Buran. Kirgiz wraca na koń

Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Matthias89

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego Kirgiz schodzi z konia, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? W jaki sposób Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, których granice wyznaczają zasieki, pola minowe i drut kolczasty, odbudowują i przebudowują swoją tożsamość? Jak głęboko pamięć dramatycznych wydarzeń, w które zawsze obfitowała ich historia, odciska się na życiu mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu?

Wojciech Górecki to wybitny znawca regionu i znakomity reporter, obdarzony zmysłem obserwacji, ciekawością i empatią. Dzięki temu tak trafnie potrafi opisywać złożony i dynamicznie zmieniający się poradziecki świat.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/buran

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Gracjan Triglav | 2019-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2019

Buran. Kirgiz wraca na koń (2018) – Wojciech Górecki

Wojciech Jagielski: „Śladami Kapuścińskiego i pół wieku po Mistrzu Górecki wyrusza w podróż z Kaukazu [...] do Azji Środkowej. Opowiada o Turkmenach, Uzbekach i Kirgizach ze znamionującym jego styl znawstwem i dociekliwością uczonego, pasją podróżnika i swadą najwytrawniejszego gawędziarza” (opinia z tyłu okładki).

Tych podróży, wyjazdów i wylotów, było sporo. Miały miejsce w latach 1996-2018*. Nie jest to zatem owoc jakiegoś zaplanowanego tripu, ale coś co powstało obok głównego tematu Autora – Kaukazu. Da się to odczuć jeśli ma się za sobą wcześniejsze zbiory reportaży. Tutaj dominuje historia, losy poszczególnych jednostek, zwykłych szarych ludzi, pojawiają się rzadko, jak ziarna piasku między większymi głazami. W poprzednich książkach proporcje były odmienne. Ciężko oddalić myśl, że na Kaukazie, Północnym czy Południowym, autor częściej miał okazję pobiesiadować, swobodnie porozmawiać, spędzić więcej czasu z ludźmi którzy...

Klaudia | 2019-02-27

Azja Centralna i Kaukaz to niedocenione rejony naszej planety. Ta mało dostępna i tajemnicza część świata skrywa wiele perełek architektonicznych, kulinarnych i kulturowych, turystów tam jak na lekarstwo, nawet porządny przewodnik o Kaukazie i Azji Centralnej nie został jeszcze napisany.

Na szczęście co chwilą pojawia się wiele genialnych reportaży o tym rejonie. Zaczynając od Ryszarda Kapuścińskiego a na Wojciechu Góreckim kończąc. Aktualnie jest on największym miłośnikiem i znawcą postsowieckiej rzeczywistości spośród polskich reportażystów. W swojej najnowszej książce – autor trylogii kaukaskiej („Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków”, „Abchazja”) – zabiera czytelnika w podróż, podążając śladami mistrza Kapuścińskiego. „Buran. Kirgiz wraca na koń” został napisany w 50-tą rocznicę wydania zbioru opowieści „Kirgiz schodzi z konia”.

Wraz z rozpadem Związku Radzieckiego, każda z republik poszła w swoją stronę i znalazła na siebie inny pomysł. Można przypuszczać, że kraje te są do...

Ciekawa, dobrze napisana pozycja. Żal tylko, że podobnie jak u Kapuścińskiego zabrakło tutaj Kazachstanu.

PaulinaMaria | 2019-02-07
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Od pierwszych stron wciągnęła mnie historia z polskim wątkiem w Gruzji. Wzruszyła mnie kirgiska staruszka - szczęśliwa po 108 latach swojego życia. W "Burane" świetnie widać, że Górecki zna region, bywał tam nie raz i potrafi przyglądać się jego mieszkańcom. Czytając nie miałam poczucia, że Autor ślizga się tylko po powierzchni, jak to się w wielu reportażach zdarza, szczególnie tych o dość egzotycznych miejscach - autorzy chyba czasem wychodzą z założenia, że czytelnik i tak nie był, to zachwyci go byle co. Górecki nie wychodzi. No i ogromny plus dla Czarnego za dobre spolszczenia, tak niestety rzadkie w wydawanych w Polsce książkach.

Tymciolina | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Za mało reportażu. Za dużo historii.

Zaburzenie balansu między reportażem, a elementami historycznymi (czy też szerzej faktograficznymi) pozbawiło Buran kameralnego klimatu, którym przesycony był cykl o Kaukazie. Stało się tak, bo w nowej książce Wojciech Górecki odszedł od relacjonowania swoich przeżyć z tubylcami i przechodzenia dopiero od tego do ogółu na rzecz opisu dziejów byłych republik ZSRR. Co prawda autor oddawał co rusz coraz to innym osobom głos, ale ta ruletka postaci mających zdanie czy dwa do powiedzenia, wprowadzała tylko chaos. W efekcie książka straciła walor intymności, a stała się suchym zapiskiem o narodach Azji Centralnej. Co więcej złe wrażenie wywarła również wprowadzająca historia Dagny, która nie miała żadnego związku z dalszą częścią opowieści.

Z wielkim bólem zmęczyłam nowy reportaż Góreckiego. Nie polecam. O ile lepiej zagłębić się w tryptyk autora o Kaukazie.

MadziajaPalinka | 2019-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2018

Pięćdziesiąt lat po znakomitej książce Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia” Górecki, reporter, podróżnik, znawca tematyki Azji Centralnej i Kaukazu, opublikował świetne podsumowanie, zarówno reportażu Kapuścińskiego, jak i własnej trylogii kaukaskiej („Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków” oraz „Abchazja”). „Buran” to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się zawiłościami geopolitycznymi i historycznymi regionu oraz dla tych, którzy planują podróż w tamte rejony globu.

Górecki ma wyjątkowy talent do łączenia faktografii historycznej z elementami historii mówionej i przekazów, pochodzących od świadków omawianych wydarzeń. W zalewie prac nowej generacji reporterów, nastawionych głównie na wywołanie emocjonalnego efektu a niekończenie na prezentację omawianego problemu w szerszym kontekście społecznym bądź politycznym, książki Góreckiego wyróżniają się znacząco. Autor nie udziela się w tekście, jest niemym obserwatorem, pozwala faktom przemówić. Sposób, w jaki to...

TomekKrupa | 2019-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Świeżo po przeczytaniu typowo literackiego reportażu Rejmer zabrałem się za najnowszy zbiór reportaży Góreckiego. Dwa różne światy. W Buranie na pierwszy plan wychodzą fakty, analizy geopolityczne, historia regionu. Brak tu literackiego języka i barwnych porównań (co jest zaletą, a nie zarzutem!), w zamian otrzymujemy solidną porcję wiedzy podaną w bardzo przystępny sposób.

Na kolejnych stronach książki wędrujemy po Azji Centralnej, przemierzając po kolei kraj za krajem. Niezwykle odpowiada mi styl autora. Krótkie, zwięzłe zdania. Ciekawe komentarze i spostrzeżenia. Bez nadęcia, bez stawiania reportera w centrum wydarzeń. Na wyróżnienie zasługuje fragment o Turkmenistanie, choć trochę niesprawiedliwa to ocena, bo zawsze najbarwniejsze i najbardziej wstrząsające historie to te, w których opowiadamy o absurdach i o kulcie jednostki.

Na koniec zarzut. Dwie strony o Kazachstanie na koniec nie były potrzebne. Skoro zabrakło czasu, czy miejsca, by napisać więcej, można było ten kraj...

lsidorki | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Tyle informacji tak skondensowanych - to ciężkie zadanie nie tylko do napisania ale też przeczytania. Oprócz mocno encyklopedycznych tekstów rodem z podręcznika historii, tego reportażu jest co na lekarstwo. Nie mówię, że źle, bo to bardzo dobra pozycja, ale chyba spodziewałem się lekkiego zbioru reportaży z humorkiem. Chyba, że był humorek, ale trzeba mieć Kapuścińskiego w paluszku. Nic, czekam na Kazachstan jeszcze!

Łukasz | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Świetna książka o współczesnej Azji Centralnej. Autor po raz kolejny pokazuje, ze na postsowieckich realiach zna się jak malo kto. Szkoda tylko, ze książka jest tak krotka, gdyż czyta ją się niezwykle przyjemnie. Od siebie dodam tylko, ze po odwiedzeniu przeze mnie większości panstw Azji i planowaniu swoich przyszłych podróży do Ameryki Poludniowej zamierzam udac się w nastepnym roku wlasnie do Azji Centralnej! Dziękuję autorowi za inspiracje.

Nie miałam wątpliwości, że sięgnę po najnowszy reportaż Wojciecha Góreckiego, który jest świetnym reporterem i już nie raz udowadniał, że reportaże wychodzące spod jego pióra to majstersztyki - zarówno pod względem literackim, jak i faktograficznym.
Tym razem autor podróżuje trochę dalej niż zazwyczaj - oprócz trzech rozdziałów poświęconych krajom Kaukazu, czytelnik otrzymuje także kompendium wiedzy o Państwach Azji Środkowej, byłych republikach radzieckich, które po odzyskaniu niepodległości rządzą się same - jak im to wychodzi?
Bardzo podoba mi się wydanie i struktura książki - każdy rozdział poświęcony jest innemu państwu, na początku każdego z rozdziałów dostajemy także mapkę, którą możemy się posiłkować w trakcie czytania. Pan Górecki skupia się przede wszystkim na polityce, przedstawia podstawy, które każdy początkujący zainteresowany powinien znać; oprócz tego dostajemy też krótkie rozmowy z różnymi ludźmi, krótkie anegdoty, które często podsumowują dane zagadnienie, co...