Wyzwanie czytelnicze LC

Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Tłumaczenie: Stanisław Tekieli
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Missoula: Rape and the Justice System in a College Town
literatura faktu
elfijka

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu. Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach...

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

Mariolka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Może nie jest to książka niesamowita, ale bardzo, bardzo mocna i szalenie w polskim Pipidowie potrzebna. Pokazuje czym jest gwałt, jakie powoduje skutki, a przede wszystkim w nadzwyczaj ciekawy sposób obnaża mechanizmy społeczne, które sprawiają, że ludzie obwiniają ofiary i nie wierzą im, a chronią sprawców. Muszę przyznać, że portret ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Przypadek sprawił, że w bieżącym numerze NewYorkera jest duży tekst na temat gwałtów (tzw. towarzyskich) w kampusach uniwersyteckich. Jest tam ciekawe spostrzeżenie dotyczące wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych spożyciem alkoholu. Dzięki licznym kampaniom społecznym, dziś, po czterdziestu latach, liczba tego rodzaju zgonów jest o połowę niższa. Dlatego czytajmy tę książkę masowo, zróbmy z niej bestseller, by rosła świadomość, również sprawców, którzy często, zwłaszcza mając wysoką pozycję społeczną, jak pokazują cytowane w „Missoula” badania, nie wiedzą, że to, co zrobili, jest gwałtem. Ta...

Romanoff | 2018-07-20
Przeczytana: 15 lipca 2018

Miejscami przyprawiająca o skurcz żołądka, zawroty głowy i ataki furii, genialna, mocna, niewyobrażalnie bolesna i makabryczna pozycja. To po prostu trzeba przeczytać.

joly_fh | 2018-05-01
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 maja 2018

Krakauer opisuje wstrząsającą prawdę, o której dopiero niedawno zaczęło sie mówić głośno, w dużej mierze za sprawą ruchu #metoo. Porażająco duży odsetek kobiet był w swoim życiu napastowany seksualnie, lub nawet zgwałcony, a sprawcy uchodzą bezkarnie. Są bezkarni, bo ofiary nie zgłaszają gwałtów na policję, a nawet jeśli zgłaszają, to wymiar sprawiedliwości niechętnie zajmuje sie takimi sprawami, przypinając im łatkę "niewystarczających dowodów", kierując sie mitami i stereotypami na temat gwałtu. Kobiecie, która zgłasza gwałt już na wstępie się nie wierzy, podważa sie jej wiarygodność (hasło: "nie masz świadków" - trudno, żeby świadkowie byli, takie rzeczy przeważnie dzieją sie bez świadków). Czy na takiej samej zasadzie nie wierzy się ofierze, która zgłasza kradzież, czy napaść? W przypadku gwałtów to ofiara jest w gorszej sytuacji, to ona musi sie wstydzić, tłumaczyć, odpierać oskarżenia i udowadniać, że nie jest wielbłądem. Często jeszcze spotyka sie ze szkalowaniem przez...

Elwira | 2018-02-04
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Być może te najbardziej genialne reportaże zaczynają się od osobistej historii i jakiejś silnej animozji. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych książek, która zagości na regale i powinna trafić do każdego. Gdy parę tygodni temu zostałam zapytana jaką książkę zamówiłam, a pytający usłyszawszy odpowiedź, zareagował: „o nie, to zdecydowanie nie dla mnie.” Czytając jeden z komentarzy w internecie napotkałam zdanie: „książka brzmi ciekawie, ale wydaje się zbyt depresyjna, dlatego raczej po nią nie sięgnę.” Gdy z kolei koleżanka w pracy zapytała, co teraz czytam, a ja zaledwie w dwóch zdaniach streściłam jedną z aktualnie czytanych historii, ta odparła: „ale nie rozumiem, czytasz fikcję, tak? Bo tak chyba nie jest naprawdę?” Dochodzenie wszczęte przez Departament Sprawiedliwości w Missouli dotyczące postępowania tamtejszej policji w sprawach napaści seksualnej udowodniło, że nie 80, a 350 gwałtów zostało zgłoszonych na przestrzeni...

MatF | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Dobry reportaż. Dobitnie pokazuje, jak bardzo człowiek jest bezsilny wobec prawa. Missoula uświadamia nam także poziom empatii współczesnych ludzi (czyli praktycznie brak empatii). Otwiera oczy na ogromny problem tzw gwałtów towarzyskich i uświadamia czytelnikowi z czym zmagają się kobiety po gwałcie. Krakauer pokazuje cały mechanizm myślenia o tragedii i dylematy związane ze zgłaszaniem się ofiar na policję. Przedstawione są również rozprawy sądowe, które czyta się jak najlepsze powieści sensacyjne. Język reportażu jest raczej surowy, ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że Krakauer nie osadzą. Osądza. Wyraźnie widać jego sympatie i antypatie do głównych postaci reportażu. Głównie do prokuratorów i adwokatów. Moim zdaniem to bardzo osobisty reportaż, na samym końcu autor wyjaśnia co skłoniło go do zainteresowania się tematem. Warto.

Jarek1983 | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Prawo i ofiara

Wiele się słyszy o prawie amerykańskim. Zna to każde dziecko w Polsce, że sobie użyję tego frazesu. "Pan X skazany na 300 lat"; "Pani F uznana za winną, a suma jej wyroków wynosi 500 lat"; itd. itp. Wszystko super wygląda z odległości. Prawda jest nieco inna. Dobrze, że na miejscu jest Jon Krakauer, który nie jest skazany na międzynarodowe przekazy oraz płytkość spostrzegawczości. Zadziwiające, że ten alpinista potrafi być znakomitym dziennikarzem, przenikliwym obserwatorem i analitykiem. Poprzednia jego książka wydana w Czarnym "Pod sztandarem nieba" była znakomita. "Missoula" jest nie gorsza, a nawet okrutniejsza. W tym miejscu czas zakończyć uprzejmości i słodkie słówka, bo kolejna książka wydana z serii amerykańskiej to silny mentalny wstrząs.

Temat jest okrutny. Gwałty na studentkach dokonywane przez amerykańskich futbolistów. Nie chcę wdawać się nadmiernie w szczegóły, którymi obsypany jest ten reportaż. Osobiście czytało mi się tę książkę ze wstrętem,...

Kasia | 2018-03-07
Przeczytana: 24 lutego 2018

Premiera reportażu Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim była jedną z najbardziej wyczekiwanych i najistotniejszych w ciągu ostatnich miesięcy. Jon Krakauer podjął się przedstawienia tematu z jednej strony szokującego i bulwersującego, a z drugiej wywołującego niedowierzanie, złość i poczucie dojmującej niesprawiedliwości.

Cała opinia:

Zosia | 2018-10-08
Przeczytana: 07 października 2018

Na tą książkę natrafiłam zupełnie przypadkowo, gdy zamawiałam inne pozycję do przeczytania. I nie żałuje zakupu.

Autor książki pokazał problem gwałtu towarzyskiego w jednej ze społeczności amerykańskich na podstawie kilku historii dziewczyn, które zostały skrzywdzone do końca swojego życia. Są to historię, które nie zawsze kończyły się uczciwym procesem a co za tym idzie sprawiedliwego wyroku sprawcy gwałtu.

Podczas czytania tej pozycji odkrywamy błędy systemu sądownictwa w Stanach Zjednoczonych w kwestii gwałtów towarzyskich. Książka obnażyła wszystkie błędy ale także jak poradzono sobie z uchybieniami.

Książka warta jest przeczytania. Ukazuje temat gwałtów towarzyskich w nowym świetle i ukazuje rzeczy z tym związane o których większość nie miała pojęcia.

nuna21 | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane, E-book

Jon Krakauer w brutalny sposób obnaża przed czytelnikiem mechanizmy tzw. gwałtu towarzyskiego oraz całego systemu wymierzania sprawiedliwości w takich przypadkach. Reportaż jest szalenie odważny, ukazujący jak stereotypy zaślepiają społeczeństwo, które za winną uważa poszkodowaną a nie mężczyznę. Pokazuje jak ofiary boją się zgłaszać gwałty na policji czy do władz uniwersyteckich z obawy przed szkalowaniem, brakiem wiarygodności czy zbyt małą ilością dowodów.
To szalenie ważny głos zwłaszcza w świetle akcji #metoo. Społeczeństwo zdaje się dawać przyzwolenie na takie zachowania jednostką uważającym się za uprzywilejowane, a za takich mają się gracze drużyn uniwersyteckich, celebrycie itd.

lulusiowa | 2018-03-31
Na półkach: 52bc2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 marca 2018

Bardzo cenię sobie wydawnictwo Czarne i ich reportaże, jednak to było moje pierwsze spotkanie z serią amerykańską i muszę przyznać, że bardzo udane.
Środowisko uniwersyteckie, a właściwie jego funkcjonowanie w USA, jest tam bardzo specyficzne. Studenci-futboliści są niczym gwiazdy, uwielbiani przez mieszkańców, którzy wiele potrafią im wybaczyć. Niestety często oni wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję i na wiele sobie pozwalają, od kradzieży i bójek po poważne przestępstwa jak gwałty. Kiedy na jaw wychodzi informacja, że futbolista dopuścił się gwałtu nie jest atakowany on-sprawca, a ofiara. To ofiarę obarcza się winą za całą sytuację, a często wmawia się jej, że chciała tego, albo jest to jej wymysł, a utwierdzają ją w tym nie tylko kibice, ale również policja i prokuratura, która broni gwałciciela.
Szokujące historie, które świetnie przedstawiają mechanizm postępowania wobec ofiar gwałtów na uniwersytetach. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję.