Tłumaczenie: Tomasz Gronek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
popularnonaukowa
Barni

Czy jesteś tak bystry, jak singapurscy dziesięciolatkowie? Czy potrafisz pokonać Sherlocka Holmesa? Jeśli myślisz, że odpowiedź brzmi tak - rzucam ci wyzwanie moimi zadaniami. Oto wybór 125. najlepszych w świecie łamigłówek i zagadek logicznych, które powstały w ciągu dwóch tysięcy lat w różnych miejscach świata, począwszy od starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę, wiktoriańską...

Czy jesteś tak bystry, jak singapurscy dziesięciolatkowie?
Czy potrafisz pokonać Sherlocka Holmesa?
Jeśli myślisz, że odpowiedź brzmi tak - rzucam ci wyzwanie moimi zadaniami.

Oto wybór 125. najlepszych w świecie łamigłówek i zagadek logicznych, które powstały w ciągu dwóch tysięcy lat w różnych miejscach świata, począwszy od starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę, wiktoriańską Anglię, po współczesną Europę, z historiami szpiegowskimi, przełomami w matematyce i łamigłówkami po drodze.

Wypróbuj swoje siły w rozwiązywaniu łamigłówek logicznych i zagadek pokrewieństwa, w pangramach i zadaniach dotyczących przedostawania się na drugi brzeg rzeki. Wiele spośród rozwiązań wymaga sprytu, przebiegłości, w innych niezbędna jest kreatywność, jeszcze w innych prosta, logiczna dedukcja. Niektóre z nich potrafi rozwiązać 2 procent populacji.

Ale wszystkie gwarantują intelektualne ćwiczenia. Zatem zachęcam do tych ćwiczeń …

Wspaniała książka, oferująca doskonały wybór łamigłówek. Alex Bellos to czarodziej”
Tim Harford, Financial Times

„Świetna zabawa w świecie liczb. Znakomite”
Ian Stewart

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/czy-rozwiazesz-moje-problemy.html

źródło okładki: Wydawnictwo

Ania | 2019-02-05

"Czy rozwiążesz moje problemy" to zbiór 125 zagadek matematycznych i logicznych. Alex Bellos prezentuje zagadki, które powstały tysiące lat temu, ale również najnowsze zagadnienia.

Ciekawymi fragmentami, były momenty, w których czytelnik mógł sprawdzić, czy jest mądrzejszy od dziesięciolatków. Były to pytania, na które dzieci bezproblemowo znajdowały odpowiedź, a dorosła osoba musiała się najczęściej dłużej zastanowić.

Wśród zagadek w całej książce znalazły się takie o kolorach kapeluszy, monetach, bezproblemowej przeprawie na drugi brzeg rzeki czy odmierzaniu czasu poprzez palenie nierównomiernego sznurka.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2019/01/czy-rozwiazesz-moje-problemy-zbior.html

książek: 1996
Piotr | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Na rynku polskim ukazała się książka, będąca z pewnością nieodzownym elementem do zapoznania się dla wszystkich, którzy uwielbiają zagadki i łamigłówki. Sto dwadzieścia pięć zagadek, jakie powstały w ciągu dwóch tysięcy lat.
Niestety, nie można tutaj liczyć na coś super prostego. Zagadki są o różnym poziomie trudności, ale nie niemożliwe do odgadnięcia i rozwiązania.
Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy dokładnych opisów zagadek, a druga cześć to dokładne opisy z rozwiązaniami. Książka przyniosła mi wiele zabawy i z pewnością wykorzystam łamigłówki nie raz.
Wydawnictwo Zysk i S-ka jak zwykle zadbał o ciekawy wygląd wizualny okładki, do tego w pakiecie otrzymujemy twardą okładkę.
"Czy rozwiążesz moje problemy? Zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały" to niezwykłą książka, której studiowanie może sprawić, że prezentując wybrane zagadki w grupie, możemy cieszyć się sławą omnibusa. Należy pamiętać, że często najprostsze rozwiązanie jest...

czytajaca_Sandra | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Osobiście raczej nie posiadam umysłu ścisłego, jednak lubię analizować i zapamiętywać. Początkowo bardzo zaintrygował mnie sam tytuł tej książki. Bardziej jej człon: Czy rozwiążesz moje problemy? Kto nie chciałby mieć rozwiązanych problemów... Mniemam, że każdy. Dlatego też wybrałam książkę po to, aby przekonać się, co jest w środku i...
nie zawiodłam się.

125 łamigłówek, jakie oferuje nam Alex Bellos, to zbiór powstały na przestrzeni dziejów, począwszy od Starożytności. Czyli już w Starożytności lubowano się w łamigłówkach, zagadkach logicznych, które wytrącały z równowagi nawet najbardziej uczonych.

Mamy do czynienia tutaj nie tylko ze ściśle matematycznymi zagadkami. Trzeba wykazać się nie tylko umiejętnością logicznego myślenia, ale i również kreatywnością, czy sprytem.

Serdecznie polecam.
www.chrzastkisumienia.blogspot.com