Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith
literatura faktu
Ag2S

Stany Zjednoczone to kraj proroków. Jednym z nich był Joseph Smith, któremu pewnej nocy 1823 roku ukazał się anioł Moroni. Boży posłaniec opowiedział mu o świętym tekście, wyrytym na złotych płytach, który od wieków spoczywa ukryty pod kamieniem na pobliskim wzgórzu. Od tego zaczęła się historia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. 24 lipca 1984 roku zamordowane zostały...

24 lipca 1984 roku zamordowane zostały kobieta i jej piętnastomiesięczna córeczka. Według policji zabójstwo mogło być następstwem „objawienia” religijnego. Ogłaszając wyrok, sędzia przyznał, że nigdy nie orzekał w sprawie tak okrutnej zbrodni. Zabójca, wyznawca radykalnego odłamu mormonizmu, przyznał, że postępował zgodnie z wolą boską.

Krakauer szuka wyjaśnienia tej zbrodni. Podejmuje próbę zrozumienia natury wiary, której podstawą miały być cnotliwość, otwartość i posłuszeństwo.

Książka spotkała się ze zdecydowaną reakcją Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. W rozesłanym do amerykańskich mediów oświadczeniu stwierdzono między innymi, że prezentuje ona „wyjątkowo jednostronny i nieprzychylny obraz mormońskiej historii".

Nie każdy mormon jest bestią. Nie każdy jest poligamistą. Ale zbrodnia z lipca ’84 jest faktem.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1404

W imię wiary

Krakauer napisał bezkompromisowy, a jednocześnie szalenie dojmujący, reportaż o fanatyzmie. Precyzyjniej o tych, którzy usprawiedliwiając swoje niecne uczynki, wycierają sobie gębę boskimi przykazaniami i po łajdacku szafują słowami Biblii. „Pod sztandarem nieba” to książka nie tylko o mormonach; o fundamentalistycznym odłamie ich wiary; o początkach wyznania; o okrutnej zbrodni, która była następstwem „objawienia” religijnego, ale także o tym, jak niebezpieczna bywa ortodoksja i jak łatwo każde popełnione zło usankcjonować boską wolą.

W nocy 1823 roku Joseph Smith miał wizję – ukazał mu się anioł Moroni – posłaniec boży, który przekazał mu informacje o świętych wersach wyrytych na złotych płytach – tak w największym skrócie przedstawia się mit założycielski Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich. Od tego momentu protoplasta Smith postanowił głosić dobrą nowinę i dzielić się „darem” objawienia z innymi. Wśród amerykańskiej społeczności szybko zyskał uznanie i poklask. Jego słowa padły na żyzny grunt – ludzie pragnęli religii, którą samemu można współtworzyć i kreować, z którą można się utożsamiać, i której dekalog można swobodnie i indywidualnie komentować. Jednak prorok wzbudzał też sporo kontrowersji (m.in. w kwestiach praktykowania poligamii, porywczego charakteru) i dość szybko część wiernych odsunęła się od niego, tworząc nowe zgromadzenie. Jednak, co arcyciekawe i unikatowe, to fakt, że wszystkie te zdarzenia zostały szczegółowo opisane. Mormonizm, jako wyznanie bardzo młode, jest nie tylko wyjątkowe ze względu na oszałamiające tempo rozwoju, ale także dlatego, że żadna inna, popularna religia monoteistyczna nie została tak dobrze udokumentowana i zbadana – i tym samym też obnażona ze swojego mistycyzmu.

Punktem wyjścia dla Krakauera jest zabójstwo Brendy Wright Lafferty oraz jej osiemnastomiesięcznej córeczki Eriki Lane przez braci Lafferty - wyznawców radykalnego odłamu mormonizmu. Przerażające zdarzenie, które dla zbrodniarzy było następstwem ich wiary, dla reszty społeczeństwa zaś, co oczywiste, szczytem barbarzyństwa i okrucieństwa. Autor skrupulatnie śledzi i opisuje wszystko to, co stało się przyczynkiem tragedii. Depta sprawcą po piętach, obnaża ich słabości i małostkowość, ale stara się też wytłumaczyć i zrozumieć mechanizm rządzący fanatykami religijnymi.

Religię uważam za chorobę zrodzoną ze strachu, źródło niewypowiedzianego nieszczęścia gatunku ludzkiego – pisał niegdyś Bertrand Russel, cytowany zresztą w książce. „Pod sztandarem nieba” to właśnie książka o niebezpieczeństwach fanatyzmu i złowrogich meandrach wiary. Nie tylko zresztą mormonizmu. Bo fanatyzm, w każdej postaci, jest złem, jakąkolwiek formę przyjmie. Niby oczywiste, niby banalne, ale jednak zdaje się, że zdanie to, trzeba powtarzać wciąż i wciąż, gdyż nie wszyscy widzą w fanatyzmie cokolwiek zdrożnego lub niepokojącego. Ba! Najmniej niepokoi tych, którzy egzystują pod jego znakiem. Reportaż Krakauera wart jest szczególnej uwagi. Zwłaszcza teraz, kiedy w Polsce wiele rzeczy się wyprawia i usprawiedliwia jedynie słusznym, monolitycznym punktem widzenia.

Monika Długa

kind_of_alien | 2019-08-04
Przeczytana: 26 lipca 2019

Książka o szaleńcach, fundamentalistach, mordercach. Niby wszystko dobrze. A może nawet i lepiej. Typ reportażu, jaki lubię. Wciąga, trzyma w napięciu, nie dłuży się. Wiele można się dowiedzieć. Poznać nieznany wcześniej kawałek historii i świata.

A jednak momentami autor drażni. Chełpi się swoim ateizmem. Bo według niego "na szczególne ryzyko ekstremizmu narażeni są ci, którzy zostali wychowani w wierze religijnej lub mają ku wierze skłonności". A "zdrowy rozsądek nie ma szans w starciu ze słowem Bożym". W jednym zdaniu zawiera informację o tym, że dzięki tej książce "lepiej poznamy korzenie przemocy" i "dowiemy się więcej o naturze wiary". Jakby pierwsze wynikało z drugiego.

Zastanawiałem się momentami, czy aby autorowi na pewno daleko jest do ekstremizmu.

Generalnie - ciekawe. Warte przeczytania. Polecam.

setore | 2019-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 lipca 2019

Temat ciekawy, ale styl pisania zbyt skupiający się na szczegółach. Po 200 stronach lektury zastanawiam się, o czym w ogóle jest ta książka. Na pewno dla pasjonatów mormonizmu jest to bardzo rzetelne źródło wiedzy, ale przeciętny czytelnik gubi się w nagromadzeniu nazwisk, miejsc i wydarzeń, które nie mają znaczenia dla całej historii. Przez to, książka jest ciężka do przeczytania i momentami nużąca.

Sandra | 2019-07-08

Jeden z lepszych reportaży wydanych przez Wydawnictwo Czarne. Jon Krakauer znany jest w Polsce przede wszystkim z książek o alpinizmie. "Pod sztandarem nieba" oferuje jednak nie historie związane ze wspinaczką, a z radykalnymi odłamami mormonizmu. Co ważne, w bardzo przystępny sposób opisuje również genezę Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich oraz życie codzienne mormonów - dla polskiego czytelnika zagadnienia nieco egzotyczne.

Agnieszka | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Wcześniej miałam okazję przeczytać reportaż tego samego autora zatytułowany "Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim", Krakauer pisze w sposób jasny i przystępny, jego książek się nie czyta, tylko pochłania. Bardzo duże wrażenie wywarło na mnie trafne dobieranie cytatów, zwłaszcza myśl jednego z cenionych przeze mnie filozofów, Bertranda Russella. Całe opracowanie i konstrukcja są rzetelnie dobrane i bardzo płynnie łączą wątek LaFayette i Smitha.

Kato | 2019-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 marca 2019

Tematy ważne, ale pan Krakauer pisze ociezale. Wiem doskonale w jakim stylu chciał to napisać. Wyszlo zbyt duze skupienie na szczegółach, naprawde nieistotnych dla postronnego czytelnika i ostatecznie nie majacych wplywu na ta historie. Drobiazgowosc godna podziwu, ale ciezko mi bylo czytać nieistotne z mojego punktu widzenia informacje, bez ktorych ta ksiazka mialaby identyczny wydźwięk. Można by je dodac spokojnie do post scriptum.

Katemeika | 2019-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2019 03 Marzec
Przeczytana: 05 marca 2019

Mam dość duże wątpliwości po przeczytaniu tej książki. Odnoszę wrażenie że autor skoncentrował się tylko na niezbyt chlubnych wątkach w historii mormonów. Morderstwa, kompulsywna konsumpcja kobiet, kazirodztwo, pedofilia – to pewnie wszystko było, ale nic poza tym?
Książka jest zbyt tendencyjna, moim zdaniem.

Eleckra | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Stany Zjednoczone kraj dziwny. Nietypowy, w niektórych kwestiach bardzo odstający od światopoglądu typowo europejskiego, o innych kręgach kulturowych nawet nie wspominając. W dziwnym kraju dziwne rzeczy się dzieją. Powstają na przykład religie. Takie LDS- mormonizm. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Polsce, jeżeli w ogóle dostrzegany, zwykle uznawany jest za sektę, a więc coś o zabarwieniu absolutnie negatywnym. W USA sprawy się tak prosto nie mają. Państwo wielonarodowościowe, wielokulturowe, z masą różnorakich wierzeń, a przy tym- jedno z niewielu państw rozwiniętych, w których religia odgrywa ważną rolę. Wolność religijną gwarantuje konstytucja, najważniejszy akt prawny. W teorii- wszystko super. W praktyce pojawia się kwestia zasadnicza- gdzie przebiega granica między ochroną gwarantowaną dla praktyk religijnych, a możliwością karania tych niezgodnych z prawem? Rozważania na ten temat, na przykładzie mormońskiej poligamii, są jednym z ważniejszych wątków w...

Kazik | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska
Przeczytana: 12 lipca 2018

Włam się do domu krewnej. Zrób z jej twarzy miazgę. Poderżnij gardło dziecku w kojcu. Wróć do krewnej i dokończ robotę. Umyj się i odjedź z zamiarem zamordowania byłej przyjaciółki rodziny. Przez cały czas twierdź, że to plan zatwierdzony przez Boga, a ty nigdy niczego złego nie zrobiłeś, wszak jesteś barankiem grzejącym się w dobroci Pana.

"Pod sztandarem nieba" przed otworzeniem książki zapala czerwone światełko. Alarmujący poddytuł, sensacyjne opisy na okładce, niby taka nieszkodliwa religia, a morderstwo takie brutalne... Można odnieść wrażenie, że autor ma wyraźnie postawioną na dzień dobry tezę, którą będzie przede wszystkim podtrzymywał odosobniony przypadek.

Choć centrum książki jest historia kryminalna Lafferty, nie stanowi jej większości. Krakauer wiele czasu poświęca rekonstruowaniu tła, które pozwoliłoby na lepsze wyjaśnienie odrażającego czynu niż "co za świry". Czytelnik zapoznaje się więc dokładnie z krótką historią mormonizmu, losami jej założyciela, kolejnymi...

mairi | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2018

Mocna książka, choć miejscami przewlekła i obfitująca w zbyt wiele szczegółów co powoduje, że dość łatwo się pogubić w datach, faktach i nazwiskach.

Autor zaczyna od opisu potwornej zbrodni, która jest punktem wyjścia dla rozważań o religii, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w XIX w. Autor dość szczegółowo przedstawia genezę samej religii, jej ewolucję oraz wewnętrzne rozbicie jak również i prześladowania, których doznali jej wyznawcy na przestrzeni wieków. Nie wstrzymuje się również od opisania problemów wewnętrznych z którymi borykają się Mormoni- podejrzenia o pedofilię, wielożeństwo, przemoc i wykorzystywanie.

Książka zawiera również polemikę ze stanowiskiem przedstawiciela Kościoła, która została napisana w odpowiedzi na pierwsze wydanie książki. Co mnie osobiście ujęło, autor nie boi się przyznać do popełnionych błędów i jak rozumiem kolejne wydanie zostało już poprawione. Sama polemika była dla mnie nawet bardziej interesująca niż główna część...

Beata | 2018-04-18

Książka dość przerażająca, dająca pole do wielu przemyśleń m.in na temat manipulacji naszym życiem, myśleniem. Ciekawe czy ktoś kiedyś pokusi się na napisanie podobnej historii o Chrześcijaństwie, czy innych Wielkich Religiach. Fakt, że Mormonizm powstał nie tak dawno temu pozwala na zapoznanie się z dokumentacją z nim związaną, gdyż jest ona w miarę dostępna. Przy historii z Wielkimi Religiami jest problem faktograficzny oraz dostępności materiałów.
Nie jest to książka "do poduszki", jednakże bardzo wartościowa i poruszająca.