Bracia Sisters

Patrick DeWitt literatura piękna 336 str.
The Sisters Brothers

Porównaj ceny i

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Ciekawy przypadek braci Sisters

32 Link do recenzji

Całkiem zgrabna powieść z ciekawym wątkiem. W skrócie można ją opisać jako, taką drogę do piekła tyle, że w pewnym sensie wyprowadza ona bohaterów w zupełnie niespodziewanym kierunku.

Pierwszą połową "Braci Sisters" byłem szczerze zachwycony, natomiast drugą nieprzyjemnie rozczarowany. Mam nadzieję, że nie zdradzam tu za dużo, ale moim zdaniem warto to wiedzieć, by nie mieć fałszywych oczekiwań: nie jest to opowieść o odkupieniu - jak można by z początku przypuszczać - a raczej o przypadkowym powrocie do społeczeństwa. Łańcuch absurdalnych zbiegów...

Przesłuchałem i mam bardzo mieszane uczucia. Mniej więcej takie jak po oglądaniu filmów braci Coen. Okrucieństwo bez większego uzasadnienia, Dziki Zachód epoki gorączki złota w bardzo krzywym zwierciadle. Trochę czarnego humoru. W sumie niewiele zostaje w pamięci, pozostaje raczej uczucie niesmaku niż satysfakcji z obcowania z literaturą. Dla koneserów czarnego westernu.

Dosyć przeciętna książka. Historia była mocno banalna (i naiwna, co mi akurat przeszkadzało), a postacie mało oryginalne, brakowało też ciekawych informacji o realiach życia na dzikim zachodzie. Jest za to nieźle napisana i ma pare łapiących za serce fragmentów.

Książka właściwie o niczym. Przeczytałem zachęcony artykułem w magazynie Książki i jestem bardzo zawiedziony. Kilka dobrych dialogów, kilka fajnych sytuacji, a reszty mogłoby nie być. To bardziej obyczaj z filozoficznymi wstawkami niż western. Można sięgnąć, jak już wyczerpie się kupka wstydu (która nigdy się nie wyczerpuje:); w innym przypadku nie polecam.

Czasami siada rytm, niektóre wątki są niepotrzebnie rozciągnięte, niepotrzebnie dopowiedziane, za to inne bardzo skrócone i opowiedziane na szybko, ale generalnie to bardzo dobry westernowy snuj.

Niezła. Klimatycznie kojarzy mi się ze znakomitym "Truposzem" Jima Jarmuscha.

Przeczytałem tę książkę w ramach Wyzwania Czytelniczego - prawdopodobnie nie trafiłbym na nią inaczej.

Powieść jest krótka, ale ma interesującą fabułę. Bardzo podobał mi się humor zastosowany przez autora - był subtelny, ale zauważalny.

Polecam nawet osobom, dla których Dziki Zachód nie byłby pierwszym wyborem (tak naprawdę nie ma tu za wiele westernu w tym westernie).

Dwaj bracia, zabójcy na zlecenie (bez zlecenia zresztą też) wyruszają wykonać kolejne zadanie, wydaje się niczym nie różniące się od innych poprzednich. Podróż przez prerie Dzikiego Zachodu, czyhające wszędzie niebezpieczeństwa oraz zmęczenie dotychczasowym życiem powoduje u nich stopniową refleksje nad własnym życiem, relacjami ich łączącymi, więzami rodzinnymi, które są...

Tragikomedia, absurd, groteska. Bardzo dobre. Polecam!

Dyskusje

1 094