Mitologia nordycka

2017-02-07
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
mitologia nordycka bogowie mitologia Thor Loki Odyn
Inne

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Sam pomysł na książkę wydawał się bardzo dobry. Wszak nordycka mitologia z Odynem i Thorem na czele fascynuje wiele osób, ale fabularyzowana część tej książki zepsuła mi radość z czytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mity nordyckie w wykonaniu mistrza fantasy to musi być strzał w dziesiątkę. I faktycznie, nie zawiodłam się. Ten krótki zbiór mitów to idealna rozrywka dla każdego fana fantastyki.

Autor odtworzył dla czytelników opowieści ze świata nordyckich bogów, a zrobił to w swoim niepowtarzalnym stylu. Książka jest świetnie napisana, nie brakuje tu ani dobrego humoru, ani wartkiej akcji.

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla miłośników zarówno fantastyki, jak i dawnych wierzeń.

Bardzo przyjemna książka. W lekki, przystępny i często humorystyczny sposób przybliża nam mitologię nordycką. Autor na początku opisuje główne cechy mitów nordyckich i przybliża nam główne postacie. Nie znajdziemy tu wszystkich mitów, tylko część. Nie ma archaicznego języka, postacie posługują się mową raczej współczesną, przez co stają się nam bliżsi (o tyle, o ile mogą). Miałem syndrom "jeszcze jednego rozdziału". Już chyba nigdy nie zapomnę w jaki sposób powstała zła poezja.

Brakowało mi trochę bardziej wyraźniejszego nakreślenia różnic między Asami, Wanami i Jotunnami, ale chyba ta książka miała bardziej na celu zachęcać do dalszego zgłębiania tematu, aniżeli go kompletnie wyczerpać. Choć szkoda, bo wolałbym poznawać mitologię nordycką opisaną właśnie tak jak w tej książce.

Przeczytałem to w jedne wieczór. I był to bardzo miły wieczór.

Przeczytałem to w jedne wieczór. I był to bardzo miły wieczór.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po zachwytach nad tą książką spodziewałam się chyba czegoś więcej. Faktycznie jest to wiedza o mitologii nordyckiej w pigułce, ale zdecydowanie zbyt słabo napisana jak na książkę. Rozumiem zamysł autora - chciał, żeby to miało wydźwięk przypowieści, historii bajarza, ale jednak książką rządzi się swoimi prawami i trochę od niej wymagamy. Bardziej obrazowych opisów, więcej informacji... Nie polecam, zawiodłam się.

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego, autor 70% książki poświęcił Thorowi i Lokiemu i prawie nie zaznaczył dużej części bogów. Wiele z bogów zostało wspomnianych kilka razy i nie byli praktycznie opisani, spodziewałem się również mitów tłumaczących podstawowe zjawiska w świecie i na tym także się zawiodłem. Wiele mitów które nie tłumaczyły zjawisk w przyrodzie miało puente która nie była jasno przedstawiona i jako czytelnik musiałem się domyślać o co tam chodziło, dla jednych jest to zaleta dla innych wada. Ale musze przyznać ze to zaskakująco lekka książka i została napisana bardzo przystępnym językiem. Jeśli ktoś chce poznać wyjaśnienie świata według nordyckiej mitologii odradzam czytanie ale jak ktoś jest fanem Thora i Lokiego to zdecydowanie polecam.

Książka Neila Gaimana to mój pierwszy kontakt z mitologią nordycką. Pierwszy i szczerze przyznam, że bardzo udany.

Panteon bogów nordyckich jest bardzo duży, ale opowieści skupiają się na trójce z nich - Odynie, Thorze i Lokim. Nie oznacza to, że nie poznamy innych bogów, niemniej nie dowiemy się o nich aż tyle, co w przypadku tej trójki.

I właśnie dzięki temu uważam, że książka świetnie sprawdza się, jako dzieło "pierwszego kontaktu" z mitologią nordów. Historie są krótkie, lekkie. Idealne do poczytania "do poduszki". Można spokojnie przeczytać cała książkę w jeden dłuższy wieczór, ale osobiście zachęcam do dawkowania sobie kolejnych opowieści po jednej, czy dwie dziennie.

Serdecznie polecam każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z mitologią nordycką. Dzięki książce, chyba do końca życia zapamiętam skąd biorą się złe wiersze ;)

I właśnie dzięki temu uważam, że...

Dziś chcę Wam polecić książkę autorstwa Neila Gaimana, która jako pierwsza przybliżyła mi świat mitów skandynawskich

To pozycja, która zabierze Was w fascynujący świat nordyckiej mitologii. Poznacie w niej nie tylko bogów, ale i gigantów, ludzi, oraz ich niezwykłe przygody! 🌌

🔨 Odważny Thor i jego młot Mjölnir
💚🖤Przebiegły Loki i jego intrygi
🌍 Światodrzewo Yggdrasil, które łączy wszystkie światy

A to tylko wierzchołek góry lodowej! Gaiman nie tylko opowiada te historie, ale też wplata w nie swój unikalny humor i ludzkie cechy bohaterów, co sprawia, że ta książka jest wyjątkowo zabawna i przystępna.
Jeśli jesteście ciekawi mitologii nordyckiej, Ragnaröku, czy zwykłych codziennych życiowych dylematów bogów, to ta pozycja jest dla Was! 📖🌟

🔨 Odważny Thor i jego młot Mjölnir
💚🖤Przebiegły Loki i jego intrygi
🌍 Światodrzewo Yggdrasil,...

Mitologie to nasze korzenie. I choć w każdym rejonie świata jest nieco inna, inaczej opowiadana, inne są imona bogów itd. to mimo to wszystkie są także w pewien sposób podobne. Łączy je TO COŚ.
Może być to cokolwiek. Brzmienie imion, przedmioty o podobnych właściwościach lub zachowaniu, czy wyglądzie.
Światy mogą być te same (tylko oczywiście ich nazwy mogą być nieco zmienione 😉).
Nawet w dzisiejszym świecie możemy spotkać się z mitologiami (choć pewnie nawet o tym nie wiemy). Pewne słowa w danym języku mogą pochodzić z pradawnych nazw miejsc w mitach, czy nawet w niektórych religiach postacie mają podobne imiona czy cechy.
To wszystko to nasze korzenie. Mity o pradawnych bogach są częścią naszego świata, a także niekiedy inspiracją do tworzenia nowych historii, książek, czy filmów.

Światy mogą być te same (tylko oczywiście ich nazwy mogą być nieco...

Mity nordyckie przedstawione w bardzo przystępny sposób. Szczerze polecam.

Mity nordyckie przedstawione w bardzo przystępny sposób. Szczerze polecam.