Ostatnia wojna

Okładka książki Ostatnia wojna Kir Bułyczow
Okładka książki Ostatnia wojna
Kir Bułyczow Wydawnictwo: Stalker Books Seria: Klasycy Radzieckiej SF fantasy, science fiction
Klasycy Radzieckiej SF
Posliednaja wojna
Stalker Books
2022-01-01
2016-04-10
Iwona Czapla

Krótkiej formy Bułyczowa czytałem sporo, ale żadna mi się nie spodobała. Dopiero w dłuższej formie udawało mu się rozwinąć skrzydła - kawał dobrego, kosmicznego sci-fi, nieco startrekowy, ale bez Pierwszego Przykazania. Momentami równie optymistyczny, szczególnie w kontekście rozwoju ludzkości. Mięsiste, klasyczne, wielopoziomowe retro science fiction. Podobało się.

Kirył Bułyczow to jeden z nielicznych pisarzy SF, którego książki były dostępne w księgarniach za czasów komuny. Nie powiem, ale wtedy lubiłem klimat jego książek. Stąd zainteresowanie jego "Ostatnią wojną", może znajdę coś nowego w jego twórczości. Niestety, ta książka napisana w klimacie socrealistycznym rodem z Sowieckiej Rosji, zniechęciła mnie już po kilkunastu stronach. Nie polecam, a z książkami pisarzy radzieckich piszących SF czas dać sobie spokój.

Mistrzowską klasę Bułyczowa widać od razu. "Ostatnia wojna" nie posiada tak wybitnych cech, jak "Miasto n Gróze" czy "Osada", ale wciąga od pierwszych stron. Krótkie rozdziały, dynamiczne zwroty akcji, barwne postacie - to wszystko sprawia, że bardzo dobrze i przyjemnie się czyta. Polecam!

Świetny pomysł i jak zawsze świetne wykonanie. Początkowo spodziewałem się, że akcja rozwinie się w innym kierunku, co niewątpliwie jest silną stroną książki. Doczepić można się za to do kilku drobnych sprzeczności oraz pewnej naiwności typowej dla tamtych lat.

• Moje tłumaczenia
  • Bułyczow Kirył