rozwiń zwiń

Czy odbęda się letnie festiwale literackie? Tak!

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.06.2020

Świetna informacja dla wszystkich fanów literatury. Ukochane przez czytelników letnie festiwale literackie odbędą się! Można rozpocząć układanie wakacyjnych planów.

Czy odbęda się letnie festiwale literackie? Tak!

W kwietniu Koalicja Letnich Festiwali Literackich wysłała do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego list, w którym apelowała o włączenie do procesu tworzenia norm dotyczących organizowania wydarzeń kulturalnych oraz o wypracowanie osobnych modeli organizacyjnych, adekwatnych do festiwalowych działań.

Formuła spotkań z literaturą jest kameralna, a publiczność odpowiedzialna i spokojna. Festiwale literackie działają na styku kultury i turystyki. Co roku swoją jakością i programem, przyciągają odbiorców, mając ogromny wpływ na lokalną branżę turystyczną, promocję miejscowości i lokalne przedsiębiorstwa. [...] Mamy świadomość, że stan czytelnictwa w Polsce jeszcze przed pandemią był niezadawalający, natomiast teraz grozi zupełną katastrofą. A festiwale literackie zawsze były mocnym wsparciem dla rynku książki: autorów, tłumaczy, wydawnictw i czytelników. - zauważyli autorzy listu.

Instytut Książki w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wystosował rekomendacje dla organizatorów letnich festiwali literackich. Czytamy w nich, że organizatorzy powinni zadbać o wcześniejsze prowadzenie zapisów uczestników wydarzeń, co pozwoli kontrolować ich liczbę, zapewnić możliwość zachowania bezpiecznego dystansu pomiędzy widzami, a także wydzielić bezpieczne dla wszystkich strefy, w których będą sprzedawane książki.

Izabelińskie spotkania z książką już w ten weekend

Aż 7 z ośmiu członków Koalicji Letnich Festiwali Literackich zapewniło, że organizowana przez nich impreza się odbędzie. Sezon rozpocznie się już na początku czerwca podczas 22. Izabelińskich spotkań z książką. Jak zaznaczają na swojej stronie internetowej organizatorzy, ich festiwal będzie prawdziwie hybrydowym wydarzeniem. Rozpocznie się w piątek 5 czerwca, jeszcze pod rygorami starych obostrzeń sanitarnych, które od soboty będą luzowane. Stąd na weekend właśnie zostały zaplanowane wydarzenia „offline”, na które zaproszeni zostaną widzowie. Oczywiście, będą to spotkania pod ścisłym nadzorem; wszyscy uczestnicy będą nosili maseczki, obowiązywać będzie obowiązek utrzymywania dystansu społecznego. O zaleceniach epidemiologicznych mają przypominać plakaty rozwieszone na całym terenie imprezy. Jak zapewnia organizator Bogdan Szczesiak, podczas Izabelińskich spotkań z książką odbędą się również sesje autografów; autorzy będą znajdować się za specjalną zabezpieczającą szybą, aby zminimalizować ryzyko bezpośredniego kontaktu.

Jesteśmy poligonem doświadczalnym, na który spoglądać będą pozostali członkowie Koalicji Letnich Festiwali Literackich.
Postanowiliśmy zawalczyć o kulturę. Czytelnicy są niesamowicie stęsknieni kontaktu z innym człowiekiem, z autorami i z książkami. – dodaje Szczesiak.

Wśród gości, z którymi będzie można się spotkać w Izabelinie, są między innymi Marcin Podolec, Edwin Bendyk, Cezary Harasimowicz czy Vincent Severski. Dobrą informacją dla tych, którzy nie będą mieli okazji odwiedzić podwarszawskiej gminy jest to, że wszystkie wydarzenia będą transmitowane online.

Jedna scena w Szczebrzeszynie

Również organizatorzy odbywającego się pod patronatem lubimyczytać.pl Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (2-8.08.2020) przygotowują się na przyjęcie gości. Jak zauważa Anna Andraka, szefowa promocji festiwalu, z powodu sytuacji pandemicznej należy się liczyć z tym, że liczba wydarzeń odbywających się w Szczebrzeszynie i Zamościu będze okrojona. Mniej będzie również festiwalowych scen (jedna zamiast trzech). Na szczęście duży festiwalowy teren umożliwia pomieszczenie miłośników literatury z zachowaniem przez nich odpowiedniego dystansu społecznego.

W tym roku czytelnicy mogą odwiedzić również krakowski festiwal Non-Fiction (3-5.07.2020), współorganizowany przez Olgę Tokarczuk festiwal Góry Literatury (10-19.07.2020), Patrząc na Wschód (13-16.08.2020), Zakopiański Festiwal Literacki (14-16.08.2020), a serię letnich wydarzeń książkowych zakończy w dniach 20-23.08 Literacki Sopot. Jedynie odbywająca się na Dolnym Śląsku Miedzianka Fest poinformowała już wcześniej, że tegoroczna edycja niestety się nie odbędzie. 

Fotografia otwierająca: Dorota Masłowska podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego, fot. materiały prasowe

[aj]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konsultantkapl 22.04.2021 12:54
Czytelnik

Byłoby dobrze pójść w końcu na jakieś wydarzenie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Shiloh 10.06.2020 19:57
Czytelnik

Czy będzie jakieś spotkanie na żywo z Zajasem (albo live na YouTube)?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sklerotyczka 10.06.2020 19:22
Czytelniczka

Można organizować, ale większość i tak ma gdzieś, przepisowe maseczki czy dystans. To się nie uda, niestety...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.06.2020 13:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post