Wyzwanie czytelnicze LC

Miasto i miasto

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
6,87 (445 ocen i 46 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
43
8
89
7
169
6
68
5
37
4
17
3
15
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The City & The City
data wydania
ISBN
978-83-7506-556-5
liczba stron
392
język
polski
dodał
piotrex

Powieść „Miasto i miasto”, współczesny literacki odpowiednik kultowego filmowego „Blade Runnera”, kojarząca się nieodwołalnie z Franzem Kafką, Phillipem K. Dickiem i Raymondem Chandlerem, jest kryminałem wyniesionym na zdumiewające wyżyny metafizyczne i artystyczne. China Miéville stworzył swą najdoskonalszą dotąd powieść - egzystencjalny thriller rozgrywający się w mieście najniezwyklejszym...

Powieść „Miasto i miasto”, współczesny literacki odpowiednik kultowego filmowego „Blade Runnera”, kojarząca się nieodwołalnie z Franzem Kafką, Phillipem K. Dickiem i Raymondem Chandlerem, jest kryminałem wyniesionym na zdumiewające wyżyny metafizyczne i artystyczne.

China Miéville stworzył swą najdoskonalszą dotąd powieść - egzystencjalny thriller rozgrywający się w mieście najniezwyklejszym ze wszystkich, realnych czy wyimaginowanych…

Gdy w ponurym, chylącym się ku upadkowi mieście Besźel położonym gdzieś na skraju Europy znaleziono ciało zamordowanej kobiety, wydawało się, że inspektora Tyadora Borlú z Brygady Najpoważniejszych Zbrodni czeka kolejna rutynowa sprawa. W miarę postępów śledztwa Borlú odkrywa jednak dowody wskazujące na spiski znacznie dziwniejsze i groźniejsze niż wszystko, co mógłby sobie wyobrazić. Wkrótce inspektorowi i bliskim mu ludziom zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Borlú musi przekroczyć granicę niepodobną do żadnej innej i wyruszyć do jedynego miasta na Ziemi, które jest równie dziwne jak to, w którym mieszka…

Powieść nagrodzona „Arthur C. Clarke Award 2010” oraz „Hugo Award 2010”.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1150)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 807
romeo | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2017

Pomysł w zasadzie prosty, ale niezwykle efektowny. Dwie fikcyjne metropolie Ul Qoma i Beszel gdzieś w Europie wschodniej. Istnieją w niezwykłym połączeniu, do pewnego stopnia się przenikając, oddzielone jednak stałymi granicami. Tak żyjąc mieszkańcy obu miast wypracowali umiejętność przeoczania czyli widzenia tylko tego co jest w ich mieście. Choć można mieć kłopot z wyobrażeniem sobie tego, koncepcja jest fascynująca.

Na początku powieści, w ubogiej dzielnicy Beszel znalezione zostają zwłoki młodej kobiety, ofiary tajemniczego morderstwa. Ten kryminalny wątek przeplata się z drugim międzynarodową aferą szpiegowską. Istnieją też unioniści,frakcja domagająca się zjednoczenia obu miast. Najbardziej jednak tajemniczy i interesujący jest sposób, w jaki oba te miasta pokrywają się i jednocześnie funkcjonują oddzielnie. Nie jest to wyjaśnione do końca i dzięki temu atmosfera powieści staje się bardziej zagadkowa.

Jest to więc powieść kryminalna, ale osadzona w fantastycznym świecie,...

książek: 315
Finkla | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Chyba najbardziej obsypana nagrodami powieść Autora. Sądzę, że słusznie, bo uniwersum opiera się na niesamowitym pomyśle. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów i pozbawiać kogokolwiek frajdy odgadywania, o co w tym wszystkim chodzi, ale tytułowe miasta są połączone dziwaczniej niż jakiekolwiek części społeczności, o jakich słyszałam. A skomplikowane stosunki między miastami zasługują na odrębną opowieść.

Osią fabularną jest śledztwo, które toczy się w obydwu miastach, mamy więc silny wątek kryminalny. I dwóch detektywów zmuszonych do współpracy, do której żaden z nich się nie pali. Akcja obfituje w nieoczekiwane zwroty. Raczej nie ma się co nastawiać, że człowiekowi uda się wiele przewidzieć.

Więcej zachwytów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/05/miasto-i-miasto-niesamowity-swiat.html

książek: 590
pablo | 2011-01-24
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Od czasu do czasu trafia mi się książka, której nijak nie potrafię „ugryźć”. Miasto i miasto w tej kategorii znalazłaby się na samym szczycie. Moja pierw­sza recen­zja jako zmięta kartka wir­tual­nego papieru wylądowała na ikonie kosza kilka minut temu. Zastanawiacie się, dlaczego tak się stało?

