Wszechświat w twojej dłoni

Wydawnictwo: Otwarte
The Universe is in Your Hand
wszechświat, kosmos, kosmologia, nauka
Oliwia Pratt

Gdy wieczorami patrzysz w niebo, widzisz tylko tajemniczą i niepokojącą przestrzeń. Granatowa otchłań przetykana mrugającymi gwiazdami stanowi zagadkę, nad którą pewnie się zastanawiasz. Jednak naukowy język, którym zwykle opisuje się Wszechświat, sprawia, że zamiast zgłębiać teorię Wielkiego Wybuchu, czujesz, że zaraz wybuchnie ci głowa. Właśnie dlatego musisz przeczytać tę książkę. Christophe Galfard, uczeń samego Stephena Hawkinga, zabierze cię na niezwykłą wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi, pokaże powierzchnię gasnącej gwiazdy lub zmniejszy cię do rozmiarów atomu. Dzięki sile wyobraźni, bez trudnych definicji i skomplikowanych obliczeń odkryjesz prawdziwe piękno Wszechświata.

Międzynarodowy bestseller. Nr 1 w Szwecji i Hiszpanii.

„Najpiękniejsza podróż, w jaką kiedykolwiek się udasz”.
– Elle

„Galfard przemienia naukę w hollywoodzką historię”.
– Livres Hebdo

„Kosmos będzie twoim nowym centrum rozrywki”.
– Lire

źródło opisu: http://otwarte.eu/book/wszechswiat-w-twojej-dloni-

źródło okładki: http://otwarte.eu/book/wszechswiat-w-twojej-dloni-

Jarek Zawisza | 2018-12-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2018

Czytując naukę popularną odnoszę wrażenie iż można by podzielić tego typu prace na cztery główne nurty.

Pierwszy z nich to nauka w czystej formie - i do tego typu opracowań lepiej nie zbliżać się bez wiedzy na przynajmniej średnim poziomie z danej dziedziny... Inaczej przygoda z książką kończy się zdeptanym ego i pokiereszowaną za pomocą niezrozumiałej terminologii mózgownicą.

Drugi gawędziarski - w którym autor za pomocą opowiastek, analogii i anegdot, stara się przybliżyć czytelnikowi to, co sam wie.
I najczęściej jest tak, że po przeczytaniu takiej książki czytelnik jest święcie przekonany iż wie i rozumie wszystko to co autor... Niefortunnie jednak dla siebie, zdobył jedynie wiedzę z dziedziny opowiadania zabawnych historyjek ze świata nauki.

Trzeci to droga środka - jest tu "twarda" nauka, ale podana w "zbeletryzowanej" formie ;)
Innymi słowy fakty i dowody opowiedziane ludzkim językiem. Bez infantylnych uproszczeń, ale i bez smagania umysłu pejczem naukowego...

veinylover | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Książka mi się podobała, chociaż większość zawartych w niej informacji było mi już znanych, nie tylko z wykładów profesora Krzysztofa Meissnera w internecie, po prostu zawsze mnie te zagadnienia interesowały.
Podobał mi się popularnonaukowy sposób, w jaki autor próbuje dotrzeć do każdego czytelnika pobudzając jego wyobraźnię.
W kwestii teorii strun pozostaję sceptykiem i nie podzielam entuzjazmu autora dla niej, tym bardziej, że dotąd ten trop nie zaprowadził do konkretnych rozwiązań dających się sfalsyfikować. Ta teoria wydaje się być zbyt otwarta i zawiera nie tylko wszechświaty możliwe do pomyślenia, ale prawdopodobnie także takie, których nie ma, a znalezienie w tym rozwiązań dotyczących naszego Wszechświata graniczy z nieprawdopodobieństwem. Profesor Meissner podczas swoich wykładów stwierdził, że potrzebne jest pojawienie się nowego geniusza na wzór Einsteina, z teorią całkiem świeżą i zawierającą magię prostoty i piękna (ogólna teoria względności zdaniem tego pana jest pełna...

Mollinka_90 | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"Wszechświat w twojej dłoni" to dość osobliwa pozycja na wydawniczym rynku. Byłam bardzo ciekawa książki, która opowiada o wszechświecie, fascynującym świecie kosmosu, ale oparta jest na prawach fizyki - dziedziny rozległej, trudnej i nie dla wszystkich, nawet w podstawowej formie, zrozumiałej. Tymczasem prawidła rządzące przestrzenią kosmiczną wyjaśnia nie tyle zwykła fizyka, ile jej bardziej zaawansowane formy - fizyka teoretyczna i kwantowa. Czy język nauki może być przystępny? Okazuje się, że owszem - ta książka to żywy na to dowód.

Christophe Galfard - uczeń samego Stephena Hawkinga - zabiera nas w niezwykłą podróż. Nieodmiennie podczas lektury miałam wrażenie, że narrator mnie, jako czytelnika hipnotyzuje - przez całą lekturę miałam sobie wyobrażać wakacje na egzotycznej plaży, zmniejszanie się i zwiększanie rozmiarów ciała w zależności od potrzeb omawianego zagadnienia, wizyty dalekiej ciotki z Australii i wreszcie podróże międzygwiezdne, zanurzanie się w kosmiczną materię...

FairytaleePrincess | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Przeczytałam połowę i nie dam już rady nawet strony więcej...
"Wszechświat w twojej dłoni" postanowiłam przeczytać z racji akcji organizowanej przez czytaj.pl. Zdobyłam kod i zdecydowałam się zapoznać z pozycją, która już od dawna mnie interesowała.
Czuje się jakby wylano na mnie kubeł zimnej wody.
Liczyłam na powieść o kosmosie, o planetach, o czarnych dziurach, galaktykach, gwiazdach.
Oczywiście, jest ona również o tym...
No, może w jednej dziesiątej.
Autor próbuje nas chyba zahipnotyzować opowieściami o tym jak leżę na plaży i patrzę na gwiazdy aż nagle jestem pośród nich i mknę z prędkością światła.
Sorry, ale stanowcze NIE.
Kolejny minus?
Autor przerywa w ciekawych wątkach mówiąc "ale tego dowiesz się później", tego później dalej nie ma, czytam o tysiącach innych rzeczy, które mnie nie interesują. I fraza "tego dowiesz się później była powtarzana raz po raz" - z tym będę kojarzyć te powieść, przede wszystkim.
Poza tym, liczyłam na kosmos, na astrologię. A nie na czytanie ponad...

Lodołamacz | 2018-09-14
Na półkach: Nauka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2018

Szukałem książki, która w przystępny sposób wyjaśni mi naturę znanego nam wszechświata i jest aktualna i, nie zawiodłem się na tej pozycji. Napisana w przystępny sposób jest źródłem wiedzy dla przeciętnego czytelnika, który nie chce skomplikowanych wzorów, ale interesuje się otaczającym światem. Cześć z tych koncepcji oczywiście była mi już dobrze znana, ponieważ cała współczesna nam fizyka zaczyna się od Newtona, ale cześć z najnowszych teorii poznawałem po raz pierwszy nawet jeśli już gdzieś kiedyś obiły mi się o uszy to jak już wyżej wspomaniałem w tej książce zostały w prosty sposób wyjaśnione. Sądze jednak, że będę wracał jeszcze do tej pozycji żeby lepiej zrozumieć pewne rzeczy Nie sądzę, że jest to lektura którą po przeczytaniu odkłada się na półkę i zapomina o niej, ale zdecydowanie jest pozycją dla pasjonatów albo zainteresowanych współczesną nauką. Książka jest aktualna na rok 2016 i zawiera kilka ciekawych pozycji naukowych oraz przydatne linki, których nie omieszkam...

