Śpiew potępionych

Cykl: Teatr węży (tom 4)
Wydawnictwo: Rebis
7 (8 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu „Teatr węży”. Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu. Jego tajnej misji od początku towarzyszą kłopoty. Równowaga Zmroczy uległa zaburzeniu, a nad wszystkim wisi widmo szykującej się katastrofy. Co knują demony z Doliny Śniedzi? Melanż czarnej magii z tropikalną przygodą zaskoczy was,...

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu „Teatr węży”.

Melanż czarnej magii z tropikalną przygodą zaskoczy was, zahipnotyzuje i przyprawi o dreszcze.

Śpiew potępionych to czwarty tom cyklu dark fantasy „Teatr węży” – mrocznego, intrygującego, pełnego plastycznych szczegółów, z pełnokrwistymi postaciami i przemawiającą do wyobraźni społecznością.

Krzyczący w Ciemności na egzotycznych wyspach w towarzystwie piratów? Czemu nie? Pomysł na zmianę scenerii okazał się strzałem w dziesiątkę, historia zyskała na oryginalności, a przy okazji nie straciła tego, z czego cykl jest już znany. Nadal więc możemy spodziewać się emocjonującej, barwnej, choć zarazem mrocznej opowieści o losach jednego z najbardziej fascynujących bohaterów polskiej literatury fantastycznej. Dawno już nic nie sprawiło mi takiej czytelniczej frajdy”.
- Anna Kańtoch, autorka m.in. cykli „Przedksiężycowi”, „Nina Pankowicz” i o Domenicu Jordanie

Polska fantasy doczekała się kilku znakomitych uniwersów, a świat stworzony przez Agnieszkę Hałas właśnie się do nich zalicza. Żyje, oddycha i krwawi, a my wraz z nim.

Ten świat (...) tętni bogactwem niczym Baśnie z tysiąca i jednej nocy, zadziwia patentami rodem ze steampunku, igra z demonologią z różnych stron świata i z różnych czasów.

Brune Keare zapadł mi w pamięć tak jak Kane z cyklu Wagnera, Ged z Ziemiomorza, Karenira z Gromberlandu czy ten cholerny Geralt Riv. Był charakterystyczny, tajemniczy, mroczny i bezwzględny, ale też na swój sposób honorowy i uczciwy.
- Robert M. Wegner, pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotny laureat Sfinksa, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, laureat nagrody dla książki roku (fantasy) w Rosji

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Wyspy Śpiewu: między pięknem tropików a grozą Otchłani

Po zabiciu srebrnego maga świat ludzi stał się zbyt niebezpieczny dla Krzyczącego w Ciemności. Pozostaje mu szukać schronienia w sferach. Pięć miesięcy po tym, jak poprosił o azyl w powietrznym dominium, Brune Keare otrzymuje od srebrnych magów zaskakującą propozycję współpracy. Demony z Doliny Śniedzi ostrzą sobie szpony na dusze mieszkańców Wysp Śpiewu, a Elita straciła już kilku magów, którzy próbowali przeniknąć ich plany. Czy Brune powinien zaufać srebrnym magom i przystać na współpracę? Czy będzie w stanie zapobiec katastrofie?

W „Śpiewie potępionych”, czwartym tomie „Teatru węży”, Agnieszka Hałas posyła Krzyczącego w Ciemności w zupełnie nowe, nietypowe miejsca. W pierwszych częściach cyklu przyzwyczailiśmy się do mrocznych Podziemi i dominiów czarnych magów, a teraz zostajemy przeniesieni do powietrznego dominium sylfów i na tropikalne Wyspy Śpiewu. Ta zmiana scenerii działa na korzyść powieści i dowodzi, że w wykreowanym przez autorkę świecie wciąż jeszcze pozostaje wiele do odkrycia. Ciekawa jest też zmiana relacji między Krzyczącym w Ciemności a Elitą oraz Doliną Popiołów, a także nowa misja, nad którą od początku wisi fatum poważnych komplikacji.

Mogłoby się wydawać, że upalne Wyspy Śpiewu to ostatnie miejsce, gdzie spodziewalibyśmy się spotkać Krzyczącego w Ciemności, ale szybko okazuje się, że te pozornie rajskie wyspy skrywają wiele mrocznych tajemnic. Z kolei Brune dysponuje nowymi czarami, otrzymanymi od srebrnych magów, dzięki czemu jego starcia z demonami nie powielają schematów z poprzednich tomów. Pewnej zmianie ulega też rola bohatera: tak w Latającym Mieście, jak i na Wyspach Śpiewu, jest on nie tylko magiem, ale również szpiegiem tropiącym wysłanników Otchłani.

Agnieszka Hałas ma talent do tworzenia fantastycznych miejsc, takich jak Latające Miasto, z wysokimi budynkami pozbawionymi schodów i restauracjami, w których można zjeść 101 potraw z gołębi, podwodny świat undyn czy wreszcie Wyspy Śpiewu z ich morskimi bitwami i zaprzysiężonymi czarnymi magami czuwającymi nad Równowagą Zmroczy. Książka pozwala też dowiedzieć się więcej zarówno o bohaterze, jak i o relacji między czarnymi i srebrnymi magami. Nowe scenerie i układy w połączeniu ze złożoną zagadką zapewniają wciągającą lekturę, w której stare i nowe elementy łączą się w idealnych proporcjach.

Agnieszka Kruk

Janusz Szewczyk | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Konwencjonalne, przygodowe fantasy z magią i demonami w rolach głównych.

Czwarty tom cyklu "Teatr węży" stanowi nieco nieciągłą kontynuację poprzedniej trylogii, gdyż autorka postanowiła całkowicie zmienić scenografię i wysłała głównego bohatera, czarnego maga Brune Keare, zwanego też Krzyczącym w Ciemności, w tropiki. Manewr ten pozwolił jej na uniknięcie fabularnej repryzy (i pewnej nudy), gdyż poprzedni tom pozostawiał głównego bohatera w nieomalże takiej samej sytuacji wyjściowej jak na samym początku całego cyklu. Pani Hałas nie krępowała się również używać rozwiązań fabularnych typu deus-ex-machina, dzięki czemu nasz główny bohater potrzebował tylko jednego rozdziału by ze ściganego zbiega przeistoczyć się w tajnego agenta swoich byłych nieprzejednanych wrogów. Czegóż się jednak nie robi, by nie komplikować nadmiernie akcji pisanych książek i upraszczać sobie proces twórczy.

"Śpiew potępionych" nie oferuje żadnych niespodzianek ani nowych pomysłów w zasadniczo liniowej...

glodnawyobraznia | 2019-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2019

Czwarty tom cyklu dark fantasy autorstwa Agnieszki Hałas o Brune Keare, czyli Krzyczącym w Ciemności, jest zatytułowany "Śpiew potępionych" i zabiera naszego bohatera na Wyspy Śpiewu, tropikalny archipelag pełen piratów oraz niezbyt rozwiniętych cywilizacyjnie tubylców pod władaniem Alkaryjczyków.
(...)
Reasumując, "Śpiew potępionych" Agnieszki Hałas to znakomita lektura nie tylko dla fanów czarnego maga Brune, który jest jedną z najlepiej poprowadzonych postaci w polskim fantasy ostatnich lat, ale także dla tych, których irytuje zbytni heroizm i brak realnych konsekwencji posługiwania się magią w literaturze fantastycznej. Tu wszystko toczy się zawsze na granicy przeżycia bohaterów, a świat nie jest bezpiecznym i pozytywnym miejscem dla nikogo. Pozostaje mi zatem życzyć Wam upiornie dobrej, rozdzierającej duszę lektury.
A na całą recenzję zapraszam tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2019/07/kwestia-dusz-agnieszka-haas-spiew.html

Bartek Biedrzycki | 2019-06-17

Bardzo dobry, jak cały Teatr Węży zresztą.

cranberry | 2019-06-17
Przeczytana: 19 lutego 2019

Groza na rajskich wyspach

Upał, roznegliżowane dziewczęta, ocean, egzotyczne pieśni i potrawy, malaria, trąd, muchy, demony z Otchłani. Czyli „Śpiew potępionych”, czwarta odsłona „Teatru węży”, cyklu Agnieszki Hałas o czarnym magu zwanym Krzyczącym w Ciemności – w całkowicie zaskakujących dekoracjach.
(...)

Całość recenzji w magazynie Esensja: