Fantastycznie nieobliczalni

Jakub ĆwiekPiotr Górski
fantastyka, fantasy, science fiction 390 str.
Sine Qua Non
fantastyka, fantasy, science fiction

Sine Qua Non
fantastyka, fantasy, science fiction

Kup książkę

Przez większość przebrnęłam z niemałym trudem - wyjątek stanowi Małecki, ale to pewnie przez sentyment do jego genialnych powieści.
W porównaniu z "Innymi Światami" spod bandery tego samego wydawnictwa, "Fantastycznie nieobliczalni" wychodzą bardzo cieniutko!

Słabe, bez polotu, nic ciekawego. Tak mogę określić tą książkę. Widząc z w pisana na siłę dla pieniędzy.
Podobało mi się w miarę opowiadanie Jadowskiej, Małeckiego i Lukawskiegi
Jak co jest dostępna za 0 zł na wobling

Fajna inicjatywa, pozwalająca wydawnictwu zaprezentować swoich autorów - szczególnie debiutantów. I dlatego na debiutantach w tej opinii się skupię. Wypadli bardzo nierówno.

"Noże" Marty Malinowskiej to chyba jeden z najsprawniej napisanych tekstów w zbiorze. Przy tym jednak przez pierwszą połowę bardzo przewidywalny, sztampowy. Później się rozkręca. Trochę z...

Bardzo mocno nierówne, ale tak bywa ze zbiorami opowiadań. Z drugiej strony to też może być plus, bo każdy znajdzie coś, co mu się spodoba.

Nie jestem wielką fanką ani znawczynią fantastyki. Lubię bardzo Lema i chętnie sięgam po gratisowe antologie na czytniki z serii Fantazmaty. Kilka opowiadań nawet bardzo mi się podobało. W jednym nie doszukałam się praktycznie nic z sci-fi. Skusił mnie też mój ukochany Małecki, jako jeden z autorów.

Zbiór opowiadań różnych autorów, jak to zbiór opowiadań różnych autorów, część jest lepsza, część jest trochę gorsza (dla mnie). Warto poczytać. Może akurat uda się komuś odkryć jakiegoś nowego, nieznanego do tej pory autora.

Tylko jedno opowiadanie "Utracone światy..." trzyma poziom, od lektury reszty bolą zęby. Infantylizm i okropny język (szczególnie w przypadku autorek), sprawiają, że ma się wrażenie obcowania z tekstami napisanymi na zaliczenie semestru w liceum. Chyba, że sami jesteście jeszcze w szkole, to pozycja dla was.

Ostatnio bardzo mocno reklamowany był inny cykl opowiadań, który mocno mnie rozczarował (był po prostu średni), więc gdybym musiała za Fantastycznie Nieobliczalnych zapłacić pewnie bym się nie skusiła. Książka jednak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Opowiadania są na naprawdę dobrym poziomie, jak wiele lat temu w Fantastyce. Część to fragmenty (albo zapowiedzi) z książek, któ...

Przyznam, że ominęłam teksty, które z góry wydały mi się "nie dla mnie" lub nie zaciekawiły po paru zdaniach. W efekcie jestem z lektury bardzo zadowolona. Moim zdaniem, wybijają się: mocny cyberpunkowy tekst Magdy Świerczek, cudownie klimatycznie opowiadania Malinowskiej i Fedyk oraz "bardzo dark" dark fantasy Górskiego. Tekst Małeckiego znałam jeszcze z No...

Z oczywistych względów nie ocenię, ale przeczytałam wszystkie opowiadania. Cieszę się, że debiutantki i debiutanci mogli zaprezentować światy swoich nadchodzących książek tuż obok bardziej znanych nazwisk. Fantastyka nie ma lekko na naszym rynku, debiutować jest trudno, dlatego takie inicjatywy są przydatne.

Dodaj cytat z książki Fantastycznie nieobliczalni