Futebol. Brazylijski styl życia

Wydawnictwo: Kopalnia
Futebol. The Brazilian Way of Life
sport
Suerte

Każdy Brazylijczyk ma w sobie tę magię „pięknej gry”. Określenie „brazylijski piłkarz” jest jak „francuski szef kuchni”, albo „tybetański mnich”. Narodowość wyraża autorytet, wrodzoną zdolność – bez względu na prawdziwe umiejętności. Alex Bellos, brytyjski dziennikarz, przemierzył Brazylię – od jej wielkich miast do najbardziej zapomnianych wiosek w dżungli, by udowodnić, że właściwie...

Alex Bellos, brytyjski dziennikarz, przemierzył Brazylię – od jej wielkich miast do najbardziej zapomnianych wiosek w dżungli, by udowodnić, że właściwie wszystko w piłce, poza samą piłką oczywiście, wymyślili Brazylijczycy. Grają w piłkę guzikami i samochodami. Wynaleźli piłkę błotną, siatkonogę, piłkę plażową futsal, futbol towarzyski. Jeśli więc myślisz, że wymyśliłeś właśnie coś nowego w futbolu, nie ciesz się przedwcześnie. Ktoś w Brazylii na pewno zrobił to przed tobą.

W wielu krajach świata futbol nazywany jest sportem dominującym, a czasem awansuje do miana religii. Ale Brazylii to nie dotyczy. Tu piłka jest czymś więcej. Piłka nożna i Brazylia to synonimy. Brazylia jest piłką.

Bellos pokazuje brazylijskie społeczeństwo przez pryzmat futbolu, jego historii, największych postaci.

Z książki dowiemy się dlaczego, choć cały świat uważa Pelego za najlepszego piłkarza wszech czasów, w Brazylii jest on tylko numerem 2. Dlaczego przegrany finał mistrzostw świata jest ważniejszy niż wszystkie wygrane. Dlaczego Barbosa, bramkarz, który grał w tym finale, stał się pariasem i zmarł w biedzie okryty hańbą. Dlaczego Ronaldo musiał tłumaczyć się przed Parlamentarną Komisją Śledczą z porażki w finale mistrzostw świata.

Najnowsza, wznowiona i uzupełniona edycja wielkiego międzynarodowego hitu Bellosa, została wydana specjalnie z okazji mundialu w Brazylii.

źródło opisu: http://wydawnictwokopalniapl.shoparena.pl/pl/p/Fut...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwokopalniapl.shoparena.pl/pl/p/Fut...»

Damian | 2014-06-01
Przeczytana: 31 maja 2014

Świetna książka, którą warto przeczytać przez zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w kraju kawy. Dziennikarz brytyjskiego "Guardiana" przybliża nam kraj zakochany do szaleństwa w piłce nożnej. Książka jest wyjątkowa, gdyż nie jest to "stricte" opowieść sportowa, ale w zdecydowanej większości reportaż, który ma na celu ukazać przez pryzmat piłki nożnej bolączki brazylijskiego społeczeństwa. Futbol jest oknem wystawowym, towarem wyjątkowym Brazylii i to właśnie on dostarcza wiele radości rodakom Pele i Garrinchy, ale i przysparza mnogą ilość problemów, które mają poniekąd wpływ na funkcjonowanie kraju. O tym właśnie jest książka Alexa Bellosa.

Piłka nożna w Brazylii to "Pasja milionów" mająca wpływ na politykę i gospodarkę.

0tommy | 2015-07-04
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znakomita opowieść o kraju opętanym futbolem. W tej wspaniałej książce przeczytamy m.in.: o tym skąd futbol przywędrował do Brazylii; jakie były początki powstawania pierwszych klubów i rozgrywania pierwszych meczów; jak powoli rozkwitał; jakie były największe sukcesy (5 tytułów mistrza świata) i porażki (przegrane finały mistrzostw świata 1950 rozgrywane na brazylijskiej ziemi) drużyny narodowej; dlaczego wg Brazylijczyków najwybitniejszym ich piłkarzem w historii był Garrincha a nie Pele; dlaczego najbardziej wyklętym piłkarzem był bramkarz Barbosa; jak powstały stroje reprezentacji i jej charakterystyczne barwy; jakie inne odmiany futbolu wymyślili i uprawiali Brazylijczycy; jakie były najsłynniejsze przesądy związane z brazylijską piłką, jakie stosowano czary i talizmany; jacy byli najbardziej charakterystyczni kibice w Brazylii; skąd się brały nazwiska i przydomki piłkarzy; co wspólnego piłka nożna ma z karnawałem w Rio; czym była Wielka Kopanina i co wspólnego ma z wyborami...

utu13 | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

W tej książce wszystko kręci się dookoła piłki nożnej, ale samego futbolu w niej niema za wiele. Jest to pozycja o społecznej roli sportu z której można się dowiedzieć, że Brazylijczycy są naprawdę zafiksowani na punkcie futbolu i to w stopniu jakim nam się nie śniło.
Książkę ciężko jednoznacznie ocenić. Jeśli historie o samochodowym futbolu czy Peladão dają dużo tej książce to rozdziały o korupcji są ciężkie do strawienia.

olo | 2014-05-29
Przeczytana: 28 maja 2014

Wbrew tytułowi nie jest to książka sportowa. Wrzuciłbym ją raczej do katalogów: podróże, socjologia, reportaż. Futbol jest tylko pretekstem do opisania Brazylii. Bez futbolu nie można zrozumieć tego kraju. Jeżeli miałbym zakwalifikować tę książkę do sportowych, to uznałbym ją z najlepszą z najlepszych z tego gatunku.

Danielsson | 2016-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Świetna książka. Chyba najlepsza dotycząca sportu, jaką kiedykolwiek przeczytałem. Ciężko ją jednak nazwać stricte sportową, gdyż wykracza ona daleko poza samą piłkę nożną. Autor opisuje brazylijski naród w idealny sposób, a w tym pomaga mu właśnie kontekst futbolu, który jest niezwykle ważny w tym kraju, traktowany jest tam niemal jak religia. Do tego można poznać parę ciekawych nazwisk wybitnych piłkarzy z przeszłości. Aż szkoda, że nie opisano tu wydarzeń dotyczących brazylijskiej piłki nożnej od 2002 roku do dziś.

Slavkoyama | 2016-07-03
Przeczytana: 08 lutego 2016

Niesamowity obraz kraju przesiąkniętego piłką nożną do granic synonimii. Pasja, codzienność, polityka, korupcja, religia - a wszystkiemu na imię futbol.
Na plus: niesamowita treść, interesująca nie tylko dla kibiców i piłkarzy i nie tylko dla brazyliofilów
Na minus: kiepska korekta (przynajmniej wydania w ebooku) - bardzo dużo błędów wszelkiego w zasadzie autoramentu (choć dzięki niesamowitej treści mam ochotę przeczytać to jeszcze raz)

petanorech | 2015-07-09

Jako wielki fan reprezentacji Brazylii w piłce nożnej lekturę tej książki odwlekałem w nieskończoność (może przez ostatnie wyniki :p). Gdy już się do niej przysiadłem, nie mogłem się oderwać! Świetnie napisana, skupia się nie tylko na samej piłce nożnej, ale również wszystkich jej odmianach - plażówka, siatko-noga, futsal. W Brazylii futbol to nie sport - to religia!

brasilka2 | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.
Przeczytana: 18 lipca 2014

Futbol w tej książce jest pretekstem, żeby opowiedzieć o brazylijskim społeczeństwie w szerszym wymiarze: o wierzeniach, przesądach, religii, korupcji, polityce.
Odejmuję jedną gwiazdkę, bo nic mnie tak nie irytuje jak literówki w portugalskich nazwach, a tu było ich kilka - niedużo, ale w tak dobrej książce redaktor powinien się bardziej przyłożyć.

Dybel | 2016-03-29

Pisać o sporcie każdy może, jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej. Z kulturą rzecz ma się chyba podobnie. Problem pojawia się w momencie, kiedy te dwa elementy łączą się w jedno. Wtedy należy to już traktować jak wyzwanie. Takiego zadania podjął się w 2002 roku Alex Bellos w książce Futebol – Brazylijski styl życia. Książka została zaktualizowana w 2014 i przetłumaczona przez Macieja Nałęcza. To dzieło jest dla mnie symbolicznym szóstym mistrzostwem świata z udziałem Brazylii.

TomekKrupa | 2018-02-03
Na półkach: 2018, Przeczytane

Bardzo ciekawa książka, zupełnie inne spojrzenie na brazylijski futbol. Przez pryzmat piłki nożnej zobrazowane jest brazylisjkie społeczeństwo. Sporo ciekawostek, smaczków i detali. Nawet jeśli ktoś nie interesuje się piłką, a chciałby się dowiedzieć coś o tym ogromnym kraju, jakim jest Brazylia, to bardzo polecam. Oczywiście książka trąci trochę myszką, została bowiem wydana w 2001 roku, jednakże mimo to warto.