Dropie

Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...

Świetna książka. Abstrakcyjny i przenikliwy portret współczesności. Świetnie pokazany absurd wynajmu mieszkań. Czasami w przypadku abstrakcji mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią to jedno i drugie pięknie się równoważy. Do tytułowych Dropi, Pankracego i Końca będę wracać.

Dla mnie genialna, śmieszna, pstrokata. Pierwsze opowiadanie czytałem wielokrotnie :)

Naprawdę super tekst. Odjechane historie, ale język kuty żelazem, bez niepotrzebnych wygibasów

Oryginalne spojrzenie na świat- czemu nie?

Oryginalne spojrzenie na świat- czemu nie?

Bomba i petarda! Zabawna, refleksyjna, ironiczna. Fantastyka z doby umów śmieciowych i kryzysu mieszkaniowego.

Książka jako całokształt była dobra. Pierwszy rozdział i drugi podobały mi się przeogromnie, niestety im dalej w las tym gorzej. Autorka kolejne rozdziały pisała jakby na siłę, zupełnie bez pomysłu. Niewykorzystany potencjał, a szkoda.

Technicznie dobre, ale choć pomysłowe - puste.

Technicznie dobre, ale choć pomysłowe - puste.

Perełka. Ironiczna, gorzka, spod znaku wyobraźni absurdu. Celnie obnażająca współczesność.

O polskiej rzeczywistości zapisanej w absurdzie snuje opowieść Natalka Suszczyńska w Dropiach - będących jednym z ciekawszych debiutów zeszłego roku i moim wielkim odkryciem tegorocznym.

Stanowią one zbiór pięciu opowiadań, w których cechą wspólną jest anonimowa kobieta występująca w roli narratora. To osoba, którą można utożsamiać z ludźmi, którzy nie potrafią odnaleźć się we współczesnej Polsce. Ma co prawda niskopłatną pracę, ale jest bezdomna. Jej "dom" stanowi psia buda, kiosk wynajmowany wspólnie z pewnym gburem, przyjaciele to domorośli artyści i drobni naciągacze oraz frotrowa skarpetka, czy gadające ptaki. Wszystko jest tu chwilowe, bez perspektywy na małą stabilizację.

Natalka Suszczyńska proponuje prozę na pierwszy rzut oka, dość osobliwą. Z jednej strony mamy do czynienie ze współczesną, "realną" opowieścią, w jednym z opowiadań ma w sobie cechy klasycznej bajki z morałem. Wszystko przybrane w absurd sytuacyjny, groteskę czy satyrę na dzisiejszą Polskę i Polaków zatrudnionych za najniższą krajową, w coraz bardziej dziwacznych pracach na umowach śmieciowych. Z drugiej strony ludzie goniący za sukcesem. Karierą i idącymi z nią w parze pieniędzmi. Niespełnieni artyści bez grosza przy duszy, czy współcześni koczownicy. Galeria indywiduów służąca do pokazania dość przygnębiającego obrazu tzw. Polski "B" bez żadnych perspektyw. Autorka w tych wszystkich historiach prowokuje, wyrywa ze strefy komfortu, kieruje wzrok na to, czego wcale nie ma się ochoty oglądać. Obserwując jej bohaterów nie ważna jest ich przeszłość, środowisko z jakiego się wywodzą, liczy się tylko tu i teraz.

Dropie pełne są melancholii, niepewności jutra, tęsknoty za prawdziwą przyjaźnią i uczucia przynależności do jakieś grupy. To odpowiedź na nasze czasy przepełnione social mediami, chwilówkami i plotkarskimi portalami. To opowiadania, w których akcja płynie powoli, nie spiesznie, pozwalając dzięki temu głębiej zanurzyć się w nich i znaleźć chwilę na głębszą refleksję.

ciągle pod wrażeniem

ciągle pod wrażeniem