Wszystko za życie

Okładka książki Wszystko za życie
Jon Krakauer Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Seria Amerykańska
Tytuł oryginału:
Into The Wild
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2021-05-26
Data 1. wyd. pol.:
1998-10-23
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381912488
Tłumacz:
Rafał Lisowski
Tagi:
ekranizacja życie natura supertramp podróż wolność Alaska Thoreau
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oficjalne recenzje i

Podróż po śmierć1923 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
2982 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
52
24

Na półkach:

Bardzo dobry reportaż, z perspektywy autora, który sam za młodu otarł się o śmierć w ramach swoich młodzieńczych zmagań z dziką naturą. Mimo, że starania autora żeby wybielić postać McCandlessa są dość usilne, to jednocześnie poparte na tyle twardymi dowodami (włącznie z analizą laboratoryjną, która po latach doprowadziła do określenia z dużym prawdopodobieństwem przyczyny śmierci bohatera tego reportażu), że trudno nie przyznać mu racji, mimo, że nadal mimo przytaczanych argumentów można oceniać postać Supertrampa na różny sposób. Chociaż lepiej robić to znając fakty. Polecam książkę zarówno osobom, które nie oglądały jeszcze filmu Seana Penna, jak i tym które są już po seansie - kilka rzeczy w filmie rozmija się ze stanem rzeczywistym, głównie właśnie tych dotyczących rzekomej nieporadności i śmierci głównego bohatera.

Bardzo dobry reportaż, z perspektywy autora, który sam za młodu otarł się o śmierć w ramach swoich młodzieńczych zmagań z dziką naturą. Mimo, że starania autora żeby wybielić postać McCandlessa są dość usilne, to jednocześnie poparte na tyle twardymi dowodami (włącznie z analizą laboratoryjną, która po latach doprowadziła do określenia z dużym prawdopodobieństwem przyczyny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1667
305

Na półkach:

Oczywiście najpierw był film. Książka została wydana w Polsce dopiero w 2021 roku. O tym, że "można rzucić to wszystko i wyjechać na Alaskę". Bieszczady to przy tym mały pikuś. Alexander Supertrump tak zrobił i był przez chwilę szczęśliwy. Film, dzięki wspaniałym zdjęciom, robi duże wrażenie. Reportaż nie był w stanie oddać piękna dzikiej przyrody.

Oczywiście najpierw był film. Książka została wydana w Polsce dopiero w 2021 roku. O tym, że "można rzucić to wszystko i wyjechać na Alaskę". Bieszczady to przy tym mały pikuś. Alexander Supertrump tak zrobił i był przez chwilę szczęśliwy. Film, dzięki wspaniałym zdjęciom, robi duże wrażenie. Reportaż nie był w stanie oddać piękna dzikiej przyrody.

Pokaż mimo to

avatar
21
21

Na półkach:

Jon Krakauer w swoim reportażu 'Wszystko za życie' przytacza historię młodego podróżnika Christophera McCandlessa, który, pomimo że urodził się w zamożnej, amerykańskiej rodzinie i miał zagwarantowaną obiecującą przyszłość postanawia odrzucić wartości materialne i w pełni oddać się ascetycznemu trybowi życia. Podejmuje decyzję, aby wyruszyć w podróż po Ameryce - od Meksyku po Alaskę w ucieczce przed kapitalistyczną cywilizacją i współczesną egzystencją bez map, pieniędzy, kontaktu z rodziną. Krakauer odtwarza jego wędrówkę w oparciu o wywiady z napotkanymi przez Chrisa ludźmi oraz zapiskami z jego dziennika.

Autor, który znajduje cząstkę siebie w historii młodego chłopaka stara się przybliżyć czytelnikom wytłumaczenie na jego postępowanie. Analizę opiera na własnych doświadczeniach ze wspinaczki wysokogórskiej oraz losach innych podróżników. Reportaż jest odpowiedzią na falę hejtu skierowaną w stronę Chrisa po jego śmierci. Krakauer dostawał masę listów, w których ludzie nazywali chłopaka nieodpowiedzialnym i egoistycznym idiotą, wytykali mu błędy, które popełnił w podróży. Czy można jednak oceniać w taki sposób człowieka, który dążył do spełnienia swoich marzeń? Czy nie właśnie najważniejsze w życiu jest, aby przeżyć je po swojemu, wyjść z utartych ram i robić to, co naprawdę sprawia nam satysfakcję i zapewnia spokój ducha?

'Tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych, a jednak nie podejmują żadnej próby, by to zmienić, ponieważ przywykli do życia w pewności, konformizmie i konserwatyzmie, co może dawać poczucie spokoju umysłu, ale w rzeczywistości nie ma rzeczy bardziej niszczącej dla spokojnego ducha niż pewna przyszłość. Podstawą życia ducha ludzkiego jest jego pasja przyrody. Radość życia przychodzi z nowymi doświadczeniami, a zatem nie ma większej radości niż mieć wciąż zmieniający się horyzont, każdego dnia inny, i nowe słońce.'

W zależności od tego, jakie poglądy mamy na świat, bohatera można albo pokochać albo znienawidzić. Dla mnie jest to niesamowita historia o dążeniu do wolności, o odkrywaniu siebie i zgłębianiu praw życia. Na szacunek zasługuje również praca autora włożona w napisanie artykułu, który ze szczątkowych informacji wykreował wspaniały obraz osobowości Chrisa i jego niestety, krótkiego życia. Historie niesamowicie dopełniają liczne cytaty, niektóre również z książek, które w chwili śmierci miał przy sobie podróżnik. Zdecydowanie polecam!

Jon Krakauer w swoim reportażu 'Wszystko za życie' przytacza historię młodego podróżnika Christophera McCandlessa, który, pomimo że urodził się w zamożnej, amerykańskiej rodzinie i miał zagwarantowaną obiecującą przyszłość postanawia odrzucić wartości materialne i w pełni oddać się ascetycznemu trybowi życia. Podejmuje decyzję, aby wyruszyć w podróż po Ameryce - od Meksyku...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
243
201

Na półkach:

Historia o wolności. Jednym z najpiękniejszych stanów, jaki można doświadczać. Wartości samej w sobie. Autor podąża śladem człowieka, którego celem było doświadczyć jej w pełni. Okazuje się jednak, że nawet tę można przedawkować. Że nawet wolnością nie sposób cieszyć się w oderwaniu od bliskich, od innych ludzi. Nawet wolność trzeba przeżywać w kontekście społeczeństwa i przez jego pryzmat. Powieść o wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę. Niesłychanie wzruszająca i dająca temat do rozważań na długo. Polecam tak bardzo, jak tylko się da.

Historia o wolności. Jednym z najpiękniejszych stanów, jaki można doświadczać. Wartości samej w sobie. Autor podąża śladem człowieka, którego celem było doświadczyć jej w pełni. Okazuje się jednak, że nawet tę można przedawkować. Że nawet wolnością nie sposób cieszyć się w oderwaniu od bliskich, od innych ludzi. Nawet wolność trzeba przeżywać w kontekście społeczeństwa i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Wspaniała książka o poszukiwaniu wolności przez młodego chłopaka. Bardzo poruszająca .


Polecam

Wspaniała książka o poszukiwaniu wolności przez młodego chłopaka. Bardzo poruszająca .


Polecam

Pokaż mimo to

avatar
150
8

Na półkach:

Film oglądałam będąc na studiach rozumiejąc młodzieńczą pasję i pragnienie wolności bohatera. Dzisiaj czytając książkę i będąc dojrzalszą patrzę na historię bardziej krytycznie zauważając wątki egoistyczne zwłaszcza względem rodziny i jak idealistyczna była to podróż. Jednak daleka jestem od uznania McCandless za niekompetentnego bądź niespójnego w swoim światopoglądzie. Jest w tej historii coś z czym się identyfikuję i to sprawia, że dla mnie ta książka nie była czystym reportażem, ale też okazją do autorefleksji.
Wszystko za życie.

Film oglądałam będąc na studiach rozumiejąc młodzieńczą pasję i pragnienie wolności bohatera. Dzisiaj czytając książkę i będąc dojrzalszą patrzę na historię bardziej krytycznie zauważając wątki egoistyczne zwłaszcza względem rodziny i jak idealistyczna była to podróż. Jednak daleka jestem od uznania McCandless za niekompetentnego bądź niespójnego w swoim światopoglądzie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
72

Na półkach: ,

Tej książki nie można rozpatrywać tylko i wyłącznie przez pryzmat życia i motywacji, którymi się w nim kierował Chris McCandless. Książka Krakauera, to w moim odczuciu niezwykle udana próba odpowiedzenia sobie samemu na pytanie, dlaczego warto żyć po swojemu i jakie są, czy raczej powinny być tego granice. To opowieść o tym jak płynne, delikatne i wrażliwe są także granice rodzicielstwa. Co ważne, Autor odpowiedzi poszukuje w swoim wnętrzu, a nie w akademickich rozprawach teoretycznych. Skąpe informacje o biografii Chrisa zestawia ze swoimi przeżyciami. Nie jest bezstronny. Nie zostawia pytań bez odpowiedzi. Za wszelką cenę pragnie odnaleźć cząstkę młodzieńczej brawury Chrisa w sobie samym. Bez jego wrażliwości, byłaby to po prostu jeszcze jedna banalna historia o tragicznej ucieczce z domu.

Tej książki nie można rozpatrywać tylko i wyłącznie przez pryzmat życia i motywacji, którymi się w nim kierował Chris McCandless. Książka Krakauera, to w moim odczuciu niezwykle udana próba odpowiedzenia sobie samemu na pytanie, dlaczego warto żyć po swojemu i jakie są, czy raczej powinny być tego granice. To opowieść o tym jak płynne, delikatne i wrażliwe są także granice...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
2

Na półkach:

W miarę ciekawie napisany reportaż o chłopaku, który chciał odnaleźć siebie. Historia sama w sobie nie była dość porywająca, przez całą książkę dominuje kreślenie jego osobowości i motywów którymi się kierował. Męczące były fragmenty (rozdziały!) o innych, żądnych przygód i odcięcia się od świata, ludziach, które odebrałem jako mające na celu wytłumaczenie, często nieracjonalnych, zachowań bohatera.

Myślę, że dobre dla kogoś kto już nie ma co czytać.

W miarę ciekawie napisany reportaż o chłopaku, który chciał odnaleźć siebie. Historia sama w sobie nie była dość porywająca, przez całą książkę dominuje kreślenie jego osobowości i motywów którymi się kierował. Męczące były fragmenty (rozdziały!) o innych, żądnych przygód i odcięcia się od świata, ludziach, które odebrałem jako mające na celu wytłumaczenie, często...

więcej Pokaż mimo to

avatar
145
145

Na półkach:

Mam wrażenie, że autor książki pisze o czymś, czego nie ma. Narzucił zbyt wiele wartości na tę hucznie okrzykniętą mianem 'wielkiej odysei alaskańskiej' przygodę Chrisa McCandlessac i gdy już zaczął ją pisać, natrafił na ścianę w postaci braku materiału. Jako że nie mógł przez to ugruntować dostatecznie wynikających z nich myśli stricte ascetyczno-wolnościowych wybrał drogę na skróty: usilnie szukał podobnych doświadczeń ze swojego życia i wielu innych młodych mężczyzn, przeplatając ze sobą te z pozoru tożsame losy w celu odtworzenia profilu psychologicznego protagonisty. Moim zdaniem z marnym skutkiem. W efekcie nastąpiło jedynie zburzenie trzonu historii w postaci Chrisa, który traci na znaczeniu na tle innych postaci – często jeszcze mniej barwnych niż on sam.

Osobiście trudno mi znaleźć w tym przypadku jakiekolwiek źródło inspiracji. Książkę traktowałbym raczej jako przestrogę. Jego podróż uzmysławia naszą zależność od drugiego człowieka; ludzką marność w wielkim świecie. Życie Chrisa po odcięciu się od 'ciasnego' świata swoich rodziców na rzecz dzikich ostępów Alaski, gdzie pragnął zostać panem swojego losu, to droga donikąd, która skończyła się tak stosunkowo późno tylko i wyłącznie dzięki dobru osób trzecich. Nie dziwi mnie więc krytyka, z jaką się spotkał po śmierci. Nie da się nie odnieść wrażenia, że cały reportaż opowiada o dorosłym dzieciaku bez pokory wobec bezmiaru horyzontu, na który sam się zresztą pisał. Płynąca od niego idealizacja natury wynikająca pośrednio z duszy romantyka okazała się źródłem jego klęski. Pozostaje liczyć, że po lekturze osoby podobne mu duchem nabiorą zdrowej dozy racjonalizmu.

Mam wrażenie, że autor książki pisze o czymś, czego nie ma. Narzucił zbyt wiele wartości na tę hucznie okrzykniętą mianem 'wielkiej odysei alaskańskiej' przygodę Chrisa McCandlessac i gdy już zaczął ją pisać, natrafił na ścianę w postaci braku materiału. Jako że nie mógł przez to ugruntować dostatecznie wynikających z nich myśli stricte ascetyczno-wolnościowych wybrał drogę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
161
68

Na półkach:

Film oglądałam dawno temu, a książka dopiero teraz wpadła w moje ręce. Dziś chyba obejrzę ponownie.

Poza wstawkami personalnymi autora, które nie bardzo mnie interesowały, historia bardzo ciekawa.

Film oglądałam dawno temu, a książka dopiero teraz wpadła w moje ręce. Dziś chyba obejrzę ponownie.

Poza wstawkami personalnymi autora, które nie bardzo mnie interesowały, historia bardzo ciekawa.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Jon Krakauer Wszystko za życie Zobacz więcej
Jon Krakauer Wszystko za życie Zobacz więcej
Jon Krakauer Wszystko za życie Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd