Pył Ziemi

Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: SQN
Villiana

Czas wyrównuje wszystko do zera. W XXIV wieku Ziemia umiera. W przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony Yggdrasil, statek pokoleniowy, który ma zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. Ponad siedemset lat później para nieśmiertelnych istot, technologicznie pod​rasowanych Ziemian, wraca na błękitną planetę. Od powodzenia ich misji zależy ocalenie statku i wszystkich osób znajdujących się na...

Czas wyrównuje wszystko do zera.

W XXIV wieku Ziemia umiera. W przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony Yggdrasil, statek pokoleniowy, który ma zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. Ponad siedemset lat później para nieśmiertelnych istot, technologicznie pod​rasowanych Ziemian, wraca na błękitną planetę. Od powodzenia ich misji zależy ocalenie statku i wszystkich osób znajdujących się na pokładzie. Muszą odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów, w której zapisano ogół wspomnień ludzkości.

Lilo i Rez podczas swej wędrówki zetrą się z prymitywnym plemieniem, którego członkowie dawno zapomnieli o dobrodziejstwach techniki. Będą się układać z samozwańczym lordem władającym wiernie odtworzoną kopią wiktoriańskiego Londynu, którego największą bolączką są morderstwa prostytutek oraz zbyt wysoki poziom edukacji wśród plebsu. Zawędrują też do Aurory, miasta, gdzie barwy następnego zachodu słońca wybiera się w drodze głosowania.

Gdzieś na końcu drogi Lilo i Reza ukryta jest prawda. Ale czy warto dla niej poświęcić wszystko? Może pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć?

Pył Ziemi czerpie z wielu gatunków literackich, tworząc niezwykłą opowieść o świecie przyszłości, w którym zaawansowana technologia sąsiaduje z gotyckim mrokiem i absurdem. Imponuje skalą, porusza i bawi ostrym jak brzytwa poczuciem humoru.
Na taką Ziemię przylatują Lilo i Rez – para nieśmiertelnych, technologicznie podrasowanych istot. Potrafią komunikować się ze sobą telepatycznie, mogą nauczyć się dowolnego języka w kilka sekund i wyleczyć wszystkie choroby świata. Dla Ziemian są praktycznie bogami. Sami są potomkami Ziemian.
I teraz muszą odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/pyl-ziemi/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/pyl-ziemi/

Izabela | 2017-03-21

Odważna i nieprzewidywalna powieść, od której nie mogłam się oderwać. Oprócz SF znalazł się także interesujący wątek kryminalny, a całość dopełniła ironia i humor. Autor dał się ponieść swojej wyobraźni, dzięki czemu historia jest pełna ciekawych koncepcji i przygód, a akcja nie zwalnia. „Pył Ziemi” to nie tylko opowieść o odległej przyszłości naszej planety, ale także przestroga i analiza obecnego stanu naszej cywilizacji.

Rok 2310. Ziemia chyli się ku upadkowi, a jedynym ratunkiem jest ewakuacja. Statek pokoleniowy Yggdrasil staje się ratunkiem dla cywilizacji. Musi przetrwać w przestrzeni kosmicznej i odnaleźć nowy dom dla ludzkości. Po siedmiuset latach okazuje się, że nie wszystko idzie po myśli ocalałych. Dwójka z pasażerów Yggdrasil zostaje wysłana na zapomnianą Ziemię z misją, od której zależą losy statku. Lilo i Rez muszą odnaleźć Bibliotekę Snów, która gromadzi wszystkie wspomnienia ludzkości. Co czeka dwójkę bohaterów na planecie swoich przodków? Dużo fascynujących...

eR_ | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Jak już wielokrotnie wspominałem fantastyczne powieści lubię i cenię, bowiem praktycznie żadnej nie można przypiąć łatki, że jest płytka i stworzona tylko dla rozrywki. Czy to fantasy, czy science fiction, w każdej możemy znaleźć coś, co autor przekazuje, ubierając ów przekaz w pozornie proste treści. A interpretacje tychże przekazów, zależą od czytelnika i jego wrażliwości na niuanse. Być może tylko ja tak uważam, nie wiem. Pozostając w temacie fantastycznych powieści, natknąłem się na kolejną świetną powieść i zamierzam kilkoma słowy podzielić się moimi odczuciami które pozostały ze mną po lekturze.

