Fantastycznie nieobliczalni

Okładka książki Fantastycznie nieobliczalni Jakub Ćwiek, Karolina Fedyk, Piotr Górski, Aneta Jadowska, Maria Krasowska, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marta Malinowska, Tomasz Marchewka, Aleksandra Radlak, Magdalena Świerczek-Gryboś
Okładka książki Fantastycznie nieobliczalni
Jakub ĆwiekKarolina Fedyk Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2018-10-25
2018-10-25

Zainteresowałem się tym zbiorem ze względu na Jakuba Małeckiego, którego książki bardzo lubię. Niestety jego opowiadanie mnie nie ujęło. Dobór autorów w tej antologii jest dla mnie niezrozumiały. Jest opowiadanie dla starszych przedszkolaków i obok tego próby zaawansowanej fantastyki. Nie wiem kto ma być docelowym czytelnikiem. Na plus są dwa odpowiadania dzięki którym poznałem nowych autorów: Tomasz Marchewka i Piotr Górski. Po ich książki pewnie sięgnę w przyszłości. Niska ocena jest wypadkową oceny wszystkich autorów antologii.

Naprawdę jestem zaskoczony poziomem tych opowiadań. Nic po nich nie zostaje w pamięci .

Postacią, dzięki której sięgnąłem po zbiór opowiadań „Fantastycznie nieobliczalni” jest Jakub Małecki, którego twórczość już poznałem i którego bardzo sobie cenię jako autora. Pozostali pisarze z tej antologii to była jedna wielka niewiadoma, niektórzy znani mi byli co najwyżej z nazwiska. Spodziewać się zatem mogłem wszystkiego.

Na zbiór składa się jedenaście opowiadań. Przyznać muszę, że już dawno nie czytałem tak nierównego w poziomie zbioru. Były tu opowiadania znakomite jak i kompletnie nudne. Takim też było otwierające zbiór „Noże” Marty Malinowskiej, nie było w nim nic, co by mi się w jakikolwiek sposób spodobało. Następne czyli „Złość bogów” Piotra Górskiego było odrobinę lepsze ale i tak poniżej średniej, miałem bowiem poczucie zmarnowania ogromnego potencjału. „Kołysanki ziem jałowych” Karoliny Fedyk było całkiem ciekawe ale pozostawia po sobie niedosyt, taki sam niedosyt zostawia Jakub Małecki i jego „Utracone światy Nino Sandovala” z tym, że jest to niedosyt ilości a nie jakości, chciałoby się bowiem by było to dłuższe. Świetne opowiadanie, napisane pięknym językiem. Kolejne opowiadanie czyli „Szalone święta Danny’go Moona” Marii Krasowskiej można sobie śmiało darować. Nuda kompletna, dodatkowo by mnie zachwyciło musiałbym mieć co najwyżej z 10 lat a i to wątpię. Świetnym pomysłem i ciekawym klimatem charakteryzuje się natomiast „Ostatni lat Phenix” Anety Jadowskiej oraz „Siedemdziesiąt jebanych gramów” Jakuba Ćwieka, chociaż w przypadku Ćwieka czegoś mi brakowało. Zachwycił mnie natomiast Jacek Łukawski i jego „Nietypowe sprawy Dariusza Omena. Przygoda XIII”. Jego opowiadanie jest zabawne, absurdalne i groteskowe, chwilami sprawiało wrażenie jakby autor bardzo mocno inspirował się Lemem co absolutnie nie jest zarzutem pod jego adresem. Kolejne dwa opowiadania czyli „Krew i błoto” Aleksandry Radlak oraz „Niemożliwe” Magdaleny Świerczek – Gryboś były bardzo ciekawe, zarówno jeśli chodzi o pomysł jak i formę ale w przypadku obu moim zdaniem warto by było pokusić się o ich rozwinięcie, po lekturze bowiem chciałoby się więcej, poznać zarówno te światy jak i bohaterów bardziej.

I tym sposobem dochodzimy do ostatniego opowiadania tejże antologii czyli „Off the record” Tomasza Marchewki, które okazało się najlepsze z całego zbioru. Zachwyciło mnie ogromnie. Jest bowiem znakomicie napisane, jest idealne jeśli chodzi i długość, nie za krótkie i nie za długie. Autor opowiedział wszystko co chciał i potrzebował. Brak tu niedopowiedzeń, brak tu zbędnej treści. Jest idealnie w punkt. Do tego bardzo ciekawy pomysł i świetne wykonanie. Gdybym na podstawie wszystkich tych opowiadań miał zdecydować po kogo twórczość mam sięgnąć (poza Małeckim, bo jego już poznałem) to byłby to jedynie Marchewka. Cała reszta nie zaciekawiła mnie na tyle by mieć ochotę zagłębiać się w ich pozostałą twórczość czego nie mogę powiedzieć o Tomaszu Marchewce.

Podsumowując – bardzo nierówny zbiór ale ma kilka jasnych punktów dla których warto go przeczytać. Koniec końców nie żałuję lektury bo udało mi się odkryć chociaż jednego autora, który mnie zachwycił, zaintrygował i zaskoczył. Choćby dlatego warto było sięgnąć po „Fantastycznie nieobliczalnych”.

Na zbiór składa się jedenaście opowiadań....

Zbiory opowiadań przeważnie są nierówne... taka ich specyfika. Tak jest i tutaj, tylko mam wrażenie, że poziom tych lepszych jest średni, a reszta poniżej przyzwoitej ciekawości. Głównie o ciekawość tu chodzi, bo na pewno nie czepiam się języka, form czy też stylistyki... bo te są różne. Najgorsze w tej książce jest to, że często czułem się wrzucany w środek jakiejś historii, nim orientowałem się o co chodzi... to był już koniec, przeważnie bez większego poruszenia. Ta obcość światów i historii była dla mnie najgorsza... a dziwne bo wielu ciekawych pisarzy dało cząstkę siebie. Zbiór broni niska cena a właściwie jej brak, w innym wypadku byłbym bardzo smutny :) ...i tak uwielobian wydawnictwo SQN, dali mi dużo radości! :)

Opowiadania bardzo różne zarówno jeśli chodzi o temat, charakter i poziom. Niektóre żenująco słabe. Reszta bardzo średnia. Opowiadania bardzo źle dobrane. Niedopasowane. Niestaranna redakcja. W zamyśle miała to być zachęta i reklama innych zamierzeń wydawnictwa. Nieudana.

Taki sobie zbiór, chyba przez to, że elementy nie były tworzone jako samodzielne dzieła, a jako zajawki powieści wydanych lub planowanych. W kilku przypadkach brakowało mi zamknięcia z przytupem.

Pewnie jeszcze wrócę do Piotra Górskiego, Karoliny Fedyk i Aleksandry Radlak. Może do Jakuba Małeckiego i Anety Jadowskiej. Opowiadanie Jakuba Ćwieka fajnie się czyta, ale jakoś niewiele z niego wynika, więc rozczarowanie. Zgrzytałem zębami przy opowiadaniach Magdaleny Świerczek-Gryboś i Tomka Marchewki – nie w moim guście.

Jak to z antologią było …
Zbiór 11 opowiadań. Różnych autorów, znanych i nieznanych. Opowiadania rozmaite. I jak to w takich antologiach bywa – jedne bardziej się podobają inne mniej. A co ciekawe, pomijając nazwiska autorów, najbardziej podobało mi się to tej mniej znanej autorki.
Choć ebooka przeczytałem w ramach kolejnego „porządkowania półki” jestem lekko rozczarowany całością i stąd moja ocena – „przeciętna”

Jak to z antologią było …

Zbiorek miał pomóc wystartować mniej znanym autorom u boku tych już znanych. Przyzwoita inicjatywa.

Niektóre opowiadania dość ciekawe.

Niektóre opowiadania dość ciekawe.

Przez większość przebrnęłam z niemałym trudem - wyjątek stanowi Małecki, ale to pewnie przez sentyment do jego genialnych powieści.
W porównaniu z "Innymi Światami" spod bandery tego samego wydawnictwa, "Fantastycznie nieobliczalni" wychodzą bardzo cieniutko!

• Ebooki

Dodaj cytat z książki Fantastycznie nieobliczalni