Miasto i miasto to pozycja uhonorowana tyloma nagrodami, że naj­łatwiej byłoby wypisać je od myśl­ników: Hugo, nagroda Locusa, nagroda im. Arthura C. Clarke’a, nagroda BSFA, nagroda World Fan­tasy… Naprawdę jest się czym pochwalić. Sam China Mieville to jeden z naj­wyżej cenionych pisarzy fan­tastycz­nych naszych czasów. Nic więc dziw­nego, że kiedy sięgałem po jego naj­now­szą powieść wydaną w Pol­sce, oczekiwania miałem bar­dzo wysokie. Za wysokie…

Miasto i miasto to w zasadzie typowy i do tego nie­zbyt błyskotliwy kryminał, jed­nak realia, w jakich toczy się wątek powie­ści, są już zupeł­nie nie­typowe. Gdzieś na Bał­kanach leży pań­stwo, a w zasadzie dwa pań­stwa. Leży w nim miasto, a...

książek: 529
Lacrimosa | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

China Miéville tworząc świat przedstawiony w „Miasto i miasto” nawiązywał (o czym sam wspomina w Podziękowaniach) do twórczości Franza Kafki, Bruno Schulza, Raymonda Chandlera. I tak w powieści możemy odnaleźć elementy kryminału noir – Besźel jest biednym, szarym, pełnym starych, ponurych dzielnic miastem, surrealizmu – miasta, w których toczy się akcja usytuowane są w tym samym miejscu i powiązane są przeplotami, tylko gdzieniegdzie znajdują się jednorodne obszary, kafkowskie - bohaterowie czują strach przed Przekroczeniówką, która ich nieustannie kontroluje i obserwuje.
Można pokusić się o stwierdzenie, że literatura fantastyczna odzwierciedla rzeczywistość tą przeszłą i obecną, i nieistotne jest czy powieść dzieje się w przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości, na Ziemi czy w kosmosie. Opisywane miejsca zdarzeń, postaci czy język często są niepowtarzalne i zróżnicowane, jednak relacje między ludźmi, ich emocje i sposób myślenia odzwierciedla realny świat.
„Miasto i miasto”...

książek: 999
Mamerkus | 2012-10-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Wspaniała konstrukcja świata przedstawionego dla fabuły tak banalnej i przeciętnej, że mocno uzasadnione jest podejrzenie, że Mieville zrobił sobie z czytelników jaja. I do tego autor musiał odstawiać tutaj cuda ekwilibrystyki twórczej, aby w miarę logicznie umiejscowić swój podwójnomiastowy twór w naszej rzeczywistości. Udało mu się to połowicznie, bo w zasadzie nie odpowiedział nam Mieville na jedno, najważniejsze pytanie: po co mieszkańcom Beszel i Ul-Quomy ta cała ekwilibristyka, po co to całe zamieszanie, z czego to wynika? Podejrzewam, że nie tylko mnie podczas lektury frapowało rozwiązanie tej zagadki. Przez 3/4 książki wydawało się, że wraz z rozwiązaniem zagadki morderstwa dostaniemy również odpowiedź na pytanie z czego wynika niesamowicie sztuczny i umowny podział na Beszel i Ul-Quoma i przede wszystkim czemu to wszystko ma służyć, kto i jaki ma w tym interes. A tu co? Klops. Mieville rozwiązuje sobie zagadkę kryminalną (do tego banalną i mało interesującą), a...

książek: 79
Astat | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2013

Jak dla mnie jest to największe rozczarowanie roku. Miéville stworzył koncepcję dwóch przenikających się, lecz jednocześnie rozdzielonych miast, których mieszkańcy nie mają prawa wzajemnie się dostrzegać... i utonął w nużących opisach tej osobliwości. Pierwsza połowa książki jest niesłychanie nudna, autor mnoży bez potrzeby byty i nazwy geograficzne, wielokrotnie się powtarza opisując jak mieszkańcy miast wzajemnie się "przeoczają" i jakie konsekwencje im grożą jeśli tego nie zrobią... To wszystko oczywiście nic nie wnosi do rozwoju akcji, która rozkręca się dopiero w połowie, a i potem okazuje się niezbyt ciekawa. Czytelnik nie ma nawet szansy poprowadzić śledztwa wraz z narratorem, bo fakty wykładane są stopniowo i niczego nie sposób się domyślić. Jeśli dodać do tego bezbarwność większości postaci i brak zróżnicowania w ich zachowaniu i sposobie wyrażania się, to nie sposób uznać tej książki nawet za średnią.

