Dropie

Natalka Suszczyńska opowiadania, powieści 168 str.
Fundacja Korporacja Ha!art
opowiadania, powieści
miłość samotność śmietnik buda dla psa opowiadania dropie surrealizm magia

Fundacja Korporacja Ha!art
opowiadania, powieści
miłość samotność śmietnik buda dla psa opowiadania dropie surrealizm magia

Kup książkę

Prócz opowiadania dotyczącego tytułowych ptaszków - reszta bezbłędnie zabawna.

Oj bardzo nierówne te opowiadania. Pierwsze i ostatnie w punkt, ale przy tym o Maurycym i Chomiku marzyłam żeby się skończyły. Mam problem z oceną, bo te 2 naprawdę były świetne, ale przez męki przy pozostałych nie mogę postawić wyższej.

Chętnie obejrzałabym serial oparty na tych opowieściach.
Jestem pod wrażeniem połączenia wyobrazi i poczucia humoru, a to wszystko osadzone w polskim sosie.
Początkowo podeszłam z dystansem, ale na samym końcu już bardzo polubiłam ten styl i myślenie!

Nie powiem, pierwsze opowiadanie ubawiło mnie bardzo i zapowiadało, że cały zbiór będzie co najmniej bardzo dobry. Niestety to wrażenie szybko się zatarło, bo reszta jest taka sobie z wyjątkiem tytułowych „Dropi”. Być może na takim odbiorze zaważył fakt, że bohaterowie są bezbarwni, prawie przezroczyści.
Pisanie, że to książka o pokoleniu umów śmieciowych jest przesadą,...

Nie w moim guście ale smieszne i bardzo ładnie napisane

Ja akurat dzielę z Natalką poczucie humoru. Czuję tu nuty i Gogola, i Topora, ta charakterystyczna sucha ironia i opary absurdu. Wcale pyszne. Nie trzeba nawet być młodym wykształconym z wielkich miast wykluczonym mieszkaniowo. Wystarczy być obserwatorem rzeczywistości.

Między słowami autorka ukryła jednak coś jeszcze. Owo „coś” nie pozwala skwitować żadnego z opowiadań soczystym „XD” ani nawet „XDDD nooo”. Wszystkie hiperbole, większe i mniejsze śmiesznostki, przedstawiają bowiem najintymniejsze koszmary prekariuszki, jednostki żyjącej w późnym kapitalizmie, u progu katastrofy ekologicznej.

Więcej:...

Choć do premiery „Dropie” pozostało jeszcze kilka dni, już w tym momencie można śmiało założyć, że książka Natalki Suszczyńskiej narobi niemało hałasu w mediach. Natężenie tego gwaru będzie z pewnością mniejsze, niż te towarzyszące realizacji „Widma wolności”, jednak dostrzegam między tymi dziełami pewne zależności. Nie chodzi tu bynajmniej o postać twórcy – wiadomo, że...

• 2019
  • 2020