Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Tłumaczenie: Stanisław Tekieli
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Missoula: Rape and the Justice System in a College Town
literatura faktu
elfijka

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu. Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach...

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

Mariolka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Może nie jest to książka niesamowita, ale bardzo, bardzo mocna i szalenie w polskim Pipidowie potrzebna. Pokazuje czym jest gwałt, jakie powoduje skutki, a przede wszystkim w nadzwyczaj ciekawy sposób obnaża mechanizmy społeczne, które sprawiają, że ludzie obwiniają ofiary i nie wierzą im, a chronią sprawców. Muszę przyznać, że portret ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Przypadek sprawił, że w bieżącym numerze NewYorkera jest duży tekst na temat gwałtów (tzw. towarzyskich) w kampusach uniwersyteckich. Jest tam ciekawe spostrzeżenie dotyczące wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych spożyciem alkoholu. Dzięki licznym kampaniom społecznym, dziś, po czterdziestu latach, liczba tego rodzaju zgonów jest o połowę niższa. Dlatego czytajmy tę książkę masowo, zróbmy z niej bestseller, by rosła świadomość, również sprawców, którzy często, zwłaszcza mając wysoką pozycję społeczną, jak pokazują cytowane w „Missoula” badania, nie wiedzą, że to, co zrobili, jest gwałtem. Ta...

Romanoff | 2018-07-20
Przeczytana: 15 lipca 2018

Miejscami przyprawiająca o skurcz żołądka, zawroty głowy i ataki furii, genialna, mocna, niewyobrażalnie bolesna i makabryczna pozycja. To po prostu trzeba przeczytać.

joly_fh | 2018-05-01
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 01 maja 2018

Krakauer opisuje wstrząsającą prawdę, o której dopiero niedawno zaczęło sie mówić głośno, w dużej mierze za sprawą ruchu #metoo. Porażająco duży odsetek kobiet był w swoim życiu napastowany seksualnie, lub nawet zgwałcony, a sprawcy uchodzą bezkarnie. Są bezkarni, bo ofiary nie zgłaszają gwałtów na policję, a nawet jeśli zgłaszają, to wymiar sprawiedliwości niechętnie zajmuje sie takimi sprawami, przypinając im łatkę "niewystarczających dowodów", kierując sie mitami i stereotypami na temat gwałtu. Kobiecie, która zgłasza gwałt już na wstępie się nie wierzy, podważa sie jej wiarygodność (hasło: "nie masz świadków" - trudno, żeby świadkowie byli, takie rzeczy przeważnie dzieją sie bez świadków). Czy na takiej samej zasadzie nie wierzy się ofierze, która zgłasza kradzież, czy napaść? W przypadku gwałtów to ofiara jest w gorszej sytuacji, to ona musi sie wstydzić, tłumaczyć, odpierać oskarżenia i udowadniać, że nie jest wielbłądem. Często jeszcze spotyka sie ze szkalowaniem przez...

Elwira | 2018-02-04
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Być może te najbardziej genialne reportaże zaczynają się od osobistej historii i jakiejś silnej animozji. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych książek, która zagości na regale i powinna trafić do każdego. Gdy parę tygodni temu zostałam zapytana jaką książkę zamówiłam, a pytający usłyszawszy odpowiedź, zareagował: „o nie, to zdecydowanie nie dla mnie.” Czytając jeden z komentarzy w internecie napotkałam zdanie: „książka brzmi ciekawie, ale wydaje się zbyt depresyjna, dlatego raczej po nią nie sięgnę.” Gdy z kolei koleżanka w pracy zapytała, co teraz czytam, a ja zaledwie w dwóch zdaniach streściłam jedną z aktualnie czytanych historii, ta odparła: „ale nie rozumiem, czytasz fikcję, tak? Bo tak chyba nie jest naprawdę?” Dochodzenie wszczęte przez Departament Sprawiedliwości w Missouli dotyczące postępowania tamtejszej policji w sprawach napaści seksualnej udowodniło, że nie 80, a 350 gwałtów zostało zgłoszonych na przestrzeni...

Jarek1983 | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Prawo i ofiara

Wiele się słyszy o prawie amerykańskim. Zna to każde dziecko w Polsce, że sobie użyję tego frazesu. "Pan X skazany na 300 lat"; "Pani F uznana za winną, a suma jej wyroków wynosi 500 lat"; itd. itp. Wszystko super wygląda z odległości. Prawda jest nieco inna. Dobrze, że na miejscu jest Jon Krakauer, który nie jest skazany na międzynarodowe przekazy oraz płytkość spostrzegawczości. Zadziwiające, że ten alpinista potrafi być znakomitym dziennikarzem, przenikliwym obserwatorem i analitykiem. Poprzednia jego książka wydana w Czarnym "Pod sztandarem nieba" była znakomita. "Missoula" jest nie gorsza, a nawet okrutniejsza. W tym miejscu czas zakończyć uprzejmości i słodkie słówka, bo kolejna książka wydana z serii amerykańskiej to silny mentalny wstrząs.

Temat jest okrutny. Gwałty na studentkach dokonywane przez amerykańskich futbolistów. Nie chcę wdawać się nadmiernie w szczegóły, którymi obsypany jest ten reportaż. Osobiście czytało mi się tę książkę ze wstrętem,...

Kasia | 2018-03-07
Przeczytana: 24 lutego 2018

Premiera reportażu Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim była jedną z najbardziej wyczekiwanych i najistotniejszych w ciągu ostatnich miesięcy. Jon Krakauer podjął się przedstawienia tematu z jednej strony szokującego i bulwersującego, a z drugiej wywołującego niedowierzanie, złość i poczucie dojmującej niesprawiedliwości.

Cała opinia:

nuna21 | 2018-07-16
Na półkach: Przeczytane, E-book

Jon Krakauer w brutalny sposób obnaża przed czytelnikiem mechanizmy tzw. gwałtu towarzyskiego oraz całego systemu wymierzania sprawiedliwości w takich przypadkach. Reportaż jest szalenie odważny, ukazujący jak stereotypy zaślepiają społeczeństwo, które za winną uważa poszkodowaną a nie mężczyznę. Pokazuje jak ofiary boją się zgłaszać gwałty na policji czy do władz uniwersyteckich z obawy przed szkalowaniem, brakiem wiarygodności czy zbyt małą ilością dowodów.
To szalenie ważny głos zwłaszcza w świetle akcji #metoo. Społeczeństwo zdaje się dawać przyzwolenie na takie zachowania jednostką uważającym się za uprzywilejowane, a za takich mają się gracze drużyn uniwersyteckich, celebrycie itd.

Marcin | 2018-11-09
Na półkach: 52/2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2018

Wstrząsająca lektura, obnażająca przede wszystkim ułomności amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jest to także doskonały technicznie reportaż, pozbawiony jakichkolwiek dłużyzn. Pasjonująca lektura mocno przypominała mi klimatem absurd niczym z "American Crime Story" z historią głośnego procesu O.J.Simpsona. Oprócz tego Autor bardzo umiejętnie przemyca wiedzę na temat psychologicznych i społecznych aspektów gwałtu. Absolutny mustread.

Andrzej | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

"Byłam zdumiona, że ludzie tak mało wiedzą o problemie gwałtu towarzyskiego. Nadal dominuje tradycyjne pojęcie gwałtu. Zgodnie z nim do gwałtu dochodzi tylko wtedy, gdy po pierwsze, napastnik wyskakuje z krzaków , a po drugie, kobieta walczy z nim do upadłego, na śmierć i życie"

Sytuacja. Jesteś na imprezie w domu znajomego. Widzisz podchmieloną parkę udającą się na piętro. Zamykają się w pokoju. Za 15 minut dziewczyna wybiega i krzyczy że została zgwałcona. Uwierzyłbyś jej ? Przecież nikt jej nie zmuszał, ba nawet się uśmiechała wchodząc po schodach.
To jest przykład gwałtu towarzyskiego.
Komu uwierzyć ? Nie ma świadków. Jego słowo kontra jej słowo.

Książka porusza temat gwałtów towarzyskich w USA.
Pokazuje jak wiele wątpliwości w policjantach, prawnikach, prokuratorach budzi ten typ gwałtów.
Czasami nawet same ofiary negują to co się wydarzyło.
Książka pokazuję iż prawo w USA jest niedostosowane do realiów i nie stoi po stronie ofiary.

Polecam każdemu - bardzo dobry...

MilenaSajko | 2018-11-11

Przerażające, bo zdarzajace się niestety niezwykle często gwałty towarzyskie opisane przez autora w sposób bezstronny na tyle ile można w tej sytuacji.
Jednak bardziej gorszy mnie tu podejście osób, które powinny stać po stronie ofiar jak prokuratorzy czy policjanci. Oczywiscie nie generalizujmy, że wszyscy są tu źli i bez empatii.
Książka nie pozwala być obojetnym na sam proces podchodzenia do ofiary, która niestety zazwyczaj staje się pietnowana.
Warta polecenia.
Zostaje w pamięci na długo po skończeniu lektury.