Poznań. Miasto grzechu

Wydawnictwo: Czarne
miasto, Poznań
literatura faktu
elfijka

Duma, porządek, oszczędność, stabilizacja, szacunek dla regulaminów – to poznaniak, Wielkopolanian. Jak jest naprawdę? Poznań według Kąckiego to miasto świetnie zaprojektowane, otwarte na rozwój, przyjazne dla młodych, ale także miasto, którego dusza tkwi w pruskim drylu, miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty.

Arcybiskup Juliusz Paetz i młodzi klerycy, Wojciech Krolopp i nieletni chórzyści, marszałek Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Małgorzata Musierowicz i Stanisław Barańczak, katolicy i Żydzi, Poznań i reszta Polski. Przyciągające się przeciwieństwa tworzą fascynujący obraz kulis władzy, hipokryzji mieszczaństwa oraz tego, jak potrafimy ulegać ludziom, którzy dzięki grze pozorów i mowie nienawiści wzmacniają podziały społeczne, ideologiczne i religijne.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poznan

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ArekDao | 2017-10-25
Przeczytana: 24 października 2017

To nie jest książka o Poznaniu!
To jest książka o postaciach i wydarzeniach związanych z Poznaniem, które autor uznał za interesujące. Nie dowiemy się z niej ani jak mieszka się w stolicy Wielkopolski ani jakim jest ona miastem z perspektywy osoby z zewnątrz. Poznamy za to sylwetki i kulisy (nie)sławy kilkunastu osób związanych z miastem oraz paru głośnych spraw.
Dobrze to czy źle? Z mojego punktu widzenia - raczej źle. Ciężko na podstawie tych kilku opowieści - na dodatek prawie w każdym wypadku związanych jakoś z Kościołem - wyrobić sobie zdanie na temat klimatu Poznania. Książka jest mniej spójna niż Białystok tego samego autora (a i on przecież, po dość ciekawym początku, od pewnego momentu zaczął się "rozjeżdżać"), który tłumaczył przynajmniej skąd się wzięła tam tak silna niechęć do obcych. Tutaj nic nie zostało wytłumaczone i nadal zachodzę w głowę jak to jest, że tak kościelne miasto w żadnych wyborach nie poparło kandydata najbardziej kościelnej partii...
Polecić z czystym...

Krystian P | 2017-11-08

Myślałem, że to żart i gdzieś wyskoczy Szymek Majewski z kwiatami... potem jednak okazało się, że pisał to reporter wyborczej. Wszystko jasne ;)

Buchling | 2017-11-29
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2017

Książka o mieście, zawiera historie osób, które w Poznaniu się urodziły, żyły, odziedziczyły „poznańskość” z dziada pradziada. Książka opowiada o losach dawnych i nie aż tak bardzo, o losach trudnych i takich, o których większość poznaniaków chyba już nie pamięta lub wolałaby nie pamiętać. Zapewne każde miasto ma swoje tajemnice. Nie wiem może gdybym żyła w innym od urodzenia, tak jak w Poznaniu i poznała jego tajemnice też bym powiedziała, to co zamierzam powiedzieć, że Poznań to miasto tajemnic i obłudy. Owszem mamy wielu wspaniałych ludzi, którzy stąd pochodzą, mamy piękne miejsca i zabytki, ale mamy też wiele żalu oraz wyparcia dla pewnych faktów. A co gorsze mamy wiele akceptacji dla tych wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca. I to autor stara się pokazać, oczywiście nie w sposób dosłowny. Nie sądzi, nie wskazuje winnych, nie potępia. Zostawia nam czytelnikom możliwość interpretacji, to jest moja.

Książka o mieście stworzona z historii ludzi, bo miasto tworzą LUDZIE. Tego...

Wójt | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Cóż. Nie tego się spodziewałem. Reporter Kącki znany z Maestro i Białegostoku w Poznaniu moim zdaniem poległ. I to nie poległ w bitwie, ale wywiesił białą flagę. Nie jestem Poznaniakiem, ale byłem ciekaw jak żyje się w tym mieście - tego z tej książki się nie dowiem. Dowiem się o kilku znanych postaciach, ale to nie wszystko. Dla mnie to za mało. Minus za brzydką okładkę.

Monika | 2017-11-21

Kącki miał poznaniakom skopać tyłki, a ledwie szturchnął ich palcem. „Poznań. Miasto grzechu” mógł powtórzyć sukces reporterski, rozumiany w jak najszerszym kontekście, i literacki (bo ten sprzedażowy zapewne ma już w kieszeni) „Maestra” czy też „Białegostoku”, ale stało się zgoła inaczej. Najnowsza książka reportera „Dużego Formatu” aż skrzy się od błędów formalnych. Ponadto, o ile jeszcze „Maestro” był à la „Detroit” LeDuffa – „wszyscy siedzimy w tym gównie”, „nie ma łatwych rozwiązań i odpowiedzi”, „dobiorę się do ich tłustych, politycznych tyłków” etc., to „Poznań” już jest jego miałkim pokłosiem. Kącki bowiem posługuje się kliszami, feruje wyroki na lewo i prawo oraz zadowala łatwymi odpowiedziami. Polecę teraz grubo, ale gdzie to objaśnianie świata, jak twierdził Ryszard K., gdzie próba zrozumienia? „Poznań” to czarno-biały wycinek rzeczywistości. Niedobrze jest, gdy takie rzeczy zaczynają wypuszczać doświadczeni reporterzy.

Historię Poznania Kącki zamyka w zaledwie kilku...

martamachowska | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Poznanianką nie jestem z urodzenia ale czuję się niejako z wyboru. Znam dobrze wiele kątów tego miasta, historie poruszane w reportażu są mi doskonale znane (może z wyjątkiem tej o pisarce Marii Rataj) a jednak odnoszę wrażenie, że Kącki potraktował je bardzo po macoszemu, wychodząc z jednego, prostego i mocno tendencyjnego założenia: Poznań to katolickie miasto z pruską przeszłością a zatem i pruskimi nawykami m.in "o praniu brudów w domu". Ale to nieprawda - to historia o każdym polskim mieście bo na tym w dużej mierze polega polska mentalność oparta na naiwnej wierze katolickiej i nawykach przejętych po 123 latach zaborów. Nikt nie dowie się z tej książki jak naprawdę wygląda Poznań, jak się żyje w Poznaniu, ale chyba nie po to zbiór ten powstał. Moim zdaniem powstał w dużej mierze po to aby obśmiać tę zaściankowość, powierzchowność, dulszczyznę, która nie pozwoliła obronić ofiar Krollopa czy Peatza. Ale równie dobrze, mogłaby wtedy dotyczyć każdego innego miasta w tym kraju, bo...

Tomiś | 2017-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2017

Książka mierna. Słaba, mało ciekawa. Nie tego oczekiwałem. Stąd moja ocena. Zaledwie pięć gwiazdek. Powód jeden. Zbyt mało o samym Poznaniu i jego mieszkańcach. To co najważniejsze schowane głęboko. Między wierszami. Sam pomysł niezwykle ciekawy. Pokazać miasto przez pryzmat jego mieszkańców. Wyszło jak wyszło. Słabo. Za dużo o kościele. Ofiar molestowania przez księży, dyrygenta chłopięcego chóru. Roli i winy rodziców molestowanych, ich podejściu do problemu. "Poznań. Miasto Grzechu" to taka pigułka najbardziej kontrowersyjnych i najbardziej znanych spraw kryminalnych i skandali obyczajowych. Tak się złożyło, że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wszystkie one miały miejsce w Poznaniu i niemal wszystkie dotykały kościoła, lub osób związanych z kościołem. Równie dobrze książka mogła mieć inny tytuł. Opisywać Warszawę, Gdańsk, Wrocław. Padło na Poznań. Stąd moja niska ocena. Nie tego oczekiwałem.

Aneta | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

No to się zawiodłam. Nie wiem, czy to kwestia tego, że z niecierpliwością wyczekiwałam premiery, samą książkę odebrałam w pierwszym momencie, gdy tylko było to już możliwe, a pierwsze strony pochłonęłam w tramwaju, w drodze do domu. Gdzie ten "dom"? Ano w Poznaniu, mieście, którego żaden czytelnik w tej książce nie odnajdzie. Czytając miałam wrażenie, że autor ma w sobie mnóstwo żalu do miasta, z którego pochodzi. Jest nim rozczarowany i za wszelką cenę skleja przytoczone historie w zbitek prześmiewczych opowiadań o tym, jaki to Poznań jest ultra katolicki, drobnomieszczański i "zamiatający pod dywan" wszystkie trudne tematy. Liczyłam na coś więcej i naprawdę jestem rozczarowana. Mieszkam w Poznaniu od 4 lat i gdybym przeczytała tę książkę przed wyborem miasta na studia, być może zwątpiłabym, że ten wybór jest słuszny.

annie warhol | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

jakbym napisała taką książkę to bym się bardzo mocno wstydziła że to moja książka hi hi

ewangelina | 2017-12-02

jestem z Poznania. nie mieszkam tam już, bo mnie zmęczył i zdenerwował, ale z zupełnie innych powodów niż opisuje Kącki. nigdy ze znajomymi nie musieliśmy rozmawiać na klatce, przesiadywaliśmy u siebie długie godziny. nie ściągaliśmy butów na wycieraczce na zewnątrz. nikogo z nas nie molestował ksiądz. ok, moja rodzina jest rzeczywiście zamknięta i się nie rozmawia, ale u mojego męża, którego rodzina jest poznańska od pokoleń, rozmawia się o wszystkim i niczego nie ukrywa. poziom generalizowania i naciągania wszystkiego do swojej tezy aż boli. 'Maestro' pochłonęłam. 'Białystok' miał dużo minusów, ale w porównaniu do 'Poznania' to nic. Kącki ma ewidentnie problem z kościołem i pokazuje to nawet w reportażach, które go nie dotyczą. jest całkowicie nie obiektywny i nawet się nie stara udawać, że jest inaczej.