Wyzwanie czytelnicze LC

Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Seria: Z Domem
Wydawnictwo: Czarne
7,74 (54 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
17
8
8
7
13
6
7
5
3
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Return: Fathers, Sons, and the Land in Between
data wydania
ISBN
9788380496330
liczba stron
272
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Wkrótce po obaleniu reżimu Kaddafiego Hisham Matar wraca do Libii, kraju swojego dzieciństwa, który opuścił trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to jednak podróż sentymentalna. Kiedy Hisham miał kilka lat, jego rodzina z przyczyn politycznych musiała uciekać z Libii. Ojciec, były dyplomata i wojskowy, zaangażował się w działalność opozycyjną i z czasem stał się jednym z największych wrogów...

Wkrótce po obaleniu reżimu Kaddafiego Hisham Matar wraca do Libii, kraju swojego dzieciństwa, który opuścił trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to jednak podróż sentymentalna.

Kiedy Hisham miał kilka lat, jego rodzina z przyczyn politycznych musiała uciekać z Libii. Ojciec, były dyplomata i wojskowy, zaangażował się w działalność opozycyjną i z czasem stał się jednym z największych wrogów reżimu. W marcu 1990 roku został porwany ze swojego kairskiego mieszkania przez egipską tajną policję i wydany Kaddafiemu. Trafił do więzienia Abu Salim w Trypolisie. O jego dalszych losach wiadomo niewiele.

Kaddafi upadł, więzienia polityczne opustoszały. Ale Dżaballah Matar jakby zapadł się pod ziemię. Hisham rozpaczliwie próbuje odnaleźć ślad ojca – choćby po to, by zapewnić mu godziwy pochówek, mimo że do końca nie traci nadziei.

Powrót to nie tylko głęboka refleksja nad historią, polityką i sztuką, ale też błyskotliwy portret narodu i ludzi żyjących w czasach przełomu. Ponad wszystko jest to jednak poruszająca historia o doświadczeniu miłości i straty.

Książka została laureatką Nagrody Pulitzera, finalistką Amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich oraz Nagrody im. Jean Stein przyznawanej przez PEN American Center, a także była nominowana do prestiżowej Nagrody im. George’a Orwella. Została również uznana za jedną z 10 najlepszych książek roku według „The New York Times Book Review”, „The New York Times”, „The Washington Post”, „The Guardian” i „Financial Times”.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (257)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1659
Renax | 2018-03-09
Przeczytana: 07 marca 2018

W książce 'Powrót' mamy do czynienia z autobiografią, wspomnieniami. Tytułowy 'powrót' oznacza powrót autora do Libii, do kraju swojego dzieciństwa, już po obaleniu dyktatury Kadafiego, podczas której rodzina Matara nie mogła wrócić do Libii, a ta, która w Libii była, przebywała w więzieniu. Dyktatura dobiegła końca, wujek został wypuszczony, ale o ojcu wciąż ślad zaginął. Ponoć został zamordowany w masakrze więziennej w 1996, ale to nie jest pewne. Wszelkie pytania do władz są zbywane. Ojciec Marata nie ma nawet grobu. Książka jest próbą upamiętnienia ojca i przywołaniem o nim wspomnień, takim hołdem mu złożonym.
Autor, narrator powieści nie wspomina tego w sposób linearny. Wspomnienia współczesne nasuwają mu skojarzenia z przeszłością, z wydarzeniami z dzieciństwa, z młodości, z zapachami, kolorami Afryki, ojca, którego szanował, matki, która kiedyś prowadziła życie inne, życia sprzed reżimu i w czasie, gdy ojciec był w opozycji, gdy tworzył wokół siebie stronnictwo, aż wreszcie...

książek: 363
Petroniusz | 2018-04-06
Przeczytana: marzec 2018

Intymna podróż syna śladami zaginionego ojca.

To trochę książka drogi, osobista wędrówka śladami tak ważnego dla każdego syna człowieka. To opowieść o relacjach o poszukiwaniu swojej męskości we wspomnieniach i swoistego żegnania się z ojcem. To obraz męskich relacji, jedynych w swoim rodzaju. Ojciec- Dżaball był libijskim opozycjonistą, który poświęcił wszystko sprawie wolności swojego kraju. Człowiek który jednocześnie zrobił wszystko, by należycie wyposażyć swoich synów w odpowiednie narzędzia. Nie zostawił im pieniędzy – te poświęcił sprawie Libii. Zostawił im odpowiednie wykształcenie i wrażliwość na świat.
To dla mnie ciekawe i wzruszająca lektura, takie pozycje dziś nie powstają. To także możliwość by wejrzeć w głąb świata Libii Kadaffiego i jego brutalnego reżimu.
To wreszcie kawał pięknej literatury i pięknego języka, warto od czasu do czasu obcować z takim językiem.

książek: 649
Dominika Rygiel | 2018-04-22
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Mawia się, że człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim. Ta właśnie maksyma zdawała się przyświecać libijskiemu z pochodzenia pisarzowi, Hishamowi Matarowi podczas prac nad powieścią Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi. Uhonorowana w 2017 roku Nagrodą Pulitzera książka, choć jest opowieścią o powrocie Autora po latach emigracji w ojczyste strony, do rodzimej Libii, przede wszystkim jednak przywołuje szokującą historię jego ojca, Dżaballaha Matara.
Dżaballah Matar

Czołowy aktywista opozycji w Libii latami dążył do obalenia reżimu Muammara al-Kaddafiego. Niewygodna dla libijskiego rządu działalność dysydenta spowodowała, iż ten, wraz ze swoją najbliższą rodziną, zmuszony został do życia na emigracji. Przeniósł się do Kairu, swoich synów odesłał do szkół z internatem w Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Ostrożność ta nie uchroniła jednak rodziny przed tragedią. W 1990 roku Matar został porwany i wydany władzom libijskim, które to zdecydowały osadzić mężczyznę więzieniu...

książek: 422
GZal | 2018-06-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2018

[...]
Wspomnienia Matara charakteryzuje ta irytująco-fascynująca egzaltacja, którą tak przesiąknięta jest literatura wschodu. Te wszystkie uściski, pocałunki, łzy, recytacje wierszy, wspólne śpiewanie pieśni zawsze wydawało mi się jakąś fikcją na potrzeby różnych powieści. A jednak Matar opisuje taki świat. Jego ojciec, zamożny kupiec, opozycjonista, angażujący się w wiele akcji charytatywnych, człowiek bywały w świecie uwielbia na spotkaniach z rodziną i bliskimi recytować wiersze.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/powrot-ojcowie-synowie-i-kraj-pomiedzy-nimi/

książek: 98
Jacek Jarosz | 2018-03-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2018

„Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi” to bardzo osobista, intymna powieść Hishama Matara. Nie jest to biografia w ścisłym znaczeniu tego słowa; bardziej – powieść z elementami biograficznymi. Autor opisuje swój powrót do Libii, kraju dzieciństwa i poszukiwanie ojca, Dżaballaha Matara, najprawdopodobniej zamordowanego przez reżim Muamara Kaddafiego.

Hishama Matara niekiedy się nazywa pisarzem libijskim, a jego błyskotliwym i głębokim filozoficznie powieściom przypisuje się niemalże rangę ostatecznej moralnej i politycznej wyroczni w sprawach Libii. To niepełna prawda. Hisham Matar pochodzi wprawdzie z Libii, którą opuścił jako małe dziecko, ale jest pisarzem amerykańskim. Pisze po angielsku, postrzega świat jak Amerykanin i myśli (prawie) jak Amerykanin, świadomy swoich afrykańskich, arabskich korzeni. Nawet w jego sposobie pisania – prostych zdaniach, plastyczności obrazu uzyskiwanej poprzez nagromadzenie drobiazgowych szczegółów opisywanego krajobrazu - nawiązuje nie...

książek: 114
Radek | 2018-04-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Mam trochę problem wystawiając w miarę niską ocenę, bo czy opis wysiłków syna szukającego informacji o swoim ojcu, który prawdopodobnie zginął w libijskim więzieniu z rąk zwolenników Kaddafiego, nie powinien z automatu zasługiwać na więcej?
Nie chcąc się jednak poddawać takiemu emocjonalnemu szantażowi, powiem, że nie tyle nie trafiają do mnie książki, w których wielkie i przełomowe wydarzenia w danym kraju przedstawiane są w kontekście prywatnych historii, co nie lubię, gdy te historie wysuwają się natarczywie na pierwszy plan i "atakują" czytelnika nazwiskami kuzynów, wujków i opisami rodzinnych wydarzeń.
Czytając tę książkę miałem wrażenie, że autor na przemian chwali się swoją działalnością opozycyjną i szuka usprawiedliwienia, że nie był w stanie uratować ojca z rąk oprawców. Jednocześnie ojca przedstawia, jako czołowego libijskiego opozycjonistę, nieomal człowieka świętego.
Dla mnie zdecydowanie za mało było (co nie oznacza, że w ogóle nie było) opisów związanych z sytuacją...

książek: 887
marika | 2018-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Jeśli macie ochotę na dobry reportaż to koniecznie sięgnijcie po „Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi” Hishama Matara, który za tę pozycję otrzymał Nagrodę Pulitzera 2017. Autor po latach wraca do swojego rodzinnego kraju, do Libii. Reżim Kaddafiego 30 lat temu porwał jego ojca i do tej pory nie wiadomo co się z nim stało. Hisham opisuje swoje dzieciństwo, historię swojej rodziny oraz heroiczną wolę poznania prawdy o losach ojca. Książka wyjątkowa, napisana przepięknym językiem i ukazująca to jak chorym tworem jest polityka. Wyborna uczta słowa i refleksji.
„(...) wciąż po dwudziestu pięciu latach przeżywam to, że ojciec ’bez widu, słuchu przepadł’. Zazdroszczę innym nieodwracalności pogrzebów. Pragnę takiej pewności. Jak to jest, gdy bierzesz kości w ręce, wybierasz dla nich miejsce, możesz przyklepać ten kawałek ziemi i odmówić modlitwę?”

książek: 808
krolewna | 2018-08-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lipca 2018

Poruszający obraz Libii pod rządami Kaddafiego, ciekawie przedstawiona historia współczesna tego kraju przy równolegle pięknym hołdzie złożonym przez autora ojcu, który stał się ofiarą okrutnego reżimu.

książek: 35
Sylmro | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane
książek: 17
Ksawery | 2018-12-03
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 247 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Wakacyjna lista Baracka Obamy

W czasie swojej prezydentury Barack Obama publikował listę książek, które miał zamiar czytać podczas urlopu. Po zakończeniu kadencji nie zaniechał tego zwyczaju – kilka dni temu na swoim fanpage'u podał listę tytułów, które poleca uwadze czytelników w związku ze swoją podróżą do Afryki. Sprawdźcie, co to za książki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd