Okładka książki Piekło sierocińca. Historia tajemniczych śmierci, zmowa milczenia i poszukiwanie sprawiedliwości Christine Kenneally
Christine Kenneally Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach reportaż
reportaż
Filia na faktach
Filia
2024-04-24
2024-04-24

"Piekło sierocińca" Christine Kenneally to poruszający i dogłębnie zbadany reportaż, który rzuca światło na mroczne i często przemilczane karty historii sierocińców w XX wieku. Autorce udało się nie tylko zgłębić temat przez dekadę pracy badawczej, ale również przybliżyć nam osobiste historie tych, którzy przeszli przez piekło instytucjonalnej opieki.

Książka skupia się przede wszystkim na Sierocińcu Świętego Józefa w Vermont, lecz Kenneally nie ogranicza się tylko do jednej lokalizacji. Przekracza granice stanowe i międzynarodowe, odkrywając podobne przypadki na całym świecie, co pokazuje, że problem był i jest zjawiskiem globalnym. Przemoc, okrucieństwo, molestowanie seksualne i śmierć — to motywy przewodnie tego reportażu, które są przedstawione z niezwykłą precyzją i głębią.

Styl Kenneally jest bezkompromisowy i bezpośredni. Nie stroni od szczegółów, które są czasem trudne do zniesienia, ale niezbędne do zrozumienia skali tragedii. "Piekło sierocińca" nie jest łatwą lekturą, ale to ważne świadectwo, które zmusza do refleksji nad mechanizmami odpowiedzialności społecznej i instytucjonalnej.

Jedną z największych wartości tej książki jest głos ofiar. Kenneally umiejętnie oddaje im głos, pozwalając, aby to ich relacje kształtowały narrację. To sprawia, że książka staje się nie tylko zapisem faktów historycznych, ale również platformą dla tych, których doświadczenia przez lata były ignorowane lub zbywane milczeniem.

"Piekło sierocińca" to nie tylko dokumentacja przeszłości, ale także przestroga i wezwanie do czujności. Kenneally pokazuje, jak łatwo jest zignorować zło, gdy jest skrywane za murami instytucji. Dzięki jej pracy ciężko już będzie przejść obok tego tematu obojętnie.

"Piekło sierocińca" to także brawurowe dziennikarstwo śledcze, które odkrywa, jak głęboko zakorzenione i szeroko rozpowszechnione były nadużycia w sierocińcach. Christine Kenneally, analizując dokumenty, przeprowadzając wywiady i śledząc nieliczne dostępne archiwa, stworzyła narrację, która jest zarówno dokumentem historycznym, jak i głęboko osobistym zapisem tragedii. To podejście pozwala nam nie tylko zrozumieć faktologiczny kontekst wydarzeń, ale także emocjonalny ciężar, jaki niosły te dramatyczne historie.

Autorka zadaje również trudne pytania o odpowiedzialność — zarówno moralną, jak i prawną — instytucji, które miały chronić najmłodszych, a często okazywały się ich największymi oprawcami. Wnikliwie analizuje, dlaczego tak wiele przypadków zostało zignorowanych lub zamiecionych pod dywan przez lata, a nawet dekady. Książka ta obnaża również mechanizmy zaprzeczania i zapomnienia, które towarzyszą zbrodniom przeciwko dzieciom, wskazując na społeczne i psychologiczne aspekty, które pozwoliły, aby przemoc i wykorzystywanie trwały tak długo.

Interesującym elementem "Piekła sierocińca" jest również sposób, w jaki Kenneally łączy lokalne wydarzenia z szerszymi trendami w zarządzaniu i politykach dotyczących dzieci. Pokazuje, jak decyzje na najwyższych szczeblach władzy wpływały na codzienne życie w sierocińcach, często z katastrofalnymi skutkami dla ich mieszkańców. Dzięki temu książka ta jest nie tylko kroniką miejsca i czasu, ale również przestrogą przed powtórzeniem podobnych błędów w przyszłości.

Wreszcie, "Piekło sierocińca" jest hołdem dla odwagi ofiar, które zdecydowały się opowiedzieć swoje historie. To dzięki ich determinacji w poszukiwaniu sprawiedliwości świat dowiedział się o skrywanych tragediach. Kenneally z ogromnym szacunkiem podchodzi do każdej z tych relacji, a jej opis walczących o prawdę osób jest zarówno poruszający, jak i inspirujący.

Podsumowując, "Piekło sierocińca" Christine Kenneally to fundamentalne dzieło, które zmienia nasze rozumienie historii instytucjonalnej opieki nad dziećmi. Jest to książka, która powinna stać na półkach każdego, kto zainteresowany jest nie tylko historią, ale także współczesnymi kwestiami społecznymi i etycznymi.

Ta powieść jest ważnym i potrzebnym głosem w dyskusji o ochronie najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy interesują się prawami człowieka, historią społeczną czy problematyką nadużyć w instytucjach opiekuńczych. Mocno polecam każdemu, kto gotów jest zmierzyć się z ciemną stroną ludzkiej natury i systemów, które te ciemności zbyt długo ukrywały.

Książka skupia się...

2049

Książka „Piekło sierocińca. Historia tajemniczych śmierci, zmowa milczenia i poszukiwanie sprawiedliwości” Christine Kenneally zabiera nas do reportażu, który szokuje, przeraża i sprawia, że podczas czytania napływa wiele emocji jakie okrucieństwo i przemoc zgotowano dzieciom z sierocińca.
Dziennikarka przez dziesięć lat odkrywała szokującą prawdę i skupiła się w większości wokół Sierocińca Świętego Józefa, katolickiej placówki w amerykańskim stanie Vermont. Autorka spisała porażającą listę zbrodni i niegodziwości. Piekło jakie przeżyły dzieci w sierocińcach nawet nie da się ogarnąć umysłem. Wiele dzieci zniknęło, inne zostały bite, katowane, znęcano się nad nimi psychicznie, molestowano je, stosowano takie kary, że normalnemu człowiekowi nie przyszłoby to do głowy. Próba usprawiedliwienia tych niegodziwości przyprawia o zawrót głowy. Tego nie da się usprawiedliwić. Wszyscy, którzy brali w tym procederze powinni ponieść najcięższą karę. Niestety psychika tych dzieci już nigdy nie będzie czyta i nienaruszona. Złamano je, zanim miały szansę na normalność.
Lektura porażająca, nie dla wrażliwych czytelników.

Dziennikarka przez dziesięć lat odkrywała szokującą prawdę i skupiła się w...

Moja opinia
Napisana 2024-04-21
By przeczytać tą książkę trzeba mieć twarde serce, sumienie na urlopie i wyobraźnię na chorobowym. Ile tutaj jest emocji, okropnych historii, to się w głowie nie mieści Autorka przebyła długą drogę by poznać opowieści ludzi ocalałych z sierocińca. Dam wam kilka cytatów:

,,Inna kobieta wspominała, jak obserwowała zakonnicę trzymającą niemowlę za kostki i bijącą jego główką o stół, aż przestało płakać".

,,Przypadek z chłopcem wyrzuconym przez okno pozostał w pamięci Sally."

,,Kiedy Sally była mała, zakonnice zamykały ją w ,,mrocznej menażerii", szafie obok przedszkola."

,,Niektórzy wykorzystywali seksualnie dzieci i stosowali przemoc fizyczną..."

,,Płakała, wspominając, jak poraniła sobie ręce, gdy siostra Dominika kazała jej czyścić kuchenny sprzęt, kiedy jeszcze był włączony i jego ostrza wirowały."

To zaledwie namiastka opowieści, które podniosą wam ciśnienie i pokażą, że sprawy, które działy się w sierocińcu, pozostawały tam do końca. Przypadkowe zgony, czy też zaginięcia były na porządku dziennym. Jeśli ktoś był uczulony na mleko, tym bardziej musiał je pić, a po wymiotach zbierać je do miski i zjeść. Jeździli na wycieczki z księdzem, który głosił, że miłość do Boga jest czymś dobrym, dlatego wybrańcy w jego pokoju musieli być nago. Znęcano się nad nimi psychicznie i fizycznie. Najgorsze było tłumaczenie ludzi, którzy byli nad sierocińcem, którzy tłumaczyli, że zakonnice nie umiały sobie radzić z dziećmi, bo ich nie miały. To miało tłumaczyć te przeraźliwe rzeczy, zamknięcie w skrzyni ze zmoczonymi przez młodsze dzieci ubraniami zwinięte w kłębek do wieczora. Pocałunki zmarłego duchownego, którego niby kochały, odgrywanie zadowolonych przed innymi, bo jakakolwiek najmniejsza nieposłuszność sprawiała, że znęcały się nad niegrzecznym dzieckiem do którego zwracali się jak w obozie koncentracyjnym, czyli wywołując określony numer. Zatem zastanówcie się, czy jesteście gotowi na tak szczere wyznania. Napisana z lekkością, jaką zakonnice wymierzały kary. Mniejszy druk, wykaz dokumentów i zeznań ocalałych oraz poruszająca prawda niekończących się krzywd. Piękna i straszna jednocześnie.

Moja opinia
Napisana 2024-04-21

,,Inna kobieta wspominała, jak obserwowała zakonnicę trzymającą niemowlę...

To nie może być prawdą!!! Niestety jest!!! To w głowie się nie mieści!!! Nie ma takich słów, aby opisać piekło, które przeżyły dzieci w Sierocińcu Świętego Józefa – miejscu, gdzie powinny być bezpieczne. „Piekło sierocińca” to reportaż napisany przez dziennikarkę Christinę Kenneally, która uchyla drzwi do miejsca, w którym dochodziło do bestialskich praktyk. Dochodziło do czynów, które nie mieszczą się w głowie.
Czytając te historie ogarnięty złością, przecierałem oczy, pocierałem ręce ze zdenerwowania, furii, która narastała we mnie z każdym nowym faktem, który poznawałem dzięki lekturze tej książki. To niewyobrażalne, wręcz niemożliwe, aby w instytucji, która powinna być wzorem cnót i dobroci ludzkiej, słowo człowiek wymazano ze słownika. To, czego doświadczyły dzieci nie sposób wymazać z ich psychiki, a my poznając ich historie, przekonujemy się, że skala okrucieństwa za murami Sierocińca Świętego Józefa zasługuje na POTĘPIENIE.
Przyznam szczerze, że książka „Piekło sierocińca” jest książką dla czytelników o mocnych, stalowych nerwach. Nie zamierzam w tej recenzji przytaczać historii w niej zapisanych, ponieważ mam świadomość, że lepiej będzie, jeśli sami odkrywać będziecie prawdę skrywaną latami. Fakt, ta historia bulwersuje, lecz bardzo dobrze się stało, że Christne Kenneally z dziennikarską dociekliwością podjęła się tego tematu. Ważne jest to, aby każdy z nas poznał tę historię, a jeszcze bardziej to, aby nie powtarzała się ona za ścianami miejsc, w których dzieci powinny być objęte opieką, miłością, by czuć się bezpiecznie. NIGDZIE i NIGDY. By ich godność stawiana była na pierwszym miejscu, a nie odarta i podarta na strzępy, których odłamki niosą za sobą nieodwracalny ból psychiczny.
Dziennikarka Christina Kenneeally w wyniku dziesięciu lat swej pracy ukazuje na światło dzienne niewyobrażalne historie, które zasługują na najgorszą karę względem oprawców – księży i siostry zakonne, którzy w swym dekalogu powinni mieć przede wszystkim miłość dla bliźniego swego, o czym tak głośno krzyczy się z kościelnych ambon. Szkoda, że ci, którzy krzyczą najgłośniej w tej sprawie, stają się najgorszymi oprawcami, którzy mają za nic przesłanie płynące z ich nauki wiary. Chciałbym wierzyć, że historie z Sierocińca Świętego Józefa… i tu wstrząśnięty poznaną historią przyznaje, że brakuje mi słów. Niech każdy z nas dopisze je zgodnie z własnym dekalogiem, wrażliwością, poczuciem człowieczeństwa, którego próżno szukać w katolickiej placówce w amerykańskim stanie Vermont.
Książka „Piekło sierocińca” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach

Kolejna książka/ reportaż pokazujący jak okrutna jest instytucja kościoła katolickiego.
Ta książka/
Reportaż jest zbirem wspomnieć sierot wychowywanych w katolickich domach dziecka przez zakonnice/
Księży .
Autorka poświęciła wiele lat na potwierdzenie historii/ materiałów zawartych w tej pozycji.
Stety lub niestety przeczytałam tą pozycję w języku angielskim i można było wyczuć brak emocji autora , napisane bezplociowo.

Ta książka/
Księży .
Stety lub niestety przeczytałam tą pozycję w języku angielskim i można było...

Szokująca historia dwudziestowiecznych sierocińców, w których przez dekady skrywano przemoc, okrucieństwo, molestowanie seksualne i śmierć. Dziennikarka Christine Kenneally poświęciła dziesięć lat, starając się odkryć potworną prawdę. Skupiając historię wokół Sierocińca Świętego Józefa, katolickiej placówki w amerykańskim stanie Vermont, Kenneally spisała porażającą listę zbrodni i niegodziwości. Dotarła do najciemniejszych zakamarków szeregu instytucji na całym świecie, odkrywając przy tym straszliwe szczegóły i odważną grupę ofiar szukających sprawiedliwości. Piekło sierocińca to reportaż w stylu true crime.
O dzieciach, które wychowały się w sierocińcach Autorka pisze "przetrwańcy". W moim odczuciu to słowo brzmi, jakby wrócili co najmniej z wojny. I poniekąd to prawda. Życie w sierocińcu było bezustanną walką o przetrwanie i to w dosłownym znaczeniu. Placówki opieki instytucjonalnej prowadzone przez zakonnice czy księży to były takie miejsca, gdzie "zwykłe" bicie czy stanie w kącie to było niczym niewinna pieszczota. W rzeczywistości dochodziło tam do brutalnych gwałtów na wychowankach, tajemniczych śmierci i zaginięć, na dzieciach prowadzono eksperymenty medyczne bez żadnej kontroli czy stosownych zgód i pozwoleń, a w ramach kar stosowano wymyślne tortury psychiczne i fizyczne. Autorka oparła swą książkę głównie na rozmowach z przetrwańcami, ale korzystała też z różnych dokumentów źródłowych, które przytacza w obszernych przypisach. Mnie się na głowie włos jeżył od tego, co tu przeczytałam. W jednym z sierocińców siostry zakonne miały krzesło elektryczne domowej roboty i z lubością używały go jako kary dla dzieci; kazały wychowankom zjadać własne wymioty lub owijać się zmoczonym w nocy prześcieradłem i chodzić tak aż wyschnie. W innej placówce dwóch zakonników założyło się o to, któremu uda się stukrotnie zgwałcić jednego z chłopców. To nie spojler; chciałam wam tylko unaocznić z czym przyjdzie wam się zmierzyć podczas czytania tej książki, a ma ona około 450 stron i podobna albo jeszcze gorsza makabra wyziera z każdej z nich. Horror. Koszmar. Słowo "przetrwańcy" nabiera teraz nowego znaczenia. Ze względów emocjonalnych z trudem dokończyłam czytać ten reportaż. Mogę jedynie powiedzieć: jeśli czujecie się na tyle mocni psychicznie żeby podołać tej lekturze - polecam. Ale i ostrzegam, że treść tego reportażu powala na kolana i długo nie pozwala się podnieść.

• Reportaż
  • Legimi - Reportaże
  • Literatura faktu
  • Ebook do kupienia
  • Biografie/ prawdziwe historie / reportaż/ literatura faktu📑❗

Christine Kenneally Piekło sierocińca. Historia tajemniczych śmierci, zmowa milczenia i poszukiwanie sprawiedliwości Zobacz więcej