Real. Zwycięstwo jest wszystkim

sport
Sine Qua Non
2024-02-07
2024-02-07

Real Madryt to klub stanowiący nieodzowną część historii piłki nożnej. Czternastokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów UEFA, 35-krotny zdobywca mistrzostwa Hiszpanii. O ostatnich latach Los Blancos pisze w tej książce Leszek Orłowski. Fan, kibic, miłośnik.

To się czuje, czytając historię ostatnich kilku lat zespołu. Smaki zwycięstwa, gorycz porażki, radość z nowych nabytków, ale też smutek z powodu odejścia gwiazd czy wieloletnich filarów. Orłowski tworząc krótkie rozdziały skupia się na rozgrywkach ligowych, na walce na arenach europejskich, ale zagląda też za kulisy. Skupia się na sercu drużyny, nie zapominając o okolicznościach wokół.

Książka przywołuje mnóstwo wspomnień z ostatnich kilku lat Realu. I wzbudza na nowo te emocje, które czuło się, oglądając mecze.

„Zwycięstwo jest wszystkim” to kontynuacja pierwszej książki o Realu Madryt autorstwa Leszka Orłowskiego. Dotyczy okresu między 2017 a 2023 rokiem. Autor wspomina najważniejsze zwycięstwa i porażki Realu, przeprowadzone transfery, zmiany na ławce trenerskiej oraz trofea, które zasiliły gabloty w Królewskim muzeum. Szuka przyczyn odejścia z Madrytu poszczególnych piłkarzy i trenerów, a w przypadku tych drugich także motywów ich powrotu do stolicy Hiszpanii. Wszystko to zaś przeplata rozdziałami poświęconymi zawodnikom mającym kluczowe znaczenie dla opisywanych wcześniej zdarzeń.

W porównaniu do poprzedniej książki pióra Leszka Orłowskiego o Los Blancos ta pozycja jest zdecydowanie mniej obszerna, co wiąże się oczywiście z zakresem czasowym, który obejmuje. Były to jednak lata naznaczone między innymi dwoma triumfami w lidze hiszpańskiej i Champions League, jest więc, o czym czytać i co wspominać.

Zgodnie z oczekiwaniami w książce dominuje kronikarski opis kolejnych sezonów, dużo w niej dat i liczb, ale na kartach lektury można znaleźć także trochę ciekawostek, czy też osobistych spostrzeżeń autora. Książka napisana jest przystępnym językiem, czyta się dosyć dobrze, aczkolwiek bez polotu.

Książka Leszka Orłowskiego to dobry sposób na przypomnienie sobie przebiegu kilku ostatnich sezonów w wykonaniu Los Blancos. Pozycja głównie dla kibiców Królewskich, ale powinna zainteresować wszystkich sympatyków futbolu, nie tylko tego z Półwyspu Iberyjskiego.

Cała recenzja: https://floatemnabramke.blogspot.com/

Książka ta jest swego rodzaju dopełnieniem poprzedniej o Realu Madryt. Tym razem Leszek Orłowski opisuje szczegółowo sześć sezonów, od 2017/2018 do 2022/2023, zatem siłą rzeczy objętość książki jest zdecydowanie mniejsza.
Na pewno nie można jednak powiedzieć, że były to nudne lata dla jednego z najbardziej znanych klubów na świecie. Dwie wygrane Ligi Mistrzów, dwukrotne wygranie ligi hiszpańskiej, oraz kilka mniej znaczących triumfów w postaci Pucharu Króla, Superpucharu Europy, czy Klubowego Mistrzostwa Świata mają swoją wymowę. Jeśli dodamy do tego odejście pomnikowych postaci: Cristiano Ronaldo, Sergio Ramosa, Karima Benzemy, Zinedine Zidane'a (oraz powrót i kolejne odejście),czy powrót do klubu Carlo Ancelottiego, oraz odmłodzenie składu w postaci napływu całej fali młodych gwiazd (Vinicius, Rodrygo, Bellingham, Camavinga, oraz prawdopodobnie Mbappe niebawem),to materiał na książkę jest doprawdy obszerny.
Leszek Orłowski jak zwykle nie zawiódł, pióro ma świetne, jest wybitnym znawcą piłki hiszpańskiej, można czytać w ciemno.

Kupiłem dotąd wszystkie książki Orłowskiego, bo autor zawsze jest gwarantem wysokiego poziomu merytorycznego i fachowości jeśli chodzi o piłkę hiszpańską (Ligę Mistrzów również). Jedna książka o Realu już powstała, ale od tego czasu klub zdobył jeszcze m.in. 2 razy Puchar Mistrzów, wygrał 2 mistrzostwa krajowe, Puchar Króla i dwukrotnie Klubowe Mistrzostwo Świata. Książka obejmuje okres od sezonu 17/18, siłą rzeczy była mniej obszerna niż wcześniejsze książki, bo opowiadała o węższych ramach czasowych. Jednak było o czym pisać: od czasu wydania pierwszej książki o Realu Zidane zdążył wygrać jeszcze jeden Puchar Mistrzów, odejść, wrócić i znowu odejść. Wrócił też do klubu i osiągnął sukcesy Ancelotti, który jest do dzisiaj, przewinęli się przez klub Solari i Lopetegui. Bez wątpienia kluczowe dla nowych losów klubu były odejścia wielkich legend klubowych- Sergio Ramosa, Casemiro, Marcelo i Karima Benzemy. Natomiast nadal grają nieśmiertelni Modrić i Kross. O sile zespołu w ataku decydują Brazylijczycy Vinicius i Rodrygo, do nich należy teraźniejszość i przyszłość. Jak napisał na końcu autor "Real ma bowiem to do siebie, że nie kończy się nigdy" i już niedługo klub może świętować kolejne mistrzostwo Hiszpanii, a w Lidze Mistrzów też jest jednym z faworytów do końcowego triumfu. Dla fanów piłki hiszpańskiej książka jest pozycją obowiązkową, bo pozwala odświeżyć sobie niedawne wydarzenia i usystematyzować wiedzę.

Książka dla fanów Realu Madryt, opowiedziana przez pasjonata hiszpańskiego futbolu.

Poznajemy tutaj barwną historię znanego klubu. To co działo się w przeszłości, to jak gwiazdy pojawiały się i znikały z boiska. Kryzysy, wzloty i upadki.

Nieudane rozgrywki, pokonywanie rywali. Znajdziemy tutaj wszystko. Ale poza samymi faktami, historią i informacjami, godne uwagi jest to jak zostało to opowiedziane.
Z prawdziwą pasją, tak, że może zaciekawić nawet kogoś kto fanem sportu nie jest.

Bardzo ciekawa książka.

Gratka zwłaszcza dla kibica Realu Madryt. Miło powspominać lata 2017-2023, podczas których Real wygrał kolejne trofea. Hala Madrid

Książka jest dokładnie taka jak można było się spodziewać. Leszek Orłowski kontynuuje kronikarski opis kolejnych sezonów Realu Madryt, który rozpoczął w "Królewskiej Erze Galácticos". Autor opisuje najważniejsze wydarzenia rozgrywek 2017/18 - 2022/23, ale więcej jest tutaj własnych spostrzeżeń niż anegdot czy zakulisowych ciekawostek, o których kibice Realu nie mieli wcześniej pojęcia. Efektem jest danie smaczne i treściwe, ale nieco bez pikanterii.

7 za treść i 8 gwiazdka za to ze książka jest o Realu.

Ciekawa, rzeczowa, interesująca pozycja niejako obowiązkowa dla poznania najnowszych dziejów Los Blancos.

Fajnie będzie się czytało za 15-20 lat ;)

7 za treść i 8 gwiazdka za to ze książka jest o Realu.

Fajnie będzie się czytało za 15-20 lat ;)

• TEMAT: Piłka nożna
  • SQN