Pirlo. Myślę, więc gram

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Penso quindi gioco
Juventus, Milan, Pirlo, 21, Włochy, Juvepoland
15Kowal

Książka arcydzieło. Brutalnie szczera, prowokująca, zabawna, wzruszająca. Napisana z niesamowitą erudycją i wyjątkowym zmysłem autoironii. Fascynujące wspomnienia, tysiące anegdot, wstydliwe sekrety kolegów z szatni. Jego wielkie kluby (Inter, Milan, Juventus) i te, w których ostatecznie nie zagrał (kulisy negocjacji z Barceloną, Realem, Chelsea, szejkami). Przyjaźń z Nestą, szaleństwa...

Jego wielkie kluby (Inter, Milan, Juventus) i te, w których ostatecznie nie zagrał (kulisy negocjacji z Barceloną, Realem, Chelsea, szejkami). Przyjaźń z Nestą, szaleństwa Gattuso i Gilardino, łzy Del Piero, inteligencja Buffona. Przeklęte 3:3 z Liverpoolem, karny w finale MŚ i kpiny ze Złotej Piłki.

Cassano miał 700 kobiet, ale trener przestał powoływać go do reprezentacji. Czy więc faktycznie jest szczęśliwym człowiekiem? – tak na życie może patrzeć tylko Andrea Pirlo.

źródło opisu: http://www.labotiga.pl/pirlo

źródło okładki: http://www.labotiga.pl/pirlo

Balcar | 2019-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Andrea Pirlo, kolejny z moich ulubionych graczy dzieciństwa, 116 meczów w kadrze Italii, legenda Milanu, specjalista od rzutów wolnych, geniusz, wirtuoz środka pola. Książka pisana fajnym, luźnym stylem, sporo żartobliwych tekstów, anegdot i dowcipów z innych piłkarzy jak Gennaro Gattuso czy Filippo Inzaghi. Pirlo w swojej książce nie opisuje swojej kariery, meczów które rozegrał, skupia się na konkretnych tematach. Tytuł "Myślę, więc gram" chyba idealnie pasuje do tytułu pozycji. Andrea pokazuje jak w czasie gry na boisku wygląda myślenie piłkarza, jego inteligencja boiskowa, że jedna decyzja to czasami ułamek sekundy, w którym trzeba przeanalizować reakcję i położenie bramkarza jak podczas rzutu karnego (świetna analogia do Tottiego - zwłaszcza jak jego książkę też się czytało). Poza tym autor (a w zasadzie autorzy) nawiązuje do relacji z właścicielami piłkarskimi, wbija szpilkę kolarzom, ukazuje swoje życie rodzinne, porusza temat bukmacherki. Na minus z pewnością objętość,...

dreamer1897 | 2019-03-16
Przeczytana: 10 października 2014

Wspaniała opowieść o "cudownym" życiu piłkarza. Negatywne i pozytywne strony bycia popularnym graczem. Andrea jako maestro i legenda włoskiej piłki. Polecam dla osób czytających książki dedykowane fanatykom sportu.

UniteD_90 | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

Andrea Pirlo to piłkarz obdarzony największą tzw. boiskową inteligencją, jakiego przyszło mi oglądać. Tak naprawdę do głowy przychodzi mi jeszcze Paul Scholes, ale Włocha cenię wyżej, mimo mojej sympatii do klubu z czerwonej części Manchesteru. Miałem nadzieję, że ta inteligencja przełoży się na jakość biografii i nie zawiodłem się, więcej, książka przerosła moje oczekiwania.

Jest to zbiór niezwykłych, często genialnych wręcz przemyśleń, każdy z 20 rozdziałów porusza inne zagadnienie. W żadnym razie nie są chronologiczne i to z korzyścią dla odbioru. Możemy się dowiedzieć m.in.jak blisko był Pirlo gry w Realu, Barcelonie czy Chelsea, poznamy kulisy negocjacji z Katarczykami, Andrea zdradzi nam sekret swoich rzutów wolnych, przybliży sylwetki postaci takich jak: Nesta, Gatusso, Maldini, Del Piero, Conte. Pirlo przedstawia również swoje zdanie na temat Złotej Piłki, dopingu, czy VAR-u. Ale istnymi perełkami są rozdziały poświęcone iście filozoficznej rozprawie o konkursie rzutów...

Reyvial | 2018-08-04

Andrea Pirlo - wybitny pomocnik włoskiego pochodzenia o bajecznej technice i niespotykanym przeglądzie pola.

W tej książce Pirlo otwiera się przed czytelnikami i okazuje się, że wbrew pozorom posiada wielkie poczucie humoru. Przedstawia anegdoty związane zarówno z jego grą w Brescii, Interze, Milanie oraz Juventusie. Dodatkowo z książki możemy dowiedzieć się jak niegdyś blisko był transferu do obydwu największych klubów w Hiszpanii, co najważniejsze jest w budowaniu zespołu oraz czym zachwycili go Ancelotti i Conte.

Tak jak nie można nie lubić Andrei Pirlo, tak nie można nie przeczytać tej książki.

Nonoutor | 2018-03-19
Na półkach: Przeczytane, Sport!
Przeczytana: 13 marca 2018

Jednak się zawiodłem! Nie wiem czego się spodziewałem po biografii sportowej, ale zdecydowanie to co się w tej książce czyta nie powala. A miało być tak rewelacyjnie...
Do rzeczy. Postać Pirlo jawi się nam na skromnego dżentelmena piłki. Ale jak się tak dobrze wczytać wychodzi z niego duży dzieciak; lubiący pograć w piłkę (bo jest w tym dobry), pograć w play station, żartować sobie z koleżków, i wydawać przemądrzałe osądy o świecie. Poza tym ta skromność jest trochę na niby. Czuć przecież, że ja-Pirlo jestem przecież wyjątkowy i dlatego częściej od innych kopią mnie na murawie. Poza tym brak w tej biografii jakichś realnych konkretów, smaczków z życia. Oprócz konfliktu na linii Pirlo-Milan nie dostaniemy nic szczególnego. Nawet mam wrażenie, że zrobił to żeby obsmarować włodarzy Milanu, a to już jest trochę słabe. Tym bardziej, że dla mnie On zawsze będzie się kojarzył z Milanem (mimo kilku sukcesów z Juve).
Jedyny ciekawszy rozdział dotyczy rozrachunku z fatalnym finałem LM...

Zdecydowanie pozycja obowiązkowa, mądry człowiek, mądry piłkarz, mądra książka.

Kuba Kuba | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Dobra biografia, jednak trochę krótka. Cała książka to około 250 stron z czego przy każdym rozdziale dwie strony są praktycznie puste, co daje ponad 40 pustych stron. Bez nich byłaby strasznie cienka. Mimo to w sumie warto, bo można przeczytać ją w dzień do trzech dni i dowiedzieć się wielu rzeczy o jednym z najlepszych piłkarzy w historii footballu.

Anna Pukrop | 2018-01-02
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Nieszablonowa, inna niż wszystkie.

Piczi | 2017-11-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Ma w sobie coś więcej niż wiele nudnych biografii, czy autobiografii. Andrea Pirlo był piłkarzem wyjątkowym, myślącym na boisku za wielu i to samo udowadnia w książce. Pokazuje w niej też swoją pewność siebie, bardzo ciekawy jest też wątek, w którym wyjaśnia, że nie chciał w 2012 ośmieszyć Joe Harta, tylko podjął, jego zdaniem, możliwie najłatwiejszą decyzję o strzale "panenką", bo Anglik już leżał, co wszystkim kibicom wydaje się wręcz niemożliwe.

facq | 2017-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Retrospekcje i przemyślenia dobrego i skromnego piłkarza. Do tego kilka naprawdę śmiesznych wątków z reprezentacji i klubu.