Wakacje z duchami, czyli podróże z dreszczykiem

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
13.08.2023

Cicho wszędzie, głucho wszędzie… co to będzie? Co to będzie?! Urlop, wakacje, odpoczynek! Datowany nie tylko na gorące miesiące. Czas na nietypowy przewodnik po nawiedzonych miejscach, w których bohaterowie spotykają się z nadnaturalnymi tajemnicami. Bo przecież literatura to zaproszenie do podróży, prawda?

Wakacje z duchami, czyli podróże z dreszczykiem

Punktem wyjścia niech będą „Wakacje z duchami”, czarno-biały, nieco zapomniany serial telewizyjny dla młodzieży, który został zrealizowany na podstawie powieści Adama Bahdaja. Ale co z tymi duchami? W jakich książkach można szukać zjaw, widm, upiorów? Co z tym wszystkim wspólnego ma Jakub Wędrowycz, Neil Gaiman, Andrzej Sapkowski, Chopin i Aneta Jadowska? I jaką funkcję w literaturze spełniają istoty nie z tego świata?

Mity, legendy, baśnie, czyli fantastyka i tajemnice

Mitologia nordycka Neil GaimanDaleko szukać nie trzeba, bo wystarczy zasięgnąć do historii naszych przodków. Kulturowej tradycji, dawnych mitów, potęgi legend, folkloru i baśni – z różnych, czasami bardzo odległych, innym razem bliskich miejsc. „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” Jana Parandowskiego, „Mitologia nordycka” opracowana przez Neila Gaimana, „Mitologia Celtów”, „Mitologia Japonii”, a wreszcie nasza „Mitologia słowiańska”. W każdej z ksiąg duchy były przedstawiane nieco inaczej, choć w wyobrażeniach o zaświatach nie brakuje wspólnych elementów. Nieszczęśliwie, wyklęte, tragiczne, fascynujące. Istoty uosabiające bardzo różne, niekiedy skrajnie emocje.

Duchy, nietypowi przewodnicy po zaświatach

Opowieści niesamowite Edgar Allan PoeCo dzieje się z nami po śmierci? W jaki sposób odnaleźć się w innym wymiarze? Duchy mogą się manifestować przez osobę żyjącą, czyli medium, jak również pojawiać się we własnej, to znaczy transcendentalnej osobie. Ludzkie istoty, które bytują po fizycznej śmierci człowieka, stawały się inspiracją dla artystów z różnych epok. Szczególnie w czasach doby romantyzmu, zwłaszcza za pośrednictwem twórców takich jak choćby Edgar Allan Poe, autor „Opowieści niesamowitych”. Ale również polscy mistrzowie słowa – Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Krasiński – utrwalali obrazy duchów. Ze znawstwem pisała o tym przed laty nieodżałowana Maria Janion, historyczka literatury, autorka księgi „Wampir. Biografia symboliczna”. Duchy odnosiły się do symboliki zła, wykluczenia, ale funkcjonowały również jako swoiści przewodnicy po zaświatach. Tajemnice są wpisane w ich naturę.

Wakacje z duchami, czyli zew przygody

Podróż za jeden uśmiech Adam BahdajPrzygoda, przygoda – każdej chwili szkoda! Z takiego założenia wychodzili bohaterowie przygodowych książek Adama Bahdaja, autora niezapomnianej „Podroży za jeden uśmiech”, która to powieść doczekała się niezwykle popularnej adaptacji filmowej. Podobnie zresztą stało się z książką „Wakacje z duchami”. Perypetie Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki” czarowały pokolenia fanów, a i dzisiaj dziarskie chłopaki znajdują grono wiernych wielbicieli.

Kumple pojawili się zresztą wcześniej na łamach książki „Do przerwy 0:1”. Tyle tylko, że tym razem swoje niezapomniane, jak się później okazało, wakacje spędzili w leśniczówce nad jeziorem, gdzie – jak głosi legenda, a jakże! – w zamku nieopodal dochodzi do niezwykłych wydarzeń, których autorstwo przypisuje się działaniom duchów. Tajemnicze światła i cienie, rozbłyski, pohukiwania, przerażająca melodia i zawodzenie… Co jest tego źródłem? Chłopcy, żądni przygody, zdecydowali się na założenie klubu detektywów, aby wyjaśnić tajemnicze zjawiska, z którymi swego czasu radzili się najwięksi w tym fachu. Bo specjalistów od czarnej magii i upiorów w polskiej literaturze absolutnie nie brakuje.