marcia | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

"Wszechświat w twojej dłoni" to książka o której jest ostatnimi czasy bardzo głośno, każdy o niej mówi, a to znaczy że aby móc o niej dyskutować to trzeba po nią sięgnąć i przeczytać.
Ja już jestem po lekturze. I co mogę powiedzieć? Po prostu WOW, to było mega INTENSYWNE i ELEKTRYZUJĄCE przeżycie.
Bardzo się cieszę, że przeczytałam "Wszechświat w twojej dłoni", ponieważ książka ta trochę mi wyjaśniła tajemnice Ziemi i całego Wszechświata, wiadomo że nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, bo nie jestem fizykiem, ale naprawdę autor bardzo zawiłe kwestie starał się wyjaśnić w sposób prosty i jak najbardziej sprzyjający zrozumieniu.
Podobał mi się bardzo język, jakim jest książka napisana oraz to w jaki sposób autor powoli nakreśla nam obraz Wszechświata i jego zagadek.
Bardzo dobra pozycja, zdecydowanie jestem zadowolona z lektury, ponieważ teraz zdaję sobie sprawę z tego ile tak naprawdę nie wiem i ile jeszcze muszę zrozumieć.

"Napisałem "inne inteligentne...

Tibora | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Rewelacyjna!

Wspaniałe podsumowanie aktualnego stanu wiedzy fizycznej - podane w wyjątkowo przystępny sposób.

Polecam wszystkim fanom nauki, science-fiction i fantastyki. Brzmi dziwnie?
Wcale nie :)
Książka pokazuje wiele interesujących eksperymentów myślowych - zdecydowanie do wykorzystania przy krytycznym rozważaniu pomysłów naszych ulubionych autorów :) Np. czy do magii mogą mieć zastosowanie zasady fizyki kwantowej? ;)
Gdyby autor dorzucił większą garść ciekawostek z życia wybitnych naukowców, byłaby zdecydowanie gwiazdka więcej.
Polecam gorąco :)

Dominika Rygiel | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Zapewne niejeden raz zdarzyło Ci się późnym wieczorem wyjść na balkon. W bezsenną noc wielokrotnie stąpałeś po tarasie nasłuchując cykad. Zapewne niejeden raz bez celu spacerowałeś nocą po plaży. I za każdym razem bezwiednie lub też celowo zdarzyło Ci się spojrzeć w upstrzone miliardem gwiazd niebo. Migoczące punkciki zdobiące firmament niczym opiłki złota, od których nie sposób oderwać wzroku. Układające się w konstelacje ciała niebieskie nieustannie wprawiające w zachwyt. Fascynują. Olśniewają, zapierają dech w piersiach.

Jest w nich jakaś magia.

Bezmiar wszechświata wprawia w zdumienie, rodzi wiele pytań. Na te, od zarania dziejów odpowiedzi szukał niejeden naukowiec. Newton, którego spadające jabłko skłoniło do wysnucia tezy dotyczącej najistotniejszej ziemskiej siły – siły grawitacji. Einstein badający sprawy świata w skali mikro, znajdujący dowód na istnienie atomu. Planck badający wszechświat w skali makro, szukający jego kresu. Ponadto Maxwell, Schrödinger, Dirac,...

charu | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Za każdym razem gdy bywałam na wakacjach na wsi uwielbiałam z bratem siadać na leżakach i o północy obserwować gwiazdy. A każdy bywalec wsi dobrze wie, że podczas letnich nocy, niebo jest prawie idealnie czyste. W tamtych czasach spadająca gwiazda oznaczała dla mnie tylko to, że spełnia życzenia;) a dzięki książce dowiedziałam się o nich znacznie więcej.
U autora to czytelnik wchodzi w rolę obserwatora i zagłębia się coraz bardziej w otaczający go bezmiar wszechświata. Jednym słowem: fantastyczna podróż! z wielką ciekawością czytałam o fenomenie jakim jest Słońce, czarnych dziurach czy o tajemniczej powierzchni ostatniego rozproszenia. Czy Wszechświat ma gdzieś koniec, a może posiada ściany?
Jeśli interesujesz się choć trochę fizyką, fascynuje Cię bezmiar gwiazd lub po prostu lubisz spoglądać w niebo - ta podróż jest dla Ciebie.

Przyznam, że z wahaniem podjęłam się przeczytania tego tytułu. Z jednej strony byłam go ogromnie ciekawa, a z drugiej obleciał mnie strach, że jednak jej nie zrozumiem i opisanie wrażeń będzie graniczyło z cudem. Zaryzykowałam jednak i Wszechświat w twojej dłoni jest już za mną. Czy podołałam tej lekturze?