rozwiń zwiń

Letnie festiwale literackie razem wobec katastrofy klimatycznej

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.11.2019

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Literacki Sopot, MiedziankaFest i inne letnie festiwale literackie działają wspólnie w ramach koalicji. Ich przedstawiciele łączą siły w walce ze zmianami klimatycznymi. 

Letnie festiwale literackie razem wobec katastrofy klimatycznej

Koalicja Letnich Festiwali Literackich połączyła ich przedstawicieli w kwietniu tego roku, po wspólnym spotkaniu w Sopocie. Jego celem była możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. Jak zaznaczali uczestnicy, docelowo chcieli doprowadzić do wypracowania praktyk, jakie pozwolą im na działania na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.

Teraz, w czasie planowania edycji na 2020 rok, postanawiają, że ich priorytetem i największym wyzwaniem jest katastrofa klimatyczna. W podpisanej przez nich deklaracji określono obszary, na których będą realizowane działania związane z ochroną środowiska i budowaniem świadomości ekologicznej wśród odwiedzających. 

DEKLARACJA EKOLOGICZNA KOALICJI LETNICH FESTIWALI LITERACKICH

Warszawa, listopad 2019

Jako organizatorki i organizatorzy letnich festiwali literackich zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej znalazła się nasza planeta. Katastrofę ekologiczną uważamy za największe wyzwanie, przed jakim staje obecnie ludzkość. Musimy się do tego wyzwania odnieść i zachęcić do tego także innych. Widzimy naszą rolę i odpowiedzialność w budowaniu świadomości ekologicznej wśród publiczności naszych wydarzeń. Organizujemy nasze festiwale, wierząc, że literatura pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy dziś, i lepiej wyobrazić sobie świat, w którym dopiero przyjdzie nam żyć. Chcemy, by był on jak najlepszy.

Dlatego jako Koalicja Letnich Festiwali Literackich deklarujemy, że odpowiedzialność za środowisko naturalne będzie priorytetem w zarządzaniu i rozwijaniu naszych wydarzeń. Oznacza to dla nas przede wszystkim konkretne działania w następujących obszarach:

PROGRAM - katastrofę ekologiczną uczynimy tematem wspólnym dla wszystkich festiwali koalicji w 2020 roku, a kwestie ekologiczne staną się ważne w programach kolejnych edycji. Będziemy starali się budować wśród uczestników naszych wydarzeń głęboką świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za środowisko.

TRANSPORT - będziemy wspierać niskoemisyjne środki transportu głównie zbiorowego, z których korzysta zarówno nasza publiczność, jak i autorki i autorzy, których zapraszamy. Będziemy ograniczać wszelkimi możliwymi sposobami wykorzystanie takich środków podróżowania, które zostawiają największy ślad środowiskowy.

KONSUMPCJA I ODPADY - podejmiemy wyzwanie wykluczenia z użycia w czasie naszych wydarzeń materiałów jednorazowych i zastąpimy je takimi wielorazowego użytku lub biodegradowalnymi. Ograniczymy materiały drukowane tam, gdzie to możliwe, próbując je zastąpić wersjami cyfrowymi lub aplikacjami. Zrezygnujemy z nadprodukcji gadżetów i materiałów poligraficznych, zwłaszcza takich, które nie podlegają przetworzeniu. W druku pozostałych będziemy używać przyjaznych środowisku technologii. Zwrócimy uwagę na segregację odpadów. W strefach gastronomicznych ograniczymy marnowanie żywności.

SKALA - wierzymy, że rozwój naszych festiwali powinien przebiegać w harmonii ze specyfiką miejsc, w których się one odbywają i nie może zaburzać ich charakteru.

Niniejszą deklarację traktujemy jako pierwszy etap dłuższego procesu. Pracujemy obecnie nad programami i formułami naszych wydarzeń. 15 stycznia 2020 roku ogłosimy, jakie konkretne działania związane z deklaracją wdrożą poszczególne festiwale zrzeszone w koalicji.

Organizatorów innych festiwali i wydarzeń kulturalnych o podobnym charakterze zachęcamy do podjęcia razem z nami powyższego wyzwania.

Koalicja Letnich Festiwali Literackich #koalicjaletnichfestiwaliliterackich

czyli

Izabelińskie Spotkania z Książką
Non-fiction. Festiwal reportażu - Kraków
Festiwal Góry Literatury - Nowa Ruda
Festiwal Stolica Języka Polskiego - Szczebrzeszyn
Zakopiański Festiwal Literacki
Festiwal literacki Patrząc na Wschód - Buda Ruska
Literacki Sopot 2020
MiedziankaFest

Fotografia otwierająca: Koalicja Letnich Festiwali Literackich, Faktyczny Dom Kultury


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 28.11.2019 16:03
Czytelnik

Ja nie czytam e-booków.A takie akcje,gdzie się mówi o klimacie to fajna rzecz.Pisarze,są często ostatnimi autorytetami.I może ich głosy coś Zmienią.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Leokadia 28.11.2019 17:06
Czytelniczka

Kto Tokarczuk? Autorytetem?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bosy_Antek 27.11.2019 18:54
Autor

Myślę, że w ogóle festiwale są nieekologiczne, książki powinny mieć formę plików, zero papieru. Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać z powodu takiego njusa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 28.11.2019 12:40
Czytelnik

Ja tez czytam e-booki.
Nie nalezy jednak zapominac, ze forma elekroniczna nie rowna sie ekologiczna. E-booki sa przechowywane na energozracych ogromnych serwerach. Przesylana sa w sieci, ktora potrzebuje energii. Czytane sa na urzadzeniach, do ktorych produkcji zuzywa sie mase surowcow (w tym niektore rzadkie!!! i nieodnawialne). No i w koncu te urzadzenia tez musza byc...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bosy_Antek 28.11.2019 12:50
Autor

Ja się trochę wygłupiam z tymi e-bookami. Niemniej wydaje mi się, że krok, jaki podjęły te festiwale, jest krokiem w niepokojącym kierunku. Można spodziewać się przecież głosu, by chętni do kontaktu z literaturą nie jechali dalej niż 100 km., bo zostawiają za sobą "ślad" w postaci spalin. No chyba że konno lub na rowerze pojadą.

Cenne jest ograniczanie plastiku. To dobrze....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina 28.11.2019 13:42
Czytelnik

Chyba zaczynaja coraz bardziej sobie zdawac sprawe z pewnych faktow biorac pod uwage, ze wybijaja sie na pierwsze miejsce w produkcji paneli fotowoltaicznych i mocno inwestuja w zielona energie.

A ich slad weglowy na glowe nadal jest 2 razy nizszy niz nasz.

Nie zgadzam sie, ze jestesmy malym smiecacym dzieckiem. Bo... kto zamawia ten caly plastikowy produkowany u nich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Leokadia 27.11.2019 18:33
Czytelniczka

Ten portal to niedługo katastrofa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.11.2019 12:50
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post