Książka Roku 2018

Gdzie śpiewają diabły

Wydawnictwo: Uroboros
Agu

Historie o więzi bliźniąt są mocno przesadzone, przynajmniej w ich przypadku. Trudno byłoby znaleźć dwie osoby różniące się bardziej od siebie niż Ewa i Piotr. On – twardo stąpający po ziemi. Ona – wiecznie bujająca w obłokach, pogrążona w swoich fantazjach. A jednak, choć Ewa zaginęła bez śladu już dziewięć lat temu, on nadal jej szuka i nie potrafi odpuścić. Nieoczekiwanie w sprawie Ewy...

Nieoczekiwanie w sprawie Ewy pojawia się nowy trop. Jej zdjęcie znaleziono w rzeczach Patrycji, dziewczyny zamordowanej w miasteczku gdzieś na końcu świata, do którego nie dotarła współczesna cywilizacja. Śledczy rozkładają ręce, ale Piotr bez chwili wahania wyrusza do Azylu, by wypytać miejscowych o siostrę.

Tyle że w Azylu nikt nie słyszał o Ewie. Mieszkańcy częstują go za to swoimi wersjami miejscowej legendy o Diable i jego czarownicy. Azyl przypomina miejsce z horroru: mała społeczność, mroczne sekrety i zmowa milczenia. A może Piotra tylko ponosi wyobraźnia? Co prawda nigdy nie grzeszył jej nadmiarem, ale... W takim miejscu jak to wszystko wydaje się możliwe.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

W każdej baśni czy legendzie znajduje się ziarno prawdy.

Piotr od dziewięciu lat bezskutecznie poszukuje swojej siostry Ewy, która zniknęła bez śladu. Nowy trop prowadzi go do miasteczka odciętego od świata, w którym czas płynie inaczej, wszystko, co normalne jest "nienormalne", a wszyscy dookoła wydają się dla niego tajemniczy i dziwni.
W Azylu każdy zna każdego. Każdy ma swoją baśń na temat diabła i czarownicy, i w każdej znajduje się trochę prawdy i fałszu.
Miasteczko, w którym czarownica zatrzymała samego diabła wycinając mu serce, chowając je w szkatułce i wrzucając do jeziora.
I im dłużej Piotr zostaje w wiosce tym coraz dziwniejszych i nielogicznych spotyka go rzeczy. Im dłużej otacza się dziwnymi ludźmi, tym coraz szybciej zaczyna im przypisywać różne role.
I gdy wszystko pragnie porzucić, poznaje prawdę na temat śmierci siostry, mordercy Patrycji, diabła i czarownicy...

Od samego początku i do samego końca pisarka trzymała nas w niepewności, tajemniczości i pewnego...

_kingu_reads | 2019-01-15
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ewa- siostra bliźniaczka Piotra zaginęła bez śladu przed dziesięcioma laty. Przez cały ten czas brat nie tracił nadziei i liczył na to , że siostra się odnajdzie. Niespodziewanie pojawia się trop zaginionej objawiający się w postaci jej zdjęcia znajdującego się przy zwłokach zamordowanej dziewczyny. Ta poszlaka zaprowadza Piotra do miasteczka o nazwie Azyl, w którym znaleziono ciało owej ofiary. Na miejscu mężczyzna wynajmuje pokój w zajeździe o oryginalnej nazwie ‘’Stara szafa’’, którego właścicielka zachowuje się nieco dziwnie w jego odczuciu. Szybko okazuje się, że mieszkańcy staroświeckiej mieściny szczycą się historią o Diable i czarownicy, która umieściła jego serce w szkatułce po czym wrzuciła na dno jeziora. Piotr orientuje się , że na pozór normalne miasteczko skrywa w sobie wiele tajemnic, zaś jego mieszkańcy zachowują się dość osobliwie.
Czy mężczyźnie uda się odnaleźć ślady siostry w zagadkowym Azylu ?
‘’Gdzie śpiewają diabły’’ to mroczna opowieść osadzona w...

Bursikowa | 2019-01-16
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Gdzie śpiewają diabły - to książka, która miała wywołać dreszczyk emocji... Niestety nie udało się to, mimo że dosyć łatwo jest mnie wystraszyć. Dodatkowo bardzo nie przypadł mi do gusty główny bohater Piotr, który niestety jest dla mnie facetem bez polotu.

To co podobało mi się w tej książce - to mnogość różnych legend o diable. Te treści czytało się bardzo fajnie. Jestem zdumiona i zaskoczona w jak ciekawy i wciągający sposób można przekazać to samo a jednak zupełnie coś innego.

Ogólnie moja ocean jest pośrodku, bo też tak postrzegam tę książkę - trochę nierówno...

Aga_love_books | 2019-02-05
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2019

"Gdzie śpiewają diabły" to powieść, która ma w sobie coś co urzeka i sprawia, że jesteśmy ciekawi dalszych losów. Co prawda podczas czytania domyśliłam się kto jest zabójcą, nie zmieniło to jednak pozytywnego odbioru książki. Czytało mi się dobrze. Legendy o diable i czarownicy - genialne, świetny pomysł! Bardzo to było ciekawe i czytałam każdą z zainteresowaniem. Jedyne czego mi zabrakło to trochę grozy. Tak liczyłam na dreszczyk emocji i strachu. No myślałam, że się trochę przestraszę. Do tego na początku irytował mnie główny bohater, ale ze strony na stronę można się do niego przyzwyczaić i przekonać. Nie zmienia to faktu, że książka była dobra! Czytało się ją baaaardzo szybko. Było interesująco i klimatycznie. Jestem jak najbardziej na tak. Polecam. :-)

Czytaanna | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

"Gdzie śpiewają diabły" jest historią po trochę mroczną i tajemniczą, taką niby baśnią.
Azyl jest miastem leżącym na krańcach dwóch światów gdzieś tam w lesie, do
którego trafia Piotr z nadzieją znalezienia siostry bliźniaczki.
Spotyka tam wielu mieszkańców.
Ile mieszkańców w miasteczku, tyle opowieści. Która jest prawdziwa ?
Czy Piotr pozna wszystkie sekrety mieszkańców ? I czy odnajdzie siostrę?
A może to tylko wyobraźnia?

Była też czarownica, ktöra oddała diabłu duszę w zamian za serce, wycięte i zamknięte w szkatułce z różanego drewna, wrzucona do jeziora zabarwionego na czarno.

Historia ta pochłonęła mnie bez reszty. Sposób i pomysł autorki na bardzo oryginalną i ciekawą podróż po ciemnych i tajemniczych ulicach miasteczka w celu odkrycia prawdy, budzi mój podziw.
Czytało mi się ją bardzo fajnie i szybko.

Polecam.

Sylwka | 2019-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Do sięgnięcia po książkę Magdaleny Kubasiewicz, studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kochającej fantastykę i białą czekoladę, pod tytułem Gdzie śpiewają diabły, nakłoniła mnie przysłana przez wydawnictwo Uroboros zapowiedź. Zapowiedź, w której mowa o współczesnej baśni, legendach, opowieściach i niebezpiecznej magii. ;)

Azyl, śpiew Diabła i jezioro zabarwione na czarno.
Dziewięć lat temu bliźniacza siostra Piotra zaginęła bez śladu. I choć Piotr i Ewa nie byli tak zżyci, jak inne „książkowe” bliźnięta, to jednak pustka i brak akceptacji tego, co się wydarzyło, wciąż nie pozwala Piotrowi „spać spokojnie”. Więc teraz, gdy po tylu latach w Azylu w rzeczach zamordowanej Patrycji policja odnalazła zdjęcie jego uśmiechniętej siostry, Piotr nie myśląc dwa razy, pakuje walizki i rusza do miasteczka, w którym być może żyje lub żyła jego siostra.

Jednak już „od progu” społeczność tego małego, zamkniętego społeczeństwa daje mu do zrozumienia, iż nie jest on tu mile widziany. Czy Piotrowi...

Biblioteczka Rudej | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

"Maria nie była diabłem. Miała tylko jego serce, zamknięte w szkatułce z różanego drzewa".

Książka Magdaleny Kubasiewicz wprowadza nas w klimat małego miasteczka,ale jakże innego niż te, o których zwykle czytamy. Azyl jest miejscowością, która przyciąga ekscentrycznych ludzi żeby nie powiedzieć dziwnych.
Głównym bohaterem jest Piotr, szukający swojej zagubionej bliźniaczki Ewy, która zaginęła 10 lat temu, sprawa została zamknięta przez policję, rodzina też pogodziła się z tym zaginięciem. Pozostał jedynie Piotr, który podąża tam, gdzie pojawi się jakikolwiek trop. W rzeczach Ewy znajduje zdjęcie i w ten właśnie sposób trafi do Azylu. Piotr to facet twardo stąpający po ziemi, który nie wierzy w zabobony, gusła czy przepowiednia, a w Azylu jest ich pełno, spotyka się je na każdym kroku.Podczas poszukiwań Ewy odkrywa dziwne morderstwa. Mieszkańcy nie chcą policji czy dziennikarzy zakłócających ich spokój i codzienne życie.Do Piotra od samego początku są wrogo nastawieni, jest obcym i...

WielkiBuk | 2019-02-06
Przeczytana: luty 2019

Dawno, dawno temu, nad czarnym jeziorem w środku lasu, diabeł pokochał czarownicę i oddał jej swoje serce… Przynajmniej tak brzmi jedna z wersji tej opowieści, którą snują bohaterowie „Gdzie śpiewają diabły” Magdaleny Kubasiewicz.

Magdalena Kubasiewicz stworzyła współczesną baśń na miarę naszych czasów. To prawie kryminał, historia zbrodni, ukryta między słowami. Do końca nie wiadomo, co jest prawdziwe, a co jest urojeniem, ale pewne kwestie – fakty i prawdy pozostają stałe i niezmienne. „Gdzie śpiewają diabły” to opowieść, w której mamy zaginionych i tropiących, miłość i śmierć, zdradę i odkupienie, ale wszystko to zawoalowane za senną, mroczną poświatą miasteczka rodem z najczarniejszych snów. Ta atmosfera sączy się jak trucizna, omamia umysł, usypia czujność. Magdalena Kubasiewicz jawi się jako wytrawna gawędziarka, która bawi się słowami i wciąga w głębiny swojej historii. Piękna to i rzadka umiejętność, by tak sprowadzać czytelnika na manowce.
Czytajcie!

Ophelia | 2019-02-18
Na półkach: Rok 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2019

Patrząc na okładkę "Gdzie śpiewają diabły" oraz opis chyba spodziewałam się czegoś młodzieżowego, pomysłowego, lekkiego i odrobinę infantylnego, a dostałam fenomenalną, baśniową opowieść z elementami niepokoju i odczuwalnej, lekkiej grozy. W mojej ocenie najlepszym czasem na zapoznanie się z tą lekturą jest jesień, zima lub wczesna wiosna, by móc całkowicie ulec czarowi tej opowieści. Klimatem mogę ją przyrównać do bardzo dobrej "Księgi rzeczy utraconych" Johna Connolly'ego (którą z resztą polecam przeczytać, tym bardziej jeśli lubicie piękne okładki).
Fabuły streszczać nie zamierzam, bo nikomu nie chcę odbierać tej przyjemności zapoznania się z tą naprawdę świetną, nietuzinkową historią.
W powieści wszystko jest tutaj dopięte na ostatni guzik; napisane z niezwykłym smakiem, wyczuciem, wspaniałym pomysłem i dozą pewnego niepokoju. Książkę czyta się naprawdę jednym tchem. Brawo dla autorki, że umiała tak zgrabnie napisać magiczną historię, sprawiając, że mniej więcej do połowy...

cAAlineczka | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

To jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. Niesamowity klimat, nastrój niepokoju i napięcia pochłaniają czytelnika.
Baśń o diable i czarownicy wiecznie żywa w pewnym małym, tajemniczym miasteczku zamieszkałym przez równie tajemniczych, dziwnych ludzi. Mieszkańcy nie lubią tu obcych. Są zwartą, samowystarczalną społecznością, niechętną dla obcych, miastowych.
Dlatego na początku nikt nie chce pomóc szukającemu siostry Piotrowi. Dopóki nie zacznie on dostrzegać pewnych rzeczy, których jego praktyczny umysł wcześniej nie potrafiłby zaakceptować.
Gorąco polecam.