Wiedźmin Geralt i Jakub Wędrowycz – łowcy potworów

Andrzej Sapkowski Ostatnie życzenieGeralt z Rivii, bohater bestsellerowej sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego, to prawdziwy znawca sił nieczystych. Wampirów, strzyg, ghuli, wszelkiej maści poczwar i duchów. Bo też upiory i duchy nawiedzają miejsce swojej śmierci lub mogiłę. Choć nie przynależą do świata śmiertelników, to decydują się na powrót na dawne ziemie – niekiedy przywołane magią, nekromancją, a innym razem potrzebą serca, aby rozwiązać sprawy z przeszłości. Wiedźmin jest wyspecjalizowany w ujarzmianiu zła, choć nie on jeden w polskiej literaturze.

Kroniki Jakuba WędrowyczaEgzorcysta, bimbrownik, kłusownik, obieżyświat, podróżnik w czasie, specjalista od duchów. Jakub Wędrowycz, główny bohater niezwykle popularnej serii Andrzeja Pilipiuka, mierzy się z różnego rodzaju tałatajstwem. Z racji wyjątkowych zdolności potrafi dokonywać – odpłatnie, rzecz jasna – eksterminacji duchów, a także wszelakiej innej „paranormalnej gadziny”. I jest w tym naprawdę dobry. Zresztą, nadnaturalne tajemnice są również zapisane w innym cyklu Pilipiuka, czyli „Kuzynkach”, a widziadła i upiory pojawiają się również w zbiorach opowiadań, „Przyjacielu człowieka” czy w książce „Upiór w ruderze”.

Harry Potter, czyli Prawie Bezgłowy Nick i jęcząca Marta

Harry Potter i Kamień FilozoficznyJeśli ktoś decyduje się na edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, to musi się liczyć z tym, że napotka na swojej drodze istoty, które nie mieszczą się w słowniku pojęć mugoli, czyli zwykłych, niemagicznych ludzi. Bo też w prozie J.K. Rowling zapisano nowe wersje dawnych legend i mitów – „Harry Potter” mieni się bogactwem różnorodności. A przecież ważną częścią uniwersum magii są duchy – choćby Prawie Bezgłowy Nick oraz Jęcząca Marta – a także magiczne zwierzęta i stwory wywodzące się z folkloru i mitologii. A jak już jesteśmy przy szczególnym rodzaju projektów edukacyjnych – warto wspomnieć w tym miejscu o „Szkole przy cmentarzu”, czyli humorystycznej serii przygodowej dla młodzieży Toma B. Stone'a, w której klasyka grozy zyskała bardzo nieoczywistą formę. „Jezioro szlamno”, „Nawiedzona łazienka” czy „Autobus widmo” – bardzo sugestywnie brzmiące tytuły, nieprawdaż?

Martwe makabreski i duchy sławnych ludzi

Cyrk martwych makabresek Aneta JadowskaZnamy Pottera, pamiętamy zaklęcia, kojarzymy „Opowieści z Narnii”, wspominamy „Wakacje z duchami”Aneta Jadowska zaproponowała bardzo nieoczywiste połączenie literatury fantastycznej, komediowej grozy, przygodowej opowieści i historii o emocjach, a to za sprawą „Cyrku martwych makabresek” – podstawą fabuły są perypetie Franka oraz Finki, rodzeństwa, które swój beztroski czas ma spędzić w cyrku ekscentrycznego dziadka, który potrafi czarować i wygląda jak skrzyżowanie Świętego Mikołaja z Willym Wonką. Ale to dopiero początek historii mówiącej o rodzinnym szczęściu, miłości, ale także radzeniu sobie z ostatecznością, śmiercią, chorobą, stopniowym oswajaniem wielkich tajemnic życia.

Zagadka ducha ChopinaA skoro duchy, to tajemnice, a jak sekrety, to detektywistyczne śledztwa! O tym, między innymi, traktuje „Zagadka ducha Chopina” – oto Anka, Piotrek i Jaga, a także ich wierny kompan, szczur Sherlock, wybierają się na wycieczkę do Żelazowej Woli. Stary dworek, pełno w nim pamiątek, reliktów przeszłości, a także rękopis wielkiego kompozytora, który został rzekomo skradziony przez ducha samego Chopina. Okazuje się, że o wielkiej historii można mówić ze swadą, humorem, popkulturowym zabarwieniem. Bo duchy to symbol – nieznanego.

