Wyzwanie czytelnicze LC
Azyl
Marlenka

Zaginione skarby Mistrza Wreszcie wszystkie opowiadania Grzędowicza w komplecie. W zeszłym wieku któryś z wielkich pismaków powiedział, że kwintesencją zawodu jest to, że pisze się artykuł, zdobywając informacje w pocie i znoju, a już wieczorem, po opublikowaniu, efekty twojej harówki to już bezwartościowe śmieci, które wiatr rozwiewa po ulicach. Kiedy pytano mnie, dlaczego nie wydam tych...

Zaginione skarby Mistrza

Wreszcie wszystkie opowiadania Grzędowicza w komplecie.

Kiedy pytano mnie, dlaczego nie wydam tych starych, zaginionych tekstów, wykręcałem się zgodnie z prawdą, mówiąc, że nie mam ich fizycznie. Przepadły.

Trzeba było okrągłej daty mojego nastoletniego debiutu oraz entuzjazmu i benedyktyńskiej pracy ludzi z wydawnictwa „Fabryka Słów”. To było jak otwarcie kapsuły czasu. Wejście do zamkniętego od trzydziestu pięciu lat pokoju.

Postanowiłem ich za bardzo nie zmieniać. Nie przerabiać, nie dodawać im powagi ani nie ulepszać.

Są moje. Kiedyś je napisałem, a potem trafiły na listę zaginionych. Ale skoro już się znalazły, chcę dać im okładki. Ich własne. Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.

Spis treści:
Chwila pod deszczem

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/azyl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/azyl/

Łukaszo | 2017-11-12

To była lista zaginionych. Mężczyzna po długim czasie wyciągnął je na powierzchnie. Zdążyły już obrosnąć kurzem. Teraz zyskiwały drugie życie, były pełne nowej świeżości. Były to różne opowieści jakich wiele, ale i jakich mało. Opowiadały różne od siebie historie, a jednocześnie tak bliskie. Były pełne obawy o przyszłość, lęku, miłości, ale i pełne wewnętrznej straty i pustki. Teraz zyskiwały swoje miejsce na ziemi, swój azyl, dom w którym będą bezpieczne.

Uwielbiam styl Jarosława Grzędowicza. Każde zetknięcie się z jego twórczością jest dla mnie obcowaniem z czymś wyjątkowym. Jest to fantastyka, ale dotykająca człowieczeństwa, pełna "ludzkiego czynnika" i dotykająca tych najcieńszych strun życia, co daję większy realizm opowieściom. Zbiór ten łączy ze sobą tytułowy Azyl - miejsce w którym każdy może poczuć się bezpiecznie i w którym każdy posiada swoją strefę komfortu. Grzędowicz operuje plastycznym...

Hana | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Nie lubię sprzątania szuflad. Bo wtedy na światło dzienne wychodzi ich zawartość. Nie zawsze to dobrze. Czasami lepiej, że te skarby mistrza pozostały zapomniane. Tutaj to wietrzenie wyszło czytelnikowi na dobre. Część opowiadań podobała mi się bardzo. To życie w termitierze ( O Matko Materio!), z jej kastami wyłanianymi przez komputer i szklicą. Polubiłam też Obrońcę, i Szczurołapa. Twierdza też była dobra. Aż żal, że pomysły te nie zostały rozbudowane w powieść. Niedługo zabiorę się za Pana Ogrodu bo czeka już na mnie od jakiegoś czasu. Wierzę, że nie pożałuję. Grzędowicz wspomina o serialu Na Wspólnej. Nowe pokolenie. Mam nadzieję, że się to proroctwo nie spełni. :)

filozof | 2018-02-05

Mega super okładka,cieszę się że zbiór ten był w bibliotece.
Nie ma sensu opisywać każdy,dla mnie bardzo dobra książka.
Tylko,autor co mi się nie podoba.Często włącza tu swoje prywtne poglądy.\

Roland | 2018-09-07
Przeczytana: 06 września 2018

Przekrój zagubionej twórczości

Zaistnienie w świecie literatury, zwłaszcza fantastycznej jest nie lada wyzwaniem, nie tylko ze względu na możliwość powielania i tak już istniejących schematów, lecz ze względu na trudność w stworzeniu czegoś nowego, czegoś co niesie w sobie przesłanie. Każdy gatunek literacki ma pionierów, którzy przecierali szlaki swym następcom. Niewątpliwie takim pionierem wśród współczesnych jest Jarosław Grzędowicz, który dał się poznać jako autor, nie bojący się przekraczać granic ramowych danej konwencji. To co wyróżnia autora od grona pozostałych, to fakt, że jego twórczość fantastyczna jest specyficzna, gdyż mniej nakierowana jest na bawienie, a bardziej na myślenie. Niemal w każdym utworze, czy to mniejszym czy większym, autor stara się coś przekazać, coś uzmysłowić swym czytelnikom.

Potrzeba dostarczenia czegoś, co nie tylko bawi, ale i uczy sprawia, że dany autor więcej czasu spędza na stworzeniu danego dzieła. Owszem odbija się to na...

Octopus | 2018-05-07
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Podobają mi się, nawet bardzo światy wykreowane przez autora.
I nie ważne, czy utwory te powstały niedawna, czy kilkanaście lat temu.
Dopiero gdy je przeczytałam, zdałam sobie sprawę, że już wcześniej zetknęłam się z nimi na łamach m.in. Feniksa.
Nadal smakują wybornie.

Jonasz | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Podstawową zaletą pisarstwa Grzedowicza jest jego znakomity warszat pisarki. Choć wszystko co napisał i przed, i po swych sztandarowym dziele „Pan Lodowego Ogrodu” są od tegoż słabsze, ciągle się to znakomicie czyta. Tak jest z tym zbiorem opowaidań. Orginalnie rozporoszone w periodykach SF, zostały zebrane w jedną całość. Ułożone w porzadku chronologicznym, począwszy od młodzieńczego debiutu, przez typową dla schyłku PRLu „fikcję socjologiczną”, przez cybepunk, fantazy, postpokaltyptyczne. Autor zręcznie przeskakuje z gatunku w gatunek zachowując wysoka klasę. Zbiór zasługuje na 8 gwiazdek.

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Grzędowicza (ur. 1965) znam tylko z "Hel 3", któremu dałem aż 6 gwiazdek, trochę dlatego, by nie odstawać od średniej (6,64). Ta ma średnią 7,59 i 8 opinii, które przeczytałem przed lekturą uważnie, a mimo to jedyne, poza peanami na cześć autora, co wyczytałem, to, że jest to zbiór 9 kawałków z różnych okresów twórczości; za to oceny zachwyconych opiniodawców imponujące: 10, 3x9, 4x8. To nawet na Nobla za dużo.

Przyjmuję strategię jak przy Twardocha „Balladzie o pewnej panience”, tzn oceniam sukcesywnie w trakcie lektury. Oczywiście zaczynam od Posłowia, w którym znajduję kuriozalne stwierdzenie:

„...Twórczość nie zawiodła twórcy. Jak on sam, ma tę cechę prawdziwego mężczyzny, że im jest starsza, tym lepsza...”

Myślałem więc, że będzie rzeczowo i dowcipnie, niestety czekał na mnie bełkot, w dodatku pisany fatalną polszczyzną. Nie będę wymieniał nazwiska autora, lecz...

Matylda Saresta | 2017-11-22

I cóż ja mogę napisać?
REWELACYJNA /jak zawsze u Grzędowicza/ antologia tekstów, pisanych dawno. Pisanych do szuflady. Zagubionych. I odnalezionych.
Pełne magii różnego rodzaju i różnego kalibru - jedne lepsze, inne jeszcze lepsze. Jedne dramatycznie krótkie, inne - przyzwoitej długości. I te są najgorsze, bo mega zaostrzają apetyt na więcej.
Wisienką na torcie są ilustracje, które dodatkowo wsysają nas w światy i opowieści przedstawione w tym zbiorze.

PonuryDziadyga | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Po przeczytaniu "Hel-3" mój entuzjazm do twórczości autora deko się ochłodził, więc jakoś bez większego przekonania sięgnąłem po "Azyl". Zresztą, nawet nie wiedziałem co wziąłem do ręki - nie czytałem opisu z okładki, nie miałem pojęcia, że to zbiór opowiadań. Ale nazwisko autora to jednak silna marka - i to przyciągnęło.
Nie zawiodłem się. Ba, jestem zszokowany, jak rozbudowaną wyobraźnię miał Grzędowicz w młodym wieku. Te pomysły, ta narracja - fenomen. Uderzyło mnie z jaką łatwością skacze po tematach, w każdym świetnie się czując: raz post-apo, raz transhumanizm, fantastyka socjologiczna, s-f w klimatach... średniowiecznych, nowela quasi religijna.
Ciężko wybrać ulubione opowiadanie, bo właściwie każde jest zachwycające.
Trochę biję się z myślami co do oceny, ale chyba ze względu na "Fortecę trzech studni" i jej rozbuchane nazewnictwo, jednak nie dam dychy. No przepraszam, ale miałem wrażenie, że to wycięty fragment większej całości i bez słownika ciężko to ugryźć. Wszystko...

Spiderdog86 | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

Po "Panu Lodowego Ogrodu" oraz właśnie "Azylu", Jarosław Grzędowicz stał się dla mnie autorem wartym dalszego poznawania. Antologia opowiadań, które wydawały się autorowi zaginione w pomrokach jego pisarskiej kariery, jest według mnie wprost rewelacyjna. Od zawsze lubiłem opowiadania. Przecież sam Geralt z Rivii pojawił się wpierw w opowiadaniach, a Edgar Allan Poe czy H.P. Lovecraft swoimi opowiadaniami przyprawiali mnie nieraz o ciarki i uczucie wszechogarniającego znienacka niepokoju. Głupio byłoby nie wspomnieć jak wielkie wrażenie wciąż robią na mnie opowiadania sci-fi Philipa K. Dicka. Teraz czytanie "Azylu" sprawiło mi niesamowitą przyjemność. Opowiadania ułożone są w kolejności chronologicznej i dosłownie da się odczuć, które z nich powstały na początku kariery Grzędowicza,a które później. Część opowiadań spodobała mi się tak, że uważam, iż mogłyby rozwinąć się one do jakiejś dobrej powieści. Opowiadanie o zabójcy, który doprowadza swoje ofiary do upadku poprzez usunięcie...