Król, który uciekł

Krytyka Polityczna
2019-01-01
2019-01-01
Henryk Walezy Jan Krasowski

Okładka książki Złoczyńcy w uzdrowisku 3 Marlena Bogdan-Marut, Michał Ciepliński, Barbara Gorzawska, Beata Alicja Leszczyńska, Arkadiusz Mroziński, Monika Nadolska, Jędrzej Napiecek, Aleksandra Nieradka, Krzysztof Rejmer, Artur R. Skowroński, Piotr Adam Sowiński, Urszula Danuta Tokarska
Ocena 7,0
Złoczyńcy w uz... Marlena Bogdan-Maru...

Jeżeli wierzyć opisowi z okładki czytelnik dostaje do ręki ,,opowieść o najbardziej popapranym kryzysie władzy w historii Polski". Rzecz oczywiście o pierwszym elekcyjnym władcy - Henryku Walezym. To jednak nie jest pozycja stricte historyczna, lecz historia prywatnej zemsty zgorzkniałego, nadwornego karła Jana Krasowskiego, który obwiniał Walezego za śmierć swojej kochanki Alexis.
Autor Jędrzej Napiecek zajmuje się tworzeniem scenariuszy filmowych i gier komputerowych. Może dlatego odnoszę wrażenie, że wykorzystując potencjalnie interesujący pomysł fabularny poszedł mocno na skróty. Intryga Krasowskiego jest naciągnięta i dopchana kolanem do historycznych realiów, bohaterowie schematyczni, ale ani za grosz komiczni, język uwspółcześniony i niedopasowany do opisywanej epoki. Książka zapewne ucieszy osoby zainteresowane obyczajami życia erotycznego oraz sposobów defekacji zarówno na królewskim dworze w Luwrze, jak i na Wawelu. Czy jest w tym coś śmiesznego? Kwestia gustu.

Do tej książki trzeba przyłożyć kryteria kampu - tego co przesadne, czego nie można, a nawet nie wolno, traktować zbyt poważnie. Tak czytana, jest dość sprawnie napisaną, inteligentnie zabawną opowieścią właśnie o tym, co przesadne, nietypowe, nie dające się dopasować do żadnego wzorca - od "karła" zaczynając, a na samym (mało normatywnym) Walezym kończąc .Widać też tu sporo przetrawionej przez Autora historiografii dotyczącej krytyki systemu wolnej elekcji, która sama w sobie była wszak mocno kampowa, zwłaszcza na tle innych państw (z dość topornymi - to przyznaję - odniesieniami do coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości). Idealna wakacyjna lektura, z lekkim naddatkiem na gorzką refleksję nad losem XVI-wiecznej potęgi Rzeczypospolitej Oboja Narodów, wkraczającej właśnie powoli na ścieżkę i kurs nieuchronnego upadku.....

Przepraszam bardzo, ale co to miało być? Swobodna interpretacja historii o pierwszym polskim królu elekcyjnym? Nie mam nic przeciwko temu, jestem ostatnią osobą, która o historii chce czytać encyklopedyczne, suche notatki i pierwszą za tym, aby opowiadać o niej przystępnie, nowocześnie i ciekawie.
Niestety tutaj nie jest ani nowocześnie, ani ciekawie, a fakty historyczne dla Autora nie istnieją, za to swoboda wyrażania wszystkiego co podsunie galopująca wyobraźnia jest naczelną zasadą. Jeśli taki był zamiar, w porządku, ale wtedy nie nazywajmy "tego dzieła" powieścią historyczną, a jedynie słabą opowiastką obyczajową z dowolnie zmanipulowanymi faktami historycznymi. Okraszenie wszystkiego jak najbardziej współczesnymi, kolokwialnymi wulgaryzmami ani tej książce nie pomaga, ani kolorytu epoki nie przybliża.
Opowiastka dodatkowo zbudowana na ogólnie znanych i wielokrotnie oplotkowanych, w dużo lepszym guście, przywarach Henryka Walezego i kompletnym pozbawieniu monarchy cech pozytywnych. Najłatwiejszy prymitywizm.
Fakty są takie, że Jan Krassowski żył naprawdę, a jego historia nie skończyła się wraz z ucieczką Walezego do Francji, jak podaje Autor. Poza tym w pogoń za Walezjuszem przez rzekę rzucił się nie szlachcic Jan Tęczyński, ale starosta oświęcimski. Może są to błahe szczegóły, ale dla pasjonata historii rażą i powodują, że z możliwie ciekawej opowieści wychodzi tandetny pastisz. W samej opowieści o królu, niestety za mało jest króla.
Można czytać, ale bez przywiązywania wielkiej wagi do tego, co się czyta. Pasjonaci beletrystyki historycznej niczego ciekawego tu nie znajdą, a po lekturze zadadzą sobie pytanie "Po co powstają takie książki i na co liczy wydawca przyjmujący je do druku?"

Niestety tutaj nie jest ani nowocześnie, ani ciekawie, a fakty historyczne...

Ocena za humor w książce. Bardzo fajnie się czytało. Można było zapoznać się z historią pierwszej elekcji, ale nie nie zawsze prawdziwej.

Na początku współczułam karłowi, ale im dłużej czytałam tym bardziej miałam Go dosyć . Książka tylko momentami ciekawa .Ogólnie po prostu ją zmęczyłam.

Witam i zapraszam na recenzje audiobooka “Król, który uciekł”. Autorem jest Jędrzej Napiecek. Natomiast za audiobook odpowiada oczywiście Audioteka oraz wydawnictwo krytyki politycznej.
Autor jest scenarzystą w teatrze, ale zajmuje się też scenariuszami filmowymi oraz grami komputerowymi. Recenzowany przeze mnie audiobook to jego debiut literacki.
Mamy xvi wieczną francję. Na dworze królewskim znajduje się karzeł Jan Krasowski z pochodzenia polak. Spotyka go wielka krzywda do, której przyczynił się też Henryk Walezy. Nasz główny bohater zamierza zemścić się na księciu.
Karzeł chce dokonać swojej zemsty poprzez pomoc w realizacji wyboru jego krzywdziciela na króla Polski w wyborze elekcyjnym czyli pierwszych demokratycznych wolnych wyborach na świecie. Nasz bohater uważa, że w ten sposób pozbawi Henryka wszystkiego co ten posiada we Francji. O fabule i intrydze więcej Wam nie zdradzę. Będziecie musieli to odkryć sami.
Nasz karzeł jest bardzo sprytny i inteligentny. Ma bardzo dużą determinację. Myślę, że każdy z nas chciałby mieć takiego Krasowskiego za przyjaciela.
Opowiem teraz w kilku słowach o przeciwniku Jana. Jak autor przedstawił Henryka ? Książe Francji zajmuje się robieniem nowych rzeczy na kołowrotku, ciągle szuka nowych kochanek, jest kapryśny. Nie interesuje go wielka polityka.
Nie musicie się obawiać mimo, że mamy tu postacie historyczne itd. to to nie jest gatunek historyczny. “Król, który uciekł” to przede wszystkim rozrywka i zabawa. Bohaterowie używają współczesnego języka. Autor by przedstawić niektóre rzeczy robi współczesne odniesienia między innymi do korporacji itp.
Czy historia śmieszy. Powiem, że mnie rozbawiała aczkolwiek uważam, że w paru momentach autor troszkę przekroczył granicę dobrego smaku dowcipu. Z jednej strony cenię go za taką odwagę, ale z drugiej strony osobiście nie lubię takiego przekraczania pewnych granic. Lektorem audiobooka jest Krzysztof Plewako Szczerbiński. Powiem, że dosyć podoba mi się ten lektor.
Moja ocena to 7/10. Ocena taka, a nie inna bierze się z tego co powiedziałem. .

Mamy xvi wieczną...

1942

Ostatnio mam szczęście do nietuzinkowych powieści historycznych. Jędrzej Napiecek maluje przekonujący obraz francuskiego dworu. Jego bohater, Jan Krasowski, z racji bycia karłem,na dodatek wykształconym, trafia na dwór francuskiego króla. Królowa planuje jak najdłużej utrzymać swoich synów przy władzy, zamierza osadzić cała trójkę na tronach Europy. Niestety obecny krol jest wątłego zdrowia,zbyt rozmodlony.Wesele Margot z Henrykiem de Valois, rzeż hugenotów. Krasowskiemu wysyłają óżne dziewki, by go zaliczyły. Trafia na niepiękną, ale inteligentną Alexis, krótki i burzliwy romans kończy się śmiercią kochanki na rozkaz Henryka Walezego.
Zdruzgotany karzeł poprzysięga zemstę, więc misternie snuje swój plan, by Henryk popamiętał.
Z finezją opisane są zawiłości dworskich intryg, tymczasowe alianse i rozgrywki. Trzeba danego monarchę wybadać, odnaleźć słabe punkty, a potem powolutku zmanipulować. Dwór francuski obnażony , wyświetlone grzeszki. Książę Henryk lubi przebieranki, ma swoją świtę mignonów, którzy użyczają m swe wdzięki. Autor do woli naśmiewa sie z przywar francuskiej szlachty.
Rozpusta, sadyzm, cudzołóstwo.
Z drugiej strony mamy polskich wielmożów,którzy układają się z Henrykiem, który zgłasza swoja kandydaturę w wolnej elekcji. Polskie kompleksy niższości, pijaństwo, bezinteresowna zawiść, dążenie do zagwarantowania złótych przywilejów, kupczenie ojczyzną za większe wpływy. Za to polska myśl technologiczna góruje nad francuską, vide locus secretus, czyli skanalizowane (!) wychodki. Kąśliwy opis renesansowej Polski i gier politycznych, gdyż w pakiecie z polskim tronem jest też ręka starej dewotki, Anny Jagiellonki.

Fragment historii Polski, który nie należy do najbardziej znanych przedstawiony w popkulturowy sposób. Myślę, że gdyby nie kilka błędów historyczno-logicznych (dość mocno raziły w oczy), dałabym wyższą ocenę.

Polecam

Polecam

Na półkach: , , , ,

Ciekawe uwspółcześnienie historii.

Ciekawe uwspółcześnienie historii.

Dodaj cytat z książki Król, który uciekł