Wakacje z duchami, czyli podróże z dreszczykiem

To może być opowieść o zabarwieniu humorystycznym, jak i pełna akcji, w której fantastyka i groza zyskuje bardzo nieoczywisty klimat. Ale nie tylko – bramy Hogwartu otwarte są przecież przez cały rok, zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych miłośników magii. Wakacje z duchami to pretekst, aby poznać klasykę, ale też dać się porwać zewowi przygody. Nie tylko na Halloween, do którego będziemy jeszcze wracać, nie tylko na wakacje, do których już wkrótce będziemy tęsknić, ale i powracać!

Tekst po raz pierwszy został opublikowany w 2021 roku.


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Nimbra  - awatar
Nimbra 16.08.2023 09:10
Czytelniczka

Ja tu dorzucę swoje trzy grosze. Jak duchy to nieśmiertelni bohaterowie J. Chmielewskiej: Janeczka, Pawełek oraz oczywiście Tereska i Okrętka.  Pasuje mi tu też M. Kisiel i jej "Dożywocie", Szczęsny to cudna parodia poety romantycznego, widmo co się duchów boi:). Gdzieś po drodze są jeszcze duchy wermachtowców (przynajmniej po śmierci są do czegoś przydatni).  Fakt, u...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 14.08.2023 16:41
Czytelniczka

Podróżnicze i trochę niesamowite dla dzieci
  Magiczny ekspres Między światłem a cieniem
Mój synek z utęsknieniem wyczekuje trzeciej części...  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Magiczny ekspres  Między światłem a cieniem
Yelonky  - awatar
Yelonky 13.08.2023 17:56
Czytelnik

Trzeba w tym miejscu wspomnieć o Baśniach polskich - wspaniałym leksykonie naszych słowiańskich strachów, duchów i diabłów. Stworów bliskich człowiekowi właśnie dlatego, że są nasze, polskie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola  - awatar
Ola 15.08.2021 22:05
Czytelniczka

A może Przygody małego duchołapa? Komiks dla młodszej młodzieży,  albo nawet tej najmłodszej, ale zabawny i jednocześnie mądry.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Przygody małego duchołapa
nordvargr  - awatar
nordvargr 13.08.2021 07:23
Czytelnik

Jak ktoś chce pozwiedzać obce światy, to polecam zaświaty i niemożliwie humorystyczne "Wniebowstąpienie menela" Romualda Pawlaka dostępne w  Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka i tu też (wyszukiwarka nawala, aby wstawić okladkę i tyt) https://lubimyczytac.pl/ksiazka/53003/fenix-1991-03-7 - zresztą świetny numer Fenixa....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka  Feralny krążek  Wizyta kapitana Stormfielda w niebie
wesolamamusia  - awatar
wesolamamusia 09.08.2021 23:37
Czytelniczka

Kiedyś oglądałam "Wakacje z duchami". Chyba trzeba odświeżyć sobie pamięć i poszukać tego filmu na necie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
_Magnolia_  - awatar
_Magnolia_ 08.08.2021 17:59
Czytelniczka

Polecam  Wiedźma.com.pl w książce jest mnóstwo duchów i humoru, bywały też chwile dramatu i powagi :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiedźma.com.pl
Lucy Fair - awatar
Lucy 08.08.2021 15:54
Czytelniczka

Są dwa sposoby postrzeżenia ducha. Albo okaże się on istotą spoza naszego świata, straszną poprzez swą niepoznawalność, albo przeciwnie, w żaden sposób niezdolną do przekroczenia fizycznych ograniczeń, które dotyczą nas wszystkich. Duchów nie ma, jak nam podpowiada rozum, lecz nie ze wszystkimi nimi sobie dobrze radzimy. Nie poradzimy sobie z duchem, na którego nie ma...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 08.08.2021 15:16
Czytelnik

Upiory to moje ulubione w Wiedźminie. A cieszę się,że teraz są komiksy i grafika. Z nowymi przygodami Geralta. Sąnowe potwory.Owszem książki to są fest.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PanLiterka  - awatar
PanLiterka 08.08.2021 12:40
Czytelnik

PS Opowieści fantastyczne Dostojewskiego tylko minimalnie, w niewielkim stopniu pasują do podjętego tematu, ale i tak jestem zdania, że warto do nich sięgnąć…

Inny wymiar grozy, strachu Rosjanin przedstawił, bardziej realistyczny, lecz nie zabrakło też elementów fantastycznych, trudnych do zrozumienia czy przyswojenia przez człowieka.

Wyróżniłbym szczególnie z tego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej