Turbulencje

globalizacja literatura kanadyjska miłość podróż przyjaźń samotność ucieczka

Oficjalne recenzje i

Krótko i na temat

Link do recenzji

Niby nie była zła, ale ciężko to w ogóle nazwać powieścią. Idealne na niedługą podróż do pociągu lub autobusu. Przeczytane - zapomniane.

„Turbulencje” to bardzo krótka książka składająca się z kilku krótkich historii. Motyw, który je łączy to podróże lotnicze a każde następne opowiadanie wynika z poprzedniego poprzez tego samego bohatera. Nie są to rozbudowane historie, bardziej takie „tu i teraz”, swoistego rodzaju flashbacki. Wydawać by się mogło, że takie mikroopowiadania nie za wiele wniosą, nie będą...

Ta powieść mogła powstać tylko w naszych czasach. Żadna bowiem z poprzednich epoka nie znała czegoś takiego jak międzykontynentalne podróże lotnicze. Pod tym względem jest to więc rzecz bardzo nowoczesna.

I nie tylko pod tym, bo inwencja i nowatorstwo formalne imponują. Jest to powieść, nie jak sugerują niektórzy zbiór opoowiadań. Czy powieścią są utwory jedynie z...

Po przeczytaniu książki zastanawiałam się nad tym, jak treść ma się do okładki. W trakcie zapoznawania się ze smacznym i głębszym językiem planowałam zapisać jak najwięcej cytatów, na kartce jednak znalazł się tylko jeden. Autor pozbierał refleksje z innych dzieł, nie wniósł nic nowego. 120 stron połknęłam w dzień, czując, że nie pozostaną w głowie na przyszłość.

Książka w miarę lekka, ale wątpię, że będę o niej pamiętała za kilka miesięcy.

Jak zwykł mówić Bralczyk "To mnie nie ubogaca" ;)
Zbyt zwykłe te życia. Te historie nie wniosły dla mnie nic nowego. A językowo też bardzo zwykle. Jeśli "zwykłość" była celem, to sukces autora, ale nie dla mnie przeznaczony.

Bardzo ciekawa koncepcja na zbiór opowiadań, prosty, lapidarny język, na wskroś współczesne problemy etc. Ale widzę tu jednak zmarnowany potencjał. Wszystko jest mocno przypadkowe, wyrywkowe, i okej, rozumiem, że takie jest życie, i tak poznajemy życie innych. Zabrakło mi w tych opowiadaniach głębi, treści, a w końcu opowieści.

bardzo odświeżająca wycieczka dookoła świata

Nie wiem czy to kwestia pandemii, czy może tęsknota za lataniem, ale te opowiadania trafiły w punkt! Czasem patrząc na samolot zastanawiam się, gdzie lecą ci wszyscy ludzie, skąd są, po co są w tym samolocie..te opowiadania są oczywiście fikcją, ale dają namiastkę obrazu tego, kim mogą być współpasażerowie naszego lotu.

Choć bohaterowie „Turbulencji” są z tak różnych...

Lekka, łatwa i przyjemna lektura. W sam raz na czas przelotu. Początek zapowiadał się nudno. Jednak kolejne rozdziały trochę rozkręciły książkę. Im bliżej Anglii - tym zakończenie stawało się coraz bardziej przewidywalne.

• 2020
  • 2020