978-83-7590-063-7
Konował

Drugie wydanie zbioru opowiadań Teda Chianga, najwybitniejszego autora opowiadań w amerykańskiej SF ostatnich lat. Praktycznie każde jego opowiadanie - a publikuje ich niewiele, czasem tylko jedno rocznie - jest wydarzeniem literackim. Jego teksty zdobywają też liczne nagrody. Zbiór 72 litery zawiera wszystkie opowiadania Chianga, jakie opublikował od początku swojej kariery. Zbiór oparto na...

Zbiór 72 litery zawiera wszystkie opowiadania Chianga, jakie opublikował od początku swojej kariery. Zbiór oparto na wydaniu Historii twojego życia, znakomicie przyjętej w Polsce książki, zawiera jednak dwa dodatkowe opowiadania (oba nagrodzone) - a jedno z nich nigdy nie zostało w Polsce opublikowane.

Zawartość zbioru:

* Co z nami będzie;
* Kupiec i wrota alchemika - NEBULA; HUGO;
* Wydech - HUGO; LOCUS.

wiejskifilozof | 2015-11-26

Czekałem długo na ten zbiór opowiadań.Czy te czekanie,było warte ? No,tak pewnie.
To bardzo dobry zbiór opowiadań.
Mam taką zasadę,nie opowiadam każdego opowiadania z osobna.
Mi się zbiór podobał.

stilben | 2010-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2010

Genialne opowiadania, niemal wszystkie uhonorowane najważniejszymi nagrodami dla literatury SF. Pozbawione dynamicznej akcji za to do granic nasycone klimatem. Chiang powoli snuje swe opowieści główny nacisk kładąc na niebanalny pomysł. Wybitny twórca i doskonale napisane opowiadania, fantastyka z najwyższej półki.

astaldohil | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Znakomity zbiór opowiadań. W zasadzie ciężko mi orzec, które z zawartych w tomie jest lepsze, a które gorsze - każde rozpisane jest na innej płaszczyźnie, w innym stylu i eksploruje inny aspekt szeroko rozumianej fantastyki naukowej, i dziwnym zbiegiem okoliczności każde z nich trafiło w mój gust, oraz doskonale wpasowało się w spektrum moich zainteresowań. Nie można jednak przy tym nie wyróżnić doskonałego opowiadania tytułowego, oraz niezmiernie interesującej, a przy tym wzruszającej "Historii twojego życia" i stylizowanej na arabeskę opowieści o paradoksach związanych z podróżami w czasie, zatytułowanej "Kupiec i wrota alchemika". Podsumowując: zbiorem niniejszym Ted Chiang zaskarbił sobie mój wielki szacunek i zyskał tytuł najlepszego obecnie twórcy krótkich form fantastycznych.

meggykotka | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Zbiór opowiadań... I jak to ze zbiorami bywa niektóre opowiadania lepsze, a inne "mniej lepsze". Wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich utworów jest niecodzienne spojrzenie na tematy, który wydawało by się są oczywiste, oklepane i omówione w absolutnie każdym aspekcie.

Niestety nie wszystkie opowiadania są genialne. Na pewno ciekawe, inne, ale czasem brakuje im tego czegoś. Dlatego książkę przeczytać warto, ale niestety są lepsze.

skylight | 2013-08-01
Przeczytana: marzec 2011

Opowiadania Chianga to prawdziwa uczta a "Historia Twojego Życia" to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy jakie wydarzyły się w moim czytelniczym życiu. Poniżej moja recenzja tego opowiadania napisana, swego czasu, na konkurs ogłoszony na blogu niezgrani.pl.

- Dlaczego on ? – zapytał. Dlaczego akurat Chiang ??
Ach tak, dlaczego Ted Chiang? Byli przecież inni… Dick, Dukaj, Żelazny, Ludlum, Akunin, debiutant Tuchorski, mniej znany Priest. W takim towarzystwie rozpoznawalne nazwisko, splendor czy tony nagród nie mają wielkiego znaczenia. Tak naprawdę chodzi o coś znacznie ważniejszego. Wielu z nas w codziennym wyścigu szczurów pomagają pasje. Książka, film, gra, muzyka. Cokolwiek. Raz na jakiś czas zdarzają się perły. Trafiające we właściwe miejsce i czas, we właściwy moment w życiu fragmenty osobistego Świętego Graala. Wpisują się trwale w naszą osobowość i czekają na moment kiedy mogą o sobie przypomnieć. Tak jest u mnie z „Historią twojego życia”. Jednym z opowiadań zbioru...

Agnieszka | 2015-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Wszystkie opowiadania Chianga oparte są na wnikliwie przemyślanych pomysłach. I to mocna strona każdej historii, nawet wtedy gdy obracamy się wokół wszechobecnych w fantastyce motywów: jak wieża Babel, czy doskonale znany z "Kwiatów dla Algernona" eksperyment usprawnienia osobniczej inteligencji. Chiang proponuje zawsze własną, precyzyjną i malowniczą wersję - starcie tytanów w "Zrozum" to fascynujący motyw. Ale przyznam ze spodziewałam sie po tej książce więcej. Nagradzane "72 litery" po kilku stronach robią się zwyczajnie nudne. Podobnie "Historia Twojego życia". Widać, że dla autora najważniejsza jest kreacja pomysłu, akcja, bohaterowie pełnią funkcję pomocniczą, to bardzo szkodzi dłuższym opowiadaniom. Do tego język jakim pisze - tłumaczenia opowiadań są autorstwa kilkorga różnych osób więc można wyciągać wnioski -jest dla mnie zbyt ubogi, poprawny i paskudnie monotonny.
Zapamiętam z tego na dłużej dwa opowiadania. Piekło to nieobecność Boga - czyli okrutna rozprawka o...

Jola | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Mam za sobą świetne zbiory opowiadań Poula Andersona i Mike'a Resnicka, na świeżo mogę więc porównać do nich "Siedemdziesiąt dwie litery". Niestety, ale w takim towarzystwie teksty Teda Chianga wypadają bardzo, bardzo słabiutko.

Nie mogę odmówić autorowi miejscami intrygujących pomysłów, niektórych stricte science, innych zupełnie fantastycznych. Niestety, dobry pomysł to tylko połowa sukcesu - druga połowa to wykonanie, które ma zaangażować czytelnika, wzbudzić w nim jakieś emocje, refleksje. Niestety autor poległ tutaj na całej linii; tworzeni przezeń bohaterowie są albo niesympatyczni, albo irytujący, albo kompletnie drewniani. Mam wrażenie, że Chiangowi łatwiej pisać o neutrinach i superkomputerach, niż o ludziach... A to jest mankament, którego nie byłam w stanie przeskoczyć.

Komu mogę polecić "Siedemdziesiąt dwie litery"? Chyba tylko osobom, dla których relacje międzyludzkie w książkach są tylko dodatkiem, który można pominąć. Ja ponownie po ten tomik nie...

actagaudi | 2011-05-23
Przeczytana: 20 maja 2011

Ted Chiang, nazywany objawieniem amerykańskiej SF, fascynuje pomysłowością swoich czytelników. No cóż, ja do jego wielbicieli przez duże 'W' nie będę należała. Zbiór jedenastu opowiadań (a propos zawiera w sobie wszystkie opowiadania ze zbioru pt. "Historii twojego życia" plus trzy ekstra) nie natchnął mnie i nie powalił na kolana. W połowie lektury mówiłam sobie, że kolejny nagrodzony, wychwalany, ale przeciętny pisarz. Pierwsze pięć opowiadań wywarły na mnie wrażenie, że ważniejsza jest droga, niż cel; światy wykreowane w sposób barwny, oryginalny i ciekawy, ale wykończeniu coś brakowało, czułam niedosyt. Oczywiście mojej opinii głównie można zarzucić to, iż jestem humanistką i nie umiem doszukać się wspaniałości np. w opowiadaniu "Dzielenie przez zero". W miarę czytania zaczęłam odkrywać, że niektóre z jego pomysłów i kreacji są naprawdę zajmujące, a przede wszystkim sposób przedstawiania problemów społecznych, moralnych, etycznych i religijnych, dlatego też najbardziej...

jaceq | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Nigdy nie czytałem opowiadań tego autora i muszę przyznać że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Może nie wszystkie opowiadania są na równie wysokim poziomie (np pierwsze opowiadanie mnie nie wciągnęło), ale książkę naprawdę polecam. Na szczególną uwagę zasługują dwa opowiadania: "piekło to nieobecność Boga" oraz "Wydech", zwłaszcza to drugie zaskoczyło mnie niesamowitym podejściem do fantastyki - takie szczegóły i dopracowanie fabuły to chyba tylko u Chiang'a.

Paweł Gryniewicz | 2015-08-14

Dobry zbiór opowiadań z zacięciem filozoficznym. Nie sama twarda fantastyka naukowa, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a i trochę akcji można również znaleźć :) Jak dla mnie na minus można zaliczyć brak wgniatających w ziemię, fotel, siedzenie w autobusie itp. zakończeń, nie naliczyłem żadnego, za to autor, w każdym opowiadaniu, skupia się wyraźnie na kreowaniu coraz to nowego świata i tutaj nie można się przyczepić :)