XXIV wiek, Ziemia dogorywa. Życia na naszej planecie, nie tyle nie jest możliwe, co znacznie utrudnione. W przestrzeń kosmiczną wysłany zostaje statek-jedyna nadzieja ludzkości na przetrwanie. Yggdrasil, całkiem do rzeczy nazwa dla takiego statku, uważam.

Prawie tysiąc lat później, na Ziemię wraca para istoto, która przeszła tyle zmian, że trudno ich określić mianem człowieka. Ich...

rebelextravaganza | 2017-03-21

Jedna z niewielu książek, które po przeczytaniu chce się zacząć jeszcze raz żeby wyłapać wszystkie szczegóły. 320 stron gęsto napakowane akcją i świetnym humorem, ale mierzące się także z fundamentalnymi konceptami takimi, jak władza, pieniądze, miłość, rozwój technologii czy przetrwanie gatunku. Czasem przerażająca, a czasem poruszająca. Stylem i skalą konceptu zawstydza większość fantastyki obecnie wydawanej w Polsce. Polecam nawet tym, którzy nie lubią science-fiction, bo tematyka jest dużo szersza od standardowej powieści S-F, a akcent raczej położony został tu na "fiction" nie na "science".

Recenzje póki co świetne, co cieszy, bo sądzę, że więcej osób powinno poznać tę pozycję. Oczywiście, wyobrażam sobie, że książka nie każdemu podejdzie, bo pełno tu odwołań, autor lubi łamać konwencje i trzeba uważać podczas czytania żeby wyłapać wszystkie niuanse, ale serio, jak ktoś daje tej książce 3/10 to albo trolluje albo ewidentnie treść przerosła jego umiejętności...

Estrella | 2017-03-19

W 2310 roku w przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony statek pokoleniowy Yggdrasil. Jako syntetyczny substytut Ziemi ma zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu po zniszczeniu Ziemi. Ponad siedemset lat później na Ziemię przybywają Rez i Lilo. Muszą odnaleźć Biblioteki Snów, w której zapisano ogół wspomnień ludzkości. W ich rękach spoczywa los społeczeństwa zamieszkującego Yggdrasil. Biblioteka Snów znajduje się w Aurorze, pod pałacem królewskim, pilnie strzeżona przez samą królową Lys. Czy uda im się wykonać misję i ocalić Yggdrasil?

Lilo i Rez urodzili się na statku Yggdrasil, gdzie społeczeństwo w postępie technologii sprzeciwiło się śmierci. Nie odczuwają głodu ani zmęczenia. Gdy docierają na Ziemię, zaskakuje ich to co zastają. Natura i ludzkość poradzili sobie z katastrofą. Choć na pokładzie statku pokoleniowego znajdują się jeziora, lasy, góry, błękitne niebo to dopiero na Ziemi po raz pierwszy doświadczają prawdziwego kontaktu z naturą, a także muszą skonfrontować się z...

aniaczytapl | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Dzisiaj wezmę się za naszą polską fantastykę. Po tej książce szczerze mówiąc, nie wiedziałam czego się spodziewać. Rzadko kiedy jestem fanką polskich autorów, ale jak już to ich książki muszą być po prostu dobre.
Przytaczać wam o czym jest, nie zamierzam, bo wystarczająco dużo napisane jest o tym w opisie. Ja postaram się opisać moje odczucia związane z nią i to, co najbardziej was interesuje - czy mnie zawiodła czy też nie.
Powieść ta łączy tematykę fantasy, science-fiction i może trochę kryminału. ,,Pył Ziemi" opowiada głównie o rozwarstwieniu społecznym, problemach ludzkości i tego jak dążyć do władzy. Poruszany zostaje wątek naszej przyszłości, tego jak może wyglądać. I choć książka ta ma wiele opisów, autor dodając do niej trochę humoru poprawia swój styl pisania, dzięki czemu czytanie nam się aż tak nie dłuży. Ogólnie rzecz biorąc, lektura sympatyczna. Nie powaliła mnie na kolana, choć zakończenie mnie zaskoczyło. Mimo to, cieszę się, że mogłam zapoznać się z kolejnym...

Kaś | 2017-03-21
Przeczytana: 23 marca 2017