literatura faktu
Książniczka

Opowieść o ostatnim wielkim wodzu indiańskim, od której nie można się oderwać. Russell Means jest najsłynniejszym, najbarwniejszym i najwścieklejszym aktywistą indiańskim ostatniego półwiecza. Barowy zabijaka. Buntownik żyjący poza systemem. Aktor, muzyk, celebryta. Reportaż z najbardziej awanturniczych czasów jego życia jest też opowieścią o losie amerykańskich Indian i o amerykańskiej...

Opowieść o ostatnim wielkim wodzu indiańskim, od której nie można się oderwać.

Reportaż z najbardziej awanturniczych czasów jego życia jest też opowieścią o losie amerykańskich Indian i o amerykańskiej przemocy. Bohater książki staje się przewodnikiem po ciemnych zakamarkach amerykańskiego mitu i zmusza czytelnika do innego spojrzenia na historię USA.

Pierwsza polska książka reporterska o Dzikim Zachodzie.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Buchling | 2018-03-22
Przeczytana: marzec 2018

Od pierwszej strony zachłysnęłam się opisywaną historią i nie mogłam się od niej oderwać. Jednak kolejne rozdziały nie były już tak bardzo wciągające i moje zainteresowanie spadało. Po odłożeniu książki, ciężko było powrócić do jej czytania. Autor chyba źle 'rozłożył' napięcie. Może trzeba było je bardziej dozować?

Na szczęście moje prośby zostały wysłuchane. Ostatnie rozdziały przygniatają swoim rozmiarem – w rozumieniu - jak autor przedstawił skalę zjawiska wysiedlania Indian z Ich ziem. Trudno sobie mimo wszystko wyobrazić, do czego są zdolni ludzie, kiedy czegoś bardzo chcą.

Treść porusza ważny temat jakim jest historia Dzikiego Zachodu – w tym oczywiście Indian. Żałuję, że nie zainteresowałam się Ich historią wcześniej, znaczy nie zainteresowałam na tyle, żeby wcześniej coś przeczytać. To, co autor opisuje, miejscami nie mieści się w głowie, a przecież Holokaust... To już miało miejsce, tyle że w Europie (może wysiedlanie Indian i Ich zagłada to nie te metody, nie taka...

Jakoubek | 2018-03-29

Zbezcześcić świętą górę Lakotów wizerunkami czterech białych imperialistów? Żaden problem! Wybić miliony bizonów tylko po to by Indianie byli skazani na naszą łaskę i by dało się ich zepchnąć do rezerwatów? Proszę bardzo! Podpisać traktaty i nie dotrzymywać ich postanowień? Ależ oczywiście, że tak. O tym wszystkim przeczytamy w "Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu".
Książka Macieja Jarkowca jest nietuzinkowa, świetnie napisana, więc czyta się ją ekspresowo. Ale przede wszystkim jest to książka potrzebna. Potrzebna, ponieważ na wagę złota są teksty na temat, który porusza autor. Na uwagę zasługuje to, że do omawianej przez siebie problematyki Jarkowiec podchodzi z empatię i zrozumieniem, co jest niezwykle istotne i wcale nieczęste gdy mamy do czynienia z kulturą tak odmienną od tego co zwykliśmy nazywać kulturą czy cywilizacją białego człowieka, cywilizacją pełna pychy, poczucia wyższości, kipiąca obrzydliwym rasizmem, która dokonała zniszczenia rdzennej kultury...

malaMi | 2018-05-14
Przeczytana: 08 maja 2018

Powiedzieć, że popkultura wypaczyła obraz rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej to nic nie powiedzieć. Nie trzeba przecież nikomu przypominać Pocahontas w wersji Disneyowskiej - bardzo dobrej, ale jednocześnie zupełnie nieprawdziwej. Maciej Jarkowiec postanowił wyruszyć w podróż do USA i opowiedzieć swoim czytelnikom prawdziwą historię Dzikiego Zachodu.

Osią tej książki jest biografia Russella Meansa, Indianina z plemienia Lakotów, działacza na rzecz praw rdzennych mieszkańców Ameryki, polityka i aktora. To wokół jego życia Jarkowiec buduje swoją historię i przybliża losy Indian od końca XIX wieku do współczesności. Pisze o wysiedleniach i ludobójstwach, wywleka zbrodnie, o których Stany Zjednoczone wolałyby zapomnieć oraz rozmawia z potomkami wielkich wodzów indiańskich. Do tego co jakiś czas pojawiają się fotografie uzupełniające treść, a wklejki w tej książce stanowią mapy rezerwatów. Na końcu znajduje się także kalendarium, które pozwala usystematyzować wiedzę.

Autor...

Elwira | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Książka Jarkowca to rzecz zarówno oryginalna jak i ciekawa, do tego pochłania bez reszty. Napisana wnikliwie z ogromna empatią, nie da się obok niej przejść obojętnie, czyta się lepiej niż niejedną powieść.

Pochylenie się nad bolesną historią rdzennych mieszkańców Ameryki naprawdę robi wrażenie. Wiele faktów jawi się zupełnie inaczej po jej przeczytaniu, a ogrom krzywd wyrządzony Indianom, jest wprost niewyobrażalny (wysiedlenia, pogromy, czystki…). I nie chodzi mi tylko o alkohol, wyzysk, czy koce „zarażone” ospą.

Mit Ameryki upadł już dawno (także w moich oczach) ale dopiero po przeczytaniu tej książki przekonałam się jak nisko…

To lektura konieczna, z której warto czerpać naukę, choć na naprawę wielu krzywd jest najzwyczajniej o kilkaset lat za późno. Polecam.

Gothabella | 2018-05-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2018

Maciej Jarkowiec potraktował historię Russella Meansa - kontrowersyjnego działacza na rzecz praw Indian, wywodzącego się z plemienia Lakotów (przez białych nazywanych z francuska Siuksami) - jako punkt zaczepienia dla opowiedzenia krwawej historii ekspansji europejskich kolonistów na kontynencie północnoamerykańskim.

"Przynośmy wojnę do serca ich ziem i gnajmy ich, aż ostatni z tych nieszczęśników zniknie za drugim brzegiem Missisipi" - Thomas Jefferson, prezydent USA, jeden z "ojców założycieli"

"Naszym celem jest całkowity pogrom Siuksów. Traktujemy ich jak dzikie bestie" - John Pope, generał armii USA

"Nie zrobiliśmy nic złego, odbierając im ten wspaniały kraj. To była kwestia przetrwania. Rzesze ludzi potrzebowały nowej ziemi, a Indianie chcieli ją samolubnie zatrzymać dla siebie" - John Wayne, gwiazdor Hollywood

"Nie twierdzę, że wszyscy dobrzy Indianie to martwi Indianie. Ale jest tak w dziewięciu przypadkach na dziesięć. Nad tym dziesiątym też za bardzo bym się nie...

krolewna | 2018-04-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Moim osobistym zdaniem jest to niesamowicie interesujący i przystepny reportaż będący jednocześnie kopalnią wiedzy o autochtonicznej populacji Stanów Zjednoczonych oraz o rasistowskim, bezdusznym i bezprawnym obchodzeniu się z ludnością indiańską przez kolejne rządy amerykańskie oraz białych najeźdźców.

"Wielu białych w tym kraju poczucie wyższości ma w genach. Nienawidzą nas. To nawet nie ich wina, rozumiem ich, taka jest Ameryka, tak została zbudowana. Dlatego przyszedł Trump, on uosabia tę całą nienawiść. Nigdy nie było bardziej amerykańskiego prezydenta."

Książka naświetla również bardzo ciekawą i pełną przekłamań historię budowy słynnego monumentu Mt Rushmore jak również jeszcze ciekawszą historię wciąż trwającej budowy monumentu Crazy Horse, również w górach Czarnych. Mt Rushmore jest na mojej bucketlist od wielu lat. Bardzo się cieszę, że nie udałam się tam przed tą lekturą! Rzuca ona zupełnie nowe światło na wygłaszane w tamtejszym muzeum tyrady.
Książka poświęca również...

Zaczytana_Aga | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Co ja wiem o Indianach? Co ja wiem o walkach rdzennych mieszkańców Ameryki z Europejczykami i Amerykanami? Powiem Wam - mniej niż nic.

Moja wiedza opierała się na kilku filmach. I była bardzo fragmentaryczna. O czasach współczesnych nie wiedziałam już kompletnie nic, nie istniał dla mnie żaden problem. Ponieważ jednak nienawidzę czuć się głupią w jakimkolwiek temacie (serio, czytam nawet książki o fizyce i biologii, żeby coś tam łyknąć wiedzy!), zdecydowałam się zacząć poszukiwać lektur, które zmienią ten stan rzeczy.

Zaczęłam od tej książki, bo przeczytałam, że to mocno skondensowana, podstawowa wiedza o Indianach. Przeplatają się tutaj tak naprawdę trzy historie - historia Indian i masakry nad Wounded Knee, współczesność Indian w Ameryce oraz geneza ruchów społeczno-kulturowych oraz biografia Russella Meansa, chyba najsłynniejszego Indianina drugiej połowy XX wieku.

Faktycznie jest to wiedza fragmentaryczna. I pewnie dla znawców tematu nie będzie w niej nic odkrywczego,...

Katarzyna | 2018-02-23

Przeczytałem mało książek, które miały istotny wpływ na mo życie.
Ta ukazała mi wiele spraw o których nie przyszłoby mi pomyśleć, aż do teraz.

mgdkn | 2018-03-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2018

Bardzo dobry reportaż. Czyta się lepiej niż niejedną powieść. Bardzo zręcznie napisana, przybliżająca wiele wydarzeń z historii USA, o których nie mówi się w szkołach.

bookulele | 2018-03-10
Przeczytana: 09 marca 2018

"Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu" to reportaż traktujący o czarnych kartach z historii Stanów Zjednoczonych. O wydarzeniach, których amerykanie nie chcą pamiętać, a które wracają do nich i kładą się cieniem na ich przeszłości. Przybycie białego człowieka na ziemie zamieszkane przez Indian, doprowadziło do trwającego po dziś dzień konfliktu pomiędzy rdzennymi mieszkańcami kontynentu, a osadnikami żądnymi ziemi i surowców. Miejscowi od setek lat nieprzerwanie walczą o swoje prawa, które pomimo wielu obietnic były, i nadal są łamane.

Maciej Jarkowiec wnikliwie opisuje historię Indian, skupiając się głównie na plemionach Lakotów i Dakotów, przez Europejczyków nazywanych Siuksami. Z pierwszego z nich wywodzi się Russel Means – jeden z czołowych działaczy w walce na rzecz praw swoich pobratymców, aktor oraz polityk. Jego postać stanowi swoiste centrum reportażu, który nie skupia się jednak wyłącznie na jego osobie. Ten najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel...