
4 cykle
Pisze książki z:
1305 fanów

Ulubione

Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek Zobacz więcej
Terry Pratchett Ruchome obrazki Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Fredrik Backman Mężczyzna imieniem Ove Zobacz więcej
Dean Nicholson Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata Zobacz więcej
Roy Jacobsen Człowiek, który kochał Syberię Zobacz więcej
Nina George Księga snów Zobacz więcej
Adam Robiński Hajstry. Krajobraz bocznych dróg Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Olga Tokarczuk Bieguni Zobacz więcej
Wiktor Paskow Ballada o lutniku Zobacz więcej
Colin Thubron Amur. Między Rosją a Chinami Zobacz więcej
Bogusław Chrabota Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania Zobacz więcej
Rainer Maria Rilke Odziany światłem. Wiersze rozproszone i pośmiertne z lat 1906-1926 Zobacz więcej
Aleksandr Sołżenicyn Oddział chorych na raka Zobacz więcej
Todd Burpo Niebo istnieje... Naprawdę! Zobacz więcej
Andrij Lubka Pokój do smutku Zobacz więcej
Richard Paul Evans Na rozstaju dróg Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
327
książek
Średnio w roku
przeczytane
10
książek
Opinie były
pomocne
3 628
razy
W sumie
wystawione
327
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
1 981
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
10
minut
W sumie
dodane
17
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]