Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

Tłumaczenie: Stanisław Tekieli
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Missoula: Rape and the Justice System in a College Town
literatura faktu
elfijka

Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność dumną ze swojej drużyny futbolowej. Tak naprawdę ta przyjemna fasada skrywa poważny problem, jakim są liczne przypadki przemocy, której ofiarami padają studentki tutejszego uniwersytetu. Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach...

Według ustaleń Departamentu Sprawiedliwości, badającego sytuację w Missouli, w latach 2008–2012 tamtejsza policja skierowała do prokuratury sto czternaście zgłoszeń dotyczących przemocy seksualnej. Prokuratura zdecydowała się wystąpić z aktem oskarżenia jedynie w czternastu przypadkach. Według prawa Montany wyrok za gwałt to maksymalnie sto lat więzienia, minimalnie – dwa lata, jednak w hrabstwie Missoula osoby uznane za winne gwałtu często w ogóle nie były posyłane za kratki. Dopiero medialna burza spowodowała zmianę sytuacji, ale ujawniła też, że problem dotyczy nie tylko tego miasteczka.

Opisując to, co wydarzyło się w Missouli, Krakauer pokazuje, jak niewydolny jest system, który zamiast chronić ofiary, często umacnia niebezpieczne stereotypy. Opinia publiczna zaś zbyt często staje po stronie sprawców.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/missoula

Mariolka | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Może nie jest to książka niesamowita, ale bardzo, bardzo mocna i szalenie w polskim Pipidowie potrzebna. Pokazuje czym jest gwałt, jakie powoduje skutki, a przede wszystkim w nadzwyczaj ciekawy sposób obnaża mechanizmy społeczne, które sprawiają, że ludzie obwiniają ofiary i nie wierzą im, a chronią sprawców. Muszę przyznać, że portret ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Przypadek sprawił, że w bieżącym numerze NewYorkera jest duży tekst na temat gwałtów (tzw. towarzyskich) w kampusach uniwersyteckich. Jest tam ciekawe spostrzeżenie dotyczące wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych spożyciem alkoholu. Dzięki licznym kampaniom społecznym, dziś, po czterdziestu latach, liczba tego rodzaju zgonów jest o połowę niższa. Dlatego czytajmy tę książkę masowo, zróbmy z niej bestseller, by rosła świadomość, również sprawców, którzy często, zwłaszcza mając wysoką pozycję społeczną, jak pokazują cytowane w „Missoula” badania, nie wiedzą, że to, co zrobili, jest gwałtem. Ta...

Kasia | 2018-03-07
Przeczytana: 24 lutego 2018

Premiera reportażu Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim była jedną z najbardziej wyczekiwanych i najistotniejszych w ciągu ostatnich miesięcy. Jon Krakauer podjął się przedstawienia tematu z jednej strony szokującego i bulwersującego, a z drugiej wywołującego niedowierzanie, złość i poczucie dojmującej niesprawiedliwości.

Cała opinia:

Elwira | 2018-02-04
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Być może te najbardziej genialne reportaże zaczynają się od osobistej historii i jakiejś silnej animozji. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych książek, która zagości na regale i powinna trafić do każdego. Gdy parę tygodni temu zostałam zapytana jaką książkę zamówiłam, a pytający usłyszawszy odpowiedź, zareagował: „o nie, to zdecydowanie nie dla mnie.” Czytając jeden z komentarzy w internecie napotkałam zdanie: „książka brzmi ciekawie, ale wydaje się zbyt depresyjna, dlatego raczej po nią nie sięgnę.” Gdy z kolei koleżanka w pracy zapytała, co teraz czytam, a ja zaledwie w dwóch zdaniach streściłam jedną z aktualnie czytanych historii, ta odparła: „ale nie rozumiem, czytasz fikcję, tak? Bo tak chyba nie jest naprawdę?” Dochodzenie wszczęte przez Departament Sprawiedliwości w Missouli dotyczące postępowania tamtejszej policji w sprawach napaści seksualnej udowodniło, że nie 80, a 350 gwałtów zostało zgłoszonych na przestrzeni...

Jarek1983 | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Prawo i ofiara

Wiele się słyszy o prawie amerykańskim. Zna to każde dziecko w Polsce, że sobie użyję tego frazesu. "Pan X skazany na 300 lat"; "Pani F uznana za winną, a suma jej wyroków wynosi 500 lat"; itd. itp. Wszystko super wygląda z odległości. Prawda jest nieco inna. Dobrze, że na miejscu jest Jon Krakauer, który nie jest skazany na międzynarodowe przekazy oraz płytkość spostrzegawczości. Zadziwiające, że ten alpinista potrafi być znakomitym dziennikarzem, przenikliwym obserwatorem i analitykiem. Poprzednia jego książka wydana w Czarnym "Pod sztandarem nieba" była znakomita. "Missoula" jest nie gorsza, a nawet okrutniejsza. W tym miejscu czas zakończyć uprzejmości i słodkie słówka, bo kolejna książka wydana z serii amerykańskiej to silny mentalny wstrząs.

Temat jest okrutny. Gwałty na studentkach dokonywane przez amerykańskich futbolistów. Nie chcę wdawać się nadmiernie w szczegóły, którymi obsypany jest ten reportaż. Osobiście czytało mi się tę książkę ze wstrętem,...

PedroP | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Świetny reportaż. Krakauer w najwyższej formie. Polacy tak narzekają na swój wymiar sprawiedliwości, ale w USA wcale nie jest dużo lepiej. Instytucja ławy przysięgłych, o czym wielokrotnie przekonałem się w literaturze i na ekranie, ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. Podobnie potyczka pomiędzy obrońcą i oskarżycielem jest raczej walką o to, kto lepiej przekona do swojej racji przysięgłych, a nie dążeniem do prawdy i sprawiedliwości.

Piotr | 2018-03-05

Książka dla ludzi o mocnych nerwach, lubiących thrillery sądowe. Każda społeczność wypracowuje specyficzne dla niej relacje, etykę oraz zbiór mechanizmów, które dają jej poczucie bezpieczeństwa. Autor z całym zaangażowaniem opisuje jak "gwałt towarzyski" (zjawisko) zachwiał fundamentami zaufania społecznego w Missouli. Polecam. Przeczytałem na jednym wdechu;)

Vaszka | 2018-03-06
Przeczytana: 25 lutego 2018

Krakauer zrobił kawał dobrej roboty tym reportażem. "Missoula" to książka,którą nie czyta się łatwo, ze względu na tak trudny temat. Książka ważna,a powiedziałabym nawet, że bardzo ważna.
Mamy XXI wiek, równouprawnienie, kobiety wykształcone i znające swoją wartość. A jednak jeśli chodzi o gwałt nic się nie zmieniło. Krakauer podaje statystyki, ale są to statystyki zaniżone. Ofiary gwałtów nie zgłaszają się na policję, często nawet nie uświadamiają sobie tego, że zostały zgwałcone. Nieudolny system, który ułatwia gwałcicielom uniknąć kary, także nie zachęca kobiet do zgłaszania zaistniałych napaści seksualnych.
Lecz przede wszystkim w społeczeństwie pokutuje stereotyp gwałtu i gwałcicieli.Bo jak to, przecież sympatyczny, uczynny chłopiec na pewno nie zrobił niczego złego. Istnieje termin "gwałtów towarzyskich", na określenie pewnych napaści seksualnych.
Gwałt to nie tylko facet w kominiarce, z nożem,atakujący w krzakach i grożący śmiercią. Należy o tym pamiętać. I o tym pisze...

lulusiowa | 2018-03-31
Przeczytana: 23 marca 2018

Bardzo cenię sobie wydawnictwo Czarne i ich reportaże, jednak to było moje pierwsze spotkanie z serią amerykańską i muszę przyznać, że bardzo udane.
Środowisko uniwersyteckie, a właściwie jego funkcjonowanie w USA, jest tam bardzo specyficzne. Studenci-futboliści są niczym gwiazdy, uwielbiani przez mieszkańców, którzy wiele potrafią im wybaczyć. Niestety często oni wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję i na wiele sobie pozwalają, od kradzieży i bójek po poważne przestępstwa jak gwałty. Kiedy na jaw wychodzi informacja, że futbolista dopuścił się gwałtu nie jest atakowany on-sprawca, a ofiara. To ofiarę obarcza się winą za całą sytuację, a często wmawia się jej, że chciała tego, albo jest to jej wymysł, a utwierdzają ją w tym nie tylko kibice, ale również policja i prokuratura, która broni gwałciciela.
Szokujące historie, które świetnie przedstawiają mechanizm postępowania wobec ofiar gwałtów na uniwersytetach. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję.

planszowkowadama | 2018-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2018

To dopiero rzetelny reportaż - miałam wrażenie, że zaglądam do akt postępowania. Podziwiam pracę jaką wykonał autor. Trzeba przyznać, że określenie "gwałt towarzyski" daje do myślenia - jak to jest w naszym społeczeństwie? W tej książce znalazłam też wiele odpowiedzi na pytania co dzieje się z ofiarami napaści seksualnych - przerażające.

bijelodugme | 2018-02-02
Na półkach: 2018, Przeczytane

Nie podważając kunsztu Krakauera - to chyba jego najsłabsza książka. Nie wiem też czy irytują mnie bardziej oczywiste uchybienia ze strony policji, czy naiwność samych ofiar. Przybliżając tak poważny temat rzuca mi się w oczy lekkomyślność i brak instynktów samozachowawczych kobiet.