Kopalnia - Sztuka futbolu

Okładka książki Kopalnia - Sztuka futbolu Alex Bellos, Paweł Czado, Ulrich Hesse, Wojciech Kuczok, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Marek Wawrzynowski
Okładka książki Kopalnia - Sztuka futbolu
Alex BellosPaweł Czado Wydawnictwo: Kopalnia sport
sport
Kopalnia
2014-01-01
2014-01-01

Świetna książka dla prawdziwych fanatyków futbolu. Wprawdzie ma już kilka lat, ale większość tekstów w niej zawartych jest ponadczasowa.
Cała seria Kopalnia... to niezrównane źródło wiedzy piłkarskiej, którego brakowało na naszym rynku.
Polecam każdemu, kto interesuje się futbolem, nie tylko współczesnym.

Polecam każdemu, kto interesuje się futbolem, nie tylko współczesnym.

Seria "Kopalnia" ma znakomitą opinie, dopiero sięgam po jej treści. Nadrobiłem część pierwszą i niestety czuję spory niedosyt. Owszem, kilka tekstów robi mega wrażenie. Mam tu na myśli przede wszystkim opis Gmocha na nieudanym Mundialu przez Piotra Żelaznego czy życie odliczane Mundialami. Był też ciekawy tekst o podziałach w Bośnii czy tej ruskiej ofierze gwałtu rzekomego. Ale też jest cała masa tekstów, które są słabe. Być moze to przez to, że mam wiedzę na ten temat od lat, a ta pozycja z 2014 roku i nic nowego do mojego życia nie wniosła już. Szczepłek o wpisie na temat BRazylii to beznadzieja. Wierzę, że kolejne częśći "Kopalnii" będą znacznie lepsze ;)

W związku z tym, że jest to zbiór opowiadań / artykułów każdy może znaleźć coś dla siebie. Cała pozycja ogólnie trzyma równy poziom. Niektóre rozdziały lepsze od pozostałych. Bardzo duży niesmak pozostał mi po artykule Michała Okońskiego. Dziwie się, że redakcja postanowiła tym artykułem zakończyć książkę. Rozdział napisany w sposób chaotyczny, a podczas czytania aż się irytowałem. Rozumiem, że taki był zamysł autora, ale do mnie kompletnie to nie trafiło.

Na pewno sięgnę po kolejne części.

Przewijała mi się "Kopalnia - Sztuka futbolu" w różnych artykułach, mediach społecznościowych już od długiego czasu. Co jakiś czas natrafiałem na słowa pochwały, uznania i inne ochy i achy. Autorzy znani i chyba lubiani :).
No więc kupiłem za jednym razem wszystkie 5 tomów
Kiedy? Niedawno, pod koniec 2020 ... zatem długo trwało podjęcie tej decyzji.
Jestem po lekturze Kopalni nr #01. Dotyczy mistrzostw świata. Zbiór artykułów, opowiadań, ciekawostek mających wspólny mianownik: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mistrzostwa w swojej historii kryją mnóstwo smaczków i ciekawostek. Mają swoich bohaterów, herosów i momenty, które już dziś obrosły legendą. Czy napisane teksty były prawdziwą dziennikarską Sztuką Futbolu ? Niektóre oceniłbym na 10 ! (Kuczok, Kołodziejczyk, Żelazny). Zdarzały się jednak rozdziały, które były "normalne" takie "zwykłe" . Choć dla mnie jako zakochanego w futbolu każdy był interesujący. Oceniłem całość na 7 ... czyli bardzo dobrze. Wyższa ocena będzie jak w kolejnej Kopalni .tekstów na dychę będzie ciut więcej :).

No więc kupiłem za jednym razem wszystkie 5 tomów
Kiedy? Niedawno, pod koniec 2020 ... zatem długo trwało podjęcie tej decyzji.
Jestem po lekturze ...

Na tle licznych lukrowanych biografii piłkarskich, ten zbiór tekstów poświęconych futbolowi robi ogromnie pozytywne wrażenie. Biorąc pod uwagę cykliczność wydawania „Kopalni” oraz zaproszonych do współpracy dziennikarzy, w sumie mamy co czynienia z interesującym i rzetelnym czasopismem, nawiązującym do najlepszych czasów tygodnika „Piłka nożna” czy choćby publikacji zamieszczanych na stronie RetroFutbol.pl
Dobór tematów wyważony i gwarantujący frapującą lekturę, nie przeszkadza przy tym przyjęta metoda płynnej zmiany tematów. Panowie: Stefan Szczepłek, Paweł Czado czy Marek Wawrzynowski są dobrze znani z innych, poczytnych publikacji. Krótko mówiąc: jeżeli szukamy prawdziwych historii i tajemnic związanych z piłką nożną, to ten tom trzeba koniecznie przeczytać.

Jedna z najlepszych pozycji w polskiej literaturze sportowej

Jedna z najlepszych pozycji w polskiej literaturze sportowej

Ufff... Pisanie o sporcie takie jak dawniej, wciąż ma się dobrze...

Ufff... Pisanie o sporcie takie jak dawniej, wciąż ma się dobrze...

Ta zbiorowa publikacja jest kopalnią pełną piłkarskiej historii, którą zapełniły doskonałe artykuły autorów. Wśród śmieciowych informacji z internetu, ta książka jest jak kamfora dla fanów piłki nożnej. Te kilkaset stron to historia, którą czyta się z zapartym tchem opowiadająca o czasach, kiedy futbol był dużo bardziej romantyczny, niż w dzisiejszym komercyjnym świecie.

Coś czego mi brakowało na rynku. Rzetelne, długie formy o piłkarskich losach spisane przez ludzi którzy faktycznie to "czują". Kapitalna część od Piotra Żelaznego "Dlaczego nie zostaliśmy mistrzami świata". Pozytywne zaskoczenie ze strony Martina Langera i jego reportażu o kadrze Meksyku. Reszta trzyma w miarę stabilny poziom. Niestety dwa ostatnie "występy" bardzo odstają poziomem od reszty. Część Wojciecha Kuczoka to nieudane połączenie historii futbolu i autobiografii. Bardzo zawiodłem się na Michale Okońskim - temat miał bardzo duży potencjał, ale czyta się to tak chaotycznie że nie ma w tym żadnej przyjemności. Wiem że takie było założenie, ale zupełnie do mnie nie trafia w tej formie.

Książka naprawdę świetna. Rzetelna, ciekawa. Ocena "tylko" dobra z dwóch względów. Najpierw czytałem Kopalnię 2 i bardziej interesującym tematem jest dla mnie futbol klubowy. Niemniej, dla fanów piłki kopanej absolutny obowiązek.

• Sport
  • Piłka nożna