9788389951984

Mirek Obarski: Przedmowa - James Van Pelt: Ostatnia z form P (The Last of the O-forms) - Ken MacLeod: Jezus Chrystus, Reanimator (Jesus Christ, Reanimator) - Carolyn Ives Gilman: Okanoggan Falls (Okanoggan Falls) - Ted Kosmatka: Śmiercionauci (Deadnauts) - Greg Egan: Luminous (Luminous) - James Lovergrove: Odmiana Bowdlera (The Bowdler Strain) - Daryl Gregory: Damaszek (Damascus) - Connie...

Mirek Obarski: Przedmowa

- James Van Pelt: Ostatnia z form P (The Last of the O-forms)
- Ken MacLeod: Jezus Chrystus, Reanimator (Jesus Christ, Reanimator)
- Carolyn Ives Gilman: Okanoggan Falls (Okanoggan Falls)
- Ted Kosmatka: Śmiercionauci (Deadnauts)
- Greg Egan: Luminous (Luminous)
- James Lovergrove: Odmiana Bowdlera (The Bowdler Strain)
- Daryl Gregory: Damaszek (Damascus)
- Connie Willis: Ostatni winnebago (The Last of the Winnebago)
- Reginald Bretnor: Kobieta po przejściach (Mrs. Pigafetta Swims Well)
- Kir Bułyczow: Złotousty diabeł (Витийствующий дьявол)
- Ian Creasey: Milczenie we Florencji (Silence in Florence)
- Tony Ballantyne: Trzecia osoba (Third Person)
- Alastair Reynolds: Poza konstelacją Orła (Beyond the Aquila Rift)
- Charlie Rosenkrantz: Akcja Prewencyjna (Preemption)
- Daniel Abraham: Kambierz i Żelazny Baron: Baśń ekonomiczna (The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economia)
- Gene Wolfe: Memorare
- Stephen Baxter: Ostatni kontakt (Last Contact)

źródło opisu: [Solaris, 2008]

Janusz Szewczyk | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Strasznie długo się męczyłem z ta antologią i, co gorsza, wystawiam ocenę pomimo tego, że nie znalazłem w sobie siły by doczytać tekst Connie Willis. Jak zwykle w przypadku antologii książka ta jest mieszaniną tekstów bardzo dobrych (wyróżniają się zdecydowanie opowiadania Kosmatki i Egana), przyzwoitych (jak choćby teksty Reynoldsa czy Abrahama), dziwacznych (Gene Wolfe) i słabych (opowiadania Bretnora i Bułyczowa). Brak jakiegokolwiek wspólnego wątku przewodniego dla jednych będzie zaletą dla innych wadą. Mnie nie przeszkadzał, ale tak naprawdę tylko kilka z tytułów zapamiętam na dłużej, ze względu na wrażenie jakie na mnie wywarły. Na pewno należą do nich "Śmiercionauci" Kosmatki, smętnym nastrojem i pomysłem przypominajacy nieco "Poklatkową rewolucję" Wattsa; błyskotliwy tekst fantastyczno-matematyczny G. Egana "Luminous", po raz kolejny dowodzący, że oryginalne pomysły i wyspecjalizowany naukowo umysł autora potrafią zaprowadzić czytelników tam, gdzie chyba jeszcze nikt przed...

Marta | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Uwielbiam Kroki w nieznane, jest to jeden z lepszych almanachów sf, dzięki któremu oprócz dobrych opowiadań możemy poznać nowych pisarzy z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia, a jednakale po ich prozie nabraliśmy na to ochoty. Lubię czytać opowiadania bo czasem w małej formie kryje się więcej niż w niektórych opasłych tomiszczach. Jak do tej pory ten tom jest najgorszy ze wszystkich jakie czytałam ale i tak o niebo lepszy niż większość obecnie wychodzących sf-ów. Niektóre opowiadania były bardzo dobre jak Śmiercionauci, Memorate, Akcja prewencyjna, Poza konstelacją orła czy Ostatnia z form p. Ostatnie opowiadanie czyli Ostatni kontakt był bardzo, bardzo dobry lekko mną wstrząsnął i okropnie wzruszył. Kilka opowiadań było słabych i mało s-fowych, bardziej przypominały mroczne opowiadania fatasy, dlatego jak do tej pory właśnie z tego powodu jest to najsłabszy tom, ale i tak wart przeczytania. Polecam.

Temptation | 2018-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Ciężko ocenić tak zróżnicowany zbiór opowiadań.
Niektóre z nich to jakaś pomyłka, najgorsze "Kobieta po przejściach", naprawdę nie rozumiem jak można było je wybrać do publikacji. Niewiele lepsze "Jezus Chrystus, Reanimator", aż boli niewykorzystany potencjał. Pomijając te dwa opowiadania, całość otrzymałaby ode mnie 8 gwiazdek. Większość jest po prostu dobra, niektóre wybitne - "Śmiercionauci", "Luminous".
Najlepsze moim zdaniem to "Poza konstelacją orła" Reynoldsa, jak dla mnie to wręcz arcydzieło, autor stworzył naprawdę niesamowity klimat więc nawet jeśli nie masz czasu lub chęci czytania wszystkiego, te jest obowiązkowe.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Z oceną antologii czy też innego rodzaju zbiorów opowiadań/minipowieści mam pewien problem. Z jednej strony ukazują się one bowiem jako pewien całościowy koncept, z drugiej strony specyfika opowiadań sprawia, że są one odrębnymi, całościowymi tekstami (no, chyba że chodzi o jedno uniwersum, jak np. w "Wodach głębokich jak niebo" Brzezińskiej).

W każdym razie z założenia powinienem recenzować zbiór opowiadań jako całość (i takie podejście niejako wymusza formuła antologii), w przypadku "Kroków w nieznane 2008" jednak pozwolę sobie na ocenę jednostkową. Wynika to przede wszystkim z tego, że zbiór jako całość jest nieco chaotyczny - obok opowiadań wyśmienitych pojawiają się historie kiepskie, poza tym są one na tyle zróżnicowane tematycznie, że trudno znaleźć w nich motyw przewodni. Antologia nie sprawia wrażenia spójnej, przemyślanej całości, raczej funkcjonuje na zasadzie "w kasecie maszyny losującej znajduje się 100 kolejno ułożonych opowiadań, bęben maszyny jest pusty, zwolnienie...