Książka Roku 2018
drago_mira

W dalekiej przyszłości walki mechów ściągają przed telewizory miliony widzów. W innym świecie, zrujnowanym przez skrajne partie polityczne, życie stało się tak nieciekawe, że lepiej funkcjonować w rozszerzonej rzeczywistości… Inicjatywa Fantastycznie nieobliczalni to antologia, dzięki której każdy może poznać opowiadania uznanych już pisarzy, takich jak Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Jakub...

Inicjatywa Fantastycznie nieobliczalni to antologia, dzięki której każdy może poznać opowiadania uznanych już pisarzy, takich jak Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Jakub Małecki i Jacek Łukawski, a także tych, którzy dopiero zaczynają swoją literacką karierę, ale już udowodnili, że mają ogromny talent. Różne klimaty i konwencje łączy wielka wyobraźnia ich autorów i autorek.

W Schan warto zobaczyć występ najsłynniejszych szermierzy, a w Nowym Saadzie trzeba uważać na krainy spustoszone przez magię, bo gdzieś tam jeszcze czają się złowrodzy magowie… Grzechem byłoby też nie wstąpić do cyrku, żeby zobaczyć akrobacje niezrównanej Phenix.

Tomasz Marchewka, Maria Krasowska, Karolina Fedyk, Marta Malinowska, Magdalena Świerczek-Gryboś, Piotr Górski i Aleksandra Radlak przedstawiają swoje fantastyczne światy! Poznaj uniwersa, w których dzieją się akcje ich powieści.

źródło opisu: https://www.wsqn.pl

źródło okładki: https://www.wsqn.pl

BetiFiore | 2019-01-16
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Nie jestem wielką fanką ani znawczynią fantastyki. Lubię bardzo Lema i chętnie sięgam po gratisowe antologie na czytniki z serii Fantazmaty. Kilka opowiadań nawet bardzo mi się podobało. W jednym nie doszukałam się praktycznie nic z sci-fi. Skusił mnie też mój ukochany Małecki, jako jeden z autorów.

Szaten | 2018-11-28

Przyznam, że ominęłam teksty, które z góry wydały mi się "nie dla mnie" lub nie zaciekawiły po paru zdaniach. W efekcie jestem z lektury bardzo zadowolona. Moim zdaniem, wybijają się: mocny cyberpunkowy tekst Magdy Świerczek, cudownie klimatycznie opowiadania Malinowskiej i Fedyk oraz "bardzo dark" dark fantasy Górskiego. Tekst Małeckiego znałam jeszcze z Nowej Fantastyki - pamiętam, że był świetny. Polecam też opowiadanie Radlak, choć nie do końca przekonała mnie do siebie fabuła, ale świat bardzo zaciekawił. Chyba i tak sięgnę po książkę autorki, gdy się ukaże.

Izabella Jaworska | 2018-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2018

Ostatnio bardzo mocno reklamowany był inny cykl opowiadań, który mocno mnie rozczarował (był po prostu średni), więc gdybym musiała za Fantastycznie Nieobliczalnych zapłacić pewnie bym się nie skusiła. Książka jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Opowiadania są na naprawdę dobrym poziomie, jak wiele lat temu w Fantastyce. Część to fragmenty (albo zapowiedzi) z książek, które się niedługo ukażą (albo niedawno się ukazały), część to zupełnie osobne historie.
Widać, że autorzy czerpali przyjemność z pisania, czasem forma jest dość nietypowa ("Off the record"), czasem jest to po prostu komentarz do aktualnej rzeczywistości ( "Nietypowe sprawy Dariusza Omena. Przygodę XIII" czy futurystyczne "Niemożliwe").

Pat | 2018-12-09
Na półkach: Przeczytane, Elektroniczne
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Tylko jedno opowiadanie "Utracone światy..." trzyma poziom, od lektury reszty bolą zęby. Infantylizm i okropny język (szczególnie w przypadku autorek), sprawiają, że ma się wrażenie obcowania z tekstami napisanymi na zaliczenie semestru w liceum. Chyba, że sami jesteście jeszcze w szkole, to pozycja dla was.

Naz | 2018-11-26

Z oczywistych względów nie ocenię, ale przeczytałam wszystkie opowiadania. Cieszę się, że debiutantki i debiutanci mogli zaprezentować światy swoich nadchodzących książek tuż obok bardziej znanych nazwisk. Fantastyka nie ma lekko na naszym rynku, debiutować jest trudno, dlatego takie inicjatywy są przydatne.

egocentric | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

Opowiadania bardzo nierówne, obok perełek teksty średnio zdatne do czytania.

Adam | 2018-12-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Zbiór opowiadań różnych autorów, jak to zbiór opowiadań różnych autorów, część jest lepsza, część jest trochę gorsza (dla mnie). Warto poczytać. Może akurat uda się komuś odkryć jakiegoś nowego, nieznanego do tej pory autora.

BWO | 2019-01-31
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Bardzo mocno nierówne, ale tak bywa ze zbiorami opowiadań. Z drugiej strony to też może być plus, bo każdy znajdzie coś, co mu się spodoba.

Escalante | 2019-02-05
Przeczytana: 21 stycznia 2017