książek: 439
Kokos | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Fantastyczna książka, zapadła mi głęboko w pamięć, mimo że czytałam ją już jakiś czas temu. Nie będę zbyt oryginalna, pisząc, ze zachwyca przede wszystkim jej niesamowity klimat. W opisie pojawiają się określenia "kryminał" i "thriller", ja jednak zgadzam się z tymi, którzy przypisują tę książkę do gatunku new weird.
Naprawdę intryguje mnie koncepcja przedstawionych tu miast, jest abstrakcyjna i zmusza do zastanawiania się nad różnymi aspektami takiego istnienia. Ale na początku czytelnik nic nie wie i trudno jest się zorientować. Dopiero z czasem odkrywamy kolejne fakty, podobnie jak główny bohater - inspektor Borlu - dociera do coraz nowych informacji w prowadzonej przez siebie sprawie. Fabuła jest zresztą równie intrygująca, co świat przedstawiony.
To nie jest jedna z tych książek, które czyta się łatwo i szybko. W nią trzeba się powoli zagłębiać, przyglądając się cierpliwie kolejnym odsłanianym elementom. Można ją potraktować jako wyzwanie intelektualne, nie zabija to jednak...

książek: 1138
magda | 2013-01-25
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Przy poznawaniu nowych rzeczy umysł ludzki ma tendencję do wyszukiwania analogii do rzeczy już nam znanych, stąd twarz na księżycu, kłosy czy inne owieczki na niebie, Shire wygląda jak swojska wieś, mieszkańcy grzędowiczowego Kirenenu to wypisz wymaluj skrzyżowanie Arabów i Chińczyków... czasem jednak, bardzo rzadko, pojawia się książka, w której świecie przedstawionym nie tak łatwo dopatrzeć się znanych elementów, choć na pozór wydają się one oczywiste.

Miasto i Miasto to uhonorowana szeregiem nagród powieść, mogę to z pełną odpowiedzialnością napisać, utalentowanego brytyjskiego pisarza młodego pokolenia, Chiny Miéville'a. Książka pokonała mnie już dwukrotnie wracając w stanie napoczętym na półkę, przyszedł jednak moment, w którym miałam świeży i otwarty umysł oraz niezachwiane przekonanie, że tym razem to ja wyjdę zwycięsko z naszej konfrontacji. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że warto było czekać na ten niesamowity thriller-fantasy-polityczno-egzystencjalny kryminał.

Gdzieś...

książek: 287
Angelika Oleszczuk | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2016

Powieść z gatunku science-fiction, nie czytam takich na co dzień, więc to dodatkowy plus, a zalet ta książka ma bardzo wiele :) Znakomita, wspaniała, niesamowity pomysł, wciągająca, ciężko się oderwać :) Brawa dla autora, bo stworzył świat, który trudno opisać, który tak naprawdę nie istnieje, ale jednak istnieje w tej powieści. Dwa miasta, które znajdują się w tym samym miejscu pod względem geograficznym, w wielu miejscach przenikają się wzajemnie, a w niektórych są tylko w jednym mieście. W jednym z nich zostaje popełnione morderstwo (ale... czy na pewno w nim?) i zaczyna się dochodzenie, które odkrywa przed czytelnikami wiele tajemnic i niesamowitych wydarzeń, a zakończenie jest zaskakujące. Polecam!

książek: 276
esox99 | 2010-11-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2010

Wciągające nawet bardzo, do końca nie wiadomo kto, co i dlaczego a to plus. Natomiast pomysł z "niezauważaniem" i przekraczaniem nie do końca do mnie trafia chociaż na tym się opiera cały sens, ogólnie książka bardzo dobra.

zobacz kolejne z 1140 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
„Kolej podziemna“ najlepszą powieścią science fiction?

Colson Whitehead do swojej imponującej listy nagród za powieść „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” dołożył kolejną. Wczoraj wieczorem otrzymał nagrodę im. Arthura C. Clarke'a, przyznawaną najlepszej powieści science fiction. Czy „Kolej podziemna" to istotnie powieść fantastycznonaukowa?


więcej
Powstanie ekranizacja książki „Miasto i miasto”

Stacja BBC 2 poinformowała, że rozpoczyna produkcję serialu „Miasto i miasto” - adaptacji powieści, której autorem jest China Miéville. To kolejna książka – po „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood czy „Genialnej przyjaciółce” Eleny Ferrante – która zostanie przeniesiona na mały ekran.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd