margoz 
thebooksspot.blogspot.com
Uwielbiam dobre książki, a jeszcze bardziej lubię dzielić się nimi z innymi. Kocham sztukę, paryskie muzea, Mickiewicza i plątanie się po Podkarpaciu. Nocą patrzę w gwiazdy, a za dnia dryfuję w internetach.
26 lat, kobieta, Rzeszów, status: Czytelniczka, dodała: 1 cytat, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • Bóg urojony
  Bóg urojony
  Autor:
  W „Bogu urojonym” Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. Bohaterem jego książki jest religia i relacje między nauką a wiarą. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelek...
  czytelników: 7277 | opinie: 339 | ocena: 7,52 (3001 głosów) | inne wydania: 3
 • Mechaniczna ćma
  Mechaniczna ćma
  Autor:
  Pierwszy duch przyszedł do Celiny, gdy miała zaledwie jedenaście lat i mieszkała w sierocińcu. Dzięki jej wizji udało się odkryć ciało zaginionego mężczyzny, natomiast ona sama znalazła nowy dom. Z cz...
  czytelników: 298 | opinie: 26 | ocena: 6,5 (68 głosów)
 • Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
  Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
  Autorzy:
  Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w zie...
  czytelników: 3609 | opinie: 161 | ocena: 7,76 (1065 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-16 21:58:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, W domowej biblioteczce
Cykl: Kwiat paproci (tom 2)

Jeśli nie pokochaliście Gosławy Brzózki w pierwszej części cyklu Kwiat Paproci, to teraz jest dobry moment na uregulowanie swoich spraw uczuciowych! "Noc Kupały" bowiem porywa, wciąga, kradnie serca i nie pozostawia obojętnym nawet tych, którzy początkowo byli nieczuli na urok słowiańskich guseł i moc czarodziejskich nalewek szeptuchy.

Patrząc obiektywnym okiem na dwie pierwsze części cyklu,...
Jeśli nie pokochaliście Gosławy Brzózki w pierwszej części cyklu Kwiat Paproci, to teraz jest dobry moment na uregulowanie swoich spraw uczuciowych! "Noc Kupały" bowiem porywa, wciąga, kradnie serca i nie pozostawia obojętnym nawet tych, którzy początkowo byli nieczuli na urok słowiańskich guseł i moc czarodziejskich nalewek szeptuchy.

Patrząc obiektywnym okiem na dwie pierwsze części cyklu, to "Noc Kupały" zostawia swoją poprzedniczkę daleko w tyle! Akcja toczy się płynnie, w odpowiednich momentach zwalniając abyśmy mogli nacieszyć się urokiem opromienionej polany w środku lasu, czy przytulną chatką Baby Jagi, to znów przyspiesza nie dając czytelnikowi chwili wytchnienia! Zbliża się Noc Kupały, niedługo wypełnić ma się przeznaczenie Gosi, atmosfera gęstnieje i za każdym rogiem czeka istota próbująca z tej czy innej przyczyny pozbyć się niechcianej stażystki z Warszawy, lub zmusić ją do posłuszeństwa.

Jak więc radzi sobie w tej sytuacji nasza panikująca, wciąż nadąsana hipochondryczka, która z obawy przed kleszczami zakłada wychodząc do lasu iście kosmiczny skafander? Pewnie nie uwierzycie, ale nawet nie stara się zajrzeć do ksiąg podarowanych jej przez szeptuchę! Na szczęście ma przy sobie dobrych ludzi, którym na niej zależy - Mieszko próbuje nauczyć ją samoobrony, zaś szeptucha obdarowuje niezliczoną ilością amuletów i zaklęć. Ale, ale - jeśli myślicie, że Gosława nareszcie jest bezpieczna to albo a) nie czytaliście pierwszego tomu i nie wiecie, że ma na czole wypisane hasło: szukam kłopotów, lub b) nie doceniacie słowiańskich bóstw i ich popleczników.

Kontynuacja "Szeptuchy" przynosi nam sporo odpowiedzi, ale stawia też nowe pytania i otwiera kolejne wątki. Tracimy bohaterów do których zdążyliśmy się już przywiązać, ale też zyskujemy nowych - groźnych, drapieżnych i nieobliczalnych

W drugim tomie przygód naszej upartej, przyszłej pani doktor na scenę wkracza (mój nowy ulubieniec) rudobrody i - dosłownie! - gorrący Swarożyc, bóg ognia ofiarnego i domowego oraz jak sam siebie określa - opiekun mądrych bab. Jak wiemy Gosława należy do grupy, o której szkolny nauczyciel powie: pani córka jest mądra, ale leniwa, mimo to Swarożyc wie, że warto zainwestować w tę niepozorną dziewczynę i trzymać młodą szeptuchę blisko, a przede wszystkim - po swojej stronie. Od początku zdajemy sobie sprawę, że bóstwo prowadzi nieuczciwą i nierówną grę, knuje i próbuje ugrać coś dla siebie - trudno jednak odgadnąć co, bowiem legendarny kwiat paproci jest mu niepotrzebny i zupełnie obojętny. Swarożyc zdaje się stać z boku, oglądać bieg wydarzeń i tworzyć scenariusze najbardziej dla siebie korzystne. Podczas gdy jego bracia i wujostwo walczą o kwiat, on zastawia sieć i bardzo cierpliwie czeka na swoją ofiarę. Oj, czuję, że w kolejnych tomach bóg ognia jeszcze bardziej rozpali nasze wyobraźnie!

W "Nocy Kupały" Katarzyna Berenika Miszczuk szeroko rozwija wątek czerwonookiej sowy, która przyglądała się parze kochanków w zakończeniu pierwszego tomu. Sami przyznajcie - już wtedy czuliśmy się nieswojo kiedy autorka zostawiła nas - biednych czytelników, sam na sam z tym piekielnym i żądnym zemsty ptaszyskiem! Teraz czyste, uskrzydlone zło dostaje ludzką postać i równie niepokojące imię - Ote.

"Noc Kupały" wprowadza nas jeszcze głębiej w świat słowiańskich wierzeń, przesądów i obrzędów. Pojawiają się nowe nadprzyrodzone istoty, poszerza się panteon bóstw, a w pewnej chwili zahaczamy nawet o czarną magię! I chociaż główna bohaterka nadal nas nieco irytuje swoim dziecinnym zachowaniem i łatwowiernością, to z pełną świadomością stajemy po jej stronie, dopingując jej w życiu zawodowym (oby wybrała drogę szeptuchy) jak i prywatnym (oby w Mieszku pozostało jeszcze trochę serca).

Tom pierwszy Kwiatu paproci nie do końca mnie przekonał, jednak "Noc Kupały" zrobiła to ze zdwojoną mocą. Tak więc jeśli "Szeptucha" nie spełniła twoich oczekiwań, to drogi czytelniku - nie wszystko stracone, ten tom zamieni cię w prawdziwego sympatyka słowiańskich mądrych bab! I pamiętaj - nie jeden as w rękawie Pani Miszczuk jeszcze siedzi! :)

pokaż więcej

 
2018-08-08 09:00:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, W domowej biblioteczce

Powiedzieć, że Casey Pendergast jest kobietą taką jak Ty i ja, to zapewne lekkie niedomówienie, jednak znacznie bardziej niż bohaterki "Diabeł ubiera się u Prady" przypomina "zwyczajne" dziewczyny. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że książka porównywana jest właśnie z wyżej wspomnianą pozycją. Jak głosi napis na okładce, to "Diabeł ubiera się u Prady na dzisiejsze czasy". Ile w tym prawdy?... Powiedzieć, że Casey Pendergast jest kobietą taką jak Ty i ja, to zapewne lekkie niedomówienie, jednak znacznie bardziej niż bohaterki "Diabeł ubiera się u Prady" przypomina "zwyczajne" dziewczyny. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że książka porównywana jest właśnie z wyżej wspomnianą pozycją. Jak głosi napis na okładce, to "Diabeł ubiera się u Prady na dzisiejsze czasy". Ile w tym prawdy? Same się przekonajcie!

Tym co łączy obie te pozycje jest niewątpliwie motyw kobiety w wielkim kotle korporacji i show businessu oraz relacja podwładna - przełożona (z piekła rodem). Casey pracuje na stanowisku dyrektorki kreatywnej w agencji reklamowej i jest ucieleśnieniem tego o czym myślimy mówiąc "kobieta nowoczesna" - wiecznie zabiegana, zapracowana, patrząca dumnie wzwyż na kolejne szczeble drabiny społecznej, nosząca najlepsze marki, znająca się na tym co trendy i na czasie.

Dziewczyna zna swoją wartość i wydaje jej się, że na swoim stanowisku jest dosłownie niezastąpiona. Wie czego chce, czego nie chce i z ogromną dbałością o szczegóły kreuje swój wizerunek (zarówno w prawdziwym życiu jak i w mediach społecznościowych). Jako ulubienica swojej przełożonej wie, że może pozwolić sobie na nieco więcej, jest darzona zaufaniem, ale i obarczona większymi wymaganiami. To właśnie Casey powierzane są największe wyzwania agencji reklamowej - między innymi pozyskiwanie pisarzy i zatrudnianie ich przy kampaniach prowadzonych przez agencję People's Republic. Tak właśnie poznaje poczytnego i przystojnego Bena, który sprawia, że sprawy zawodowe zaczynają przenikać się z życiem prywatnym. Kiedy w jej codzienność wkraczają wielkie zmiany Casey zaczyna tracić nieco pewności siebie - zauroczenie i piętrzące się problemy w życiu zawodowym i prywatnym wytrącają Pannę Idealną z równowagi. Postawiona przed nowymi wyzwaniami i musząca odnaleźć się w nowej sytuacji bohaterka postanawia zrewidować swoje poglądy i całe dotychczasowe życie. Czy marzenia i cele do których dążyła po trupach, to rzeczywiście jej pragnienia? Czy życie jakie prowadzi jest rzeczywiście tym, czego by dla siebie pragnęła?

Pozornie zdystansowana i opanowana Casey pokazuje nam swoje drugie oblicze - zagubionej dziewczyny, pragnącej miłości, szczęścia i bliskości. Jej osobowość nie zmienia się jednak o 180 stopni - wciąż jest tą samą zbuntowaną, żądną wyzwań i blasku fleszy, bezczelna i pewną siebie dziewczyną. Która Casey zwycięży i jaką pójdzie drogą?

Autorka porusza w książce bardzo aktualny w dzisiejszych czasach problem przemocy i hejtu w internecie. Ten wątek powinien być dla wszystkich czytelniczek przestrogą i przypomnieniem, jak mało potrzeba aby zaszkodzić komuś w sieci, a co za tym idzie nadszarpnąć także jego wizerunek w realnym świecie. Pamiętajmy, aby za szybko i pochopnie nie oceniać, zdawać się na własne poglądy i nie sugerować się opinią tłumu.

Nastawiając się na ckliwy romans z przystojnym pisarzem i światem książek w tle przeżyłam bardzo miłe zaskoczenie. W "Jak upolować pisarza" nie znajdziecie taniego poradnika o podrywaniu czy mdłej historyjki o dziewczęciu w wielkim korpo-świecie. Sally Franson daje nam cenną lekcję o życiu i tym jak niestabilny jest nasz świat, jeśli zbudujemy go na mrzonkach, pustych pragnieniach, spełnianiu cudzych marzeń i wypełnianiu oczekiwań innych.

pokaż więcej

 
2018-08-08 00:02:14
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:57:22
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Piękne okładki
 
2018-08-07 23:56:49
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:56:18
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:54:33
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:54:11
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Poza serią
 
2018-08-07 23:53:29
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:52:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:51:42
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-07 23:51:26
Została fanką autora: Richard Dawkins
 
2018-08-07 23:51:12
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 23:45:35
Została fanką autora: Stephen Hawking
 
2018-08-07 11:36:02
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
Moja biblioteczka
492 97 650
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (9)

Ulubieni autorzy (10)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd