Mitologia nordycka

Seria: Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Norse Mythology
Jimu

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka – od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po „Grę o tron” i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje...

Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają – pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni – a opowieść przenosi nas do ich świata – od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

allison | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

"Mitologia nordycka" Gaimana to książka, którą czyta się jednym tchem. Na pewno jest to gratka dla miłośników wszelkich mitologii i dla tych, których pasjonuje kultura krajów północnej Europy.

We wstępie autor pisze sporo na temat kulturotwórczej roli mitów, objaśnia skomplikowane relacje między bogami, ich znaczenie i charakter.
Potem mamy okazję poznać poszczególne opowieści, które otwiera - jak w większości mitologii - postanie świata, walka o utrzymanie władzy nad nim i stworzenie człowieka.

Mitologia nordycka należy do najbardziej krwawych i przerażających, bo opartych na kulcie przemocy, przelanej krwi i bohaterstwa pojmowanego jako sztuka walki i pokonywanie wroga.
Nawet zaświaty są tu zarezerwowane osobno dla tych, którzy zginęli w chwale na polu bitwy, i na tych, którzy zmarli naturalną śmiercią albo zginęli, nie będąc wojownikami.

Gaiman pisze interesująco, z gawędziarskim zacięciem i dbałością o szczegóły, czasem z przymrużeniem oka. Mity w jego ujęciu czyta się...

SeVIIen | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

A.

„I gra rozpocznie się od nowa.”

Odkąd zaczęłam oglądać serial „Wikingowie”, zainteresowałam się także mitologią nordycką. Choć przyznaję, że jedynym źródłem mojej wiedzy był internet… Kiedy kilka dni temu dowiedziałam się o najnowszej książce Gaimana, bez wahania dokonałam jej zakupu. Pięknie wydana, niezbyt obszerna... Wzięłam ją więc do ręki i zaczęłam czytać…

Całkowicie zatopiłam się w historii bogów, olbrzymów, elfów, krasnoludów… Dowiedziałam się, jak powstał świat. Przeniosłam się do Asgardu, do Domu Asów, gdzie władzę dzierży Odyn… Dowiedziałam się też, jaki los czeka bogów, kiedy już nadejdzie Ragnarök. Ale z tej lektury można wynieść o wiele więcej. W mitologii nordyckiej pojawia się mnóstwo bogów, ale Gaiman na początku przedstawia nam dwóch z nich, Odyna i Thora oraz brata krwi Odyna, syna olbrzymów – Lokiego. To głównie wokół tych trzech postaci skupia się większość historii. Jednak wszystkie bóstwa wymienione są w Glossariuszu na końcu książki, więc jeżeli ktoś...

książek: 1985
ZaaQazany | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Czytając książkę miałem gdzieś tam w głowie obraz:
Ogień trzaskający w kominku. Miękki dywan, poduchy, kocyk. W dłoni kubek z parującym naparem ziół karpackich, obok opakowanie gorzkiej czekolady z chilli... Leżysz i słuchasz baśni, bajanej przez sędziwego starca.

Mitologia nordycka - o niej wiedziałem tyle, że jest i że są Thor, Odyn i Loki. Dzięki Autorowi poznałem znacznie więcej. Gaiman w pięknym stylu przybliża tradycje ludów północy. Pysznym kęskiem był język i sposób narracji.
Na minus - za krótka, zdecydowanie!

Do ulu i ponownego czytania za czas jakiś, tylko zdążyć przed Ragnarökiem.

Blasphemer | 2017-04-26

Z dużym zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę; nordyckie tematy są mi nie obce. Ogólnie lubię tematykę związaną z Wikingami, a gdzie oni, tam i Odyn, Thor i Valhalla.
Jednak po lekturze szału nie ma. Ot, zbiór kilku mitów o nordyckich bogach, odświeżony przez autora.
Niekiedy wydawało mi się, że jest to pozycja skierowana bardziej do młodszego czytelnika, jak nie przymierzając – lektura szkolna.
Jak dla mnie książka ta jest jak ostatni jak dotąd wyemitowany sezon serialu „Wikingowie” – po prostu nijaka.

Karol | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Jestem trochę rozczarowany. Nie będę ukrywał że sięgnąłem po tę książkę zachęcony pozytywnymi opiniami i liczyłem na coś nowego, ciekawego, może wręcz przełomowego. Tymczasem dostałem trochę odkurzony zbiór znanych mitów i nic poza tym.

Nie byłem nigdy wielkim specjalistą od mitologii nordyckiej, interesowałem się raczej grecką, ewentualnie rzymską, więc nie jestem nawet w stanie określić tego ile pracy w te mity włożył autor. Wydaje mi się jednak że nie było tego zbyt wiele, język i forma tych opowiadań bardzo przypominają klasyczną formę innych mitów.

Podoba mi się za to selekcja opowiadań, pomimo tego że teoretycznie nic nie jest ze sobą połączone da się wyczuć pewien "szkielet" większej historii która prowadzi do finału. Szkoda że autor nie zdecydował się by wziąć byka za rogi i ulepić z tego jedną dużą historię bazującą na mitologii bo zdecydowanie jest na czym budować. Mity są w większości dosyć krótkie i mają na celu wyraźniejsze zakreślenie charakteru poszczególnych...

Wkp | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

MITY JAKO HITY

Mitologia nordycka, jak każda inna, kiedy przestała już pełnić rolę opowieści religijnych, znalazła swoje miejsce w kulturze masowej. Za przykład niech posłużą komiksy Marvela, które już na samym początku kariery wydawnictwa, czyli jeszcze w latach 60. XX wieku, wykorzystały postacie Thora, Odyna i Lokiego (a z czasem także kolejne oraz legendy, jak choćby Ragnarök) jako superbohaterów (lub superłotrów), w ostatnich latach z sukcesem przenosząc ich na kinowe ekrany. Czy nastąpił już moment, w którym te interpretacje przyćmiły popularnością swoje pierwowzory? Tak, dlatego tym bardziej warto sięgnąć do korzeni i poznać je, nomen omen, na nowo. A czy może być bardziej atrakcyjna do tego forma, niż napisana współcześnie przez kultowego fantastę książka?

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/05/01/mitologia-nordycka-neil-gaiman/

Krzysztof | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Mitologia Nordycka Gaimana nie jest niczym więcej jak lekkim sfabularyzowaniem dobrze znanych mitów, które zostały poddane małej obróbce. Zwłaszcza współczesny język brzmi śmiesznie. Żaden czytelnik zaznajomiony z tematyką nie dowie się zbyt wiele. Poza tym każdy z mitów jest króciutki i niestety zbyt komediowy i pozbawiony treści. Godny klimat pojawia się w historii dotyczącej pojmania Lokiego i Ragnaroku. Oczywiście jeśli ktoś interesuje się mitologią wikingów powinien sięgnąć po książkę Gaimana, lecz lektura pozostawia wielki niedosyt.

Marta Ginter | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 20 maja 2017

Cudownie było zagłębić się w świat mitologii nordyckiej, poznać skandynawskie wierzenia sprzed nastania chrześcijaństwa. Przygody Odyna, Thora i Lokiego są niezwykłe, nic dziwnego, że stały się inspiracją dla współczesnych pisarzy. Autor posługuje się bardzo przyjemnym językiem. Gorąco polecam lekturę, zwłaszcza dla takich osób jak ja, które nie znały wcześniej mitów nordyckich.

Fantasy-Bestiarium | 2017-03-15

Nordyckie mity przepełnione są krwawymi bitwami, nieustraszonymi herosami, gdzie Loki i Thor toczną nieustanne, gargantuiczne boje. Mitologia Skandynawii jest bardzo ciekawa, przenosząca czytelnika do świata barwnego, a zarazem niebezpiecznego, pełnego intryg i spisków. Neil Gaiman zabiera nas tym razem w gąszcz nordyckich historii, sięgając do oryginalnych źródeł i przedstawiając stare, dobrze już znane historie w nieco inny, interesujący sposób. Nadciąga zmierzch bogów, Ragnarok, krwawa batalia, która splami ziemię barwą szkarłatu.

Rody Asów i Wanów zapełniły różnorodnym życiem cały świat, krasnoludami, elfami oraz wieloma olbrzymami i potężnymi bytami, które toczyły bezlitosne potyczki między sobą o dominację i władzę. Wszechmocni bogowie posiadali również swoje słabości, pełni pychy, namiętności, złości i okrucieństwa nie raz wpadali w nie lada kłopoty. Thor pogromca olbrzymów, pomimo swej nadludzkiej siły nie raz dawał się podejść przebiegłemu i złośliwemu Lokiemu. Loki, bóg...

Ciacho | 2017-03-24
Przeczytana: 23 marca 2017

"Nordyckie historie dla młodszych i starszych"

Neil Gaiman to bardzo znany i lubiany na całym świecie współczesny autor, którego twórczość literacka w przeważającej części opiera się na tematyce utworów fantasy. Wiele z jego książek to czerpanie inspiracji z mitów, które pisarz zawsze bardzo lubił i kilka razy zamieszczał różne bóstwa także w swoich książkach (np. Amerykańscy Bogowie). Najnowszą swoją pozycją autor chciał się już w pełni skupić na mitach krajów skandynawskich i północno-germańskich (Norwegii, Danii, Szwecji, Islandii i Wysp Owczych) i przybliżyć je czytelnikowi opowiadając w swoim barwnym i specyficznym stylu.

"Mitologia nordycka" rozpoczyna się wstępem, gdzie Gaiman przedstawia swoją fascynację mitologią i mitami i informuje, że książka powstała, by wnieść nieco świeżości i przedstawić mity w swoim stylu, a opierał się głównie na dwóch najstarszych i najbogatszych w wiedzę dziełach o mitologii nordyckiej: "Edzie poetyckiej" i "Edzie...

To oczywista książka, Panie Gaiman

Najlepsze historie Neila Gaimana to te, przy których tworzeniu pełnymi garściami czerpał z opowieści innych twórców. „Mitologia nordycka” jest więc przewidywalnym krokiem w jego karierze.

Powstanie dalszy ciąg „Nigdziebądź“ Neila Gaimana

Po 20 latach od premiery powieści „Nigdziebądź” powstanie jest dalszy ciąg. Neil Gaiman zapowiedział podczas środowego spotkania, które miało miejsce w Londynie, że ma już trzy rozdziały powieści zatytułowanej „Seven Sisters”.