Mourinho vs. Guardiola

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Mourinho vs. Guardiola
sport
joly_fh

Dzisiejszy futbol to coś znacznie więcej niż zwykłe występy przed publicznością. To także wyjątkowi ludzie i wielkie legendy, które będą wspominane przez kolejne pokolenia. Bez wątpienia należą do nich dwaj niezwykli trenerzy, których zasługi, charyzma i talent sprawiają, że na zawsze zapisali się w historii futbolu. José Mourinho i Pep Guardiola pod niemal każdym względem reprezentują...

José Mourinho i Pep Guardiola pod niemal każdym względem reprezentują całkowicie odmienne podejście do swojej roli. Mają różne sposoby prowadzenia drużyny, a ich osobowości są jak ogień i woda. Łączy ich jednak to, co najważniejsze: pragnienie wygrywania i sukcesy ich zespołów.

W niniejszej książce znajdziecie charakterystykę obu tych fascynujących postaci. Przeczytacie o tym, co je dzieli i co łączy, dowiecie się, w jaki sposób motywują swoich piłkarzy, jak analizują taktykę rywali, jak wyglądają ich relacje z mediami i jakie stosują strategie. Wnikliwie opisane wydarzenia z życia Mourinho i Guardioli autorzy wzbogacają przydatnymi i ciekawymi informacjami na temat ich pasjonującej, chociaż czasem trochę przeklętej profesji.

Ta książka pozwoli zrozumieć filozofię każdego z nich. Będzie wielką pomocą dla wszystkich, którzy kiedyś chcieliby się rzucić w wir pracy trenerskiej, kierować grupą i wydobyć z innych to, co najlepsze.

Dwie szkoły, dwa style pracy, dwa odmienne pochodzenia. Pep i Mou mają dobrych muzyków, dobre teatry, oddaną publiczność i emocjonujące partytury. Kto będzie grał lepiej w tym roku? Któremukolwiek się to uda – pewne jest, że będziemy się dobrze bawić.

Moi i Pep, pod niemal każdym względem, reprezentują dwa bardzo odmienne światy. Mają różne sposoby na prowadzenie drużyny, inne taktyki, są dwiema antagonistycznymi osobowościami. Ale łączy ich pragnienie wygrywania i sukcesy ich zespołów.

Książka ta jest głęboką analizą ich charakterystyk, tego wszystkiego, co ich dzieli i tego, co łączy. Pokazuje jak motywują swoich piłkarzy, jak analizują rywali, jak wyglądają ich relacje z mediami, jakie stosują taktyki i strategie.

Jest to książka dla wielbicieli futbolu, ciekawych poznania filozofii obu trenerów i sposobu, w jaki przygotowują mecze. Ale jest to także pozycja skierowana dla każdego, kto chce dobrze zarządzać firmą, bo zawiera istotne lekcje na temat liderowania, strategii i kierowania zespołami.

źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Amadeusz Sobiesierski | 2015-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2015

Dwaj wielcy trenerzy XXI wieku Jose Mourinho i Josep Guardiola .
Książka sama w sobie zawiera wiele ciekawostek ,cytatów ekspertów w wielu dziedzinach bardzo blisko związanych ze światem futbolu .
W książce pojawia sie wiele opinii piłkarzy ,trenerów ,działaczy którzy mieli zaszczyt być jedną z części układanki którą tak skrupulatnie układali obaj panowie .
Porto,Chelsea,Inter,Real & Barca ,Bayer Monachium -każda z wyej wymienionych drużyn mogła na własnej skórze przekonać się o geniuszu trenerskim obu Panów.
Wiele podobieństw ,wiele różnic ,jedna bardzo charakterystyczna wspólna cech OSOBOWOŚCI która pozwala im być jedną z najjaśniejszych postaci w świeci zawodowego futbolu .

figlarna24 | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 08 października 2013

Futbol to już nie jest rozrywka dla wybranych. Teraz futbol to spektakularne przedstawienia dla mas. To "cyrk" próżności. Miejsce dla najbardziej twardych , wytrwałych i charyzmatycznych postaci.
Jednym słowem - futbol to biznes. Tu , by znajdować się czołówce trzeba zacisnąć zęby i walczyć, Sama walka nie wystarczy. Trzeba zwyciężać, i to nie raz , a wielokrotnie.
Gdyby zapytać o dwóch czołowych "graczy" w tym meczu, to odpowiedzi mogły by brzmieć tak - Jose Mourinho oraz Pepe Guardiola. Dwaj trenerzy. Dwaj rywale, Dwa odmienne charaktery. Dwa różne strategie "dowodzenia" swoją drużyną. Inni, ale mający taki sam cel - zdobywać kolejne trofea i wnoszenia drużyny na szczyt popularności i chwały.

Jose Mourinho jest synem piłkarza. Podobnie , jak ojcie Jose także chciał nim być. Jednak nie wykazywał się większymi umiejętnościami i zrezygnował z bycia piłkarzem I został trenerem.
Znany ze swojego ciętego, bezpośredniego słownictwa. Nawet za swoje słowne zaatakowanie sędziego podczas...

Python | 2016-01-03
Przeczytana: 2015 rok

zostawcie wszystkie piłkarskie uprzedzenia i sprawdźcie, co powinien robić dobry szef.
i czego nie robi wasz...

hestion | 2016-01-01
Na półkach: Przeczytane, Odrzucone

Nie zainteresowała mnie ta książka, a co gorsza totalnie rozczarowała. Możliwe, że zmieniłbym zdanie gdybym jej nie przerwał przed połową. Za dużo jakiś opowieści historycznych, które są za długie i uważam niepotrzebne. Skoro książka ma być o dwóch trenerach to niech będzie o dwóch trenerach, a nie o postaciach historycznych. Brakuje konkretnych informacji, albo może są, ale w tej części której nie przeczytałem. W każdym razie nie zamierzam wrócić do dokończenie tej książki.

psycho | 2015-05-04

Polecam tą książkę każdemu miłośnikowi futbolu :)

Paweł Miśkiewicz | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

To nie jest książka miła, łatwa i przyjemna. To ohydna papka ze szpinaku do ziemniaków, łyżka tranu przed śniadaniem - jazda obowiązkowa, ale niekoniecznie smaczna.
Porównanie Mourinho do Guardioli to jak porównywanie Ferrari do Lamborgini. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Guardiola - przejął wybitny klub i poprowadził go do sukcesów, odszedł do równie dobrego Bayernu. To takie łatwe.
Mourinho - ulepił coś z niczego w Porto, stworzył potęgę Chelsea, wygrał z leciwym Interem Ligę Mistrzów i dostał w pysk od Królewskich.
Cubeiro i Gallardo stworzyli twór przeznaczony głównie dla maniaków religii FC Barcelony. A tak naprawdę ponad 250 stron można zamknąć w pięciu artykułach - dopiskach - na końcu lektury autorstwa : Pola, Lasoty, Wojtylaka, Jeziornego i Tysy.
Dwie szkoły, dwa odmienne style pracy, jeden teatr.
To książka, której się nie zapamięta. Ona po prostu jest.

Piotr Ćwik | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, Sportowe
Przeczytana: 01 listopada 2017

Zawiodłem się. Sięgając po tę książkę liczyłem na opowieść o dwóch wielkich trenerach, których rywalizacja w LaLidze rozgrzewała cały piłkarski świat, tymczasem dostałem dziwny zlepek podręczników zarządzania i liderowania przeplatany krótkimi wstawkami z życia obu panów.
Wiecie co jest najbardziej wkurzające? To, że tematyka walki Guardioli z Mou może być treścią naprawdę ciekawej książki, a tutaj autorzy skoncentrowali się na jakichś śmiesznych zasadach, w których zaczytują się nie fani sportu, a młodzi niedowartościowani i naiwni przedsiębiorcy. Pięć gwiazdek dałem tylko ze względu na fragmenty opowiadające o trenerach. Reszta jest przecież chłamem.

Przemek | 2015-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Sportowe
Przeczytana: 19 maja 2015

Książka dla osób które są zainteresowane jak zarządzać zespołem. Autor postawił na źródła a nie na porównanie sposobów pracy trenerów. Nie jest to książka napisana przez byłych piłkarzy, którzy "doświadczyli" obydwu szkół, tylko przez dziennikarzy> Dla mnie nie przekazali różnic w podejściu obu trenerów. Czytając książkę zastanawiałem się czy dostali od wydawcy przykaz na określoną ilość znaków czy może stron? Pojawiają się miejsca gdzie jak w pracach magisterskich i licencjackich pojawiają się same cytaty w żaden sposób nie odnoszące się do tematu pracy, a w tym przypadku książki.

Paweł Kapuśniak | 2015-12-06

Książka warta uwagi nie tylko dla fanów futbolu, ale i osób na kierowniczych posadach lub osób które celują w takie posady.

mariusz6 | 2017-02-05
Przeczytana: 2016 rok

Mu i Pepa przeciwstawia się sobie...ale powiem Wam, że w tym całym ich dualizmie jest mnóstwo rzeczy stycznych, podobnych i ciekawych.
Inspirujące cytaty, ciekawe i pełne pasji rozwiązania problemów. I biznes- ten najwyższy, najlepszy, istotny. Bo to w pewnym sensie książka nie o sporcie ale o tym jak robić interesy, książka o relacjach w pracy, książka o szefach i podwładnych...