Wszechświat w twojej dłoni

Wydawnictwo: Otwarte
The Universe is in Your Hand
wszechświat, kosmos, kosmologia, nauka
Oliwia Pratt

Gdy wieczorami patrzysz w niebo, widzisz tylko tajemniczą i niepokojącą przestrzeń. Granatowa otchłań przetykana mrugającymi gwiazdami stanowi zagadkę, nad którą pewnie się zastanawiasz. Jednak naukowy język, którym zwykle opisuje się Wszechświat, sprawia, że zamiast zgłębiać teorię Wielkiego Wybuchu, czujesz, że zaraz wybuchnie ci głowa. Właśnie dlatego musisz przeczytać tę książkę. Christophe Galfard, uczeń samego Stephena Hawkinga, zabierze cię na niezwykłą wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi, pokaże powierzchnię gasnącej gwiazdy lub zmniejszy cię do rozmiarów atomu. Dzięki sile wyobraźni, bez trudnych definicji i skomplikowanych obliczeń odkryjesz prawdziwe piękno Wszechświata.

Międzynarodowy bestseller. Nr 1 w Szwecji i Hiszpanii.

„Najpiękniejsza podróż, w jaką kiedykolwiek się udasz”.
– Elle

„Galfard przemienia naukę w hollywoodzką historię”.
– Livres Hebdo

„Kosmos będzie twoim nowym centrum rozrywki”.
– Lire

źródło opisu: http://otwarte.eu/book/wszechswiat-w-twojej-dloni-

źródło okładki: http://otwarte.eu/book/wszechswiat-w-twojej-dloni-

Mollinka_90 | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"Wszechświat w twojej dłoni" to dość osobliwa pozycja na wydawniczym rynku. Byłam bardzo ciekawa książki, która opowiada o wszechświecie, fascynującym świecie kosmosu, ale oparta jest na prawach fizyki - dziedziny rozległej, trudnej i nie dla wszystkich, nawet w podstawowej formie, zrozumiałej. Tymczasem prawidła rządzące przestrzenią kosmiczną wyjaśnia nie tyle zwykła fizyka, ile jej bardziej zaawansowane formy - fizyka teoretyczna i kwantowa. Czy język nauki może być przystępny? Okazuje się, że owszem - ta książka to żywy na to dowód.

Christophe Galfard - uczeń samego Stephena Hawkinga - zabiera nas w niezwykłą podróż. Nieodmiennie podczas lektury miałam wrażenie, że narrator mnie, jako czytelnika hipnotyzuje - przez całą lekturę miałam sobie wyobrażać wakacje na egzotycznej plaży, zmniejszanie się i zwiększanie rozmiarów ciała w zależności od potrzeb omawianego zagadnienia, wizyty dalekiej ciotki z Australii i wreszcie podróże międzygwiezdne, zanurzanie się w kosmiczną materię...

veinylover | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Książka mi się podobała, chociaż większość zawartych w niej informacji było mi już znanych, nie tylko z wykładów profesora Krzysztofa Meissnera w internecie, po prostu zawsze mnie te zagadnienia interesowały.
Podobał mi się popularnonaukowy sposób, w jaki autor próbuje dotrzeć do każdego czytelnika pobudzając jego wyobraźnię.
W kwestii teorii strun pozostaję sceptykiem i nie podzielam entuzjazmu autora dla niej, tym bardziej, że dotąd ten trop nie zaprowadził do konkretnych rozwiązań dających się sfalsyfikować. Ta teoria wydaje się być zbyt otwarta i zawiera nie tylko wszechświaty możliwe do pomyślenia, ale prawdopodobnie także takie, których nie ma, a znalezienie w tym rozwiązań dotyczących naszego Wszechświata graniczy z nieprawdopodobieństwem. Profesor Meissner podczas swoich wykładów stwierdził, że potrzebne jest pojawienie się nowego geniusza na wzór Einsteina, z teorią całkiem świeżą i zawierającą magię prostoty i piękna (ogólna teoria względności zdaniem tego pana jest pełna...

Lodołamacz | 2018-09-14
Na półkach: Nauka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2018

Szukałem książki, która w przystępny sposób wyjaśni mi naturę znanego nam wszechświata i jest aktualna i, nie zawiodłem się na tej pozycji. Napisana w przystępny sposób jest źródłem wiedzy dla przeciętnego czytelnika, który nie chce skomplikowanych wzorów, ale interesuje się otaczającym światem. Cześć z tych koncepcji oczywiście była mi już dobrze znana, ponieważ cała współczesna nam fizyka zaczyna się od Newtona, ale cześć z najnowszych teorii poznawałem po raz pierwszy nawet jeśli już gdzieś kiedyś obiły mi się o uszy to jak już wyżej wspomaniałem w tej książce zostały w prosty sposób wyjaśnione. Sądze jednak, że będę wracał jeszcze do tej pozycji żeby lepiej zrozumieć pewne rzeczy Nie sądzę, że jest to lektura którą po przeczytaniu odkłada się na półkę i zapomina o niej, ale zdecydowanie jest pozycją dla pasjonatów albo zainteresowanych współczesną nauką. Książka jest aktualna na rok 2016 i zawiera kilka ciekawych pozycji naukowych oraz przydatne linki, których nie omieszkam...

marcia | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

"Wszechświat w twojej dłoni" to książka o której jest ostatnimi czasy bardzo głośno, każdy o niej mówi, a to znaczy że aby móc o niej dyskutować to trzeba po nią sięgnąć i przeczytać.
Ja już jestem po lekturze. I co mogę powiedzieć? Po prostu WOW, to było mega INTENSYWNE i ELEKTRYZUJĄCE przeżycie.
Bardzo się cieszę, że przeczytałam "Wszechświat w twojej dłoni", ponieważ książka ta trochę mi wyjaśniła tajemnice Ziemi i całego Wszechświata, wiadomo że nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, bo nie jestem fizykiem, ale naprawdę autor bardzo zawiłe kwestie starał się wyjaśnić w sposób prosty i jak najbardziej sprzyjający zrozumieniu.
Podobał mi się bardzo język, jakim jest książka napisana oraz to w jaki sposób autor powoli nakreśla nam obraz Wszechświata i jego zagadek.
Bardzo dobra pozycja, zdecydowanie jestem zadowolona z lektury, ponieważ teraz zdaję sobie sprawę z tego ile tak naprawdę nie wiem i ile jeszcze muszę zrozumieć.

"Napisałem "inne inteligentne...

Tibora | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Rewelacyjna!

Wspaniałe podsumowanie aktualnego stanu wiedzy fizycznej - podane w wyjątkowo przystępny sposób.

Polecam wszystkim fanom nauki, science-fiction i fantastyki. Brzmi dziwnie?
Wcale nie :)
Książka pokazuje wiele interesujących eksperymentów myślowych - zdecydowanie do wykorzystania przy krytycznym rozważaniu pomysłów naszych ulubionych autorów :) Np. czy do magii mogą mieć zastosowanie zasady fizyki kwantowej? ;)
Gdyby autor dorzucił większą garść ciekawostek z życia wybitnych naukowców, byłaby zdecydowanie gwiazdka więcej.
Polecam gorąco :)

Dominika Rygiel | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Zapewne niejeden raz zdarzyło Ci się późnym wieczorem wyjść na balkon. W bezsenną noc wielokrotnie stąpałeś po tarasie nasłuchując cykad. Zapewne niejeden raz bez celu spacerowałeś nocą po plaży. I za każdym razem bezwiednie lub też celowo zdarzyło Ci się spojrzeć w upstrzone miliardem gwiazd niebo. Migoczące punkciki zdobiące firmament niczym opiłki złota, od których nie sposób oderwać wzroku. Układające się w konstelacje ciała niebieskie nieustannie wprawiające w zachwyt. Fascynują. Olśniewają, zapierają dech w piersiach.

Jest w nich jakaś magia.

Bezmiar wszechświata wprawia w zdumienie, rodzi wiele pytań. Na te, od zarania dziejów odpowiedzi szukał niejeden naukowiec. Newton, którego spadające jabłko skłoniło do wysnucia tezy dotyczącej najistotniejszej ziemskiej siły – siły grawitacji. Einstein badający sprawy świata w skali mikro, znajdujący dowód na istnienie atomu. Planck badający wszechświat w skali makro, szukający jego kresu. Ponadto Maxwell, Schrödinger, Dirac,...

Przyznam, że z wahaniem podjęłam się przeczytania tego tytułu. Z jednej strony byłam go ogromnie ciekawa, a z drugiej obleciał mnie strach, że jednak jej nie zrozumiem i opisanie wrażeń będzie graniczyło z cudem. Zaryzykowałam jednak i Wszechświat w twojej dłoni jest już za mną. Czy podołałam tej lekturze?

Dociekliwy_Kotek | 2018-05-02
Przeczytana: maj 2018

W porządku, pierwsza część książki - ta o naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu - jest mocno rudymentarna, a ten, kto regularnie oglądał programy Briana Coxa, może ją sobie śmiało przekartkować, bo autor poświęca masę miejsca na rozwlekłe wyjaśnianie stosunkowo prostych zjawisk.

Ciekawie zaczyna się robić w drugiej połowie, kiedy przechodzimy do struktury atomu, pól kwantowych i współczesnych teorii związanych z początkiem i końcem wszechświata - tu rozwlekły, obrazowy i "łopatologiczny" sposób pisania Galfarda rzeczywiście zdaje egzamin, a przynajmniej pomaga sobie wyobrazić rzeczy, które, cóż, nie mieszczą się w głowie.

Jako czytadło na majówkę - bezbłędna.

Vemona | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Mam lekko mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Jest świetna, mnóstwo zagadnień wyjaśnia w sposób przystępny nawet dla laika. Na samym początku autor (notabene, uczeń Stephena Hawkinga) obiecuje, że będzie tylko jeden wzór - i rzeczywiście tak jest, omawiany jest tylko słynny wzór E=mc2. Poza tym poznajemy historię wszechświata, potem przenosimy się do świata kwantowego, zaznajamiamy się z teoriami, odkryciami i badaniami rzeszy laureatów nagrody Nobla, a wszystko w sposób bardzo przyjazny w odbiorze.
Niestety - jest też coś, co mi w lekturze przeszkadzało, forma zwracania się do czytelnika. Ta tropikalna wyspa i kryształowe wazony ciotecznej babci. No, jakoś drażniące. A szkoda.

lotosu_kwiat | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Właśnie w taki przystępny sposób powinny być pisane podręczniki szkolne. Na przysłowiowy ,,chłopski rozum" autor tłumaczy zjawiska, zmieniając je z abstrakcyjnie trudnych w całkiem przystępne. Astronomia była moją dziecięcą pasją, z resztą głęboko skrywaną, bo wszystkie dziewczynki chciały być aktorkami albo piosenkarkami:) Toteż zajrzałam do książki z nutką nostalgii i pozwoliłam zarzuconej pasji odrodzić się na nowo. Bardzo gorąco polecam pozycję ,,Wszechświat w twojej dłoni" , bo to książka, która przełamuje bariery, docierając do czytelnika zapewne pracującego i kształcącego się w innej branży, wciągając go na chwilę w dziedzinę z ,,zupełnie innej beczki". Z chęcią sięgnęłabym po podobne pozycje, gdyby dotyczyły innych tematów - sposób przedstawienia zagadnień sprawia, że można poszerzyć swoją wiedzę w sposób bardzo przyjemny i bezbolesny- gdy fachowa literatura mogłaby nas przerosnąć trudną terminologią. Z pewnością zachęca do dalszych poszukiwań. Nawet mój 2 letnie synek...