Festiwal Literacki Sopot 2020 już za dwa tygodnie
Festiwalowe debaty, spotkania z pisarzami i mnóstwo wydarzeń okołoksiążkowych, w tym pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet gra literacka „Spacer z Anią Shirley”. Już 20 sierpnia zaczyna się Literacki Sopot. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym festiwalem.

Nadmorski, uzdrowiskowy klimat sopockich plaż sprzyja obcowaniu z książką. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji Literackiego Sopotu, upalne bałtyckie lato ochłodzą goście rodem z mroźnej kanadyjskiej północy. To właśnie literatura kanadyjska jest motywem przewodnim festiwalu, a wśród gości Literackiego Sopotu znajdują się twórcy z kraju Klonowego Liścia. Wiodącymi hasłami są dystopia oraz manipulacja – uważana za nieodłączny element współczesnych mediów.
„Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej - spotkań z gośćmi w wersji online poprzez łączenia z Kanadą oraz offline - podczas spotkań w Sopocie”– wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu Literacki Sopot.
Organizatorzy Literackiego Sopotu nie rezygnują z żadnego z zaplanowanych festiwalowych wydarzeń, a wszystkie odbędą się w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym i ze zmniejszoną liczbą uczestników. Aby wziąć w nich udział, należy się uprzednio zapisać. Zapisy są już dostępne na oficjalnej stronie Literackiego Sopotu.
Spotkania i debaty będą transmitowane na profilach Literackiego Sopotu na FB i YouTube.
5 debat
W tym roku podczas festiwalu odbędzie się aż 5 debat. „Pierwsze Narody Kanady”, w tej rozmowie Joanna Gierak-Onoszko, Monika Płatek, Tanya Talaga oraz Steven Cooper przedstawią skalę problemu nadużyć, jakich dopuszczało się kanadyjskie państwo wobec rdzennych mieszkańców. W kolejnej debacie „Był sobie człowiek”, Dorota Masłowska, Ilona Wiśniewska, Colin Waters oraz Tomasz Ulanowski poruszą temat niewyobrażalnej skali dewastacji, jakiej przez dziesięciolecia ulegała planeta Ziemia. „Klasyka: Reaktywacja. Czy arcydzieła literatury potrzebują świeżych tłumaczeń?” – o tym porozmawiają Wojciech Charchalis, Jakub Ekier, Anna Wasilewska oraz Dagny Kurdwanowska. „Marschall McLuhan w świecie Algorytmów”, czyli o mediach współczesnych i fake newsach głos zabiorą Andrew McLuhan, Derrick de Kerckhove, Anna Nacher i Mirosław Filiciak. W dyskusji pt. „Co można wyczytać z gry wideo? Cyfrowe media a literatura” udział wezmą Marcin Blacha, Sean Michaels, Karolina Sulej, Miriam Verburg i Bartek Chaciński.
Spotkania z kanadyjskimi pisarzami
Podczas 9. edycji Literackiego Sopotu nie zabraknie wybitnych, kanadyjskich pisarzy. Jednym z nich będzie Patrick deWitt, kanadyjski autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki „Bracia Sisters” (tłum. Paweł Schreiber, wyd. Czarne). Wystąpi również David Szalay, autor powieści „Turbulencje” (tłum. Dobromiła Jankowska, wyd. Pauza), która w lipcu będzie miała polską premierę. W Sopocie pojawi się online także wybitny Michael Crummey. Jego powieść „Bez winy” (tłum. Michał Alenowicz, wyd. Wiatr od Morza), której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi również Nicolas Dickner – autor poruszającej książki „Nikolski” (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, wyd. Pauza), nagrodzonej Prix Anne-Hébert, Prix littéraire des collégiens oraz Prix des libraires du Québec, który opowie uczestnikom o swojej twórczości.
Na scenie pojawią się także piszące kobiety, których pozycja w świecie literatury kanadyjskiej jest niepodważalna, między innymi Madeleine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek – „Washington Black” (tłum. Bohdan Maliborski, wyd. Świat Książki).
Spotkanie z historią
W ramach cyklu „H/historia” bohaterami festiwalowych spotkań będą: Anne Applebaum – autorka książki „Czerwony głód” (tłum. Barbara Gadomska, Wanda Gadomska; wyd. Agora), opowiadającej o makabrycznym obrazie zdarzeń na Ukrainie, które miały miejsce w latach 30.; Dorota Karaś i Marek Sterlingow prezentujący w swojej książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” (wyd. Znak) historię kobiety legendy; Paweł P. Reszka – autor wstrząsającej książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (wyd. Agora); oraz Mirosław Tryczyk, który przedstawia swoje myśli w poruszającym reportażu „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (wyd. Znak).
Debiuty, spotkania na plaży i spacer z Anią Shirley
Tegoroczna edycja Literackiego Sopotu to również szansa dla książkowych debiutantów. O swoich premierowych książkach opowiedzą Jędrzej Napiecek, który przybliży powieść „O królu który uciekł”; Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę”, czyli opowiadania połączone motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej” będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem – Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. A o prekariacie – klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra –przeczytamy w książce „Dropie”, o której opowie sama autorka, Natalka Suszczyńska.
Swoje autorskie pasmo rozmów, prowadzonych na przepięknych sopockich plażach, posiada redaktor Michał Nogaś. Wśród zaproszonych przez niego w tym roku gości są Urszula Zajączkowska, Mikołaj Łoziński, Olga Gitkiewicz i Maciej Zaremba Bielawski.
Literacki Sopot to także mnóstwo atrakcji okołoliterackich. Specjalnie stworzony „Spacer z Anią Shirley” - czyli gra literacka, adresowana do fanów bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery. Dla miłośników kina przygotowane są wieczory z kanadyjską kinematografią, a pokazy filmowe poprzedzą krótkie prelekcje Pawła Bilińskiego.
Z pełnym programem Festiwalu można zapoznać się na stronie literackisopot.pl. Serwis lubimyczytać.pl objął nad tym wydarzeniem patronat medialny. Teksty o Festiwalu oraz recenzje książek, z których autorami można będzie porozmawiać w Sopocie, znajdują się tutaj.
Fotografia otwierająca: Bogna Kociumbas
[aj]
komentarze [2]

Ach, pamiętam jak któregoś lata, sfatygowany całodniową pracą, a tę miałem w Sopocie-Wyścigach, odkryłem, że właśnie dziś jest czeska edycja Literackiego Sopotu - festiwalu, o którego istnieniu nawet nie wiedziałem. Ten sam i dwa kolejne dni spędziłem "w towarzystwie" Szczygła, Pietrasika, Hanny Krall i innych, którzy rozprawiali o pisarstwie naszych południowych sąsiadów...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej