Way Station. The Goblin Reservation
science-fiction, simak

Dwie słynne powieści Simaka w jednym tomie. „Stacja tranzytowa” to opis życia skromnego farmera ze Środkowego Wschodu, który na farmie obsługuje galaktyczną stację tranzytową dla istot pozaziemskich. A w zamian otrzymuje dar nieśmiertelności. Jego spokój zostaje jednak zmącony… „Stacja…” otrzymała Nagrodę Hugo dla najlepszej powieści. „Rezerwat goblinów” toczy się w świecie, w którym odkryto transmiter materii i wszystkie istoty, z dowolnych czasów, rzeczywiste bądź mityczne, mogą przemierzać Galaktykę. Ta powieść pokazuje wielką sprawność narracyjną Simaka i jego fantastyczne poczucie humoru, które zjednało mu rzesze czytelników na całym świecie.

vattghern76 | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Pierwsza z opowieści - STACJA TRANZYTOWA - to ładnie i prosto, acz kunsztownie napisana historia. Bo i sam bohater jest człekiem prostym, choć całkiem niezwykłe był chwile przeżywał w swym domu, w ową tytułową Trans-Galaktyczną Stację Tranzytową przerobionym!

Sugestywne i chwilami malownicze opisy okolicznej tam przyrody, to chyba znak rozpoznawczy stylu Simaka. Lekkiego, przyziemnego, z głęboką troską o sprawy Ludzkości, dźwigane na barkach przeciętnych bohaterów. Bardzo pozytywna to lektura, a nawet na duchu podnosząca! Choć kłamstwem byłoby stwierdzenie, iż mnie ona zachwyciła! Klimaty to jakoś nie moje, obiektywnie jednak stwierdzam - KLASYK! A ode mnie 6,5/10!

Opowieść druga - REZERWAT GOBLINÓW - wciągnęła mnie bardziej. Znów to nie było moje ulubione uniwersum, acz opowiadanie płynęło na tyle lekko i przyjemnie, z dodatkowymi zwrotami akcji, że trudno jej cokolwiek zarzucić! Zakręcona historia, miła, lekka i zabawna opowieść, sprawnie napisana, nudzić się podczas lektury...

Paweł | 2012-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wydanie prozy Simaka, którą poczynił w latach 60-tych nie wnosi z sobą lichej science-fiction, ani nie sprawia zawodu niezręcznością i nieudolnością w warsztacie i zapatrywaniach na przyszłość. Autor wychodzi z ponad pięćdziesięcioletniej próby czasu bez szwanku, mimo, że daleko mu do wytyczania dróg i ścieżek na miarę Stanisława Lema. [i]Conceptus compositi[/i] nie zionie dziewiętnastowiecznym pionierstwem w dziedzinie fantastyki, a więc jest rozwojowa, aczkolwiek nie przesadzam w komplementowaniu Simaka.

Zestawienie "Stacji tranzytowej" i "Rezerwatu goblinów" przedkłada czytelnikowi pod rozwagę kilka wspaniale połączonych motywów, a przynajmniej tak można postrzegać główne wątki tematyczne. W "Stacji tranzytowej", tak jak i w "Rezerwacie goblinów" dominującym elementem opowieści jest nieśmiertelność. W pierwszym z opowiadań ten niezwykły dar posiada jeden jedyny człowiek na Ziemi, który utrzymuje kontakt z obcymi cywilizacjami. Proszę zwrócić uwagę na słowa "obce cywilizacje"....

wiejskifilozof | 2011-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2011

Lepszy jest rezerwat goblinów .

iampagan | 2013-11-16
Przeczytana: 2011 rok

Dziwne zestawienie, bardzo nierówne...

"Stacja tranzytowa" 9/10, imho rewelacja

"Rezerwat goblinów" 4/10, strasznie mizerne, jak niedospany Pratchett bazgrzący powieść na kolanie. Ani śmieszne, ani wiarygodne. Do tego moje zawieszenie niewiary było wystawione na zbyt wielką próbę...

Hipis | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Szczerze mówiąc, to nie skończyłam tej książki, ale jestem przekonana, że kiedyś skończę.
Ma ona swój urok. Jest w pewien sposób poczciwa... Raczej to ja nie mam humoru na czytanie jej.
Niby SF a tak naprawdę najważniejszy jest w niej człowiek, ziemianin, Ziemia w ogóle, przybysze z obcych planet są tylko pretekstem do snucia przez autora bardzo ziemskich rozważań. Jest trochę senna, chociaż akcja rozwija się odpowiednio dynamicznie. Stawia dużo pytań, o tożsamość człowieka, rozwój cywilizacji, o wojnę i pokój itd. Urocza i ładnie napisana, co nie zmienia faktu, że w moim pojęciu SF wygląda trochę inaczej, oraz po prostu mnie znudziła.

Eryk | 2013-09-02
Przeczytana: sierpień 2013

Pierwsze opowiadanie (Stacja tranzytowa) jest genialne, nie mogłem się oderwać. Jednak drugie już mnie tak nie wciągnęło, nie było złe jednak czegoś brakowało, dlatego też tylko taka ocena.

walu | 2018-01-05
Przeczytana: 08 stycznia 2018