Accelerando

2009-01-14
2009-01-14
Wojciech Próchniewicz
sfinks s-f

Bardzo dobry głos w oktawie hard-sf. Głos o przyszłości, o możliwych wariantach losu ludzkości, o tym dokąd zmierzamy i o tym, wreszcie, że przyszłość jaka by nie była, z pewnością będzie inna niż ta wyobrażona w bańce komfortu. Powieść powstała nie tak dawno temu, a jednak zdaje się, że jednak minęły od jej wydania całe eony - wszak wtedy samochody nie umiały jeszcze same jeździć, ośmioletnie dzieci nie zmieniały hurtem płci na jedną z dwudziestu ośmiu dostępnych so far (and counting),a sztuczna inteligencja była wyłącznie wirtualnym straszakiem. Obecnie kiedy ludzkość na poważnie zaczęła łamać kolejne bariery i zdecydowała się poddać swój rozwój jeszcze większej akceleracji (choć nie wiem czy jednak nie jest to już pikowanie) należałoby by Accelerando odczytać ponownie. Prawda jest taka, że ludzi nie będzie - albo się wybiją, albo przekonwertują. Im głupsi jesteśmy tym bardziej staramy się uciec od naszej ludzkiej natury, zapewne po to by mniej rzeczy nas karało za głupotę. Czy jednak Stross miał rację? Czy dobrze przewidział zmienne koleje naszego losu? Mam wrażenie, że w pewnych obszarach tak. Nawet jeśli jego profetyzmowi zabrakło precyzji, to oddać mu należy, że przynajmniej zrozumiał konieczność myślenia o przyszłości w zupełnie innych kategoriach niż do tej pory to czyniono.

Literacko: nie jest to Dukaj. Mogło być ciut lepiej, aczkolwiek nie ma powodu narzekać. Dobra powieść, z niezłą treścią, cenny głos w dyskusji futurologicznej. Warto podkreślić, że to nie jest science fiction fabularne - bliżej tej książce do fabularyzowanego traktatu niż do klasycznego science-fiction pulp.

2099

Książka ta mnie nie urzekła. Dwa pierwsze rozdziały bardzo dobre, potem gorzej. Wyobraźnie nie można autorowi odmówić ale forma mi potem właściwie przeszkadzała. W sumie jak dla mnie przeciętnie.

Książka niedostępna w polsce w formie ebooka, zapotrzyłem się angielską wersję na Amazonie. Nie sposobało mi się (zawiłe, bełkotliwe, skaczące z wątku na wątek bez związku i celu),nie wiem jednak czy zawiódł autor czy też moje braki językowe. Nie wystawiam oceny, jak podszlifuję angielski (albo jeżeli wydadzą to w końcu po polsku) to wrócę do tematu.

Cóż "Accelerando" to ciekawa podróż przez spekulatywną przyszłość, wypełnioną złożonymi koncepcjami z dziedziny technologii i powstałej inteligencji również sztucznej. Autor w dość interesujący sposób łączy naukową wizję przyszłości z elementami cyberpunku oraz zawiłościami ekonomicznymi i politycznymi. Połączenie to tworzy niezwykłą opowieść, która skłania do refleksji nad ewolucją ludzkości i jej przyszłości opartej o rozwój technologii. Autor podsuwa kilka ciekawych aspektów jak problemy relatywistyczne podczas podroży na duże odległości oraz tworzenie własnych kopii, które mogą odtwarzać się w "realnym" świecie. Pojawią się również kontakt z obcą cywilizacją 😲. Generalnie gorąco polecam i Accelerando to rzeczywiście uczta dla wyobraźni ☺️

Nie byłem w stanie tego dokończyć. Straszny język, ale przede wszystkim taki strumień świadomości przelany na papier. Nie do strawienia dla mnie.

Dawno nie czytałem tak zawiłej, ciekawej, pomysłowej i pełnej tolerancji do odmienności książki. Jest to trudna pozycja, bo całkowicie oderwana od rzeczywistości jaka nas otacza. No dobra, może nie całkowicie bo w fabule mamy do czynienia z ludźmi...

Ciężko mi ocenić tą książkę... Często wymieniana jako klasyka hard SF i rzeczywiście jest HARD. Ale to nie usprawiedliwia braku interesującej fabuły i bohaterów. Czytając miałem wrażenie, że pozycja ta powstała tylko po to, żeby autor mógł opisać swoje teorie dotyczące rozwoju ludzkości w przyszłości.

Naprawdę trudna koncepcyjnie i pojęciowo pozycja. Taki cyberpunk poziom wyżej. II dlatego wydana w serii Uczta Wyobraźni. Trzeba uzbroić się cierpliwość przy czytaniu i nie zrażać się po pierwszych stronach. Podobną pozycją jest dla mnie "Epoka diamentu" Stephensona - nie są to pozycje na dwa dni czytania ;-))

Nie chce mi się tego czytać. Przeczytałem 70 stron.
Dobrze jest pisane. Ale nuży. Te jakieś wynalazki z przyszłości, przyspieszona akcja, taki Neuromancer na sterydach. Po pewnym czasie zaczyna być nużące, a ponieważ nie zauważam tu żadnej głębszej myśli dotyczącej ludzkiej kondycji, to to bujanie w obłokach przyszłości nie ma wielkiego celu.
Tak moim zdaniem
Nie dokończyłem :-(

Nie chce mi się tego czytać. Przeczytałem 70 stron.
Tak moim zdaniem
Nie...

Zaczęło się całkiem nieźle. Pomysł rozdawania praw autorskich, które w rzeczywistości są blokadą postępu albo piractwem intelektualnym. Jednak to tylko pierwsze wrażenie. Im dalej w tekst tym mniej oryginalnie, bo nie jest oryginalnością zarzucenie czytelnika naukowym bełkotem często bez pomysłu na choćby prawdopodobieństwo naukowe. S-f dale olbrzymie możliwości prezentacji złożoności człowieka, społeczeństwa, systemów politycznych i czego tam jeszcze, w odrealnionej rzeczywistości. Jednak opisywanie jedynie tych odrealnieni jest brakiem szacunku dla czasu czytelnika. Tu mamy do czynienia z taką twórczością.

• Uczta Wyobraźni
  • Science Fiction